2018 წლის 2 აგვისტოს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ ა(ა)იპ „მედიააკადემია“ დააფუძნა, რომლის საქმიანობის მიზანს საქართველოში მედიაწიგნიერების განვითარების ხელშეწყობა წარმოადგენს.
„მედიააკადემია“ დაფუძნდა საქართველოს „მაუწყებლობის შესახებ“ და „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ კანონის საფუძველზე, ამავე კანონებით დადგენილი მიზნების მისაღწევად. „მედიააკადემიის” წესდების თანახმად, აკადემიის ბიუჯეტის, ორგანიზაციული სტრუქტურის, საშტატო ნუსხისა და თანამშრომელთა სახელფასო ბადის დამტკიცება კომუნიკაციების კომისიის კომპეტენციას განეკუთვნება. აკადემიის აღმასრულებელ დირექტორს თანამდებობაზე ერთპიროვნულად ნიშნავს და ათავისუფლებს კომისიის თავმჯდომარე. ამასთან, აკადემიის აღმასრულებელ დირექტორს სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელების დანიშვნა და გათავისუფლება მხოლოდ კომისიის თავმჯდომარესთან შეთანხმებით შეუძლია.
მედიააკადემიის ხელმძღვანელად 2018 წლის აგვისტოში დავით კაკაბაძე დაინიშნა, რომელიც მანამდე რადიო თავისუფლების ქართული სამსახურის ხელმძღვანელის თანამდებობას 2005 წლიდან 2018 წლის იანვრამდე იკავებდა. მედიააკადემიას ცალკე ვებგვერდი არ აქვს, ფეისბუქის ოფიციალურ გვერდზე კი კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის ვებგვერდი აქვთ მითითებული, სადაც მედიააკადემიის ბანერზე გადასვლით, შეგიძლიათ ახალ ამბებს გაეცნოთ. შესაბამისად, ორგანიზაციის ხელმძღვანელისა და სხვა დეტალების შესახებ ინფორმაცია პროაქტიულად არსად არის გამოქვეყნებული.
მედიააკადემიის ბიუჯეტი დაფუძნებიდან დღემდე, ასე გამოიყურება:
რაც შეეხება მედიიაკადემიის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშებს, კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ 2020 წლის 13 იანვარს მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, ასე გამოიყურება:
მედიააკადემიას ეკუთვნის რამდენიმე პლატფორმა:
- მედიასკოლა - ჟურნალისტების, პროდუსერებისა და მედიამენეჯერების გადასამზადებლად;
- მედიალაბი - ციფრულ მედიაში სტარტაპების მხარდასაჭერად და დასაფინანსებლად;
- მედიაკრიტიკა - მედიაპროდუქტების გასაანალიზებლად და შესაფასებლად.
როგორც კომისიის ვებგვერდზე განთავსებული სიახლეებიდან ირკვევა, მედიასკოლის ხელმძღვანელი გიორგი ფუტკარაძეა, რომელიც სხვადასხვა დროს საზოგადოებრივი მაუწყებლის პირველი არხის ჟურნალისტი, საინფორმაციო სამსახურის უფროსი, მაესტროს გენერალური პროდიუსერი იყო. მედიაკრიტიკისა და მედიალაბის შესახებ მსგავსი ინფორმაცია არსადაა განთავსებული. შესაბამისად, უცნობია, თუ უშუალოდ ვინ ხელმძღვანელობს ამ ორ პლატფორმას.
აღსანიშნავია, რომ მედიაკრიტიკის შექმნას მედიის ექსპერტების ნაწილი უნდობლობით შეხვდა: მათ გამოთქვეს ვარაუდი, რომ საქართველოს კომუნიკაციების მარეგულირებელი კომისია მედიის შინაარსის რეგულირებაზე გადავიდა და გასცდა მის უფლებამოსილებას, ასევე, შეიქმნა ცენზურის საფრთხე და ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილი მედიის წინააღმდეგ პლატფორმის გამოყენების შესაძლებლობა. სწორედ ამ ეჭვების საპასუხოდ, უმნიშვნელოვანესია, რომ „მედიააკადემია“ და მისი ქოლგის ქვეშ მყოფი პლატფორმები საქმიანობდნენ გამჭვირვალედ და ღიად.
