საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გიორგი კლდიაშვილის შესახებ 2014 წლის 17 დეკემბერს გამოქვეყნებულ განცხადებაში ცილისმწამებლური ინფორმაციის გავრცელება აღიარა
განცხადებები 16 იანვარი 2018
2018 წლის 15 იანვარს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნდა განცხადება, რომლითაც უწყება აღიარებს, რომ მის მიერ 2014 წლის 17 დეკემბერს გავრცელებული ინფორმაცია გიორგი კლდიაშვილის დაკავების შესახებ იყო შეცდომაში შემყვანი და არასწორად აღწერდა ფაქტობრივ გარემოებებს.
შსს-ს მიერ 2014 წლის 17 დეკემბერს გავრცელებული განცხადება გიორგი კლდიაშვილს საზოგადოების თვალში წარმოაჩენდა სისხლის სამართლის დამნაშავედ. სწორედ აღნიშნულიდან გამოდინარე, საკუთარი რეპუტაციის შელახვის გამო გიორგი კლდიაშვილმა 2015 წლის 5 ივნისს სარჩელით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს სამოქალაქო საქმეთა კოლეგიას მოპასუხე საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიმართ გავრცელებული ცილისმწამებლური ინფორმაციის უარყოფის მოთხოვნით.
2017 წლის 15 ივნისს თბილისის საქალაქო სასამართლომ, მოპასუხე მხარის გამოუცხადებლობის გამო, სრულად დააკმაყოფილა გიორგი კლდიაშვილის სასარჩელო მოთხოვნა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაავალა საკუთარ ვებგვერდზე ცნობის გამოქვეყნება, რომლითაც უწყება აღიარებდა მის მიერ მცდარი ფაქტების გავრცელებას. აღნიშნული გადაწყვეტილება შსს-მ გაასაჩივრა, გიორგი კლდიაშვილი დათანხმდა შსს-ის მოთხოვნას დაუსწრებელი გადაწყვეტილების გაუქმებასთან დაკავშირებით, რის შემდგომაც მოსმენა საქმეზე თბილისის საქალაქო სასამართლოში განახლდა.
2018 წლის 15 იანვარს შსს-მ საკუთარი ინიციატივით გამოაქვეყნა განცხადება იმ შინაარსით, როგორიც იყო მოთხოვნილი გიორგი კლდიაშვილის სასარჩელო მოთხოვნით. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამანისტრომ აღნიშნული განცხადების გამოქვეყნებით, სრულად დააკმაყოფილა გიორგი კლდიაშვილის სასარჩელო მოთხოვნა, რის შედეგადაც აღარ არსებობს სახეზე დავის საგანი.
მიმდინარე წლის 15 იანვრის განცხადებით შსს-ს მიერ აღიარებულ იქნა, რომ 2014 წლის 17 დეკემბრის განცხადება მოიცავდა შემდეგ საკითხებთან დაკავშირებულ არასწორ ფაქტობრივ გარემოებებს:
- 2014 წლის 17 დეკემბერის განცხადება: „ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოქალაქე გიორგი კლდიაშვილის ავტომობილის და პირადი ჩხრეკისას „პარაბელუმის“ სისტემის ცეცხლსასროლი იარაღი ამოიღეს“;
გავრცელებული განცხადებით იქმნება შთაბეჭდილება, რომ მოსარჩელე გიორგი კლდიაშვილი ჩადიოდა კრიმინალურ ქმედებას. შსს-მა აღიარა, რომ აღნიშნული გამონათქვამი იყო შეცდომაში შემყვანი და აღნიშნა, რომ როგორც ეს ჩხრეკისა და ამოღების ოქმით დასტურდება იარაღი იმყოფებოდა 4 ნაწილად დაშლილ მდგომარეობაში.
