საგანგებო მდგომარეობის განმავლობაში და მას შემდეგ კოვიდ-19-თან დაკავშირებული ხარჯების და ადამიანის უფლებების დაცვის მონიტორინგი
პროექტები | დასრულებული პროექტები 22 ივლისი 2020
პროექტის სახელწოდება: საგანგებო მდგომარეობის განმავლობაში და მას შემდეგ კოვიდ-19-თან დაკავშირებული ხარჯების და ადამიანის უფლებების დაცვის მონიტორინგი
დონორი: ევროკავშირი (EU)
პროექტის კოდი: ENI/2020/417-626
სრული ბიუჯეტი: EUR 59,960
ხანგრძლივობა: 22 ივლისი, 2020 – 21 ივლისი, 2021
საგანგებო მდგომარეობისა და კოვიდ-19-თან დაკავშირებული რეგულაციების შედეგად, საქართველოს მთავრობას უფლება ეძლევა თავისი უფლებამოსილებები ანგარიშვალდებულების მნიშვნელოვანი მექანიზმების გვერდის ავლითა და ადამიანის უფლებების შეზღუდვით შეასრულოს. გარდა ამისა, ხელისუფლებამ გამოაცხადა 3.5 მილიარდიანი ანტიკრიზისული გეგმა, რომელიც მიმართული იქნება მოქალაქეების სოციალური დახმარების, ჯანდაცვისა და ბიზნესის გაჯანსაღებისაკენ. ასევე, შეიქმნა StopCov ფონდი, რომლის საშუალებითაც პირებს და კომპანიებს შეუძლიათ თანხის შეწირვა ვირუსის შედეგად გამოწვეული კრიზისის დასაძლევად. ამ დროისთვის, ფონდი 133 მილიონამდეა გაზრდილი. გარდა ამისა, დონორმა ორგანიზაციებმა გამოაცხადეს მზადყოფნა, საქართველოს მიაწოდონ 3 მილიარდი აშშ დოლარის ოდენობის დახმარება, რაც მიზნად ისახავს ქვეყნის ეკონომიკის აღდგენას. ამრიგად, მთავრობის ანგარიშვალდებულების უზრუნველყოფის მიზნით, მნიშვნელოვანია პანდემიასთან ბრძოლისკენ მიმართულ  აქტივობებზე, სახელმწიფო ხარჯებზე და ადამიანის უფლებების შეზღუდვებზე ეფექტური სამოქალაქო მონიტორინგის განხორციელება.
მთავრობის მიერ კორონა ვირუსის წინააღმდეგ საბრძოლველად გატარებული ზომები წარმოშობენ ადამიანის უფლებების არაპროპორციული შეზღუდვის რისკებს. ზოგადად, ადამიანის უფლებების ყველაზე მძიმე დარღვევები ფიქსირდება გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობის სიტუაციებში, როდესაც ხელისუფლება აღიჭურვება დამატებითი უფლებამოსილებებით და შესაძლოა გაჩნდეს ამ უფლებამოსილების არამიზნობრივი ან გადამეტებით გამოყენება. კრიზისის დროს მთავრობაზე ეფექტური გარე კონტროლის განხორციელება და ადამიანის უფლებების მდგომარეობის მონიტორინგი სულ უფრო მეტ მნიშვნელობას იძენს, რადგან განსაკუთრებით მაღალია ხელისუფლების მხრიდან უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების რისკი.
პროექტი ხელს შეუწყობს ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების ამაღლებას კოვიდ-19-თან დაკავშირებული საჯარო ხარჯების, StopCov ფონდის განკარგვასთან, მთავრობის ანტიკრიზისული გეგმის განხორციელებასთან და დონორთა დახმარების გამოყოფასთან დაკავშირებით. გარდა ამისა, შესწავლილი და შემსუბუქებული იქნება კოვიდ-19 კრიზისის განმავლობაში ადამიანის უფლებების არაპროპორციული შეზღუდვის რისკები.
აქტივობის მიზნები
ზოგადი მიზანი
საქართველოში, პანდემიის წინააღმდეგ მიმართული მოქმედებების ეფექტურობისა და პროპორციულობის გაზრდა.
1: მთავრობის ანგარიშვალდებულების და გამჭვირვალობის გაზრდა კოვიდ-19-თან დაკავშირებული საჯარო ხარჯების და ანტიკრიზისული გეგმის კონტექსტში, მონიტორინგის, ანგარიშვალდებულების, ცნობიერების ამაღლების და ადვოკატირების მეშვეობით.
2: ადამინის უფლებების სტანდარტების გაძლიერება მონიტორინგის, ადვოკატირების და სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის მეშვეობით.