იქიდან გამომდინარე, რომ მედიაკადემიის კონკრეტულ პლატფორმებზე ინფორმაცია საზოგადოებისთვის არ არის პროაქტიულად ხელმისაწვდომი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) დაინტერესდა აღნიშნული პლატფორმებით და ამ ეტაპზე მედიაკრიტიკის ერთწლიანი საქმიანობა შეისწავლა.
მედიაკრიტიკის ვებგვერდზე მითითებულია, რომ აღნიშნული პროექტი გულისხმობს „მედიაპროდუქტების გაანალიზებას და შეფასებას მედიის ხარისხის ამაღლების მიზნით. მედიაკრიტიკის მიზანია საზოგადოებისთვის პროფესიული და კვალიფიციური ანალიზის მიწოდება, ინფორმაციის კრიტიკული აღქმის და საბოლოო ჯამში, გააზრებული და ინფორმირებული არჩევანის ხელშეწყობა”. ამასთან, მედიააკადემიამ შეიმუშავა საკუთარი „მედიაპლატფორმა”, ანუ სარედაქციო კოდექსი, რომელსაც ეფუძნება მედიაკრიტიკის საქმიანობა. რაც შეეხება სხვა ინფორმაციას, თუ რამდენი თანამშრომელი ჰყავს მედიაკრიტიკას, რამდენი დაქირავებული ექსპერტი, რა ბიუჯეტი აქვს პროექტს ყოველწლიურად, ეს ინფორმაცია არსადაა მითითებული.
IDFI-მ 2020 წლის იანვარში მედიააკადემიიდან გამოითხოვა საჯარო ინფორმაცია, სადაც სხვა ინფორმაციასთან ერთად, მოთხოვნილი იყო ააიპ „მედიააკადემიაში” მოქმედი „მედიაკრიტიკის” ფუნქციების განმსაზღვრელი სამართლებრივი აქტების ასლები, ასეთის არსებობის შემთხვევაში, „მედიაკრიტიკის” ფარგლებში განხორციელებული აქტივობების ჩამონათვალი, თითოეულის დეტალური ხარჯების მითითებით, მათ შორის მოწვეული ექსპერტების ანაზღაურების ჩათვლით.
აღნიშნულ მოთხოვნებზე IDFI-მ პასუხები მედიააკადემიისგან ვერ მიიღო, კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ კი ისევ მედიააკადემიასთან გადაგვამისამართა. მედიიაკადემიამ უარი დაასაბუთა იმით, რომ ის არ წარმოადგენს საჯარო სამართლის იურიდიულ პირს არც ორგანიზაციულ-სამართლებრივი და არც ფუნქციონალური გაგებით. IDFI-მ „მედიააკადემიის“ უარის წერილი გაასაჩივრა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში, როგორც „მედიააკადემიის“ დამფუძნებელ და ზედამხედველ ორგანოში, რომლის წინაშეც აკადემიას ანგარიშვალდებულება გააჩნია და რომლის კანონით დადგენილი უფლებამოსილების განხორციელების მიზნითაც შეიქმნა ორგანიზაცია. კომისიამ უარი განაცხადა ადმინისტრაციული საჩივრის დაკმაყოფილებაზე, იმ მოტივით რომ ის არ წარმოადგენდა საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით განსაზღვრულ „მედიააკადემიის“ ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოს. ამ ეტაპზე, დავა IDFI-ისა და მედიაკადემიას შორის თბილისის საქალაქო სასამართლოში მიმდინარეობს. მოსამზადებელი სხდომა 2020 წლის ივნისში გაიმართა, თუმცა მთავარი სხდომა, 6 თვის გასვლის შემდეგაც კი არ არის ჩანიშნული.
არსებული გაუმჭვირვალე საქმიანობის ფონზე, IDFI ამ ეტაპზე დაინტერესდა მედიაკრიტიკის პლატფორმის საქმიანობით და შეისწავლა მათ ვებგვერდზე საჯაროდ განთავსებული მასალები, გაანალიზა მათი შინაარსი და ავტორების შესახებ ინფორმაცია.
