სამეგრელო-ზემო სვანეთსა და აჭარაში პროკურატურის რეფორმის მიმდინარეობას ორი ადგილობრივი ორგანიზაცია შეაფასებს
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 21 იანვარი 2019
2019 წლის 17 იანვარს, IDFI-ის კონკურსში გამარჯვებულმა 2-მა არასამთავრობო ორგანიზაციამ – „სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტის“ (CSI) ბათუმის ფილიალმა და ასოციაცია „დეა“-მ – წარმატებით გაიარეს პროკურატურის რეფორმის მონიტორინგის ტრენინგი. მომდევნო 8 თვის განმავლობაში ისინი სამეგრელო-ზემო სვანეთსა და აჭარაში შეაფასებენ ამ რეფორმის მიმდინარეობას.
CSI-ის ბათუმის ფილიალის ხელმძღვანელის ნათია აფხაზავას თქმით, რეფორმის შეფასება მისი ორგანიზაციისთვის ძალზე საინტერესო და მნიშვნელოვანი ინიციატივაა.
„ვფიქრობთ, აჭარის რეგიონში მიმდინარე პროკურატურის რეფორმის მონიტორინგი საშუალებას მოგვცემს ზუსტად გავიგოთ რამდენად ეფექტურად განხორციელდა სტრატეგიით გათვალისწინებული ღონისძიებები და რამდენად აისახება მიმდინარე რეფორმის შედეგი საზოგადოებაზე. მიუხედავად იმისა, რომ სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტს აქვს დიდი გამოცდილება მონიტორინგის, პოლიტიკის დიალოგის წარმოების თუ ინფორმაციის ანალიზის კუთხით, ეს პროექტი ჩვენთვის იქნება, ერთი მხრივ, ორგანიზაციის შესაძლებლობების კიდევ უფრო გაძლიერების, ხოლო, მეორე მხრივ, ახალი მიმართულების / გამოცდილების შეძენის შესაძლებლობა“, – აღნიშნა მან.
ასოციაცია „დეას“ აღმასრულებელი დირექტორის მადონა ხარებავას აზრით, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში IDFI-ისთან თანამშრომლობა, კონსულტაციები და გამოცდილების გაზიარება ხელს შეუწყობს ორგანიზაციის ინსტიტუციონალურ განვითარებას.
„დარწმუნებული ვარ, რომ IDFI-ისთან პარტნიორობის შედეგად შექმნილი კვლევითი დოკუმენტი ხელს შეუწყობს პროკურატურის რეფორმის მოქმედი და სამომავლო გეგმების დახვეწას. ჩვენი მოლოდინით, მონიტორინგის შედეგები და მასში მოცემული რეკომენდაციები დაეხმარება პროკურატურას უფრო ეფექტური რეფორმის წარმოებაში; პროკურატურა უფრო სენსიტიური გახდება ქალთა მიმართ ძალადობისა და სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულებისადმი, ყველასთვის გაიზრდება მართლმსაჯულების ხელმისაწვდომობის დონე“, - აღნიშნა მან.
იანვარში ჩატარებულ ტრენინგს IDFI-ის წარმომადგენლები მარიამ თუთბერიძე და ანა კაკალაშვილი უძღვებოდნენ. ტრენინგი ასევე მოიცავდა ინფორმაციას ქალთა მიმართ ძალადობის და სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების საქმეების მონიტორინგის შესახებ.
ინიციატივა ხორციელდება ევროკავშირის (EU) მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში, რომლის მიზანია საქართველოს პროკურატურის შიდა და გარე დამოუკიდებლობის გაზრდა, საქართველოს საპროკურორო და საგამოძიებო სისტემების მიუკერძოებლობისა და სამართლიანობის უზრუნველსაყოფად.

On January 17, 2019, IDFI successfully trained two contest winner NGOs – Civil Society Institute (CSI) Batumi Branch and Association DEA – on how to monitor the implementation of the ongoing prosecution reform in Georgia. Over the following 8 months, these organizations will carry out their monitoring in Samegrelo-Zemo Svaneti and Adjara regions.
According to the Head of CSI Batumi Branch Natia Apkhazava, this type of activity is a very interesting and important initiative for her organization.
“We think that monitoring of the ongoing prosecution reform in Adjara will reveal to what extent the strategy is being implemented and how this process impacts the local community. Even though CSI already has great experience in monitoring, policy dialogue and information analysis, this project will further strengthen our organization”, – Natia Apkhazava.
Madona Kharebava, Executive Director of Association DEA, believes that cooperation with IDFI, consultations and experience sharing within the framework of this EU-funded project will contribute to the institutional development of her organization.
”I am confident that the research document that will be elaborated in partnership with IDFI will facilitate a more successful implementation of the prosecution reform. We expect that the monitoring results and recommendations will help the Prosecutor's Office to implement more effective reforms, become more sensitive to violence against women and hate crimes, and increase access to justice for all”, – Madona Kharebava.
The training was led by IDFI team members Mariam Tutberidze and Anna Kakalashvili. Information about how to monitor the litigation of cases on hate crime and violence against women was also included in the training program.
The training was held within the framework of a European Union (EU) funded project that aims to support the external and internal independence of the Prosecution Service of Georgia, in order to ultimately ensure the impartiality and fairness of the prosecution and investigation systems.