თანამდებობის პირთა ქონებრივი დეკლარაციების წარდგენასთან დაკავშირებული დარღვევები
როგორც ცნობილია, საქართველოში თანამდებობის პირების მიერ ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციის კანონით დადგენილ ვადებში წარდგენის კონტროლს ახორციელებს სსიპ საჯარო სამსახურის ბიურო. მაგალითად, მათი მონაცემებით 2012-2014 წლებში თანამდებობის პირის მიერ თანამდებობის დატოვებიდან 2 თვის ვადაში ქონებრივი დეკლარაციის წარდგენის ვალდებულება დაარღვია ცხრა თანამდებობის პირმა. რვა მათგანს დაეკისრა ჯარიმა 1000 ლარის ოდენობით, ხოლო ასპინძის გამგებლის ყოფილი მოადგილე სასამართლოს გადაწყვეტილებით განთავისუფლდა დაკისრებული სახდელისგან.
ამავე დროს, დეკლარაციის წარდგენის ვადების კონტროლისგან განსხვავებით, დეკლარირებული ფინანსური მონაცემების სისწორეზე პასუხისმგებლობა სრულად ეკისრება თანამდებობის პირს, რომელიც წარადგენს აღნიშნულ მონაცემებს, თუმცა არცერთ უწყებას არ აქვს აღნიშნული მონაცემების სიზუსტის მონიტორინგის ვალდებულება.
აღსანიშნავია, რომ „საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად კანონით გათვალისწინებულ ვადაში ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციის წარუდგენლობა გამოიწვევს თანამდებობის პირის დაჯარიმებას 1000 ლარის ოდენობით. ამასთან საქართველოს კანონმდებლობით სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა დაეკისრება პირს ქონებრივი მდოგმარეობის დეკლარაციის წარუდგენლობისთვის (იმ შემთხვევაში თუ ადმინისტრაციული სახდელის დადებიდან ორი კვირის შემდეგაც თანამდებობის პირი არ აღმოფხვრის სამართალდარღვევას), ისევე როგორც ქონებრივი მდოგმარეობის დეკლარაციაში განზრახ არასწორი ან არასრული ინფორმაციის წარდგენისთვის. მოცემული მუხლის თანახმად, კი აღნიშნულ ქმედებისთვის გათვალისწინებულია სასჯელი ჯარიმის, საზოგადოებრივი შრომის, თანამდებობის დაკავების ან საქმიანობის უფლების ჩამორთმევის სახით.
IDFI-ი პერმანენტულად ახორციელებს ქონებრივი დეკლარაციების მონიტორინგს და ამ სტატიაში გვინდა წარმოგიდგინოთ ზოგიერთი თანამდებობის პირის დეკლარაციაში ჩვენს მიერ დაფიქსირებული არასწორი მონაცემების შეტანის შემთხვევები.
მაგალითად, ქარელის მუნიციპალიტეტის თვითმმართველი ერთეულებიდან მიღებული სახელფასო უწყისების მიხედვით ქარელის საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარის პაატა ღვინიაშვილის - 2013 წელს სამუშაო შესრულებით მიღებულმა შემოსავალმა (ხელფასი და პრემია) სულ შეადგინა 76 850 ლარი, აქედან პრემიის სახით მას მიღებული აქვს - 45 050 ლარი. თუმცა, მას შემდეგ რაც საჯარო სამსახურის ბიუროს ვებ-გვერდზე ჩვენ გადავამოწმეთ 2014 წელს მის მიერ განთავსებული ქონებრივი დეკლარაცია აღმოჩნდა, რომ ქარელის საკრებულოს თავმჯდომარეს 2013 წელს სამუშაოს შესრულებით მიღებულ შემოსავლებში დეკლარირებული ჰქონდა მხოლოდ 32 070 ლარი. (2014 წელს განთავსებულ დეკლარაციაში აისახება 2013 წელს სამუშაოს შესრულებით მიღებული შემოსავლები)
ქარელის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარის 2013 წლის სახელფასო უწყისი :
ქარელის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ყოფილი თავმჯდომარის დეკლარირებული სამუშაოს შესრულებით მიღებული შემოსავლები:
მეორე შემთხვევა, რომელზეც გვინდა მკითხველის ყურადღება გავამახვილოთ ეხება სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის აწ უკვე ყოფილი მაღალი თანამდებობის პირების მიერ შევსებულ დეკლარაციებს. 2014 წლის ივნისის თვეში მედია საშუალებებით გავრცელებული დოკუმენტაციის მიხედვით სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარეზე და მის მოადგილეებზე 2013 წლის დეკემბრის თვეში დარიცხული შრომის ანაზღაურების ოდენობა (პრემია, სახელფასო დანამატი, თანამდებობრივი სარგო) მერყეობს 18 000 დან 40 000 ლარამდე, თუმცა აღნიშნული მონაცემები მათ მიერ 2014 წელს დეკლარირებულ შემოსავლებში არ იქნა ასახული.