23 დეკემბრის მდგომარეობით, მედიაკრიტიკის პლატფორმაზე 308 ტექსტია განთავსებული. აქედან 60 რეცენზიის კატეგორიაში, 65 - ბლოგის, ხოლო 183 - რეპლიკის. საინტერესოა, ამ გამოქვეყნებული მასალებიდან თუ რომელ მედიაზე ან რა კონკრეტულ თემატიკაზე კეთდება აქცენტი. ამისათვის ჩვენ შევეცადეთ თითოეული ტექსტი გაგვეანალიზებინა და დაგვეყო თემატიკისა და გაკრიტიკებული მედიის მიხედვით. შედეგები მოცემულია ცხრილში[2].
როგორც ცხრილიდან ჩანს, რეცენზიების უმეტესობა ე.წ. Ხელისუფლებისადმი კრიტიკულ მედიას მიემართება, შემდგომ მოდის ზოგადი რეცენზიები, სადაც კონკრეტული მედიასაშუალებები არ არის ნახსენები. არც ერთი რეცენზია არ ახსენებს საზოგადოებრივი მაუწყებლის პირველ არხს, ხოლო ტელეკომპანია იმედი, რამდენიმე ტექსტში მოხსენიებულია, თუმცა მხოლოდ ერთ რეცენზიაში გვხვდება კრიტიკა. Ამასთან, აღსანიშნავია, რომ აჭარის ტელევიზიას, პოსტივის, ობიექტივსა და ტელეკომპანია კავკასიას არც ერთი რეზენზია, ბლოგი და რეპლიკა არ ახსენებს.
როგორც ცხრილიდან ჩანს, ბლოგის შემთხვევაში ზოგადი შინაარსის ტექსტების შემდეგ ყველაზე მეტი აქცენტი „ოპოზიციურ მედიაზე” კეთდება. მნიშვნელოვანია, რომ მედიაკრიტიკის ავტორები ხშირად ახდენენ რამდენიმე მედიის კლასიფიცირებას, როგორც „ოპოზიციური მედია” (მთავარი არხი, ფორმულა და ტვ პირველი) და ხშირად ამ საერთო სახელით მოიხსენიებენ მათ.ზოგიერთ სტატიაში კონკრეტული მედიები არ არის ნახსენები და ტექსტი ზოგადად „ოპოზიციური მედიის” კრიტიკას ეძღვნება, ზოგ შემთხვევაში კი კრიტიკა აღნიშნულ სამ ტელევიზიას ეხება. ორივე ასეთი შემთხვევა ასახულია კატეგორია „ოპოზიციურ მედიაში”.
საინტერესოა, რომ ბლოგის ნაწილში გარდა მედიისა, მოხვდა ამერიკელი დიპლომატისა და სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოფილი მაღალჩინოსნის, მეთიუ ბრაიზას კრიტიკაც. ბლოგი ელექტრონული კომუნიკაციების კანონში შეტანილ ცვლილებებს ეხება, რომელიც კომუნიკაციების კომისიამ მოამზადა და როგორც ადგილობრივი კერძო და არასამთავრობო სექტორის, ისე საერთაშორისო საზოგადოების მხრიდან კრიტიკა მოჰყვა. ბლოგის ავტორი ამყარებს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის პოზიციას და მეთიუ ბრაიზას პოზიციას ნაციონალურ მოძრაობასთან კავშირითა და მისი პირადი ინტერესით ხსნის. გარდა იმისა, რომ აღნიშნული სტატია პირდაპირ ასახავს კომისიის პოზიციას, გაუგებარია, რატომ გამოქვეყნდა ასეთი შინაარსის ტექსტი ისეთ პლატფორმაზე, რომელიც მედიის კრიტიკას უნდა ეძღვნებოდეს.
როგორც ვხედავთ, რეპლიკის ნაწილში ხელისუფლების მიმართ კრიტიკული მედია მკვეთრად ლიდერობს. თვალშისაცემია აგრეთვე მთავარი არხის მიმართ განსაკუთრებული ყურადღება.
