ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის 100 წლის საიუბილეო თარიღთან დაკავშირებით, მუშაობს სხვადასხვა პროექტზე, რომლის მიზანია დემოკრატიული რესპუბლიკის პოპულარიზაცია. მეხსიერების კვლევების პროექტებს შორის, ერთ-ერთია რესპუბლიკის გამორჩეული პოლიტიკური მოღვაწის, ნიკოლოზ (კარლო) ჩხეიძის მემორიალური ალბომის გამოცემა. ალბომში შესული იქნება აქამდე გამოუქვეყნებელი საარქივო და ფოტომასალა, ასევე ვრცელი ანოტაციები და კარლო ჩხეიძის ბიოგრაფიული და საზოგადო მოღვაწეობის ამსახველი დეტალები.
ალბომზე მუშაობის პროცესში, ჩვენ მოვიძიეთ საქართველოს ეროვნულ არქივში დაცული რამდენიმე დოკუმენტი, მათ შორის, კარლო ჩხეიძის მიერ შევსებული ანკეტები, სადაც მის საცხოვრებელ მისამართად მითითებულია პირველ შემთხვევაში - Ксениевская 4, квартира Гварджаладзе; ხოლო მეორე შემთხვევაში - ქსენიას ქუჩა, სახლი N4, ტელ. 15-00. ამავე მისამართზე ცხოვრობდა დემოკრატიული რესპუბლიკის პოლიტიკური მოღვაწე და დიპლომატი კონსტანტინე გვარჯალაძე, რომლის მიერ შევსებულ ანკეტაში მითითებულია იგივე მისამართი - ქსენიევის ქუჩა 4, ტელ. 15-00.
.jpg)
ყოფილი ქსენიას ქუჩა (გასაბჭოების წლებში ქუჩას გადაერქვა სახელი და ეწოდა „ამოს“ (Амоевская), ხოლო მოგვიანებით ქუჩა გახდა შეროზიას სახელობის), დღეს ზურაბ ჭავჭავაძის სახელს ატარებს (საფუძველი: თბილისი, ქუჩები, გამზირები, მოედნები, ენციკლოპედია, 2008). სწორედ ამ ქუჩაზე მდებარეობს სახლი, რომელშიც ცხოვრობდნენ ნიკოლოზ (კარლო) ჩხეიძე (1917-1921 წლებში) და კონსტანტინე გვარჯალაძე (სავარაუდოდ, 1908 - 1921 წლებში).
ნიკოლოზ (კარლო) ჩხეიძე (1864-1926) იყო რუსეთის იმპერიის გარდამავალი ეპოქის და საქართველოს პირველი რესპუბლიკის გამოჩენილი პოლიტიკოსი. რუსეთის 1917 წლის თებერვლის რევოლუციის შემდეგ იყო სახელმწიფო სათათბიროს დროებითი კომიტეტის პრეზიდიუმის წევრი, რომელიც დროებითი მთავრობის შექმნამდე ქვეყანას ხელმძღვანელობდა. 1917 წლის მარტში აირჩიეს პეტროგრადის მუშათა და ჯარისკაცთა დეპუტატების საბჭოს, შემდეგ კი სრულიად რუსეთის აღმასრულებელი კომიტეტის პირველ თავმჯდომარედ. 1917 წელს, საქართველოში დაბრუნების შემდეგ იყო სამი საკანონმდებლო ორგანოს: ამიერკავკასიის პარლამენტის (სეიმი), საქართველოს ეროვნული საბჭოს და დემოკრატიულად არჩეული დამფუძნებელი კრების თავმჯდომარე. 1919 წლიდან ის ხელმძღვანელობდა საქართველოს მისიას პარიზის საზავო კონფერენციაზე და სწორედ მისი ძალისხმევით მიაღწია საქართველომ მრავალი ქვეყნის საერთაშორისო აღიარებას. 1921 წლის თებერვლიდან, საქართველოს ოკუპაციის შემდეგ, კარლო ჩხეიძემ მოღვაწეობა ემიგრაციაში განაგრძო: პრესაში აქვეყნებდა წერილებს, ხვდებოდა ევროპელ პოლიტიკოსებს და ცდილობდა საქართველოს საკითხის წამოწევას ქვეყნის შემდგომი გათავისუფლებისთვის. ემიგრაციაში კარლო ჩხეიძე უკიდურეს გაჭირვებაში ცხოვრობდა, მნიშვნელოვნად ჰქონდა შერყეული ჯანმრთელობა. 1926 წელს სიცოცხლე ტრაგიკულად, თვითმკვლელობით დაასრულა, დაკრძალულია პარიზის პერ-ლაშეზის სასაფლაოზე.
