ანტი-კორუფციული საბჭოს მორიგი შეხვედრა ღია მმართველობის პარტნიორობის შესახებ
2014 წლის 14 აპრილს, სასტუმრო რედისონ ბლუ ივერიაში გაიმართა ანტი-კორუფციული საბჭოს მორიგი შეხვედრა (იხილეთ დღის წესრიგი) შეხვედრას ხელმძღვანელობდა იუსტიციის მინისტრი თეა წულუკიანი.
უწყებათაშორისი ანტიკორუფციული საბჭოს შეხვედრა მიეძღვნა საქართველოს მონაწილეობას ღია მმართველობის პარტნიორობაში და საქართველოს მთავრობის 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის სამუშაო ვარიანტის განხილვას.
შეხვედრა რამდენიმე ნაწილად გაიმართა. პირველ ნაწილში იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსმა, ღია მმართველობის პარტნიორობის ფორუმის თანა-თავმჯდომომარემ, რუსუდან მიხელიძემ წარადგინა 2014-15 წლების სამოქმედო გეგმის სამუშაო ვერსია და ის ვალდებულებები, რაც უკვე აიღეს საჯარო დაწესებულებებმა. მან ასევე ისაუბრა ღია მმართველობის პარტნიორობის ფორუმის მიმდინარეობაზე. პირველი ნაწილი დისკუსიისთ დასრულდა.
სხდომის მეორე ნაწილი დაეთმო საჯარო კონსულტაციების მიმდინარეობის პროცესს. ამ საკითხზე ისაუბრეს ღია მმართველობის პარტნიორობის ფორუმის ეროვნულმა კოორდინატომა ქეთევან ცანავამ და ფორუმის თანა-თავმჯდომარემ სამოქალაქო საზოგადოების მხრიდან, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა. მომხსენებლებმა ისაუბრეს საჯარო კონსულტაციების დროს ჩატარებული შეხვდრების შესახებ და წარადგინეს ის რეკომენდაციების პაკეტი, რაც ამ შეხვედრების შედეგად შედგა.
მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს თავმჯდომარემ ირაკლი გვენეტაძემ ისაუბრა ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივებზე, ღია მონაცემების პორტალსა ელექტრონულ არქივზე; ხოლო იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენელმა, გვანცა მეუნარგიამ წარადგინა პრეზენტაცია ინფორმაციის თავისუფლების აქტის შემუშავების პროცესთან დაკავშირებით.
სხდომის მომდევნო ნაწილში რუსუდან მიხელიძემ, საბჭოს მდივანმა წარადგინა ანტიკორუფციული საბჭოს საქმიანობის შესახებ ანგარიში; ანტიკორუფციული მიმართულების კოორდინატორმა, ნატალია ბარათაშვილმა ისაუბრა ანტიკორუფციული სტრატეგიის განახლებისა და 2014-2016 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესზე. თავდაცვის მინისტრის მოადგილემ, მიხეილ დარჩიაშვილმა ისაუბრა კორუფციის პრევენციის საკითხზე თავდაცვის სფეროში და ნატოს ‘კეთილსინდისიერების ამაღლების პროგრამაზე’. შეხვედრის ეს ნაწილი დასრულდა დისკუსიით. საჯარო სამსახურის ბიუროს უფროსმა ეკატერინე ქარდავამ ისაუბრა საჯარო სამსახურის რეფორმაზე, რასაც მოჰყვა დისკუსია.
დისკუსიის შედეგად გადაწყდა, რომ უახლოეს მომავალში არასამთავრობო ორგანიზაციებმა უნდა წარადგინონ საბოლოო რეკომენდაციები სამოქმედო გეგმით გასათვალისწინებელი ვალდებულებების შესახებ.
სხდომა დასრულდა საერთაშორისო რეკომენდაციების იმპლემენტაციის მიზნით Ad Hoc სამუშაო ჯგუფის შექმნით (IDFI აირჩიეს პირველი სამუშაო ჯგუფის მომხსენებლად – ‘ღიაობა, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა და სამოქალაქო ჩართულობა კორუფციასთან ბრძოლის პროცესში) და სამომავლო გეგმების გაცნობით.

On April 14, 2014 Radisson Blu Iveria hosted the Inter-Agency Anti-corruption Coordination Council of Georgia (agenda). The meeting was chaired by the Minister of Justice of Georgia Thea Tsulukiani.
The meeting of the Inter-Agency Anti-corruption Coordination Council of Georgia was dedicated to Georgia’s participation in Open Government Partnership (OGP) and discussions about the draft Action Plan (2014-2015) of the Government of Georgia.
The meeting was conducted in several parts. During the first part of the meeting, head of the Analytical Department of Ministry of Justice, Secretary of the Council, Rapporteur of the Open Government Georgia Forum Rusudan Mikhelidze presented the draft of the 2014-2015 Action Plan and draft commitments that were already selected by government agencies. She also talked about Open Government Georgia Forum activities. The first part was followed by discussion.
The second part of the meeting was dedicated to presenting the public consultation process on OGP Action Plan. Ketevan Tsanava, National Coordinator of the Open Government Georgia Forum and Giorgi Kldiashvili,Rapporteur of the Open Government Georgia Forum (from Civil Society) and the Director of Institute for Development of Freedom of Information talked about the meetings that were held during the public consultation process and the recommendations that were identified during the meetings.
Head of the Data Exchange Agency Irakli Gvenetadze talked about Open Government Georgia Initiatives, the Open Data Portal and e-archives. While the representative of the Ministry of Justice Gvantsa Meunargia presented the achievements of the working group who is drafting the new Freedom of Information Act of Georgia.
During the next part of the meeting, Rusudan Mikhelidze presented the annual activity report of the Anti-Corruption Council; Natalia Baratashvili,National Coordinator of the Anti-Corruption Activities talked about process of the anti-corruption strategy revision and elaboration of the Action Plan 2014-2016. Deputy Minister of Defense, Mikheil Darchiashvili concerned the issue of prevention of corruption in defense sector and NATO Building Integrity (BI) Program. This part of the meeting was followed by the discussion. Afterwards, Head of the Civil Service Bureau Ekaterine Kardava talked about the Civil Service Reform details.
As a result of the discussion, there was decided that the CSOs will submit their final recommendation on the Action Plan commitments in a short time period.
Meeting was finished with the creation of Ad Hoc working group (IDFI was selected as the Rapporteur of the First Working Group – “Openness, Access to Information and Civic Participation in Fighting against Corruption”) on implementation of international recommendations and closing remarks.