კერძოდ, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ყოფილი თავმჯდომარის 2014 წლის ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციაში არ არის მითითებული ამ თანამდებობაზე მის მიერ 2013 წელს მიღებული შემოსავლების შესახებ ცნობები. აღსანიშნავია, რომ დიმიტრი დარბაისელი აღნიშნულ თანამდებობაზე დაინიშნა 2013 წლის 29 ნოემბერს და შესაბამისად დეკლარაციაში ასახული უნდა იყოს, მისი დეკემბრის თვის შრომის ანაზღაურება, რამაც გავრცელებული ინფორმაციით შეადგინა 18 225 ლარი (ხელფასი, პრემია, დანამატი).
მსგავს შემთხვევას ვაწყდებით სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ყოფილი თავმჯდომარის ასევე ყოფილი სამი მოადგილის (სიმონ მაჩაიძე, გოგი გახარია, ვლადიმერ ბუნტურიძე) შემთხვევაში. მათ დეკლარაციებში მითითებულია, მხოლოდ 2013 წლის დეკემბრის თვეში თანამდებობრივი სარგოს სახით (დაახლოებით 2000 ლარის ოდენობით) მიღებული შემოსავალი, ხოლო პრესაში გავრცელებული სხვა შემოსავლების (პრემია ან/და სახელფასო დანამატი) შესახებ მონაცემები ამ შემთხვევაშიც არ იქნა მითითებული ქონებრივ დეკლარაციებში.
პრესაში გავრცლებული დოკუმენტი :
სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ყოფილი თავმჯდომარის და მისი მოადგილეების დეკლარირებული შემოსავლები:
უნდა აღინიშნოს, რომ სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის მაღალ თანამდებობის პირებს ოფიციალურად არ უარყვიათ 2013 წლის დეკემბრის თვეში მაღალი ოდენობის პრემიების მიღება. მეტიც, ამ მონაცემების გასაჯაროებას შედეგად მოჰყვა მათი თანამდებობების დატოვება. აღნიშნული ამყარებს ჩვენს ვარაუდს, იმასთან დაკავშირებით, რომ დეპარტამენტის ყოფილმა თანამდებობის პირებმა დეკლარაციებში შეგნებულად არ მიუთითეს დეკემბრის თვეში მიღებული შემოსავლები. ეს კი, როგორც ზემოთ უკვე აღვნიშნეთ, სისხლის სამართლის კოდექსის 355–ე მუხლით გათვალისწინებული დასჯადი ქმედებაა. აქვე უნდა გავიხსენოთ, რომ პრესაში გავრცელებული ინფორმაციით, მათ შორის დეკლარაციაში განზრახ არასწორი ინფორმაციის შეტანის საფუძველზე არის აღძრული საქმეები საქართველოს პარლამენტის ყოფილ თავმჯდომარეზე დავით ბაქრაძეზე  და სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის ყოფილ ხელმძღვანელზე თემურ ჯანაშიაზე. შესაბამისად, იმ შემთხვევაში, თუ კი ამ სტატიაში მოყვანილი ფაქტები ფინანსური მონაცემების დეკლარაციებში არ შეტანის თაობაზე მართებულია, ვფიქრობთ, რომ ამას სათანადო რეაგირება უნდა მოყვეს შესაბამისი საგამოძიებო ორგანოების მხრიდან, მინიმუმ საქმის გარემოებების გამორკვევის მიზნით.
