შეხვედრა თემაზე: საგანმანათლებლო დაწესებულებების სასწავლო პროგრამების შესაბამისობის საკითხი შრომის ბაზრის მოთხოვნებთან
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 22 დეკემბერი 2014
,,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი" (IDFI) ბრემენის უნივერსიტეტთან ერთად გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით ახორციელებს პროექტს: "სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება (ZigB)" პროექტი მიზნად ისახავს სამოქალაქო საზოგადოების ჯგუფების მაქსიმალურად ფართო სპექტრის დაინტერესების გამოწვევასა და მათი ცოდნის გაღრმავებას, საქართველოს მთავრობის მიერ დადგენილებით დამტკიცებული სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია "საქართველო - 2020"-თან დაკავშირებით, რათა ისინი მომავალში უფრო აქტიურად ჩაერთონ საჯარო განხილვების პროცესში.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში ხუთშაბათს, 18 დეკემბერს, სასტუმრო თბილისი მერიოტში გაიმართა შეხვედრა თემაზე: "საგანმანათლებლო დაწესებულებების სასწავლო პროგრამების შესაბამისობის საკითხი შრომის ბაზრის მოთხოვნებთან".
შეხვედრა შედგებოდა ორი ნაწილისაგან: პირველ ნაწილში განხილულ იქნა განათლების სტრატეგია, ხოლო დისკუსიის მეორე ნაწილი დაეთმო შრომის ბაზრის მოთხოვნების განხილვას.
დისკუსიაში მონაწილეობას იღებდნენ როგორც არასამთავრობო, ასევე საერთაშორისო და სახელმწიფო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
სპიკერებმა, „საქართველო 2020“-ის, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სტრატეგიაზე დაყრდნობით და შრომის ბაზარსა და საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის არსებული პრობლემების საფუძველზე განიხილეს სასწავლო პროგრამებისა და შრომის ბაზრის მოთხოვნებთან დაკავშირებული სხვადასხვა საკითხები.
ბატონმა სიმონ ჯანაშიამ, მკვლევარმა და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ლექტორმა ისაუბრა სტრატეგიის მთავარ გამოწვევებზე და აღნიშნა, რომ ყველაზე მნიშვნელოვანია მთავარ ღირებულებებზე შეთანხმება. ჯანაშიამ თავის სიტყვაში, ასევე ხაზი გაუსვა განათლებაში ინვესტირების მნიშვნელობას.
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი-საქართველოს წარმომადგენლებმა, ბატონმა ნოდარ სურგულაძემ ისაუბრა უნივერსიტეტებსა და დამსაქმებლებს შორის კომუნიკაციის არ არსებობაზე, რაც ართულებს სტუდენტების დასაქმების საკითხს. ამასთან, დამსაქმებლის მოთხოვნები ხშირად განსხვავებულია იმისგან, რასაც უნივერსიტეტებში ასწავლიან, ამიტომ, აუცილებელია დამსაქმებლების მონაწილეობით შემუშავდეს კურიკულუმი და გაირკვეს, რა სურთ პოტენციური თანამშრომლებისგან.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროფესიული განათლების განვითარების დეპარტამენტის უფროსმა, თამარ ქიტიაშვილმა, პროფესიული განათლების განვითარების ძირითად მიმართულებებზე ისაუბრა. ქალბატონმა თამარ ქიტიაშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ მიუღებელია განათლების მხოლოდ ეკონომიკურ ჭრილში განხილვა. პროფესიული განათლების სისტემა მხოლოდ შემდგომი დასაქმების ჭრილში არ უნდა განიხილებოდეს, რადგან მას სოციალური დატვირთვაც ახლავს თან. ქალბატონმა თამარმა მაგალითისთვის მოიყვანა დაბა ჯვარში გახსნილი სასწავლებელი, სადაც სასწავლებლად აფხაზეთიდან გადმოდიან და ეს ხელს უწყობს აფხაზი მოსწავლეების ინტეგრაციას.
დამსწრეები შეთანხმდნენ, რომ პროფესიული განათლება ძალიან დაბალრეიტინგულია და ასოცირდება წარუმატებელ კარიერასთან, ამიტომ, საჭიროა ამ სტერეოტიპული მიდგომის შეცვლა.
