საქართველოს პარლამენტის ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს და საკონსულტაციო ჯგუფის შეხვედრა
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 7 მარტი 2016
5-6 მარტს საქართველოს პარლამენტის ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს და საკონსულტაციო ჯგუფის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა ბორჯომში. მონაწილეებმა იმსჯელეს საქართველოს ღია პარლამენტის 2015-2016 წლების სამოქმედო გეგმის შესასრულებელ ვალდებულებებზე. გაეცნენ ვალდებულებების ინიციატორთა მიერ წარმოდგენილ კონცეფციების და განიხილეს ვალდებულებათა განხორციელების გზები. საქართველოს ღია პარლამენტის 2015-2016 წლების სამოქმედო გეგმა 18 ვალდებულებას მოიცავს და ამ დროისთვის განხორციელებულია მხოლოდ 2 ვალდებულება: ,,ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭოს შექმნა“ (4.1. ვალდებულება, რომლის ინიციატორი იყო ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი - IDFI) და ,,საზოგადოებრივი განათლებისა და ცნობიერების ამაღლება საქართველოს პარლამენტის საქმიანობაზე, მის როლსა და მისიაზე; პარლამენტის ინსტიტუციონალური იმიჯისა და როლის გაძლიერება“ (1.6. ვალდებულება, ინიციატორი - საქართველოს პარლამენტის აპარატი).
შეხვედრა ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამეტო საბჭოს თავმჯდომარემ გუგული მაღრაძემ, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) წარმომადგენელმა სოფო გურულმა გახსნეს. მათ ყურადღება გაამახვილეს მიღწეულ წარმატებაზე, საპარლამენტო საბჭოს შექმნის მნიშვნელობაზე და მონაწილეებს მოუწოდეს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულების პროცესში უფრო აქტიური ჩართულობისკენ.
IDFI-მ წარმოადგინა კონცეფციები ორგანიზაციის მიერ ინიცირებულ ვალდებულებებზე: ,,შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის საპარლამენტო ინფორმაციაზე წვდომის გამარტივება,“ ,,პარლამენტის ვებ-გვერდზე დოკუმენტების ადვილად დასამუშავებელ ფორმატში განთავსება,“ ,,კანონპროექტებზე კომენტარის (ელექტრონულად და/ან წერილობით) დატოვების შესაძლებლობა“ და ,,საქართველოს პარლამენტისთვის საკანონმდებლო წინადადებისა და საკანონმდებლო ინიციატივის ელექტრონული სახით წარდგენისა და მოქალაქეთა მხრიდან მხარდაჭერის მექანიზმის დანერგვა პარლამენტის ვებგვერდის მეშვეობით.“ საპარლამენტო საბჭომ მოიწონა აღნიშნული კონცეფციები. შეხვედრის მონაწილეებმა იმსჯელეს IDFI-ს მიერ შემუშავებულ კონცეფციებში ასახულ ხედვაზე, ასევე, ვალდებულებების განხორციელების ტექნიკურ საჭიროებებსა და შესაძლებლობებზე.
ეროვნულ დემოკრატიულმა ინსტიტუტმა (NDI) შეხვედრის მონაწილეებს წარუდგინა ეთიკის კოდექსის სამუშაო ვერსია, რომელიც არასამთავრობო ორგანიზაციების ჩართულობით, აშშ-ის კონგრესის ეთიკის ოფისის აპარატის უფროსი ომარ ამშავისა და მისი მოადგილის პოლ სოლისთან კონსულტაციის საფუძველზე შეიმუშავეს. შეხვედრაზე აზრთა სხვადასხვაობა გამოიწვია ეთიკის კოდექსით გათვალისწინებულ სანქციებთან და აღნიშნული სანქციების აღსრულების მექანიზმთან დაკავშირებულმა საკითხებმა.
კონცეფციები წარმოადგინეს საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა და სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტის წარმომადგენლებმა.
ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს შეხვედრაზე გადაწყვიტეს, რომ შეიქმნას სამი სამუშაო ჯგუფი, რომელიც იმუშავებს: ეთიკის კოდექსის, საკანონმდებლო ცვლილებების და ტექნოლოგიური სიახლეების საკითხებზე. აღნიშნული სამუშაო ჯგუფები ხელს შეუწყობს სამოქმედო გეგმის შესრულების პროცესს და საპარლამენტო საბჭოს და საკონსულტაციო ჯგუფის პროდუქტიულობას.
შეხვედრა გაიმართა პროექტის - „საქართველოს პარლამენტის მხარდაჭერა ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესში“ - ფარგლებში, რომელიც საპარლამენტო საბჭოს და მასთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის მუშაობას უჭერს მხარს. აღნიშნული პროექტი IDFI-ს მიერ ხორციელდება გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის (EU) ფინანსური მხარდაჭერით და მისი მიზანია ხელი შეუწყოს ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედ საბჭოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების განხორციელებაში.

On March 5-6th, the workshop of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance of the Parliament of Georgia and the Consultative Group took place in Borjomi. The participants of the workshop discussed the commitments of the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016, which are not fulfilled yet. Initiators of the commitments presented the concepts and the ways to implement the commitments. The Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 consists of 18 commitments out of which only 2 are implemented: “Establishing Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance” (4.1 Commitment initiated by IDFI) and “Raising Public Education and Awareness on Activities, Role and Mission of the Parliament of Georgia; Strengthening Institutional Image and Role of the Parliament of Georgia” (1.6 Commitment initiated by the Office of the Parliament of Georgia).
The meeting was opened by Guguli Maghradze – Chairperson of the Permanent Parliamentary Council, Giorgi Kldiashvili – Director of IDFI and Sophie Guruli – representative of the UNDP Georgia. They underlined the importance of establishment of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance and urged the attendees to participate in the process of implementation of the Action plan more actively.
IDFI presented the concepts on the commitments the Institute had initiated: “Easing Access to the Parliamentary Information for Persons with Disabilities”, “Posting Documents on the Website of the Parliament of Georgia in an Editable Format,” “Allowing Comment on Draft Legislation (electronically and/or in writing),” and “Submitting Legislative Proposals and Initiatives Electronically to the Parliament of Georgia and Implementing its Support Mechanism through the Official Website of the Parliament of Georgia.” The Permanent Parliamentary Council approved the concepts and the participants of the workshop discussed the technical necessities and possibilities for implementing the above-mentioned commitments.
National Democratic Institute (NDI) presented the draft of the Code of Ethics, which was developed with the involvement of the representatives of the SCOs and consultations of Omar Amshave – Head of the Office of Ethics at the Congress of the USA and his assistant – Paul Sol. Participants argued about the topics related to the sanctions of the Code of Ethics and the enforcement mechanisms of it.
Concepts of the commitments were also presented by Transparency International – Georgia, Georgian Young Lawyers’ Association and Civil Society Institute.
It was concluded at the Meeting that three working groups should be established which will focus on: the Code of Ethics, Legislative Changes, and Technological Topics. Working groups will support the implementation of the Open Parliament Georgia Action Plan and ensure productivity of the Permanent Parliamentary Council and the Consultative Group.
The Meeting was held within the project - "Supporting the Parliament of Georgia in Implementation of the Open Parliament Georgia Action Plan"- which supports work of the Permanent Parliamentary Council and the Consultative Group in implementing the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016. The project is implemented by IDFI with the financial support of the EU and UNDP.