სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები | ანალიზი 8 აგვისტო 2025
რუსი სამხედრო სტრატეგები საინფორმაციო ომს განიხილავენ, როგორც მრავალმხრივ ფორმატს, რომელშიც შეთანხმებულად მუშაობს კომპიუტერული ქსელები, ელექტრონული ომი, ფსიქოლოგიური და საინფორმაციო ხასიათის ოპერაციები და მათი მუშაობა წინ უსწრებს ტრადიციული სამხედრო ძალების გამოყენებას, ან მათთან ერთად მოქემდებს. საინფორმაციო ომი, რომელიც წინ მიუძღვის სამხედრო ძალების კონვენციურ გამოყენებას, რუსეთის ცივი ომის შემდგომი სამხედრო დოქტრინის მნიშვნელოვანი ნაწილია.
ამ მეთოდით, კონკრეტულად კი საინფორმაციო ომის ერთ-ერთი კონცეფციის ფარგლებში, რუსეთმა გაიაზრა საინფორმაციო-ფსიქოლოგიური ომის გაძლიერების საჭიროება. საინფორმაციო-ფსიქოლოგიური ოპერაციები მიზანში იღებს მოწინააღმდეგე სახელმწიფოს პოლიტიკურ ლიდერებს, სამხედრო და სამოქალაქო მოსახლეობას და მათ საინფორმაციო ლანდშაფტში იჭრება სამხედრო ომამდე, მის განმავლობაში და შემდეგ. ეს ოპერაციები გავლენას ახდენს ქცევაზე, აღქმებსა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესებზე, რათა  გეგმის ავტორებმა უფრო ხელსაყრელი შედეგი მიიღონ.
2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომი პირველი იყო, სადაც რუსეთმა შერწყმულად გამოიყენა  კიბერ და საინფორმაციო-ფსიქოლოგიური ოპერაციები სამხედრო მიზნების მისაღწევად. მას შემდეგ რუსეთი მუშაობდა, საქართველოს შიდა საინფორმაციო სივრცეში ნარატივების მანიპულაციით შეერყია ქვეყნის სუვერენიტეტი. ჩამოაყალიბა ფორმატი, რომლის ფარგლებშიც, სახელმწიფოს ნელი ოკუპაცია შეიძლება კონვენციური ბრძოლის შემდეგაც დიდხანს გაგრძელდეს. რუსული საინფორმაციო ომი საქართველოსთვის  გრძელვადიან საფრთხედ რჩება და განაგრძობს ქვეყნის ლეგიტიმურობის დეგრადაციას ქვეყნის შიგნიდან.
პირველი ეტაპი: კიბერშეტევები
2008 წელს, შეიარაღებული დაპირისპირების დაწყებამდე დაახლოებით ორი კვირით ადრე,  საქართველოს პრეზიდენტის, პარლამენტისა და სხვადასხვა სამინისტროს ვებგვერდები დაჰაკეს და დაიბლოკა -  გაითიშა “სერვისის უარყოფის განაწილებული თავდასხმების” (Distributed Denial-of-Service (DDoS) Attack) შედეგად. მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთის მთავრობამ ამ მოვლენასთან რაიმე სახის პირადპირი კავშირი უარყო, ამ შეტევების წყაროდ  რუსული ბოტნეტები დასახელდა.  ვებგვერდებზე შეტევები 2008 წლის ომის დაწყებამდე ერთი დღით ადრე განახლდა: კვლავ დაიბლოკა საქართველოს სამთავრობო, ასევე - ახალი ამბების სააგენტოებისა და მედია ორგანიზაციების ვებგვერდები. ზოგიერთ მათგანზე კი გამოჩნდა ფოტოები, რომლებიც მაშინდელ პრეზიდენტს, მიხეილ სააკაშვილს ჰიტლერსა და მეოცე საუკუნის სხვა დიქტატორებს ადარებდა.
ორივე ასპექტი იყო ძალიან მნიშვნელოვანი რუსული ჯარების მიერ საქართველოში 8 აგვისტოს შემოჭრისთვის ნიადაგის მომზადებისთვის. საინფორმაციო წყაროების დაბლოკვამ საქართველოს მოსახლეობაში გამოიწვია დემორალიზაცია და მთავრობის მიმართ ნდობის დაკარგვა. მეტიც, მან ასევე “შეასუსტა საქართველოს მთავრობის პოზიცია და შექმნა დრო და სივრცე რუსეთისთვის კონფლიქტის შესახებ საერთაშორისო ნარატივის შესაფუთად”.