შრომის ბაზრის დინამიკასა და მოთხოვნებზე პრეზენტაცია გააკეთა ჯორჯიან ბიზნეს ინსაითის ეკონომისტმა ბატონმა ირაკლი ლექვინაძემ. მან რამდენიმე საინტერესო საკითხზე გაამახვილა ყურადღება, კერძოდ, სამუშაოს მაძიებლები, რომლებიც უკვე არიან დასაქმებულები, მაინც უმუშევრებად ითვლებიან, ხოლო დაუსაქმებელი ადამიანები, რომლებიც არ ეძებენ სამსახურს, არ ითვლებიან უმუშევრად. 1ჰა და მეტი მიწის მფლობელები ითლებიან დასაქმებულებად, მიუხედავად იმისა, იღებენ თუ არა ისინი რაიმე შემოსავალს ამ მიწიდან. არსებობს ასევე ე.წ. „იმედგაცრუებული“ მუშახელი, რომელმაც დაკარგა იმედი, რომ ოდესმე სამუშაოს იპოვის და შესაბამისად, სამსახურს არ ეძებს, ამიტომ, ისინიც არ არიან შრომის ბაზარზე რომელიმე კატეგორიაში წარმოდგენილები.
კურსდამთავრებულთა დასაქმების სამართლებრივ ასპექტებზე გაამახვილა ყურადღება მასურაშვილის და საჩალელის იურიდიული ოფისის პარტნიორმა სოფო საჩალელმა, რომელმაც აღნიშნა, რომ საქართველოს შრომის კოდექსი რაიმე განსხვავებას არ ითვალისწინებს უნივერსიტეტის/პროფესიული სასწავლებლის კურსდამთავრებულის დასაქმების პირობებთან დაკავშირებით; მომხსენებელმა ასევე აღნიშნა, რომ კოდექსი არ არეგულირებს პრაქტიკის ხელშეკრულების პირობებს, რაც დამსაქმებელს საშუალებას აძლევს, განუსაზღვრელი დროის განმავლობაში უფასოდ ისარგებლოს ადამიანური რესურსით.

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) together with the Bremen University and with the financial support of Federal Foreign Office of Germany is implementing the project: Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement (ZigB). The project aims to give rise to the interest of various groups of civil society towards involvement and extension of knowledge about the Strategic Document - Socio-Economic Development Strategy of Georgia “Georgia-2020” - that was approved by the resolution of the government of Georgia, in order for them to be more involved in discussions for the future.
Within the scopes of the mentioned project the discussion on - The Compliance of the Education Institutions' Academic Programs with the Requirements of the Labor Market - was held on Thursday, December 18, at Tbilisi Marriotti Hotel.
The discussion consisted of two parts: in the first part attendees discussed the strategy in education, and the labor market requirements were the main topic of the second half of the discussion.
The representatives of the non-governmental, international and state organizations were taking part in the discussion. Speakers, based on “Georgia 2020”, and on the strategy of the Ministry of Education and Science and with analyzing the problems between the Education Institutions and the requirements of the Labor Market, presented various issues connected with the Academic Programs and the requirements of the Labor Market.
Mr. Simon Janashia, researcher and lecturer of Ilia State University spoke about the main challenges of the Strategy document and highlighted that agreement on major values was the most important point. Janashia also pointed out the significance of the investment in Education.
The representative of the MCA-Georgia, Mr. Nodar Surguladze, mentioned that there was no communication between the Universities and Employers that made employment issue more difficult for students. Herewith, the requirements of the employer often differ with the academic programs that are taught in universities; therefore, it was necessary to draw out the curriculum with the involvement of the Employers that would make what the Employers want from the prospective employees clearer.
Ms. Tamar Kitiashvili, the Head of the Vocational Education Development Department at the Ministry of Education and Science of Georgia, spoke about the main directions of the vocational education development. Ms. Tamar Kitiashvili also noted that it is impermissible to discuss education only with the scopes of economy. The system of vocational education development shouldn’t be discussed only from the terms of employment, as it also has social aspects. Ms. Tamar highlighted the borough Jvari’s Education Institution example, where students of Apkhazeti region are also studying and this promotes their integration process.
The attendees agreed that the vocational education is low-rated and is associated with the unsuccessful career, thus it is necessary to overrule this cornerstone stereotype approach.
The Georgian Business Insight expert of the economy, Mr. Irakli Lekvinadze, made presentation about the dynamics and the requirements of the labor market and targeted several interesting points, particularly: the job seekers who are employed and are still looking for employment are considered as unemployed, and the unemployed who are not looking for employment are not considered as unemployed. The owners of at least 1ha land are considered as employed nevertheless they receive any kind of income from this land. Mr. Lekvinadze also mentioned about so called “Frustrated Workers” who lost their hope in finding the employment, therefore, they are not seeking for any. The “Frustrated Workers” are not represented in any of the labor market category.
Ms. Sopo Sachaleli, partner at the Law Office of Masurashvili and Sachaleli, highlighted the legal aspects of the emloyment of the graduates and pointed out that the Labor Code of Georgia didn’t make any difference between the terms of employment of the University graduates and Vocational Institution graduates. The speaker also mentioned that the labor code didn’t regulate the terms of the internship agreements that benefits the employers with the free use of the unpaid human resources.