საქართველოში ფულის გათეთრების რისკები დიდი ხანია არსებობს და წარმოადგენს როგორც შესაბამისი საერთაშორისო ორგანიზაციების, ისე სტრატეგიული პარტნიორების განხილვის საგანს. აღნიშნული საკითხი წლების განმავლობაში ექცეოდა ამერიკის შეერთებული შტატების (აშშ) სახელმწიფო დეპარტამენტის ყურადღების ქვეშ. აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ბოლო ანგარიშის თანახმად[1] საბანკო თაღლითობა და კიბერდანაშაული საქართველოში უკანონო შემოსავლების მიღების მნიშვნელოვანი წყაროა, ხოლო მასობრივი მარკეტინგული თაღლითობისთვის ასევე გამოიყენება სოციალური ინჟინერიის სქემები. საქართველოში არსებული ზოგადი ეკონომიკური მდგომარეობა, რომელიც შორს არის განვითარებული ეკონომიკისაგან, ქმნის ნაყოფიერ ნიადაგს ფულის გათეთრებისთვის. ამავდროულად, შემაშფოთებელია აზარტული თამაშების ინდუსტრიის, მათ შორის, ინტერნეტ თამაშების, უკონტროლო ზრდა.[2]
ევროსაბჭოს ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის კომიტეტმა (MONEYVAL)[3] 2020 წლის 2 ნოემბერს გამოაქვეყნა ანგარიში, რომელშიც მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, გააძლიეროს ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ ბრძოლა.[4] ანგარიში აფასებს ფულის გათეთრების და ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით საქართველოს სისტემის ეფექტიანობას და მის შესაბამისობას ფინანსურ ქმედებათა სპეციალური ჯგუფის (FATF) მიერ 2012 წელს გაცემულ რეკომენდაციებთან.
FATF–ის რეკომენდაციები მოიცავს და შესაბამისად, MONEYVAL–ის ანგარიში აფასებს ფულის გათეთრებასა და ტერორიზმის დაფინანსებასთან დაკავშირებულ შემდეგ სფეროებს:
- რისკები და პოლიტიკა ისევე, როგორც შიდა კოორდინაცია;
- ფულის გათეთრების და ტერორიზმის დაფინანსების სამართლებრივი დევნა;
- პრევენციული ზომები ფინანსურ და სხვა შერჩეულ სექტორებში;
- კომპეტენტური ორგანოების უფლებამოსილებები და პასუხისმგებლობები (მაგალითად, საგამოძიებო, სამართალდამცავი და საზედამხედველო ორგანოები) და სხვა ინსტიტუციური ზომები;
- იურიდიული პირების ბენეფიციარი მესაკუთრეების შესახებ ინფორმაციის გამჭირვალობა და ხელმისაწვდომობა;
- საერთაშორისო თანამშრომლობა.
MONEYVAL–ის ანგარიში მხედველობაში იღებს და აფასებს ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების შესახებ საქართველოს ეროვნული რისკების შეფასების 2019 წლის დოკუმენტს (NRA).[5]
MONEYVAL-ის ანგარიშის მიხედვით საქართველომ ეფექტიანობის საშუალო დონეს მიაღწია FATF-ის სტანდარტებით დაფარულ ყველა სფეროში გარდა შემდეგი სფეროებისა:
- საერთაშორისო თანამშრომლობა - ეფექტიანობის მაღალი დონე;
- ტერორიზმის დაფინანსების გამოძიება და სისხლისსამართლებრივი დევნა - ეფექტიანობის მაღალი დონე;
- ტერორისტების, ტერორისტული ორგანიზაციებისა და მათი დამფინანსებლების მიერ დაფინანსების მოძიების, გადატანისა და გამოყენების ისევე, როგორც არაკომერციული სექტორის ბოროტად გამოყენების პრევენცია - ეფექტიანობის დაბალი დონე.
MONEYVAL–ის ანგარიშის თანახმად, საქართველოში შეფასების მისიამ ხარვეზები გამოავლინა ფულის გათეთრებასა და ტერორიზმის დაფინანსებასთან დაკავშირებული ზოგიერთი საფრთხისა იდენტიფიკაციის ისევე, როგორც მათთან დაკავშირებული რისკების გაცნობიერების მხრივ.
