საქართველოს მუნიციპალიტეტების ერთიანი ეროვნული შეფასება (2021)
საქართველოს მუნიციპალიტეტების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების 2021 წლის ეროვნული შეფასების შედეგების მიხედვით, შეფასების 100%-იან სკალაზე მუნიციპალიტეტების საშუალო შედეგი 28%-ია, რაც უთანაბრდება 2019 წლის შეფასების მაჩვენებელს. ამდენად, შეიძლება ითქვას, რომ 2021 წლის მონაცემებით მუნიციპალიტეტების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების მაჩვენებელი პრაქტიკულად არ შეცვლილა.
2021 წლის შეფასების შედეგებით, პირველი ბლოკის მაჩვენებელი - საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება - 2019 წლის შედეგებთან მიმართებით, 2%-ით გაუმჯობესდა (25%-დან 27%-მდე), მაჩვენებელი იგივე დარჩა მეორე ბლოკში - ელექტრონული მმართველობა (32%), ხოლო მესამე ბლოკის - მოქალაქეთა მონაწილეობა და ანგარიშვალდებულება - მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად, 6%-ით შემცირდა (29%-დან 23%-მდე).
შეფასების პროცესში ჩართული შემფასებლების მოსაზრებით, აღნიშნულ შედეგებზე ზეგავლენა რამდენიმე ფაქტორმა იქონია:
პირველი, COVID-19 პანდემიამ. შეფასების დროს თანამშრომლების მნიშვნელოვანი ნაწილი დისტანციური მუშაობის რეჟიმზე იყო გადასული ან ავადმყოფობის გამო ვერ ასრულებდა საკუთარ მოვალეობას. აღნიშნული გარემოებების მიზეზით, ხშირად შეფერხებული იყო მუნიციპალიტეტებიდან ინფორმაციის დროულად მიღების, ელექტრონული პლატფორმების მართვის და განახლების პროცესი. პანდემიიდან გამომდინარე დაწესებული შეზღუდვები მნიშვნელოვნად ამცირებდა მოსახლეობასთან უშუალო კომუნიკაციის შესაძლებლობებსაც, რაც მესამე ბლოკის მაჩვენებლების გაუარესების მთავარი განმაპირობებელი ფაქტორი იყო. აქვე შეჯამებისთვის შეიძლება ითქვას, რომ მუნიციპალიტეტების დიდმა ნაწილმა ვერ მოახერხა პანდემიის ვითარებასთან სწრაფი და ეფექტიანი ადაპტირება, რაც შესაძლებელი იყო თუნდაც ელექტრონული მმართველობის ინსტრუმენტებზე მეტი აქცენტის გაკეთებით. 2021 წლის შეფასებისას ელექტრონული მმართველობის ბლოკში იგივე მაჩვენებელი და მესამე ბლოკის შედეგის არსებითი გაუარესებაც ამას ადასტურებს.
მეორე, 2021 წელი წარმოადგენდა ადგილობრივი თვითმმართველობის მორიგი არჩევნების წელს. იყო შემთხვევები, როდესაც იმ მუნიციპალიტეტის ორგანოების ხელმძღვანელები, რომლებიც მომდევნო არჩევნებში მონაწილეობას აღარ იღებდნენ  ნაკლები ენთუზიაზმით უდგებოდნენ მიმდინარე მუნიციპალური საკითხების მართვას და მათ შორის, ანგარიშვალდებულებისა და გამჭირვალობის საკითხებს. ამასთან, ზოგ მუნიციპალიტეტში შუალედური არჩევნების შედეგად მოსული ახალი ხელმძღვანელობა არ იზიარებდა წინამორბედის მიერ განხორციელებულ მოქმედებებზე პასუხისმგებლობას, მაგალითად, საქმიანობის ანგარიშების წარდგენასთან დაკავშირებით.