საინტერესოა, რომ მედიაკრიტიკის ფეისბუქ გვერდზე სულ 41 პუბლიკაციაა დასპონსორებული, საიდანაც 2 მედიაკრიტიკის დაარსებიდან ერთი წლის აღსანიშნავი პოსტია, 6 მათგანი ტვ პირველს ეხება, 3 - ფორმულას, 1 - ონლაინ მედიას, 1- ინგა გრიგოლიას, 1 - რუსთავი 2-ს, 1 - იმედს, 1 - მთავარისა და იმედის დაპირისპირებას, 2 - ზოგადად მედიას, 23 მათგანი კი უშუალოდ მთავარი არხისაკენ მიმართული კრიტიკაა, რაც ჯამური დასპონსორებული მასალების 56%-ს წარმოადგენს. დასპონსორებულ პროდუქტში 1,228 აშშ დოლარია დახარჯული, შესაბამისად, თანხობრივად მთავარი არხის კრიტიკის რეკლამაზე დაახლოებით 690 აშშ დოლარი მოდის.
საინტერესოა აგრეთვე ის ავტორები, რომლებიც მედიაკრიტიკის პროდუქტს ქმნიან. ამის გასაანალიზებლად, მედიაკრიტიკის ვებგვერდეზე მითითებული პირების მცირე ბიოგრაფიები მოვიძიეთ და თითოეული მათგანის ავტორობით გამოქვეყნებული ტექსტები დავაჯგუფეთ, იმის მიხედვით, თუ რომელი მედიასაშუალებებს მიეძღვნა ისინი. აღსანიშნავია, რომ ავტორების შესახებ დეტალური ინფორმაცია თავად მედიაკრიტიკის ვებგვერდზე არ იძებნება. ამასთან, მნიშვნელოვანია, რომ IDFI-მ სხვა საკითხებთან ერთად, მედიააკადემიისგან ვერ მიიღო ინფორმაცია ვერც აღნიშნული ექსპერტებისათვის გადახდილი ანაზღაურების შესახებ.
საერთაშორისო ურთიერთობების ექსპერტი, რომელიც მედიაკრიტიკასთან ერთად, საზოგადოებრივი მაუწყებლის პირველი არხის ანალიტიკური მიმართულების კონტრიბუტორიცაა. სიხარულიძე ხშირად ჩნდება როგორც რესპონდენტი სპუტნიკის რუსულენოვან გამოცემებში. ის ასევე მონაწილეობდა პრიმაკოვის ცენტრის მიერ ორგანიზებულ რამდენიმე ღონისძიებაში, მათ შორის მედია ფორუმში, რომელიც თბილისში გაიმართა. არჩილ სიხარულიძეს მედიაკრიტიკისთვის სულ 11 მასალა აქვს მომზადებული: 4 - მთავარ ახზე, 3 - იმედზე, 4 - „ოპოზიციურ მედიაზე”, 1 -ზოგადი და 1 - ტვ პირველზე. აღსანიშნავია, რომ უშუალოდ ტელეკომპანია იმედის კრიტიკა მხოლოდ ერთ ტექსტში გვხვდება, დანარჩენ შემთხვევებში კრიტიკის ძირითადი ობიექტი „ოპოზიციური მედიაა”, ხოლო იმედი ნახსენებია როგორც ოპოზიციური მედიის მიერ დამკვიდრებული უარყოფითი სტანდარტების უნებლიე გამმეორებელი.
სხვადასხვა დროს იყო „პოსტივის”, „ობიექტივისა” და საზოგადოებრივი მაუწყებლის თანამშრომელი. მას მედიაკრიტიკის პლატფორმაზე 17 ტექსტი აქვს გამოქვეყნებული. ავალიანის მასალებიდან 7 მთავარ არხს ეხება, 2 ფორმულას, 2 ტვ პირველს, 1 კი ნეტგაზეთს. ნეტგაზეთის მიმართ მიძღვნილ კრიტიკას, წინ უძღვოდა ჯერ პარტია ქართული ოცნებიდან აჭარის უმაღლესი საბჭოს დეპუტატისა და შემდეგ კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის თავმჯდომარის, კახა ბექაურის საჯარო ბრალდებები ნეტგაზეთის მიმართ. ავალიანი დანარჩენი სტატიები, ძირითადად ზოგადი ხასიათისაა ან ყველა მედიასაშუალებას ეხება, 2 ტექსტში კი ოპოზიციურ არხებთან ერთად ნახსენებია ტელეკომპანია იმედიც.