MONEYVAL–ის ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს საჯარო და კერძო სექტორებში საჭიროა დამატებითი კეთილსინდისიერების ანალიზის განხორციელება, რადგან ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის მიერ ჩატარებული ეროვნული რისკების შეფასება არ არის საკმარისად მეთოდოლოგიური და სათანადოდ არ ფარავს ამ საკითხს.
MONEYVAL–ის ანგარიშში ნათქვამია, რომ ქვეყანაში არაფორმალური ეკონომიკის ფაქტორი საკმარისად არ არის გაანალიზებული და საერთოდ უგულებელყოფილია მდიდარ, პოლიტიკასთან დაკავშირებულ ადგილობრივ და უცხოელ პირებთან დაკავშირებული ფულის გათეთრების რისკები.
MONEYVAL-ის ანგარიშის თანახმად, საქართველოს ხელისუფლებამ სრულად არ შეაფასა ტერორიზმის დაფინანსების პოტენციური რისკის ყველა ფორმა, განსაკუთრებით, “ტრეიდინგი“ ფინანსური ნაკადების მოცულობა, წარმოშობა და დანიშნულება ისევე, როგორც არაკომერციული ორგანიზაციების ბოროტად გამოყენების პოტენციალი.
MONEYVAL–ის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ არ არსებობს რაიმე დამცავი ბარიერი უძრავი ქონების სექტორის ფულის გათეთრებისა თუ ტერორიზმის დაფინანსების მიზნით გამოყენებს პრევენციისთვის. ხოლო კაზინოებისა და უძრავი ქონების გარიგებების ზედამხედველობა არ შეესაბამება არსებულ რისკებს.
MONEYVAL აცხადებს, რომ საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს (ერთადერთი დამცავი ბერკეტი უძრავი ქონების სექტორში) გათავისუფლება ანგარიშგების ვალდებულებისგან სერიოზული შეშფოთების საგანია.
ფინანსური დაზვერვის სამსახური სარგებლობს ოპერატიული დამოუკიდებლობით, მაგრამ განიცდის ადამიანური რესურსების ნაკლებობას. ამავდროულად, მნიშვნელოვანი ცვლილებებია საჭირო ფინანსური მონიტორინგის სამსახურსა და სამართალდამცავ ორგანოებს შორის ინფორმაციისა და მონაცემების ეფექტური გაცვლისა და მუშაობის გასაუმჯობესებლად.
MONEYVAL– ის ანგარიში ცხადჰყოფს, რომ ფულის გათეთრების პოტენციური შემთხვევები საქართველოში საკმარისად არ არის გამოვლენილი და მცირეა ფულის გათეთრების რთულ საქმეებში ბრალდების მაჩვენებელი.
MONEYVAL-ის შეფასების ჯგუფი თვლის, რომ საქართველოში ნაღდი ფულის მიმოქცევის მაღალი მაჩვენებლით გამოწვეული რისკების სათანადოდ შეფასება არ ხდება, ხოლო უძრავი ქონების სექტორის ეფექტური დამცავი ბარიერი არ არსებობს.
კაზინოების ლიცენზირების მოთხოვნების კუთხით არსებული ტექნიკური ხარვეზები სერიოზულ საფრთხეს უქმნის კრიმინალების ან მათი მხარდამჭერების მიერ კაზინოს მნიშვნელოვანი ან მაკონტროლებელი წილის ფლობის ან ბენეფიციარი მესაკუთრეობის, კაზინოს ფლობის ან მართვის თავიდან აცილების ეფექტიანობას.
MONEYVAL–ის შეფასების ჯგუფის დასკვნით, ბენეფიციარ მესაკუთრეთა შესახებ ინფორმაციის მიღების არსებული მექანიზმები არასანდოა, რადგან მათი მეშვეობით მიღებული ინფორმაცია ყოველთვის არ არის ადეკვატური, ზუსტი და განახლებული.
MONEYVAL–ის ანგარიშში ხაზგასმულია, რომ საქართველოში დასტურდება იურიდიული პირების, მათ შორის ფიქტიური კომპანიების, ბოროტად გამოყენება და ხელისუფლებას არ მიუღია შესაბამისი ზომები ამ საკითხის მოსაგვარებლად.
სისხლისსამართლებრივი ზომები, მიუხედავად საჭიროებისა, არ გამოიყენება იურიდიული პირების წინააღმდეგ და შესაბამისად, იურიდიული პირების ბოროტად გამოყენების პრაქტიკის აღკვეთა ვერ ხერხდება.