კონსტანტინე გვარჯალაძე (1883-1969) იყო სოციალ-დემოკრატიული პარტიის ცენტრალური კომიტეტის წევრი. 1918 წლის 26 მაისს ხელი მოაწერა საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის გამოცხადების აქტს. 1917 წლიდან იყო ჯერ საქართველოს ეროვნული საბჭოს, ხოლო 1919 წლიდან დამფუძნებელი კრების წევრი. 1918 წელს დაინიშნა საგარეო საქმეთა მინისტრის ამხანაგის (მოადგილე) პოზიციაზე, მონაწილეობდა უმნიშვნელოვანეს საერთაშორისო მოლაპარაკებებში. საქართველოს ოკუპაციის შემდეგ აქტიური პოლიტიკური მოღვაწეობა განაგრძო ემიგრაციაში, 1920-1928 წლებში იყო საქართველოს სოციალ-დემოკრატიული მუშათა პარტიის დელეგატი სოციალისტური ინტერნაციონალის ჟენევისა და ბრიუსელის კონგრესებზე. 1930-იანი წლებიდან გამოსცემდა საქართველოს სოციალ-დემოკრატიული მუშათა პარტიის საზღვარგარეთის ბიუროს გაზეთს - „ბრძოლის ხმას“. კონსტანტინე გვარჯალაძე გარდაიცვალა 1969 წელს, დაკრძალულია ლევილის ქართველთა სასაფლაოზე.
თავად ის ფაქტი, რომ კარლო ჩხეიძე, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, ცხოვრობდა, არა თავის ბინაში, არამედ ინაწილებდა საცხოვრებელ სახლს მთავრობის რიგით წევრთან, მრავლისმეტყველია და ხაზს უსვამს საქართველოს პირველი რესპუბლიკის მოღვაწეების მაღალ პოლიტიკურ კულტურას, უკიდურესად გაჭირვებულ ქვეყანაში მაქსიმალურად დაეზოგათ საბიუჯეტო სახსრები. კონსტანტინე გვარჯალაძის მიერ სახლის ნაწილის კარლო ჩხეიძისა და მისი ოჯახისთვის დათმობაც ძალზედ ნიშანდობლივია.
IDFI ფიქრობს, რომ საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის ხსოვნის პოპულარიზაციის მიზნით, აუცილებელია ქართველი პოლიტიკოსების და საზოგადო მოღვაწეების ღვაწლის დაფასება და თბილისში, ზურაბ ჭავჭავაძის ქუჩის №4 სახლის ფასადზე აუცილებლად უნდა განთავსდეს ნიკოლოზ (კარლო) ჩხეიძის და კონსტანტინე გვარჯალაძის მემორიალური დაფები ქართულ და ინგლისურ ენებზე. ამასთან დაკავშირებით, 2019 წლის 4 აპრილს, ორგანიზაციამ მიმართა თბილისის მერიას.
