საბჭომ და საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებმა მესამე სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულებაზე იმსჯელეს
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 12 დეკემბერი 2018
ღია მმართველობის მუდმივმოქმედმა საპარლამენტო საბჭომ და საბჭოსთან არსებულმა საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებმა მესამე სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულებაზე იმსჯელეს. შეხვედრა ჩატარდა ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI) თანამშრომლობით.
შეხვედრის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს: ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარემ ირინა ფრუიძემ, საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის მმართველობის სექტორის კოორდინატორმა სოფი ჰუე გერიშმა, UNDP საქართველოს დემოკრატიული მმართველობის ჯგუფის ხელმძღვანელმა გიგი ბრეგაძემ და IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილი.
ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარემ ირინა ფრუიძემ შეხვედრის მონაწილეებს 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმის შესრულების ანგარიში გააცნო.
„ჩვენ აქტიურად დავიწყეთ ახალი სამოქმედო გეგმის განხორციელება. შექმნილია ოთხი სამუშაო ჯგუფი. სამუშაო ჯგუფების ნაწილმა უკვე განახორციელა გარკვეული საქმიანობა. დღეს, ასევე განვიხილეთ ინფორმაციის თავისუფლების განვითრების ინსტიტუტის (IDFI) დახმარებით მომზადებულ ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს კომუნიკაციის სტრატეგიასა და სამოქმედო გეგმას და საქართველოს პარლამენტის სოციალური ქსელების კონცეფციის სამუშაო დოკუმენტებს. ეს ორივე დოკუმენტი მესამე სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებებია“, – აღნიშნა ირინა ფრუიძემ.
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ ეკა ბესელიამ ისაუბრა საქართველოს პარლამენტში მოქალაქეთა ჩართულობის ცენტრის შექმნასთან დაკავშირებით სამუშაო ჯგუფის მიერ გაწეული საქმიანობის შესახებ.
„მოქალაქეთა ჩართულობის ცენტრის შექმნა თავის თავში მოიაზრებს იმდენად დიდ რეფორმას და ახალ კონცეპტუალურ ხედვას, რომ ამის გააზრებით ყველა კარგად ვაცნობიერებთ, რამდენად თვისობრივად ახალი და მიმზიდველი შეიძლება გახდეს პარლამენტი მოქალაქისთვის“, – განაცხადა ეკა ბესელიამ. მისივე თქმით, მოქალაქეთა მისაღები ძალიან დიდ, კომლექსურ სამუშაოს ასრულებს და ის უნდა პასუხობდეს ახალ გამოწვევებს და აკმაყოფილებდეს ახალ სტანდარტებს.
როგორც იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ აღნიშნა, სამუშაო პროცესში ჩატარებული პრაქტიკის ანალიზის საფუძველზე მოხდა პრობლემების გამოვლენა. ამ საკითხებთან დაკავშირებით ეკა ბესელიამ დეტალურად ისაუბრა და შეხვედრის მონაწილეებს პრობლემების მოგვარებისთვის საჭირო ღონისძიებები გააცნო.
სამუშაო შეხვედრაზე ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს და საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებმა IDFI-ის მიერ მომზადებული საბჭოს საზოგადოებასთან კომუნიკაციის სტრატეგია/სამოქმედო გეგმა და პარლამენტის სოციალური ქსელების კონცეფცია განიხილეს.
სტრატეგიული დოკუმენტები შეხვედრის მონაწილეებს IDFI-ის კომუნიკაციების მენეჯერმა მერი მახარაშვილმა წარმოუდგინა. დოკუმენტების მიზანია საკანომდებლო ორგანოში მიმდინარე პროცესების შესახებ საზოგადოების ინფორმირებულობა და დაინტერესებული მხარეების ჩართულობის ხელშეწყობა.
2 წლიანი გეგმა ასევე მოიცავს პარლამენტის ღიაობის უზრუნველსაყოფად დანერგილი ახალი ტექნოლოგიებისა და ინოვაციური მიდგომების პოპულარიზაციას და მათი გამოყენების შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას.
ორივე დოკუმენტი ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებებია [5.1. და 5.4], რომელთა განხორციელებაც საქართველოს პარლამენტმა 2019-2020 წლებში უნდა უზრუნველყოს. დოკუმენტები მომზადდა ევროკავშირისა (EU) და UNDP საქართველოს მხარდაჭერით.

Permanent Parliamentary Council on Open Governance and its Advisory Group discussed the implementation of the commitments under the third Open Parliament Action Plan. The meeting was held with support from the European Union (EU) and UNDP Georgia in cooperation with IDFI.
Participants were welcomed by Irina Pruidze – Chairperson of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance, Sophie Huet-Guerriche – Governance Sector Coordinator at the EU Delegation to Georgia, Gigi Bregadze – UNDP Democratic Governance Team Leader, and Giorgi Kldiashvili – IDFI’s Executive Director.
“We actively started implementation of the new action plan. We have set up 4 working groups, which have already undertaken their activities. Today, we discussed two strategic documents that IDFI developed: draft Communication Strategy & Action Plan of the Council as well as the draft Social Media Communication Concept of the Parliament of Georgia”, - Irina Pruidze noted.
Chair of the Legal Issues Committee Eka Beselia spoke about the activities of the Working Group on creation of the Civic Engagement Center in the Parliament of Georgia.
“Creation of the Civic Engagement Center is an important reform and a new conceptual vision that can make the Parliament more attractive for citizens”, - Eka Beselia stated. According to Beselia, the Center tasked with an complex task and it needs to meet new challenges and satisfy new standards. Eka Beselia also spoke about the problems that were identified through the analysis of existing practice, and presented planned solutions.
Permanent Parliamentary Council on Open Governance & its Consultative Group members also discussed the draft Communication Strategy & Action Plan of the Council as well as the draft Social Media Communication Concept of the Parliament of Georgia presented by IDFI’s Communications Manager Meri Makharashvili.
Implementation of the strategy documents prepared by IDFI with the support from European Union in Georgia & UNDP Georgia should increase civic participation in legislative activities, promote new technologies & innovative approaches of the Parliament to ensure parliamentary openness, as well as increase public awareness about utilizing these technologies.
The elaboration of both documents was part of the 2018-2019 Open Parliament Action Plan [5.1. & 5.4] to be implemented in 2019-2020.