საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოსა და IDFI-ს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
20 ივნისს საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოსა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს (IDFI) შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
მემორანდუმი, რომელსაც ხელს საბჭოს მდივანი ირინე იმერლიშვილი და ინსტიტუტის დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი აწერენ, ითვალისწინებს საბჭოს საქმიანობის უპრეცედენტო გამჭვირვალობას, საზოგადოებრივი ანგარიშვალდებულების ამაღლებას, კანონმდებლობით გათვალისწინებული საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების სტანდარტის შემუშავებას, პრაქტიკაში დანერგვასა  და საბჭოს ოფიციალური ვებ-გვერდის არსებულ სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანას.
მემორანდუმის მიხედვით, IDFI, საზოგადოებრივ საწყისებზე, საბჭოს დაეხმარება გამჭვირვალობისა და ღიაობის მაღალი სტანდარტის შემუშავებაში, კერძოდ ვებ-გვერდზე გამოსაქვეყნებელი საჯარო ინფორმაციის ნუსხის შემუშავებაში, რომლის მიხედვითაც საბჭო უახლოეს დღეებში გამოაქვეყნებს ინფორმაციას საბჭოს მდივნის, მოადგილეების, საბჭოს აპარატის სტრუქტურული ერთეულების, ხელმძღვანელ პირებზე გაწეული ხარჯების (სახელფასო განაკვეთი, პრემია და დანამატი), საბჭოს საქმიანობასთან დაკავშირებული ადმინისტრაციული ხარჯების შესახებ.
IDFI ასევე კონსულტაციას გაუწევს საბჭოს სხვადასხვა საკითხებზე, როგორიც არის საბჭოს მიერ განსახორციელებელი სახელმწიფო შესყიდვების გამჭვირვალობა და საბჭოში ანაზღაურების სისტემის ახალი სისტემის შემუშვება.

On June 20, National Security Council of Georgia and Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) signed the memorandum of understanding.
The memorandum, signed by the Secretary of the Council Irine Imerlishvili and the director of IDFI, Giorgi Kldiashvili, provides unprecedented transparency, increase of accountability, elaborating rule of proactive disclosure of information in compliance with the legislation of Georgia
and adjusting the web-page of the Council in accordance with the existing standards.
According to the memorandum, IDFI, on the voluntary basis, will assist the Council in introducing the broader transparency and higher standard of openness, in particular, elaborating the list of information to be proactively disclosed, according to which Council will publicize the information about the remuneration (salary, bonus, supplement) of the deputy secretaries of the Council, structural units of council, as well as information about the administrative expenses connected to the work of the Council.
IDFI will also provide advice on various issues, including transparency of state procurement carried out by the Council and developing the new system of remuneration.