ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) და ევროპის იურისტ სტუდენტთა ასოციაცია საქართველომ (ELSA) ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს.
მემორანდუმი მიზნად ისახავს „ელსასა“ და IDFI-ს ურთიერთთანამშრომლობის გზით,სხვადასხვა საკითხებთან, მათ შორის ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებით სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლებას, გარკვეული თემების პუპულარიზაციას, საჯარო და სხვა ინსტიტუტების საქმიანობის გამჭირვალობის ხელშეწყობას, სხვადასხვა აქტივობებში სტუდენტების ჩარულობის გაზრდას.
შეთანხმებას თანამშრომლობის შესახებ 2014 წლის 5 მარტს მოეწერა ხელი.
ღონისძიებაზე IDFI-ს დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა სტუდენტების მონაწილეობის მნიშვნელობა IDFI–ს მიერ დაგეგმილ პროექტებში და გამოთქვა მზადყოფნა იმ ღონისძიებების ხელშეწყობისთვის, რომლებსაც „ელსა“ განახორციელებს.
თანამშრომლობის ფარგლებში უკვე განხორციელდა პირველი პროექტი. IDFI-მ მონაწილეობა მიიღო „ელსას“ მიერ ორგანიზებულ კონფერენციაში ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის თემაზე.
კონფერენციაზე IDFI-ს წარმომადგენელმა, თეონა ტურაშვილმა პროექტის მონაწილეებს  პრეზენტაცია წარუდგინა  საქართველოში ინტერნეტის განვითარებასთან დაკავშირებით. მან დამსწრე საზოგადოებას საქართველოში ინტერნეტ მომხმარებელთა სტატისტიკა გააცნო და ინტერნეტ მომხმარებელთა თავისებურებებზე,  ინტერნეტიზაციის ძირითადი პრობლემებზე და ახალი ტექნოლოგიების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
გარდა ამისა, თეონა ტურაშვილმა საქართველოში ელ-მმართველობის განვითარების ტენდენციებზე, არსებულ გამოწვევებსა და ამ დროისთვის სახელმწიფოს მიერ დანერგილ რამდენიმე ელ-რესურსზე (მათ შორის, პორტალი my.gov.ge, ვებ-გვერდი matsne.gov.ge) ისაუბრა. მან სტუდენტებს ინფორმაცია მიაწოდა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) და ამ ინიციატივის ფარგლებში საქართველოს მთავრობის მიერ აღებული ვალდებულებების, კერძოდ, სამთავრობო პლატფორმა iChange.ge-ს შესახებ.
სტუდენტებმა აქტიური მონაწილეობა მიიღეს პრეზენტაციის შემდეგ გამართულ დისკუსიაში, დასვეს შეკითხვები და ისაუბრეს იმის შესახებ, თუ რამდენად ხშირად და ეფექტურად იყენებენ ახალ ტექნოლოგიებსა და ონლაინ პლატფორმებს სხვადასხვა აქტუალურ საკითხებზე დისკუსიების გასამართად და საკუთარი მოსაზრებების გამოსახატავად. სტუდენტებმა ხაზი გაუსვეს საქართველოს რეგიონებში ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის პრობლემაზე და დაინტერესდნენ ამ მხრივ სახელმწიფოს პოზიციით. ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის ტექნიკური პრობლემების გარდა, დამსწრე საზოგადოება დისკუსიის დროს შეეხო მოქალაქეების მიერ ნაკლებ ჩართულობას და აქტიურობას სხვადასხვა ონლაინ რესურსებზე. დასახელდა რამდენიმე მიზეზი, მათ შორის ინფორმაციის ნაკლებობა, კერძოდ, სტუდენტებმა აღნიშნეს, რომ ხშირად მოქალაქეები საკმარისად არ არიან ინფორმირებულნი სახელმწიფოს მიერ დანერგილი ელ-სერვისების შესახებ. ამას გარდა, გამოითქვა მოსაზრება, რომ მოქალაქეებს არ აქვთ საკმარისი გარანტია იმისა, რომ მათ მიერ ონლაინ ან სხვა ფორმაში გამოხატულ მოსაზრებებს ხელისუფლების წარმომადგენლები გაითვალისწინებენ.

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and European Law Students Association Georgia (ELSA) signed a Memorandum of Understanding (MoU).
Agreement was signed on 5th of March, 2014;
MoU aims to start cooperation in different fields including raising awareness on freedom of information, supporting transparency of public institutions and increasing involvement of students in different activities.
Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili emphasized importance of engagement of students in activities carried out by IDFI and confirmed his readiness to support projects by ELSA.
In the framework of the cooperation organizations carried out first project. IDFI took part in conference about Access to Internet organized by ELSA.
Representative of IDFI, TeonaTurashvilidelivered presentation on development of Internet in Georgia. She talked about statistics of internet users, specificity of internet users, main problems of access to internet and importance of new technologies.
Besides, TeonaTurashvili discussed tendencies of development of e-governance in Georgia, existing challenges and current e-resources, established by government (including my.gov.ge, matsne.gov.ge). She informed students about Open Government Partnership (OGP) and responsibilities of Georgia, particularly about government platform ichange.ge.
Students were actively involved in the discussions right after presentation. They spoke about presentation topics and highlighted importance of online platforms, talked about the frequency of usage new technologies for conducting discussions and stating their opinions. Students mentioned the problems of access to internet in regions, including technical problems. They also stated several reasons of less active participation in online-discussions, particularly, lack of information. They said, that they did not have much information about e-services established by government. Moreover, expressing their opinion is not guarantee for taking them into consideration.