პროფესიით ჟურნალისტია, მუშაობდა საზოგადოებრივ მაუწყებელზე, მოგვიანებით კი კოკა ყანდიაშვილის „ესპერსონაში” იყო დასაქმებული. კურდღელაშვილს მედიაკრიტიკისთვის ჯამში 20 მასალა აქვს მომზადებული. ის არის ავტორი მეთიუ ბრაიზას კრიტიკისა, სადაც ფაქტობრივად კომუნიკაციების კომისიის პოზიციაა დაცული. რაც შეეხება სხვა მასალებს, კურდღელაშვილს ყველაზე მეტი, 10 მასალა მთავარ არხზე, 4 - ტვ პირველზე, 1 - ფორმულაზე და 6 ზოგადად მედიის პრობლემებზე აქვს მომზადებული. რამდენიმე ზოგად ბლოგში, იმედიცაა ნახსენები, სხვა არხთან შედარებისა და პოლარიზაციის პრობლემის წარმოჩენის კუთხით.
ჟურნალისტი. მისი მასალების უმეტესობა რეპლიკის რუბრიკაშია, რომელიც მედიაში გავრცელებულ კონკრეტულ მასალებზე კრიტიკას ეთმობა. კიღურაძეს 85 რეპლიკა აქვს მომზადებული, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ ის სავარაუდოდ შტატიანი თანამშრომლის სტატუსითაა დასაქმებული და არ არის მოწვეული ექსპერტი. მისი მასალების უმეტესობაც მთავარ არხს, ფორმულასა და ტვ პირველს ეხება, თუმცა გვხვდება ზოგადი შინაარსის რეპლიკაც და ტელეკომპანია იმედის კრიტიკაც.
ჟურნალისტი. ხათუნა კიღურაძის მსგავსად, მის მიერ მომზადებული მასალებიც რეპლიკის ჟანრშია და ყოველდღიურ ახალ ამბებს ეხება. მას ჯამურად 92 რეპლიკა აქვს გამოქვეყნებული, საიდანაც უმეტესობა ოპოზიციური მედიის კრიტიკას ეთმობა.
ჟურნალისტი. სხვადასხვა დროს იყო ტელეკომპანია იმედის დირექტორი. 2015 წელს მოსამართლე თამაზ ურთმელიძის გადაწყვეტილებით, ის რუსთავი 2-ის დროებით მმართველად დაინიშნა. ასევე იკავებდა ფორბსის ქართული გამოცემის მთავარი რედაქტორის თანამდებობას. საყევარიშვილს მედიაკრიტიკისთვის 18 მასალა აქვს მომზადებული, რომლებიც ზოგად კატეგორიაში ხვდება. Მისი სტატიები არ ეხება რომელიმე კონკრეტულ მედიას, უმეტესწილად ყურადღებას ამახვილებს მედიის ზოგად პრობლემებზე და სხვადასხვა ეკონომიკურ საკითხებზე.
ჟურნალისტი, მუშაობდა საზოგადოებრივ მაუწყებელზე. მედიაკრიტიკის ვებგვერდზე მისი ავტორობით 8 მასალაა განთავსებული, რომელთაგან 1 მთავარ არხს ეხება, 1 - მთავარ არხსა და ფორმულას, 2 - რუსთავი 2-ს, 4 კი ზოგადი ხასიათისაა.
პოლიტოლოგი. მუშაობდა თავდაცვის სამინისტროსა და ნატოსთან საქართველოს თავდაცვის მისიაში. მაისაიას სულ ორი ბლოგი აქვს გამოქვეყნებული და ორივე მათგანი ცხელი წერტილებიდან (ზუგდიდში „საქართველოს ბანკის” ფილიალის დაყაჩაღებისა და დიდუბეში ერთ-ერთ მიკროსაფინანსო ორგანიზაციაში მძევლების აყვანა) გაშუქების თავისებურებებს ეძღვნება.
მწერალი და დრამატურგი. მედიაკრიტიკაზე ჯამში 10 ბლოგი აქვს გამოქვეყნებული. მისი ათივე პროდუქტი სიუჟეტის დრამატურგიასა და აწყობას ეძღვნება. შესაბამისად, ყველა მათგანი ზოგადი კატეგორიისაა.
