შეხვედრა კერძო სექტორის წარმომადგნელებთან
საქართველოს პარლამენტის ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს ეფექტიანობისა და გამჭვირვალობის გაძლიერების და ინოვაციური ტექნოლოგიების დანერგვის ხელშემწყობი სამუშაო ჯგუფის წევრები კერძო სექტორის წარმომადგენლებს შეხვდნენ. შეხვედრის მთავარი მიზანი მათი მოსაზრებების მოსმენაა და კერძო სექტორის პარლამენტთან თანამშრომლობის გაღრმავება იყო. შეხვედრა ჩატარდა ევროკავშირის (EU) და UNDP საქართველოს მხარდაჭერითა და IDFI-სთან თანამშრომლობით.
შეხვედრა ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარემ ირინა ფრუიძემ გახსნა. მან საკანონმდებლო ღიაობის კუთხით საქართველოს მიღწევებზე და ამ მიმართულებით საქართველოს პარლამენტი სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა.
გამოსვლაში ირინა ფრუიძემ ყურადღება გაამახვილა 2018-2019 წლების ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებულ ვალდებულებებზე, რომლებიც გულისხმობს კერძო სექტორის საპარლამენტო პროცესში ჩართულობის ინსტიტუციონალიზებას.
„ჩვენი სამუშაო ჯგუფის მიზანია ხელი შეუწყოს პარლამენტის ღიაობას კერძო სექტორთან დიალოგის მეშვეობით და შექმნას ის ფორმატები, რომლებიც საჭიროა იმისათვის, რომ პარლამენტს ჰქონდეს მეტი კომუნიკაცია კერძო სექტორთან, ხოლო კერძო სექტორს ჰქონდეს შესაძლებლობა, რომ გამჭვირვალე მეთოდებით მოახდინოს ზეგავლენა საპარლამენტო პროცესებზე და გადაწყვეტილებების მიღებაზე“, – აღნიშნა ირინა ფრუიძემ.
„პარლამენტის მიერ მიღებული კანონების მნიშვნელოვანი ნაწილი დიდ გავლენას ახდენს კერძო სექტორზე და ამიტომ, ამერიკის სავაჭრო პალატის ინიციატივით, საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმაში გაჩნდა ერთ-ერთი სიახლე, რაც დაკავშირებულია კერძო სექტორთან“, – განაცხადა პარლამენტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ და გამჭვირვალობის გაძლიერების და ინოვაციური ტექნოლოგიების დანერგვის ხელშემწყობი სამუშაო ჯგუფის ხელმძღვანელმა თამარ ჩუგოშვილმა.
„ეს სიახლე ახალ არეალს ხსნის პარლამენტისთვის და ღია მმართველობის საბჭოსთვის. ღია პარლამენტის მესამე სამოქმედო გეგმაში ჩვენ გვიწერია ვალდებულება, რომ უნდა შეიქმნას დაინტერესებული პირების საერთო რეესტრი და განთავსდეს პარლამენტის ვებგვერდზე, რათა საწყის ეტაპზევე უზრუნველყოფილი იყო ამ პირების ჩართულობა საკანონმდებლო პროცესში. ეს შეხვედრა შეიძლება იყოს დასაწყისისთვის კარგი შესაძლებლობა იმისთვის, რომ ავაწყოთ ისეთი თანამშრომლობა, რომლის საშუალებითაც თქვენ უფრო აქტიურად გექნებათ ინფორმაცია და ჩვენთვისაც იქნება მეტი შესაძლებლობა გავითვალისწინოთ თქვენი მოსაზრებები სამუშაო პროცესში“, – დასძინა თამარ ჩუგოშვილმა.
სამოქმედო გეგმაში კერძო სექტორთან მიმართებაში არსებული მეორე ვალდებულება ასევე ეხება ლობისტურ ორგანიზაციებს. კერძოდ, უნდა შეიქმნას ლობისტური ორგანიზაციების რეესტრი და განთავსდეს პარლამენტის ვებგვერდზე.
შეხვედრის მონაწილეებმა საკუთარი მოსაზრებები გამოთქვეს ამ საკითხებთან დაკავშირებით. თამარ ჩუგოშვილმა კერძო სექტორის წარმომადგენლებს გააცნო კონკრეტული ნაბიჯები საპარლამენტო საქმიანობაში კერძო სექტორის ჩართულობის ინსტიტუციონალიზებასთან დაკავშირებით.
პარლამენტის ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭოს წევრები და კერძო სექტორის წარმომადგენლები შეთანხმდნენ, რომ თანამშრომლობა გაგრძელდება და რომ შეხვედრები მომავალში სხვა საკითხებთან დაკავშირებითაც გაიმართება.

Members of the Working Group on Strengthening Efficiency and Transparency and Promoting Innovative Technologies under the Permanent Parliamentary Council on Open Governance met with private sector representatives. The purpose of the meeting was to receive feedback from and deepen cooperation with the private sector. The meeting was organized with support from the EUvand UNDP Georgia, in cooperation with IDFI.
The meeting was opened by Irina Pruidze, Chairperson of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance. Pruidze spoke about Georgia's achievements in terms of legislative openness and the future plans of the Parliament of Georgia in this regard. She also highlighted the commitments under the Open Parliament Action Plan for 2018-2019, which aim to institutionalize the involvement of the private sector in parliamentary processes.
“The goal of our working group is to support the openness of the Parliament through dialogue with the private sector and to create formats for better communication with the private sector and its involvement in parliamentary processes and decision-making”, - Irina Pruidze.
“Much of the legislation adopted by the Parliament effects the private sector; because of this, based on the initiative of the American Chamber of Commerce, private sector related commitments were included in the open parliamentary action plan”, - Tamar Chugoshvili, First Deputy Chairperson of Parliament and Head of the Working Group on Strengthening Efficiency and Transparency and Promoting Innovative Technologies.
“The 3rd Open Parliament Action Plan includes a commitment to create a registry of stakeholders to be published on the Parliament website in order to ensure their involvement in legislative processes. This meeting is a good opportunity to build cooperation that will enable you to have more information and us to take your opinions into consideration”, - Tamar Chugoshvili. Another commitment in the action plan envisions creating a registry of lobbyist organizations that will be published on the Parliament website.
Meeting participants had a chance to offered their feedback. Members of the Permanent Council on Open Governance and private sector representatives agreed that cooperation would continue and that similar meetings will be held in the future as well.