დამატებით ასევე გვინდა აღვნიშნოთ, რომ ჩვენ უკვე რამდენიმე თვეა უშედეგოდ ვცდილობთ მოვიღოთ ოფიციალური საჯარო ინფორმაცია სასჯელაღსრულების დეპარტამენტიდან 2013 - 2014 წლებში თანამდებობის პირებზე გაცემული პრემიებისა და დანამატების შესახებ, რაც ნათელს მოფენდა დეკლარაციების სიზუსტესთან დაკავშირებულ საკითხს. 2014 წლის 4 ივნისს IDFI - იმ სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრს ბატონ სოზარ სუბარს მიმართა ადმინისტრაციული საჩივრით სამინისტროს საქვეუწყებო დაწესებულების სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის მიერ საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული ვალდებულებების შეუსრულებლობის შესახებ. სამინისტრომ განიხილა IDFI - ის საჩივარი და დეპარტამენტი დაავალდებულა ინფორმაციის სრულად გაცემა ინსტიტუტის მოთხოვნებზე, რომელიც უკავშირდება 2013-2014 წლებში დეპარტამენტში გაცემული პრემიების, სახელფასო დანამატების, წარმომადგენლობითი და სამივლინებო ხარჯების და დეპარტამენტის ხელმძღვანელების დიპლომების შესახებ ინფორმაციას. თუმცა, მიუხედავად ზემდგომი ორგანოს ამ გადაწყვეტილებისა, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს დღემდე არ მოუწოდებია ჩვენთვის მოთხოვნილი მონაცემები, რის გამოც ჩვენ მივმართეთ თბილისის საქალაქო სასამართლოს.
დასკვნის სახით, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ საქართველოში არსებული თანამდებობის პირთა ქონებრივი დეკლარაციების სისტემა მსოფლიოში აღიარებულია როგორც პროაქტიული გამჭვირვალობის მართლაც რომ სამაგალითო მაღალი სტანდარტი. თუმცა, ბოლო პერიოდში აღმოჩენილმა ფაქტებმა თანამდებობის პირთა მიერ დეკლარაციებში მონაცემების განზრახ თუ შეცდომით არ შეტანასთან დაკავშირებით, დაადასტურა დეკლარაციების მონიტორინგის სისტემის შექმნის აუცილებლობა. საქმე იმაშია, რომ დეკლარაციებში ასახული მონაცემების სიზუსტის დადგენა დღესდღეობით ხდება მხოლოდ საზოგადოებრივი ორგანიზაციებისა თუ მედიის წარმომადგენლების მხრიდან, რომლებსაც ვერ ექნებათ წვდომა ისეთ მონაცემთა ბაზებთან თუ წყაროებთან, როგორიც შეიძლება ჰქონდეს სახელმწიფო ორგანოებს. შესაბამისად, თანამდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის შესახებ მონაცემების განზრახ არასწორი შეტანის თუ ამ მონაცემების დამალვის ფაქტები რჩება სათანადო რეაგირების გარეშე, რაც აფერხებს კორუფციასთან ბრძოლის და მისი პრევენციის ეფექტური მექანიზმების დამკვიდრებას.
აღსანიშნავია, რომ ეს პრობლემა კარგად არის გააზრებული საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან. საქართველოს მთავრობამ 2014 წლის 18 სექტემბრის #557-2 დადგენილების (“ღია მმართველობის პარტნიორობის საქართველოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმა ვალდებულებათა ჩამონათვალი”) და საქართველოს ანტიკორუფციული სტრატეგიის ფარგლებში უკვე აიღო ვალდებულება, რომ შექმნის და დანერგავს ქონებრივი დეკლარაციების მონიტორინგის სისტემას. ვფიქრობთ, რომ ეს სტატია კიდევ ერთხელ ადასტურებს მონიტორინგის და გამოვლენილი გადაცდომებთან ბრძოლის ეფექტური სისტემის შექმნის აუცილებლობას.

As it is widely known, LEPL Civil Service Bureau is the entity entitled to monitor the timely submission of the asset declaration by senior officials in Georgia. E.g according to the Civil Service Bureau data, nine instances of the senior officials violating the obligation to submit asset declaration within the period of two months from the moment of leaving office have been monitored. The fine of 1000 Gel was imposed on the eight of the senior officials and the former deputy head of the Government of Aspindza was released from the obligation to pay the fine by the court.
At the same time, unlike the monitoring of the timely submission of the asset declarations, the senior officials themselves are the ones who bear the responsibility for the truthfulness of the information declared by them. There is no public institution which would be entitled to review and check the authenticity of the data submitted.
According to the law on Conflict of Interests and Corruption in Civil Service the fine of 1000 GEL shall be imposed on those who fail to submit asset declaration in a timely manner. In addition Senior official will be subjected to criminal liability in case if he/she fails to submit the asset declaration within the period enshrined by the legislation (e.i. when within the period of two weeks from the moment of imposing the administrative sanction the official fails to comply with the law) as well in the cases when incomplete or false information has been maliciously submitted by the official. According to the law a fine, socially useful labor or deprivation of the right to occupy a position or pursue a particular activity shall be imposed on the official committing the abovementioned misconduct.