ანალიტიკოსი. 2016 წელს მონაწილეობას იღებდა საზოგადოებრივი მაუწყებლის გენერალური დირექტორის შესარჩევ კონკურსში. მას ჯამურად 9 მასალა აქვს მომზადებული მედიაკრიტიკის ფარგლებში. აქედან 4 მთავარი არხის, 1 - ოპოზიციური მედიის, 1- ტვ პირველის, 2 - ზოგადი პრობლემის („ნეტგაზეთზე” აქცენტით), 1 კი არასამთავრობო ორგანიზაცია მედიის განვითარების ფონდისა (MDF) და ამავე ორგანიზაციის ანტიდასავლური პროპაგანდის 2019 წლის ანგარიშს ეთმობა.
ფილოსოფოსი. მას სულ ორი ბლოგი აქვს გამოქვეყნებული. ორივე მათგანი ზოგადი ხასიათისაა და მედიის კრიტიკას არ მოიცავს.
ჟურნალისტი, ფილოლოგი და კრიტიკოსი. მას ჯამურად 13 მასალა აქვს გამოქვეყნებული და ყველა მათგანი გამართულ საუბარსა და წერას ეხება, ანუ ზოგად კატეგორიას განეკუთვნება.
ავტორი, რომელიც მედიაკრიტიკის პლატფორმაზე, სავარაუდოდ, ფსევდონიმით წერს, სულ 2 ბლოგის ავტორია. ორივე მათგანი ზოგადი ხასიათისაა, ერთი სოციალურ სივრცეში (ფეისბუქში) გამოხატვას ეხება, მეორე კი ზოგადად ქართულ მედიას მიმოიხილავს.
როგორც მისივე სტატიიდან ჩანს, ანა ლომთათიძე ჟურნალისტია, თუმცა მის შესახებ დამატებითი ინფორმაცია ინტერნეტში არ იძებნება. მედიაკრიტიკის პლატფორმაზე მის სახელზე ჯამში ორი ბლოგი ირიცხება. ერთი ჟურნალისტის საქმიანობის მიმოხილვაა, მეორე კი კოვიდპანდემიის დროს ინფორმაციის ზედოზირების საფრთხეს ეხება.
ტელეკომპანია “პოსტივის” წამყვანი და ანალიტიკოსია. აღსანიშნავია, რომ სულთანიშვილს მკვეთრად გამოხატული პოლიტიკური პოზიცია აქვს, რაც ხელისუფლების აქტიურ მხარდაჭერას გულისხმობს. ის იმ საინიციატივო ჯგუფის ერთ-ერთი წევრი იყო, რომელმაც 2018 წელს პრეზიდენტობის კანდიდატად სალომე ზურაბიშვილი წარადგინა, რომელსაც მოგვიანებით მმართველმა გუნდმაც დაუჭირა მხარი. მანამდე სულთანიშვილი საზოგადოებრივ მაუწყებელზეც მუშაობდა. სულთანიშვილს მედიაკრიტიკის პლატფორმაზე სულ 9 ბლოგი/რეპლიკა აქვს გამოქვეყნებული, რომელთაგან 3 მთავარ არხს ეხება, 3 ზოგადია, 1 - ფორმულას, ერთი კი NDI-ის საზოგადოებრივი აზრის კვლევას ეხება.
ტელეარხ პოსტივიზე შალვა რამიშვილისა და გური სულთანიშვილის თანაწამყვანი და ანალიტიკოსია. კერძოდ, ოდიშარია და სულთანიშვილი პოსტივიზე უძღვებიან გადაცემას „ბაჩო და გური უყურებენ ქართულ მედიას”. მედიაკრიტიკისთვის მას ჯამურად 5 პროდუქტი აქვს შექმნილი, რომლებიც უმეტესწილად ეძღვნება ტვ პირველსა და მთავარ არხს, ერთი მათგანი კი - პერსონალურად ტვ პირველის წამყვანს ინგა გრიგოლიას.
ნუკრი შოშიაშვილიც პოსტივის მოქმედიანალიტიკოსია. მედიაკრიტიკისთვის მომზადებული 3 მასალიდან, ორი ტვ პირველის კრიტიკაა, ერთი კი ინფორმაციულ ბუშტებს (ე.წ. „ბაბლი”) ეძღვნება. შოშიაშვილი საკუთარ ფეისბუქ გვერდზეც და პოსტივის სიუჟეტებშიც ხშირად ეხმიანება ქართული მედიისა და არასამთავრობო სექტორის საკითხებს.