- კოვიდთან დაკავშირებული საჯარო ფინანსების, საჯარო შესყიდვების, მთავრობის ანტიკრიზისული გეგმის შესრულების, StopCov ფონდის ხარჯვის და დონორთა დახმარების განაწილების მონიტორინგი.
- ადამიანის უფლებათა დაცვის მონიტორინგი კოვიდ-19-თან დაკავშირებული შეზღუდვების პერიოდში.
- მონიტორინგის შედეგების / რეკომენდაციების გამოქვეყნება და გავრცელება, როგორც ონლაინ ასევე პრეზენტაციებისა და სამუშაო შეხვედრების მეშვეობით.
- სამი საჯარო ონლაინ დისკუსიის გამართვა.
- რეკომენდაციების შემუშავება.
- რეკომენდაციების ადვოკატირება 2 პრეზენტაციის და 2 სამუშაო შეხვედრის მეშვეობით.
აქტივობის შედეგები:
- კოვიდ-19-თან დაკავშირებული საჯარო ფინანსების არასწორი განკარგვის, ანტიკრიზისული გეგმის არაეფექტური იმპლემენტაციის და დონორებისგან მიღებული დახმარების არასათანადო განაწილების შესაძლო შემთხვევების გამოვლენა და გამოსწორება.
- კოვიდ-19-ის კრიზისის განმავლობაში, ადამიანის უფლებების არაპროპორციული შეზღუდვის რისკების შემსუბუქება.
- კოვიდ-19-თან დაკავშირებული ხარჯების და ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით არსებული გამოწვევების და ხარვეზების შესახებ, საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლება.

Monitoring Covid-19 related public spendings and human rights protection during the state of emergency and after
Projects | Completed Projects 22 July 2020
Project Title: Monitoring Covid-19 related public spendings and human rights protection during the state of emergency and after
Project Number: ENI/2020/417-626
Total Budget: EUR 59,960
Duration: July 22, 2020 – July 21, 2021
Due to the state of emergency and COVID-19 related regulations, the Government of Georgia (GoG) is entitled to perform its duties bypassing important accountability mechanisms and restricting several human rights. Moreover, GoG has announced a 3.5 bln anti-crisis plan which will be directed  towards the social support of citizens, business recovery and health care. Also, the StopCov Fund was established, through which individuals and companies can donate money to overcome the coronavirus crisis. As of now, 133 million is raised. In addition, donor organisations have announced readiness to provide Georgia with $3 bln, aimed at assisting the economic recovery of the country. Therefore, conducting effective civic monitoring over public spendings and human rights restrictions is important to ensure government accountability in its efforts to fight against the pandemic.
The measures taken by the government to fight against the coronavirus create the risk of disproportionate restriction of human rights. In general, the most serious breaches of human rights take place in situations of proclaimed state of emergency and states may be inclined to use their power of derogation for other purposes or to a larger extent than is justified by the exigency of the situation. During the crisis exercising effective external control over the government and monitoring the human rights situation gains more and more importance, because the risks of abuse of power by the authorities is especially high.
The action will contribute to increasing government accountability regarding Covid-19 related public spending, implementation of the Government Anti-Crisis Plan, spending of StopCov Fund and allocation of donor support. In addition, the risks of disproportionate restriction of human rights during the COVID-19 crisis will be studied and mitigated.
Action Objectives
Overall objective
Contribute to increasing effectiveness and proportionality of actions to fight against the pandemic in Georgia
Specific objectives
1: Contribute to increasing government accountability, and transparency regarding Covid-19 related public spendings and Anti-Crisis Plan through monitoring, reporting, public awareness raising and advocacy efforts.
2: Contribute to strengthening human rights standards through monitoring, advocacy and civil society engagement.
Action Activities
1. Monitoring Covid-related public spending, public procurements, implementation of the Government Anti-Crisis Plan, spending of StopCov Fund and allocation of donor assistance.
2. Monitoring the state of human rights during Covid-19 related restrictions.
3. Publish and disseminate monitoring results/recommendations online and offline during presentations and workshops
4. Hold 3 online public discussions
5. Elaborate policy recommendations
6. Advocate policy recommendations through 2 presentations and 2 workshops
Action Results:
- Cases of alleged mismanagement of Covid-19 related public funds, donor assistance and ineffective implementation of Anti-Crisis Plan are revealed and remedied.
- The risks of disproportionate restriction of human rights during the COVID-19 crisis are mitigated.
- Public Awareness about revealed challenges and shortcomings related to Covid-19 related public spending and human rights protection is increased.