- 2014 წლის 17 დეკემბერის განცხადება: „გიორგი კლდიაშვილმა, ჩატარებული ჩხრეკის შემდეგ, სამართალდამცავებს განუცხადა, რომ აღნიშნული იარაღი იყო მისი საკუთრება და მას ჰქონდა ტარების უფლება“; „მოგვიანებით, გამოძიების პროცესში, დაკითხვისას, გიორგი კლდიაშვილმა ვერ წარმოადგინა აღნიშნული ცეცხლსასროლი იარაღის ტარების უფლების დამადასტურებელი დოკუმენტი“;
სამინისტრომ აღიარა, რომ გიორგი კლდიაშვილს სამართალდამცველებისათვის არ უთქვამს, რომ მას ჰქონდა იარაღის ტარების უფლება. გიორგი კლდიაშვილის განცხადების თანახმად მას ქონდა იარაღის ფლობის უფლება და წარადგინა აღნიშნულის დამადასტურებელი მოწმობა. შესაბამისად, შსს-მ აღნიშნა, რომ მის მიერ გავრცელებული განცხადება იყო მცდარი და გიორგი კლდიაშვილის მხრიდან სამართალდამცველთა შეცდომაში შეყვანის მცდელობას ადგილი არ ჰქონია.
- 2014 წლის 17 დეკემბერის განცხადება: „მოსამართლემ პროკურორის შუამდგომლობა გირაოს შესახებ დააკმაყოფილა და გიორგი კლდიაშვილი სასამართლო დარბაზიდან გაათავისუფლა“;
შსს-მ აღნიშნა, რომ შეცდომაში შემყვანი იყო განცხადების მოცემული ნაწილიც. თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის 2014 წლის 12 დეკემბრის განჩინებით სასამართლომ დაადგინა, რომ 2014 წლის 12 დეკემბერს მისი დაკავება იყო უკანონო და წარიმართა კანონის მოთხოვნათა არსებითი დარღვევებით. შსს-მ ხაზი გაუსვა, რომ სწორედ აღნიშნული გახდა გიორგი კლდიაშვილი პატიმრობიდან გათავისუფლების საფუძველი და არა პროკურორის შუამდგომლობა.
არასწორი და ცილისმწამებლური ფაქტობრივი მონაცემების შემცველი ინფორმაციის უარყოფას გიორგი კლდიაშვილი შსს-გან 2015 წლის ივნისიდან ითხოვდა. IDFI მოხარულია და ყველანაირად მიესალმება საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინსიტროს მხრიდან ნაბიჯს, რომ უწყებამ, სასამართლო პროცესების გაჭიანურების გარეშე, მის დასრულებამდე, თავად აღიარა არასწორი და ცილისმწამებლური ინფორმაციის გავრცელება გიორგი კლდიაშვილის მიმართ და შესაბამისი განცხადება თავისი ინიციატივით გამოაქვეყნა საკუთარ ვებგვერდზე. აღნიშნული ფაქტი კიდევ ერთხელ ადასტურებს შსს-ის ახალი ხელმძღვანელობის მიერ უწყებაში დაწყებულ რეფორმის სწორ მიმართულებას და უწყების მხრიდან სამოქალაქო სექტორთან თანამშრომლობის მზაობას და სურვილს.
მოცემულ დავაში გიორგი კლდიაშვილის ინტერესებს სასამართლოში იცავდა IDFI-ის პარტნიორი ორგანიზაციის - საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის (საია) იურისტი, დავით ლომთაძე. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტებმა ლევან ვეფხვაძემ და მაია ხუციშვილმა წარმატებით დაიცვეს გიორგი კლდიაშვილის ინტერსები მის წინააღმდეგ მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეშიც, ხოლო სიას იურისტმა ნიკა სიმონიშვილმა წარმატებით დაიცვა გიორგი კლდიაშვილის ინტერესები თბილისის საქალაქო სასამართლოში მიმდინარე ადმინისტრაციულ დავის დროს, რომელიც გიორგი კლდიაშვილისათვის ზიანის ანაზღაურების საკითხს ეხებოდა.
IDFI კიდევ ერთხელ უხდის მადლობას მის პარტნიორ ორგანიზაციას - საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას (საია) აღნიშნულ საქმეებში IDFI-ის დირექტორის უფლებების დაცვისთვის.