ის ფაქტი, რომ კომუნიკაციების კომისიამ დააფუძნა მედიაკრიტიკის ორგანო, რომელიც მათ შორის თავად მედიიდან მიღებული რეგულირების საფასურით ფინანსდება, მედიაექსპერტებს დასაწყისშივე უჩენდა კითხვებს. მოგვიანებით, როგორც ზოგადად მედიააკადემიის, ისე კონკრეტულად მედიაკრიტიკის საქმიანობის გაუმჭვირვალობამ, უფრო მეტი კითხვა გააჩინა მის ფუნქციასა და მიუკერძოებლობასთან დაკავშირებით.
ამასთან, მედიაკრიტიკის კონტენტის ანალიზმა აჩვენა, რომ კრიტიკის უმეტესი ნაწილი მიემართება ისეთ მედიას, რომელსაც პლატფორმის ექსპერტები ხშირად „ოპოზიციურ” ან „პარტიულ” მედიას უწოდებენ. ფეისბუქზე დასპონსორებული სტატიების უმეტესი ნაწილიც სწორედ ასეთ მედიაზე მოდის. რაც უფრო პრობლემურია, გამოიკვეთა, რომ ზოგ შემთხვევაში პლატფორმაზე განთავსებული მასალა წინ უძღვის ან მოსდევს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიისათვის მნიშვნელოვანი საკითხების გადაწყვეტის პროცესს, ან მათზე კომისიის პოზიციის დაფიქსირებას. როგორც წესი, ასეთ შემთხვევებში მედიაკრიტიკის ავტორებისა და კომისიის პოზიციები სრულ თანხვედრაშია.
როგორც აღვნიშნეთ, მედიაკრიტიკის სამი ექსპერტი პარალელურად დასაქმებულია ტელეკომპანია პოსტივიზე. პოსტივის თავად აქვს მხილების რუბრიკა, რომელშიც ხელისუფლების მიმართ კრიტიკულ მედიას ამხელს. მას შემდეგ, რაც 2019 წლის ნოემბერში პოსტივი ონლაინ მაუწყებლობიდან სატელევიზიო მაუწყებლობაზე გადავიდა, ის კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის რეგულირების სფეროში მოექცა. შესაბამისად, მარეგულირებელი კომისიის დაფუძნებული ორგანიზაციის (მედიააკადემია) მიერ, ამავე კომისიის რეგულირების სფეროში მოქცეული სუბიექტის (პოსტივის) მოქმედი თანამშრომლების ექსპერტებად დაქირავება, აჩენს ეჭვებს პოსტივის მიმართ მედიაკრიტიკისა და შესაბამისად, თავად კომისიის მიუკერძოებლობასთან დაკავშირებით. Ამ მოსაზრებას ასვე ამყარებს ის ფაქტიც, რომ მედიაკრიტიკის არც ერთი მასალა არ ეხება პოსტივის კონტენტს.
ვფიქრობთ, რომ საქართველოს კომუნიკაციების მარეგულირებელი კომისია დაინტერესებული უნდა იყოს მის მიერ დაფუძნებული და დაფინანსებული ორგანიზაციის მიმართ საზოგადოების მაღალი ნდობით. შესაბამისად, კომისიამ უნდა უზრუნველყოს მათი საქმიანობის სრული გამჭვირვალობა, რათა არ გაჩნდეს კითხვები მედიის პოლარიზაციის წახალისებასა თუ კონკრეტული მედიების მიმართ მიკერძოებულობასთან დაკავშირებით.
[1] 2018 წლის 5 თვე (აგვისტო-დეკემბერი)
[2] ზოგი რეცენზია მოიცავს რამდენიმე მედიასაშუალების კრიტიკას, ამიტომ, ცხრილში წარმოდგენილი რაოდენობები შესაძლოა არ ემთხვეოდეს რეცენზიების სრულ რაოდენობას.
[3] იგულისხმება ისეთი რეცენზიები, რომელიც ყველა მედიას ეხება, ან მედიასაშუალების დაკონკრეტების გარეშე, ზოგადად მიმოიხილავს პრობლემატურ საკითხებს.