IDFI conducts permanent monitoring of the asset decorations. In this article we would like to draw your attention to the cases identified by us, when incomplete or false data was submitted in asset declarations by senior officials.
E.g according to the information on salaries received sent by the self-governing entities of the Karali Municipality the former head of the City Council Paata Gviniashvili has received the income of 76 850 (salary and bonuses) GEL for conducting his official duties in the year of 2013. 45 050 Gel alone constituted the bonuses received by the official. After looking into the asset declaration submitted by Mr. Gviniashvili in 2014, we found that the amount of income received by him during 2013 was declared to be 32 070 Gel only (Asset declarations submitted in 2014 cover the information on the income received during the year of 2013).
Another case of misconduct we would like to draw your attention to is linked with the asset declarations submitted by the former high officials of the Penitentiary Department. According to the documents disseminated by various media sources in June 2014 the amount of income received (salary, salary supppements and bonus) by the chairman and a deputy chairman of the Penitentiary Department in December 2013 fluctuated between 18 000 - 40 000 Gel. Nevertheless the information was not included in the asset declarations of these public officials.
Precisely, the asset declaration of the Chairman of the Penitentiary Department does not include any information on the income received as a result of holding the position of a senior official in 201. It should be highlighted that Dimitri Darbaiseli was appointed to the position on November 29th, 2013. Hence the information on the income received by him in the month of December, which according to the disseminated information was equal to 18 255 Gel (salary, salary supplements and bonus) should have been included in the declaration.
We face the same problem when looking into the asset declarations of the three former deputy chairman of the Penitentiary Department (Simon Macaidze, Gogi Gakhria and Vladimer Bunturidze). In these cases the asset declarations include the information on the salaries received by the senior officials but the data on the addition income (salary supplement and bonuses) that the officials received according to the information disseminated by media is missing here as well.
It is worth highlighting that the senior officials of the Penitentiary Department have not yet officially rejected the information of receiving the bonuses and salary supplements in the month of December 2013. Moreover, the dissemination of this information resulted in the situation when the deputy chairmen left offices. The stated serves as an additional ground for our supposition, that the information on the income received in the month of December was deliberately left out from the declarations. This as already mentioned above is an act punishable under the Crimianl Code of Georgia (art. 355). The cases of the former Chairman of the Parliament - David Bakrdze and the head of the Special State Security Service – Temur Janashia should also be mentioned here. Both high officials are accused of deliberately including false/ incomplete information in their asset declarations. We find it crucial proper steps to be taken by the investigative agencies in order to have a detailed look into the alleged misconducts, in case if the information included in this article is in compliance with reality.
In addition it should be highlighted that till to date we have been unable to receive the public information on the amount of salary supplements and bonuses received by the senior officials in the Penitentiary Department during the period of 2013-2014. It is clear that this information would have shed light on the issue of the incomplete asset declarations. On June the 4th, 2014 IDFI referred to the Minister of Corrections of Georgia with the administrative appeal regarding the failure of the sub-entity of the Ministry - the Penitentiary Department to duly fulfill its obligation. The ministry after looked into the case, accepted the appeal and directed the Department to hand out the requested information. E.i the data on the salary supplements and bonuses, representational costs, official visit costs abroad and the diplomas of the senior officials. Unfortunately, regardless of the decision of the Ministry, the Penitentiary department till to date fails to hand out the requested information.
As a conclusion it should be stated that the system of the asset declarations of senior public officials in Georgia is world widely seen to be a good practice, setting high standard of the proactive transparency in the country. Nevertheless the latest cases of the public officials failing to include or deliberately omitting certain information from the asset declarations have made it clear that creating a body that would monitor the system of asset declarations is crucial. Nowadays only civic society and media organizations are the ones who look into the asset declarations and indentify certain gaps in various cases. These organizations can not have access to the same amount of information and/or data bases as public entities themselves. Hence instances of the incorrect or incomplete information been deliberately excluded from the asset declaration are left without due attention. This materializes itself in the situation when the process of the fight against corruption and the development of the effective preventive measures is set back.
It should be emphasized that the problem described in this article is well internalized by the government of Georgia. Within the auspices of the Open Government Partnership Action Plan for 2014-2015 (adopted by the Decree of the Government 557-2 and into effect from September 18), the government of Georgia has undertaken the obligation to set up and implement the system of monitoring asset declarations. This objective is also included in the anti-corruption action plan of Georgia. We find that this article highlights the importance of setting up a well-operational system for monitoring asset declarations one more time.