ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი პროექტ დიდი ტერორის დამნაშავეთა საქმეების გამოძიება საქართველოშის ფარგლებში
სიახლეები | მემორანდუმები 25 მაისი 2012
2012 წლის 25 მაისს თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივს, რუსეთის, აღმოსავლეთ ევროპისა და ევრაზიის კვლევების ცენტრს (ვირჯინიის უნივერსიტეტი), ტორონტოს უნივერსიტეტის ისტორიის დეპარტამენტსა (კანადა) და აღმოსავლეთ ევროპის კვლევების დეპარტამენტს (გერმანია) შორის.
მემორანდუმის ხელმომწერი მხარეები შეთანხმდნენ ეთანამშრომლათ ერთობლივი კვლევითი პროექტის „დიდი ტერორის დამნაშავეთა საქმეების გამოძიება საქართველოში, 1938 – 1941 და 1954-1964 წლებში“ ფარგლებში.

Memorandum of Understanding within the project Investigations and Trials of perpetrators of the Great Terror in Georgia
News | Memorandums 25 May 2012
On 25th of May, the memorandum of cooperation was signed between the Institute for Development of Freedom of Information, LEPL Archive of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the Center for Russian, East European and Eurasian Studies (University of Virginia, USA) the History Department of University of Toronto (Canada) and the Department of Eastern European Studies at Ruhr University of Bochum (Germany).
The undersigned parties agreed to cooperate on a joint research project entitled “Investigations and Trials of perpetrators of the Great Terror in Georgia during the period 1938-1941 and 1954-1964". LELP Archive will provide the parties with access to all relevant archival records and appropriate working conditions.