On January 15, 2018, the Ministry of Internal Affairs of Georgia (MIA) published a statement on its official website acknowledging that information on the arrest of Giorgi Kldiashvili disseminated by the Ministry on December 17, 2014 was misleading and included inaccurate description of factual circumstances.
The statement published by MIA on December 17, 2014 depicted Giorgi Kldiashvili as a criminal in the eyes of the society. Thus, with the aim of protecting his reputation Giorgi Kldiashvili referred a defamatory case to Tbilisi City Court on January 5, 2015 and requested public rebuttal of the information disseminated by MIA.
On June 15, 2017, as a result of Ministry’s absence on the case hearing, the appeal of Giorgi Kldiashvili was fully granted and MIA was directed to publish a notice on its official website, acknowledging dissemination of inaccurate information. MIA appealed against the court decision. Giorgi Kldiashvili agreed to the request of MIA on annulling the court decision rendered in the absence of the Ministry, after which the case hearings were renewed at Tbilisi City Court.
On January 15, 2018, MIA published a statement, reflecting the content requested by the appeal of Giorgi Kldiashvili. By publishing the statement, MIA fully granted the request of Giorgi Kldiashvili, thus the subject of dispute seized to exist.
In its statement of January 15, 2018, MIA acknowledged that the statement of December 17, 2014 included misleading information linked with the following factual circumstances:
- Statement of December 17, 2014: ‘The police seized a handgun of Parabellum system as a result of conducting the investigative measure of searching Giorgi Kldiashvili and his car’;
The statement is defamatory, since it gives wrong impression that Giorgi Kldiashvili had committed a criminal offence. MIA acknowledged that the statement was misleading and that, as indicated in the search record, the handgun was disassembled into four parts.
- Statement of December 17, 2014: ‘After the police searched Giorgi Kldiashvili, he stated that the handgun was his property and he had a permit to carry it’; ‘Later on in the process of investigation, during questioning, Giorgi Kldiashvili failed to provide the permit to carry the handgun.’;
The Ministry admitted that Giorgi Kldiashvili had not stated that he had a permit to carry the handgun. After searching Giorgi Kldiashvili he confirmed that the handgun was his property, and provided law enforcement agents with permission to own the gun. Thus, MIA highlighted that its statement contained false information and that Giorgi Kldiashvili had not attempted to mislead law enforcement agencies.
- Statement of December 17, 2014: ‘Judge granted the motion of the Prosecutor’s Office and released Giorgi Kldiashvili from the courtroom on bail’;
MIA confessed that the mentioned part of the statement was misleading as well. Based on the decision of the Court, detention of Giorgi Kldiashvili on December 12, 2014 was illegal and was conducted with major procedural violations. The Ministry stressed that the mentioned served as the basis for releasing Giorgi Kldiashvili from the courtroom, and not the motion of the Prosecutor’s Office.
Giorgi Kldiashvili has been requesting official rebuttal of inaccurate factual circumstances from MIA since June, 2015. IDFI welcomes the acknowledgement by MIA of disseminating information defamatory to Giorgi Kldiashvili and publishing of a relevant statement on its official website on its own initiative before the conclusion of the court hearings. This indicates that the reforms initiated by the new authorities of the Ministry are positive and highlights the readiness and willingness of MIA to cooperate with the civil sector.
Giorgi Kldiashvili’s interests were represented in court by David Lomtadze, lawyer from IDFI’s partner organization Georgian Young Lawyers Association (GYLA). Lawyers of the same organization Maia Khutsishvili and Levan Vepkhvadze successfully protected Kldiashvili’s interests in the course of criminal prosecution against him, whereas GYLA lawyer Nika Simonishvili protected Kldiashvili’s interests in the civil dispute concerning reimbursement of damages.
IDFI would like to thank its partner organization - Georgian Young Lawyers association (GYLA), for representing the interests of Giorgi Kldiashvili in the course of court hearings.