MONEYVAL-ის ანგარიშის ანალიზი საფუძველს გვაძლევს, კიდევ ერთხელ გავუსვათ ხაზი მაღალი დონის კორუფციასთან ბრძოლის გაძლიერებას დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სააგენტოს შექმნის გზით, რადგან ფულის გათეთრების რისკები, რომლებზეც ანგარიშშია საუბარი, სწორედ მაღალი დონის კორუფციული დანაშაულების საფრთხეს ქმნის. ასევე უმნიშვნელოვანესია ბენეფიციარ მესაკუთრეებთან დაკავშირებით გამჭვირვალობის მაღალი დონის უზრუნველყოფა, რაზეც IDFI წლებია საუბრობს და რაზეც საუბარია MONEYVAL-ის ანგარიშშიც. უმნიშვნელოვანესია საჯარო დაწესებულებებში კეთილსინდისიერების ანალიზის განხორციელება და მასზე დაყრდნობით კეთილსინდისიერების სტრატეგიების შემუშავება, რაც USAID GGI-ს მხარდაჭერით IDFI-მ უკვე განახორციელა რამდენიმე მუნიციპალიტეტში. ამავდროულად, განსაკუთრებულ ყურადღებას იმსახურებს ქვეყანაში არაფორმალური ეკონომიკის, დიდი ოდენობით ნაღდი ფულის ბრუნვის, იურიდიული პირებისა და უძრავი ქონების სფეროს ზედამხედველობის საკითხები.IDFI მოუწოდებს ხელისუფლებას, ძალისხმევა არ დაიშუროს MONEYVAL-ისა და FATF რეკომენდაციების შესრულების მიზნით.
[1] ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიურო, ნარკოტიკების საერთაშორისო კონტროლის შესახებ სტრატეგიის ანგარიში, ნაწილი II, ფულის გათეთრება, 2020 წ. ხელმისაწვდომია ბმულზე.
[2] იქვე.
[3] ევროპის საბჭოს ფულის გათეთრების წინააღმდეგ მიმართულ ღონისძიებათა შემფასებელი კომიტეტი - MONEYVAL არის ევროსაბჭოს მუდმივი მონიტორინგის ორგანო, რომელია აღჭურვილია უფლებამოსილებით, შეაფასოსწევრ ქვეყნებში ფულის გათეთრებისა დატერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ არსებული შიდა საშუალებების ძირითად საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობა, განსაზღვროს მათი ეფექტიანობა და შეიმუშაოს რეკომენდაციები.
[4] MONEYVAL, ფულის გათეთრების საწინააღმდეგო და ანტიტერორისტული დაფინანსების ზომები - საქართველო, მეხუთე რაუნდის ორმხრივი შეფასების ანგარიში, ხელმისაწვდომია ბმულზე.
[5] საქართველოს ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების რისკის შეფასება (2019 წ.), ფინანსური მონიტორინგის სამსახური, ხელმისაწვდომია ბმულზე.

Money laundering risks in Georgia have existed and discussed by relevant international organisations as well as strategic partners. Money laundering risks of Georgia has been discussed by the US State Department for years. According to the last US State Department report [1] bank fraud and cybercrime are significant generators of illicit proceeds in Georgia, while social engineering schemes are also used to commit mass marketing fraud. The general economic situation in Georgia, which is far from being a developed economy, forms fruitful ground for money launderers to find front men. At the same time, the unchecked growth of the gaming industry, including internet gaming, is concerning.[2]
The Council of Europe’s anti-money laundering body MONEYVAL [3] published a report on 2 November 2020, where it calls on the Georgian authorities to better combat money laundering and financing of terrorism. [4] The report assesses the effectiveness of Georgia's system for countering money laundering (ML) and financing of terrorism (FT) and its compliance with Recommendations issued in 2012 by the Financial Action Task Force (FATF).
The FATF recommendations cover and accordingly, MONEYVAL report assesses following areas in connection with money laundering and terrorist financing:
- risks and policies as well as domestic coordination;
- pursuing money laundering, terrorist financing and the financing of proliferation;
- preventive measures for the financial sector and other designated sectors;
- powers and responsibilities for the competent authorities (e.g., investigative, law enforcement and supervisory authorities) and other institutional measures;
- transparency and availability of beneficial ownership information of legal persons and arrangements;
- international cooperation.