მესამე, მუნიციპალიტეტებში არსებული არამდგრადი საკადრო პოლიტიკა. ზოგიერთ მუნიციპალიტეტში შეიცვალა თანამშრომლები, რომლებიც 2017-2019 წლებში მუშაობდნენ მუნიციპალიტეტში და იცნობდნენ ინდექსს და შეფასების სპეციფიკას. ახალ თანამშრომლებს შედარებით უჭირდათ პროცესის მართვა, რაც შედეგებზეც აისახა.
ამასთან, შეფასების შედეგები მიუთითებს, რომ გეოგრაფიულ (მაღალმთიანობა) და დემოგრაფიულ (ეთნიკური უმცირესობები) ფაქტორებს ზეგავლენა აქვს მუნიციპალიტეტების გამჭირვალობისა და ანგარიშვალდებულების ხარისხზე. აღნიშნული მახასიათებლების მქონე მუნიციპალიტეტების შედეგები მნიშვნელოვნად ჩამორჩება სხვა მუნიციპალიტეტების საშუალო მაჩვენებელს. აგრეთვე, მკვეთრად მცირეა მათი შედეგების გაუმჯობესების დინამიკაც. საინტერესოა, რომ საქართველოს დედაქალაქის მუნიციპალიტეტი, სადაც საქართველოს მოსახლეობის დაახლოებით 1/3 ცხოვრობს, გამჭირვალობისა და ანგარიშვალდებულების ინდექსის მაჩვენებლით ჩამორჩება თითქმის ყველა სხვა თვითმმართველ ქალაქს.
აქვე უნდა აღინიშნოს მუნიციპალიტეტების დადებით შედეგებზე საერთაშორისო დონორების დახმარების პროგრამებისა და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ცალკეული ინიციატივების/პროექტების პოზიტიური ზეგავლენა, მათ შორის, ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ინიციატივაში ჩართულ მუნიციპალიტეტებზე.  როგორც წესი, სწორედ ასეთ მუნიციპალიტეტებს აქვთ შედეგების პოზიტიური დინამიკა.
ამავდროულად, სამივე (2017, 2019, 2021) ეროვნული შეფასების შედეგებზე დაყრდნობით, გამოიკვეთა სტაბილურად მაღალი შედეგის და დადებითი დინამიკის მქონე მუნიციპალიტეტები (მაგ., რუსთავი, ლაგოდეხი, ზუგდიდი, ოზურგეთი), რაც მიუთითებს მათ მზაობასა და ინსტიტუციურ დამოკიდებულებაზე გამჭვირვალობის და ანგარიშვალდებულების მაღალი სტანდარტების გაუმჯობესების კუთხით.
შეინიშნება,  ინდექსის ცნობადობისა და გამოყენების მზარდი ტენდენცია როგორც სამთავრობო, ისე არასამთავრობო სექტორში. მაგალითად, ინდექსი, როგორც ერთ-ერთი სტრატეგიული ამოცანის მიღწევის ინდიკატორი, გამოყენებულია მთავრობის 2020-2025 წლების დეცენტრალიზაციის სტრატეგიაში და მაღალმთიანი დასახლებების განვითარების 2019-2023 წლების სტრატეგიაში. ამასთან, მუნიციპალიტეტების ანგარიშვალდებულებისა და გამჭირვალობის ხარისხის შეფასებისას, ინდექსის მაჩვენებლებს ხშირად ეყრდნობიან ადგილობრივი არასამთავრობო თუ საერთაშორისო ორგანიზაციები.
აღსანიშნავია, რომ შეფასების მეთოდოლოგიის ხელმისაწვდომობის მიუხედავად, მუნიციპალიტეტებში გამოიკვეთა ინდექსის სტანდარტების/მოთხოვნების შესახებ ცოდნის ნაკლებობა. ამ გამოწვევის საპასუხოდ, 2021 წელს შემუშავდა ინდექსის მეთოდოლოგიის შესახებ თვითმმართვადი დისტანციური სასწავლო კურსი  (www.tvitmmartveloba.ge). კურსი უფასოა და მასზე ხელი მიუწვდება ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს. ის მნიშვნელოვნად დაეხმარება მუნიციპალიტეტებს შესაბამის თანამშრომლებს ინდექსის სტანდარტების უკეთ აღქმაში და მათ დაკმაყოფილების უზრუნველყოფაში. ამასთან, კურსის, როგორც სახელმძღვანელო ინსტრუქციის, გამოყენება შესაძლებელია მარტივად, ნებისმიერ დროს.

