ღია მმართველობა საქართველოს სამოქმედო გეგმის შუალედური შედეგების შეჯამება
25 სექტემბერს გაიმართა ,,ღია მმართველობა საქართველოს" ფორუმის მეთხუთმეტე სამუშაო შეხვედრა თბილისი მარიოტში. შეხვედრას ფორუმის წევრი არასამთავრობო, საერთაშორისო და სახელმწიფო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, მათ შორის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) წარმომადგენლები: IDFI-ის დირექტორი და ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის მომხსენებელი - გიორგი კლდიაშვილი, IDFI-ის თავმჯდომარე - ლევან ავალიშვილი და პროექტის კოორდინატორი - დავით მაისურაძე.
ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის სამდივნომ, რომელსაც იუსტიციის სახლის ანალიტიკური დეპარტამენტი წარმოადგენს ,,ღია მმართველობა საქართველოს" 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის შესრულების შუალედური ანგარიში წარადგინა. დოკუმენტში ასახულია სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულება 2015 წლის ივნისის მდგომარეობით.
აღსანიშნავია, რომ ,,ღია მმართველობა საქართველოს" 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმაში შეტანილი 27 ვალდებულებიდან სრულად შესრულებულია 9, უმეტესწილად შესრულებულია 11, ხოლო ნაწილობრივ შესრულებულია 7 ვალდებულება.
ვალდებულებათა რიცხვს, რომლებიც სრულად შესრულდა, განეკუთვნება: მომხმარებლის ხმა, უკუკავშირის ახალი სისტემა, რომლის მიზანია თითოეულ უკუკავშირზე მოქალაქესთან კომუნიკაცია და იუსტიციის სახლში არსებული პროდუქტების, მიმდინარე პროცესების შესახებ მისთვის ინფორმაციის მიწოდება; "JUSTDRIVE"-ს ამოქმედება, რაც მოქალაქეს საშუალებას აძლევს დაზოგოს დრო და ავტომობილიდან გადაუსვლელად იუსტიციის სახლის მიმდებარე ტერიტორიაზე JUSTDRIVE ფანჯარასთან ელექტრონული პირადობის მოწმობის მეშვეობით მიიღოს სასურველი მომსახურება; საჯარო სამსახურში მიღების გამჭვირვალე და მიუკერძოებელი წესების შემუშავება; პოლიტიკური პარტიების ფინანსური ანგარიშების გამოქვეყნება დამუშავებად ფორმატში; ონლაინ კონსულტაციის მექანიზმის დანერგვა და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთათვის საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა; ფარული მიყურადების შესახებ სასამართლო სტატისტიკის პრაქტიკული გამოქვეყნება; სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონული სისტემის გაფართოება - ,,ყველა ყველაფერს ხედავს" და 112-დან დაკავშირების ალტერნატიული არხების შექმნა.
ვალდებულებები, რომლებიც უმეტესწილად შესრულდა შემდეგია: სადაზღვეო სერვისი იუსტიციის სახლში, სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტოს სერვისები იუსტიციის სახლში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სერვისების ხელმისაწვდომობა იუსტიციის სახლში, საზოგადოებრივი ცენტრების განვითარება საქართველოში, რეგიონების განვითარება საჯარო ბიბლიოთეკების ტრანსფორმაციის გზით, ციფრული ხელმოწერა და ონლაინ ავთენტიფიკაცია, ღია მონაცემების პორტალის შექმნა (data.gov.ge), ინფორმაციის თავისუფლების აქტის შემუშავება, ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის მხარდაჭერა და კოორდინაცია, თანამდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების მონიტორინგის სისტემის შექმნა, საარჩევნო პროცესების შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება, სსიპ - საქართველოს ეროვნული არქივის დოკუმენტების ხელმისაწვდომობა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივში დაცული დოკუმენტების ელექტრონული კატალოგის შექმნა და გამოქვეყნება.
ხოლო ვალდებულებები, რომლებიც ნაწილობრივ შესრულდა შემდეგია: მოქალაქის პორტალის განვითარება, ელექტრონული მმართველობის დანერგვა ადგილობრივ თვითმმართველობებში, ელექტრონული პეტიციების პორტალი (ichange.ge), საბიუჯეტო პროცესთან დაკავშირებით საზოგადოების ინფორმირების ეფექტური მექანიზმის ჩამოყალიბება, ადამიანური რესურსების მართვის ელექტრონული სისტემის საჯარო სამსახურში, ელექტრონული არქივის სისტემის შექმნა, საჯარო ფინანსების მართვის სისტემის ეფექტიანობისა და გამჭვირვალობის გაზრდა და დანაშაულის ინტერაქტიული სტატისტიკა და კრიმინოგენური რუკა.