მეორე ეტაპი: ნარატიული თავდასხმები
2008 წლის აგვისტოს ომის დროინდელი კიბერშეტევები, რომლებიც წინ უსწრებდა სამხედრო მოქმედებებს ან მათთან ერთად ხდებოდა,  საქართველოს წინააღმდეგ რუსეთის ფართო საინფორმაციო საომარი კამპანიის მხოლოდ ერთი ნაწილი იყო. როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, საინფორმაციო-ფსიქოლოგიური ოპერაციები მიმდინარეობდა კონფლიქტამდეც და მის დროსაც. მათი მთავარი ხაზი იყო ნარატიული შეტევები, რომლებიც რუსული მედიიდან მოდიოდა და საქართველოსა და მისი მოსახლეობისკენ იყო მიმართული. 2008 წლის ომამდე სამხრეთ ოსეთზე გავლენამ რუსეთს მისცა საშუალება, საომარი მოქმედებების დაწყებამდე ერთი დღით ადრე ცხინვალში პრორუსული ჟურნალისტები გაემაგრებინა. სამხედრო და სამთავრობო ინსტიტუტებთან ერთად, გაერთიანებულ რუსული “მხარეს” წარმოადგენდნენ ბლოგერები, ჟურნალისტები და სამთავრობო მედია. ომის დროს საინფორმაციო სივრცეში დომინაციისთვის რუსეთს საფუძველი უკვე მომზადებული ჰქონდა. შედეგად, რუსულმა საინფორმაციო ოპერაციებმა მოახერხა, ქართული მხარის ნარატივი თავიდანვე თავდაცვითი ყოფილიყო.
რუსეთის საინფორმაციო ომის სტრატეგია აქტიური საომარი მოქმედებების დროს დაიწყო დეზინფორმაციის ნაკადით, ასევე, სამი შექმნილი ნარატივის ხშირად გამეორებით. ეს ნარატივები იყო:
1) საქართველო იყო აგრესორი კონფლიქტში, რადგან მან გადაწყვიტა ქართული სამხედრო ძალები ოკუპირებულ სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე გადაეყვანა.
2) საქართველოს მოქმედებებმა სამხრეთ ოსეთის რუსი მოქალაქეები (რომლებსაც წინა წლებში “პასპორტიზაცია” ჰქონდათ გავლილი) ეთნიკური წმენდის საფრთხის წინაშე დააყენა. ეს კი მოითხოვდა რუსეთის ინტერვენციას, რათა დაეცვა საკუთარი მოქალაქეები და ადამიანის უფლებები.
3) ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა წააქეზა საქართველო, ომში ჩართულიყო და ეს მოახერხა საქართველოს დასავლურ უსაფრთხოების სტრუქტურებში ინტეგრაციისკენ მისწრაფების წახალისების ხარჯზე.
ინფორმაციის დიდი ნაკადის საშუალებით, ამ შეტევებმა “ქართულ  საზოგადოებას და სამიზნე ჯგუფებს ნაკლები შესაძლებლობა დაუტოვა, კრიტიკულად გაეანალიზებინათ მიღებული ინფორმაცია.”
პოსტ-კონფლიქტის ნარატივის კონსოლიდაცია
ომის შემდეგ, საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების მაღალი რანგის წარმომადგენლები ამბობდნენ, რომ რუსეთი კვლავ განაგრძობდა საქართველოს საკუთარი კონტროლის ქვეშ მოქცევას. საქართველოს დაზვერვის სამსახურის ხელმძღვანელი გელა ბეჟუაშვილი აცხადებდა:  “რუსეთს აქვს საქართველოში დესტაბილიზაციის ინტერესი, რადგან უფრო მარტივი იქნება არამყარი საქართველოს მართვა”.
ბეჟუაშვილმა და თანამდებობის სხვა პირებმა მონიშნეს რამდენიმე მიმართულება, საიდანაც რუსეთი განაგრძობდა საქართველოს სუვერენიტეტის შელახვას ქვეყნის შიგნიდან. მათი პროგნოზით, ეს მოხდებოდა საქართველოში  რუსული მედიასაშუალებებით (და მოგვიანებით, სოციალურ ქსელებით) რუსული მედიანარატივების გავრცელების მეშვეობით. ასევე, გარკვეულ როლს შეასრულებდნენ პრორუსული მრწამსის მქონე ქართული მედიაორგანიზაციებიც.