ვიმედოვნებთ, და იმედს გამოვთქვამთ, რომ საკითხი დადებითად გადაწყდება, თბილისში კი გაჩნდება იმ საზოგადო მოღვაწეების დაფები, რომლებიც 100 წლის წინ მთავარ როლს თამაშობდნენ საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მშენებლობაში.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is implementing several projects aimed at raising awareness about the Democratic Republic of Georgia and commemorating the 100th anniversary of its creation. One such project involves publishing a memorial album featuring Nikoloz (Karlo) Chkheidze, a prominent politician of the time. The album will include previously unpublished archival and photo materials, with extensive annotations and details about Karlo Chkheidze's biography and work.
IDFI obtained several documents kept in the National Archives of Georgia, including: files filled out by Karlo Chkheidze, indicating that he lives at two addresses at various times: 4 Ksenievskaia Street, Gvarjaladze apartment; and Ksenia Street, house N4, tel. 15-00. The latter address is also shared by another prominent political figure and diplomat Konstantine Gvarjaladze.
The former Ksenia street (renamed to Amo street after Sovietization, and later Sherozia street), is called Zurab Chavchavadze street today (source: Tbilisi, Streets, Avenues, Stadiums, Encyclopedia, 2008). This is the street where both Nikoloz (Karlo) Chkheidze (in 1917-1921) and Konstantine Gvarjaladze (probably from 1908 to 1921) lived.
Nikoloz (Karlo) Chkheidze (1864-1926) was a prominent politician during the times of the Russian Empire and the First Republic of Georgia. After the Russian Revolution of February 1917, he was a member of the Presidium of the Provisional Committee of the State Duma, which governed the country before the creation of a Provisional Government. In March 1917, he was elected first as the First Chairman of the Petrograd Soviet of Workers' and Soldiers' Deputies, and then the First Chairman of the All-Russian Central Executive Committee. After returning to Georgia in 1917, he presided over three legislative bodies: Transcaucasian Parliament, National Council of Georgia and the Democratically elected Constituent Assembly. From 1919 he led Georgia's mission to the Paris Peace Conference, playing an important role in achieving Georgia’s international recognition by many countries. Following the occupation of Georgia, from February 1921, Karlo Chkheidze continued his political work in emigration by publishing letters, meeting with European politicians and trying to raise the issue of Georgia’s liberation. Karlo Chkheidze lived in extreme poverty after emigration, which significantly damaged his health. In 1926, he committed suicide and was buried at Pere-Lachaise cemetery in Paris.
Konstantine Gvarjaladze (1883-1969) was a member of the Central Committee of the Social Democratic Party. On May 26, 1918, he signed the Act of Declaration of Independence of the Democratic Republic of Georgia. In 1917 he became a member of the Georgian National Council and in 1919 - member of the Constituent Assembly. In 1918 he was appointed as the Deputy Foreign Minister, taking part in important international negotiations. After the occupation of Georgia, he continued active political work in emigration. In 1920-1928, he was the delegate of the Social Democratic Party of Georgia at the Socialist International Congress of Geneva and Brussels. In the 1930s, he was the publisher of the official newspaper of the Foreign Bureau of the Georgian Social-Democratic Workers' Party titled Voice of Battle. Konstantine Gvarjaladze passed away in 1969 and is buried at the Georgian cemetery in Leville.
The fact that Karlo Chkheidze, Chairman of the Parliament of Georgia chose to share a house with another member of government points to high political culture during the First Republic of Georgia to save as much public funds as possible in an impoverished country. Conversely, the willingness of Konstantine Gvarjaladze to share his house with Karlo Chkheidze and his family is also notable.
IDFI believes that an important part of keeping the memory of the Democratic Republic of Georgia is raising awareness about the important politicians and public figures of the time. For this purpose, on April 4, 2019, IDFI has appealed to Tbilisi City Hall to allow the placement of memorial boards dedicated to Nikoloz (Karlo) Chkheidze and Konstantine Gvarjaladze in Georgian and English on #4 Zurab Chavchavadze Street in Tbilisi.
We hope that Tbilisi authorities will support the initiative to commemorate the people who played a major role 100 years ago in building the Democratic Republic of Georgia.