The MONEYVAL report takes into account and assesses National Risk Assessment (NRA)[5] on money laundering and terrorism financing of Georgia issued in 2019.
The MONEYVAL report concludes that Georgia has achieved a moderate level of effectiveness in implementing all areas covered by the FATF Standards, except for:
- International cooperation - substantial effectiveness;
- investigation and prosecution of terrorism financing offences - substantial effectiveness;
- prevention of terrorists, terrorist organisations and financiers from raising, moving and using funds and abusing the NPO sector - low effectiveness.
According to the MONEYVAL report the evaluation mission detected shortcomings with regard to identification of some threats and vulnerabilities and subsequent understanding of some of the ML/TF risks.
The MONEYVAL report concludes that Georgia needs to conduct a further analysis of integrity in public and private sectors because the NRA analysis of Georgia carried out by the FMS is not always methodological enough.
The MONEYVAL report says that the factor of informal economy is not sufficiently analysed by the NRA and it completely ignores the ML risks associated with the presence of wealthy foreign and domestic politically exposed persons and their associates.
The MONEYVAL report states that Georgian authorities did not fully assess all forms of potential TF risk, especially trade-based TF, the volume, origin and destination of financial flows and potential for abuse of non-profit organisations (NPOs).
According to the MONEYVAL report there is no effective gate-keeper in the real estate sector to prevent its use in ML/TF, while supervision of casinos and real estate transactions are not in line with the ML/TF risks identified in the NRA.
MONEYVAL states that excluding National Agency of Public Registry (NAPR) – the only gatekeeper in the real estate sector - from the reporting obligation is a matter of a serious concern.
MONEYVAL team considers that the financial intelligence unit (FIU) enjoys operational independence but is under-resourced.
According to the MONEYVAL team major improvements are needed to improve the effective exchange of information and intelligence, and the operation between the FMS and law enforcement agencies (LEA).
MONEYVAL report reveals that potential ML cases are not sufficiently detected in Georgia and the number of convictions involving complex ML is low.
MONEYVAL team concluded that the risks presented by the high level of cash circulation in Georgia is underestimated and there is no effective gate-keeper for the real estate sector in Georgia.
The technical deficiencies for licensing requirements of casinos seriously undermine the effectiveness of preventing criminals or their associates from holding, or being the beneficial owner of, a significant or controlling interest, holding a management function in, or being an operator of, a casino.
MONEYVAL report claims that the existing mechanisms to obtain information on beneficial ownership cannot be relied upon as the information provided by them is not always adequate, accurate and current.
The MONEYVAL report highlights that there is proven abuse of legal persons in Georgia, including through the use of “fictitious” companies and the authorities have not taken adequate measures to deal with the issue.
Criminal measures are not applied against legal persons when they should be and an opportunity to mitigate abuse is being missed.
The analysis of the MONEYVAL report provides a basis for emphasizing once again the need of strengthening of the fight against high-level corruption through the establishment of an independent anticorruption agency, as the money laundering risks covered in the report pose a threat of high-level corruption crimes. It is also important to ensure a high level of transparency regarding the beneficial owners, which IDFI has been talking about for years and which is also mentioned in the MONEYVAL report. It is important to conduct an integrity analysis in public and private sectors and develop integrity strategies, which IDFI, with the support of USAID GGI, has already implemented in several municipalities. At the same time, special attention should be paid to the issues of informal economy, large cash flow, legal entities and real estate oversight in the country. IDFI calls on the authorities to spare no effort to implement the recommendations of MONEYVAL and the FATF.
[1] United States Department of State Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs, International Narcotics Control
Strategy Report, Volume II, Money Laundering, 2020, available on the following link.
[2] Ibid.
[3] The Committee of Experts on the Evaluation of Anti-Money Laundering Measures and the Financing of Terrorism - MONEYVAL is a permanent monitoring body of the Council of Europe entrusted with the task of assessing compliance with the principal international standards to counter money laundering and the financing of terrorism and the effectiveness of their implementation and provide relevant recommendations.
[4] MONEYVAL, Anti-money laundering and counter-terrorist financing measures - Georgia, fifth Round Mutual Evaluation Report, available on the following link.
[5] Money Laundering and Terrorism Financing Risk Assessment of Georgia (2019), Financial Monitoring Service, available on the following link.