ღია მმართველობის სამდივნოს მიხედვით, სამოქმედო გეგმაში არ არის ვალდებულება, რომელიც საერთოდ არ შესრულებულა. გეგმის მოქმედების ვადა 2015 წლის დეკემბრის ბოლოს იწურება. შესაბამისად, სამოქმედო გეგმის შესრულების შუალედური ანგარიშის საბოლოო ვერსია ,,ღია მმართველობა პარტნიორობას" 2015 წლის 30 სექტემბერს წარედგინება.
ღია მმართველობის 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმა 16 პასუხისმგებელი უწყების მიერ ნაკისრი 27 ვალდებულებით ეხმიანება OGP-ის ოთხ გამოწვევას:
1. საჯარო სამსახურების გაუმჯობესება
2. საზოგადოებრივი ჩართულობის გაზრდა
3. საჯარო რესურსების უკეთესი მართვა
4. უსაფრთხო გარემოს შექმნა
ფორუმის შეხვედრა USAID-ის პროექტის ,,დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა (GGI) საქართველოში" მხარდაჭერით გაიმართა.

On September 25th, 15th working meeting of the Open Government Partnership (OGP) Forum took place in Tbilisi Marriot. Representatives of the non-governmental, international and public organizations attended the meeting. Among them were the representatives of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI): the director of IDFI and OGP Forum Chair - Giorgi Kldiashvili, Chairman of the Board of IDFI - Levan Avalishvili and the project coordinator - Davit Maisuradze.
The OGP Forum Secretariat, which is formed by the staff of Analytical Department of the Ministry of Justice, presented the mid-term analysis on fulfillment of the commitments laid out in the OGP 2014-2015 Georgia Action Plan. The report reviews the fulfillment of commitments by June 2015.
There are 27 commitments in the OGP 2014-2015 Georgia Action Plan, 9 from them have been completely fulfilled, 11 are mostly fulfilled and 7 are partially fulfilled.
The commitments that have been completely fulfilled are: Voice of the consumer, New customer comfort-oriented service - Justdrive, Transparency and impartiality of civil service recruitment process, Publishing financial declarations and other related information on political parties in machine readable format, Develop online public consultations tool and Ensure accessibility of webpage of Ministry of Interior for people with disabilities, Proactive publication of surveillance statistics, Public e-procurement system extended: "Everyone Sees Everything" and Develop alternative channels to connect to "112".
Following commitments have been mostly fulfilled: Insurance services at the Public Service Hall, Services of the National Agency for State Property Management in PSH, Development of Community Centers in Georgia, Transformation of public libraries for regional development, Digital Signature and online authentication, Create open data portal (data.gov.ge), Elaborate Freedom of Information Act, Open Government Georgia's Forum - coordinating mechanisms on the national level, Set up public officials' asset declaration monitoring system, Raise public awareness on the electoral process, Increase openness and accessibility of National Archives and Create and publish electronic catalogues of the documents preserved in the Ministry of Internal Affairs Archive.
Partially fulfilled commitments: Develop Citizen's Portal www.my.gov.ge, Introduction of e-Governance in local self-governments, E-petitions portal I-Change.ge, Establish an effective mechanism to inform the public on budgetary processes, Develop electronic human resources management system for civil service, Digital preservation system: e-archive, Increase efficiency and transparency of public finance management system and Interactive Statistics and Crime Mapping.
According to the OGP Forum Secretariate, there are no commitments in the Action plan that has not been fulfilled at some extent. The action plan will come to its end by the end of December. Thus, the final version of the mid-term analysis of the action plan will be presented to the Open Government Partnership on September 30th, 2015.
OGP's Action Plan Georgia 2014-2015 answers four challenges of OGP with 16 responsible agencies on 27 commitments of the Action Plan. Challenges are:
1. Improving Public Services
2. Increasing Public Integrity
3. More effectively Managing Public Resources
4. Creating Safer Communities
The meeting of the forum took place with the support of USAID under the project of "Good Governance Initiative (GGI) in Georgia".