2021 Assessment of Transparency and Accountability of Municipalities - Key Findings
According to the results of the 2021 National Assessment of Transparency and Accountability of Georgian Municipalities, the average score of municipalities is 28% (on a 100% rating scale), which is equal to the 2019 assessment score. It can be thus said that, according to the data of 2021, the rate of transparency and accountability of municipalities has remained practically unchanged.
Based on the results of the 2021 assessment, the score of the first block - proactive disclosure of public information - compared to the results of 2019, improved by 2% (from 25% to 27%), the result remained the same in the second block – Electronic Governance (32%), and in the third block - Citizen Participation and Accountability – the score decreased significantly, by 6% (from 29% to 23%).
According to the evaluators involved in the evaluation process, these results were influenced by several factors.
First, the COVID-19 pandemic. At the time of the assessment, a significant proportion of employees had switched to remote work mode or were unable to perform their duties due to illness. Due to these circumstances, the process of timely receipt of information from municipalities, management, and updating of electronic platforms was often delayed. Restrictions imposed by the pandemic also significantly reduced the ability to communicate directly with the population, which was a major contributing factor in the deterioration of the performance in the third block. To summarize, a large part of the municipalities failed to adapt quickly and effectively to the pandemic situation, which was possible even with more emphasis on e-government tools. The unchanged score of the e-government block in the 2021 assessment and the substantial deterioration of the result of the third block confirm this.
The second factor was the fact that 2021 was the year of local elections. There have been instances where the heads of municipal bodies who no longer participated in the next election have been less enthusiastic about managing current municipal issues, including issues of accountability and transparency. However, in some municipalities, the new leadership that emerged from the by-elections did not share the responsibility for the actions taken by the predecessor, such as submission of activity reports.
The third factor is the unsustainable personnel policies in municipalities. Some municipalities have changed staff who worked in the municipality in 2017-2019 and were familiar with the index and the specifics of the assessment. New employees found it relatively difficult to manage the process, which was reflected in the results.
Moreover, the results of the assessment indicate that geographical (highland) and demographic (ethnic minorities) factors have an impact on the degree of transparency and accountability of municipalities. The results of municipalities with these characteristics are significantly lower than the average of other municipalities. Additionally, the dynamics of improving their results is drastically small. Interestingly, the municipality of the capital of Georgia, where about 1/3 of the population of Georgia lives, lags behind almost all other self-governing cities in terms of the transparency and accountability index.
The positive impact of individual donor support programs and individual initiatives/projects of NGOs on the outcomes of municipalities, including the municipalities involved in the Open Government Partnership (OGP), should also be noted. As a rule, such municipalities show a positive trend in their results.
At the same time, based on the results of all three (2017, 2019, 2021) national assessments, municipalities with consistently high results and positive dynamics were identified (examples are Rustavi, Lagodekhi, Zugdidi, Ozurgeti), indicating their readiness and positive institutional attitude towards transparency and accountability.
There is a growing trend in the awareness and use of the index in both the governmental and non-governmental sectors. For example, the index is used as an indicator of achieving one of the strategic objectives in the government's Decentralization Strategy for 2020-2025 and the Highland Settlement Development Strategy for 2019-2023. At the same time, when assessing the degree of accountability and transparency of municipalities, local NGOs or international organizations often utilize the index figures in their activities.
Despite the availability of the evaluation methodology, there was a lack of knowledge about the index standards/requirements in the municipalities. In response to this challenge, a self-managed distance learning course on index methodology was developed in 2021 (www.tvitmmartveloba.ge). The course is free and can be accessed by any interested person. It will significantly assist municipalities with relevant staff in better understanding the index standards and ensuring that they are met. However, the course can be easily used as a guide at any time.