ამავე ხედვის მიხედვით, რუსეთი  გამოიყენებდა სამ ძირითად ნარატივს:  პირველი მათგანი – გამორჩეული საფრთხე,  რუსეთის საქართველოში სამხედრო ინტერვენციის მორიგი შესაძლებლობა –  ყველა დანარჩენი ნარატივის მთავარ ფონად იყო გათვალისწინებული. საქართველოს მოქალაქეები ჯერ კიდევ ტრავმირებულნი იყვნენ 2008 წლის აგვისტოს მოვლენებით, ოკუპირებული ტერიტორიებით, ამიტომ, ზემოთ აღწერილი საფრთხე მათზე ემოციურად იმოქმედებდა: მისი დათესვით მოსახლეობა ახალ-ახალი მანიპულაციების მიმართ უფრო მოწყვლადი იქნებოდა. ამ ყველაფერთან ერთად, რუსეთი შეეცდებოდა საქართველო მასზე უფრო მეტად ეკონომიკურად დამოკიდებული გამხდარიყო, ხოლო საზოგადოებაში, კულტურული და პოლიტიკური მიმართულებით, შექმნილიყო აზრთა სხვადასხვაობა საქართველოსა და დასავლეთს შორის.
რუსეთის საბოლოო მიზანი იყო, ქართული სახელმწიფო მისი გავლენის სფეროში დაბრუნებულიყო ისე, რომ ამას საქართველო თავადაც ვერ  გააცნობიერებდა. მიზანი არ იყო საქართველოს პრორუსულ სახელმწიფოდ გადაქცევა. მას გამიზნული ჰქონდა ქართველ ლიდერებზე ზეწოლა, რათა მათი ქმედებები თანხვედრაში მოსულიყო რუსეთის კავკასიის სტრატეგიასთან და ეს მოხდებოდა, ძირითადად, კიდევ ერთი სამხედრო ინტერვენციის შესაძლებლობის თაობაზე  შიშის დათესვით.
გაამართლა თუ არა რუსეთის სტრატეგიამ საქართველოში?
2008 წლის აგვისტოს ომის პარალელურად დაწყებული საინფორმაციო ომის შედეგად, რომელიც უწყვეტად გაგრძელდა, რუსეთმა საქართველოს განუსაზღვრა ნარატივები, რომელთა მიხედვითაც ქართული ხელისუფლება აღიქვამს ქვეყნის ეროვნული და რეგიონული უსაფრთხოების ინტერესებს.  უკანონო ბორდერიზაციით გრძელდება საქართველოს სუვერენული ტერიტორიის მითვისება — ამას თან ახლავს მკვლელობები, გატაცებები და საქართველოს მოქალაქეების თვითნებური დაკავებები ოკუპირებულ ტერიტორიებსა და ადმინისტრაციულ გამყოფ ხაზებთან (ABL-ებთან). ეს ქმედებები არის ზეწოლის ტაქტიკა — შემუშავებული იმისათვის, რომ საქართველოს ხელისუფლება მორჩილ მდგომარეობაში იყოს და საქართველოს მოსახლეობას ეშინოდეს ახალი ესკალაციის, რომელიც სრულმასშტაბიან ომში გადაიზრდება. 2008 წლის აგვისტოს ომიდან დაწყებული გრძელვადიანი და სტრატეგიული საინფორმაციო ომის შედეგად, რუსეთმა შეძლო დაემკვიდრებინა ნარატივი, რომლის გავლითაც საქართველოს ხელისუფლება უყურებს საკუთარ ეროვნულ და რეგიონულ უსაფრთხოების ინტერესებს.

Author: Gabriella Calder, Contributing Researcher
Russian military strategists conceptualize information warfare as a comprehensive framework in which computer network operations, electronic warfare, psychological operations, and information operations work in-tandem, prior to or alongside conventional military forces. Information warfare preceding conventional use of force is integral to Russia’s post-Cold War military doctrine.
Within this method, specifically within the sub-concept of information warfare, Russia has recognized the need to bolster its information-psychological warfarecapacity. Information-psychological operations target an adversary state’s political leadership, military, and civilian population through clouding their information environment prior to, during, and after conventional fighting. Operations shape behaviors, perceptions and decision-making processes in order to achieve outcomes more favorable to their own state’s interests.
The August 2008 Russo-Georgian War marked Russia’s first combined use of cyber and information-psychological operations to achieve its military means. Since, Russia has worked to erode Georgian sovereignty through manipulation of narratives in its domestic information space. From this, it has developed a framework in which the slow-burn occupation of a state can continue on long after the end of conventional fighting. Russian information warfare in Georgia remains a long-term security threat which continues to degrade the state’s legitimacy from within.
