საქართველოს პარლამენტის მდგრადი განვითარების მიზნებთან დაკავშირებით შეხვედრა გაიმართა
2022 წლის 20 იანვარს, საქართველოს პარლამენტის ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს მდგრადი განვითარების მიზნებზე მომუშავე ჯგუფის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრას უძღვებოდა საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე, და საპარლამენტო საბჭოს სამუშაო ჯგუფის ხელმძღვანელი - ნიკოლოზ სამხარაძე. შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს დეპუტატებმა და საქართველოს პარლამენტის აპარატის წევრებმა, ასევე, სამუშაო ჯგუფის წევრმა საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა. შეხვედრას ესწრებოდა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილე - ანა ჩერნიშოვა. სხვა სპიკერებთან ერთად, ღონისძიების მონაწილეებს მიმართა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა. გიორგიმ აღნიშნა, რომ 2016 წელს საქართველოს პარლამენტი, როგორც ღია მმართველობის პარტნიორობის პრინციპების განმახორციელებელი უწყება, პირველი იყო მსოფლიოს საკანონმდებლო ხელისუფლებებს შორის, რომელიც შეუერთდა OGP-ის მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების ხელმშემწყობ დეკლარაციას.
შეხვედრის ძირითადი მიზანი იყო საქართველოს პარლამენტის მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელებისა და მონიტორინგის შესახებ 2022-2024 წლების სამოქმედო გეგმის განვითარება. შეხვედრის ფარგლებში, მონაწილეებმა, დეტალურად განიხილეს სამოქმედო გეგმის ფარგლებში შესამუშავებელი აქტივობების სამუშაო რედაქციები და დაგეგმეს სამუშაო ჯგუფის ფარგლებში განსახორციელებელი საქმიანობა. „მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელებისა და მონიტორინგისთვის პარლამენტის 2022-2024 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავება“ 2021-2022 წლების ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის პირველი ვალდებულებაა, რომელიც გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ არის ინიცირებული.
აღსანიშნავია, რომ შეხვედრას ესწრებოდნენ აჭარის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე, დავით გაბაიძე და აჭარის უმაღლესი საბჭოს აპარატის უფროსი, ზურაბ ჭურკვეიძე.
სამუშაო შეხვედრა ჩატარდა ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის - „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ - ფარგლებში. პროექტი მჭიდროდ თანამშრომლობს “ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან“ (IDFI) საქართველოს პარლამენტსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვის ხელშეწყობის მიზნით.

On January 20, 2022, the Working Group of the Sustainable Development Goals of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance held a working meeting. The meeting was led by Nikoloz Samkharadze, Chairperson of the Foreign Relations Committee of the Parliament of Georgia and the Head of the Working Group of the Parliamentary Council. The meeting was attended by the members of the parliament of Georgia, staff of the Parliament, as well as the members of the working group - representatives of international and local non-governmental organizations. The meeting was attended by Anna Chernyshova, Deputy Resident Representative of the United Nations Development Programme (UNDP). Along with other speakers, Giorgi Kldiashvili, Executive Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) addressed the participants of the event. Giorgi noted that in 2016, the Parliament of Georgia, as an implementing body of the Open Government Partnership Principles, was the first among the world legislative bodies to endorse the Joint Declaration of OGP for the Implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development.
The main objective of the meeting was the development of the Action Plan of the Parliament for 2022-2024 for the implementation and monitoring of the Sustainable Development Goals. In the frames of the meeting, the participants thoroughly discussed the draft commitments of the action plan and planned next activities of the working group. " Elaborating the 2022-2024 Parliament Action Plan for the Implementation and Monitoring of Sustainable Development Goals” is the first commitment of the Open Parliament Action Plan 2021-2022. The mentioned commitment is initiated by UNDP.
It should be noted that the meeting was also attended by the Chairperson of the Supreme Council of Ajara, Davit Gabaidze and the Head of the Staff of the Supreme Council of Ajara, Zurab Tchurkveidze.
The workshop was held within the scopes of the joint project of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP) "Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia." The project is closely cooperating with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) to promote Open Governance Principles at the Parliament of Georgia and Supreme Council of Ajara (SCA).