Stage One: Cyber Attacks
Around two weeks prior to armed hostilities beginning, distributed denial-of-service (DDoS) attacks took down the websites of the Georgian President and Parliament, as well as various government ministries. Despite denying any direct government involvement, the attacks were attributed to Russian botnets. Attacks resumed one day prior to the 2008 August War beginning. Once again, they took down Georgian government sites, as well as those of news agencies and media organizations. Some were also defaced with pictures comparing then-President Mikheil Saashvili to Hitler and other 20th-century dictators.
Both aspects were crucial in laying the groundwork for the actual invasion by Russian troops on August 8th.Blocking information flows to the Georgian population caused demoralization and loss of trust in the Georgian government. Moreover, it also “...weakened the position of the Georgian government and created the time and space for Russia to shape the international narrative of the conflict.”
Stage Two: Narrative Attacks
The cyber attacks prior to and during August 2008 were but one part of Russia’s larger information warfare campaign against Georgia. As mentioned prior, information-psychological operations took place prior to and during the conflict as well. The main conduit for them were narrative attacks, directed through the Russian media towards the Georgian state and population. Russia’s pre-war influence over South Ossetia let them position pro-Russian journalists in Tskhinvali the day prior to hostilities beginning. Together with the military and state institutions; bloggers, journalists, and state-controlled media organizations prepared a cohesive Russian position. By laying the groundwork for Russian dominance in the information space during the war, they allowed Russian information operations to have the Georgians on the narrative defense from the beginning.
Russia’s information warfare strategy during the period of active hostilities took place through flooding of the information space with disinformation; as well as high-volume repetition of facts based on three constructed narratives. These narratives were that:
1) President Mikheil Saakashvili was the aggressor in the conflict due to his decision to move Georgian troops into occupied South Ossetia;
2) Saakashvili’s actions placed South Ossetian Russian citizens (who had undergone “passportization” in years prior) in danger of ethnic cleansing. This required Russia to intervene, in order to protect their citizens and support human rights; and
3) That the United States had goaded Georgia to go to war by encouraging Georgia’s aspirations of integration into the Western security architecture.
Post-Conflict Narrative Consolidation
After the war, senior Georgian national security officials began warning that Russia was not yet finished in trying to bring Georgia back under its control. Then-Chief of the Georgian Intelligence Service Gela Bezhuashvili was quoted as saying that “...Russia [had] an interest [in provoking] destabilization in Georgia, because it [would] be easier to rule [an] unstable Georgia.” Bezhuashvili and other officials at the time flagged several areas where Russia would continue to undermine Georgia’s sovereignty from within. They predicted that this would occur through Russian media narratives being projected into Georgia via Russian media outlets (and later on, social media sites). Georgian media institutions with pro-Russian biases would also play a role.
Three main narratives would be used. The first, which would become a throughline within all others, was the threat of another Russian invasion occurring. As many Georgians remained traumatized by the events of August 2008 and their present-day proximity to the occupied territories, this would keep them emotionally vulnerable and susceptible to further manipulation. Coupled with this would be efforts to increase Georgia’s economic dependency on Russia; as well as to drive a wedge between Georgian and Western cultural and political values.
Ultimately, Russia sought to convince the Georgian state to return to its sphere of influence — without it ever consciously realizing it was doing so. The goal in this was not for Georgia to become pro-Russian. It was to pressure Georgian leaders into aligning with Russia’s Caucasus strategy by instilling fear of reprisal through another invasion if they chose not to do so.
Strategic Outcomes
In less than twenty years since the 2008 August War, Russia has largely succeeded in creating a Georgian government amenable to its interests. The transition from the United National Movement (UNM) to Georgian Dream in 2012 marked a major ideological shift in domestic governance. Current leadership is compliant with Russian interests across all three levels outlined above.
Notably, Georgian Dream has embraced Russia’s framing of the 2008 August War. Narratives adopted continue to blame former President Saakashvili for the war's beginning. Likewise, they continue to claim he started the conflict as a proxy for NATO’s further eastward expansion. However, narratives add a new dimension for the present-day context; that the U.S. and EU are trying to open another front in the Ukraine War in Georgia. Georgian Dream officials “...promote appeasement [towards Russia] as the path to stability.” They use this as an excuse to rollback democratic norms domestically, and distance Georgia from traditional Western partners internationally.
Through gradual, sustained information warfare since the original operations in the 2008 August War, Russia now defines the narratives through which the Georgian government perceives its national and regional security interests. Russia has convinced Georgia’s current leadership to cede sovereignty without having to cross the threshold into conventional occupation.