On August 2nd, 2018, the Georgian National Communication Commission (the Commission/GNCC) established NNLE Media Academy (Media Academy) and granted it the mandate of promoting media literacy in Georgia.
The Media Academy was founded based on the Law of Georgia on Broadcasting and the Law of Georgia on Electronic Communications to achieve the goals determined by similar laws. The GNCC approves the Academy's budget, staff, and remuneration in accordance with the charter of the Media Academy. The chairman of the GNCC unilaterally appoints and dismisses the Executive Director of the Academy. Moreover, the Executive Director of the Academy can only appoint and dismiss directors of the academy’s structural entities with the consent of the chairman of GNCC.
In August 2018, Davit Kakabadze was appointed the Executive Director of the Media Academy. Prior to this position, from 2005 until January 2018, he was the head of the Georgian Service of the Radio Liberty (RFE/RL). There is no detailed information proactively published about the Head of the Academy, as Media Academy does not have a separate website. However, its Facebook page info contains a link to the website of GNCC, where one can view the news about the Academy by clicking its banner. The budget of the Media Academy from the moment of its establishment looks as follows:
According to the information provided by the GNCC on January 13th, 2020, budget execution report of the Academy is as follows:
Media Academy owns several platforms:
- Media School - for training journalists, producers, and media managers;
- Media Lab - for supporting and financing digital media startups;
- Media Critic - for analyzing and evaluating Georgian media products;
According to the news published on the website of GNCC, Giorgi Putkaradze is the Head of the Media School. At different times, he held the positions of journalist and later the Head of the news department at the Georgian Public Broadcaster and the General Producer of TV Maestro. The same basic information about the leadership of Media Lab and Media Critic is not available.
It is notable that a significant number of media experts expressed concern that, by establishing the Academy, GNCC started regulating media content and exceeded its legal power. Moreover, it created a risk of censorship and the possibility of using this platform against critical media. In response to such doubts, it is crucial for the Media Academy and its umbrella platforms to act openly and transparently.
IDFI took an interest in the platforms of the Academy, as the information about them is not proactively published. For the purposes of this study, we looked into the activities of the Media Critic platform.
The website of the Media Critic indicates that the project was created for “analyzing and evaluating media products in order to raise the quality of the media”. Its aim is to provide the society with professional and qualified analysis to ensure critical perception of news and informed choices. The Media Academy also elaborated its editorial code “MediaPlatform”, which is the baseline of the activities of the Media Critic. Information about the number of employees, hired experts, and project budget is not available.
In January 2020, IDFI addressed the Media Academy with a FOI letter requesting various pieces of public information, including the copies of the legal acts defining the mandate of the Media Critic, the activities carried out by the platform, their budgets, and relevant costs along with remunerations of the experts.
The entity, however, refused to disclose public information, indicating that it was not a legal entity under public law, neither in an organizational nor in a functional definition, and thus refused to abide by existing legislation on freedom of information.
IDFI appealed the Media Academy's refusal letter to the Georgian National Communications Commission, as it represents the founding and oversight body of the Media Academy, to which the Academy is accountable and the execution of the responsibilities, as determined by law, of which became the basis for the establishment of the Academy.The Commission considered the case inadmissible on the grounds that the mere fact that the Academy was established by the Commission did not constitute sufficient grounds to conclude that the Commission was a supervisory body of the Media Academy.
With the aim of exercising its right to access public information, IDFI referred the case to the Tbilisi City Court. However, 6 months after the preliminary hearing, which was held in June 2020, the date of the main hearing still has not been marked.
Considering the above-mentioned non-transparent activities, IDFI studied the publicly disclosed information on the website of the Media Critic platform and analyzed its contents as well as the information about the authors.
A total of 308 texts have been published on the platform of the Media Critic as of December 23th, 2020. 60 of these fall under the category of Review, 65 - Blog ,and 183 - Commentary.
IDFI tried to analyze each of the published texts and categorize them by topic and media outlets criticized within. The results of this analysis can be seen in the following table.[2]
As seen in the table above, most of the reviews focus on the media outlets critical of the government, followed by general reviews where precise media outlets have not been identified. Nevertheless, none of the reviews cover the First Channel of the Georgian Public Broadcaster, whereas Imedi TV is mentioned in several texts, but only one of them can be identified as criticism. It is notable that none of the Reviews, Blogs, or Commentaries mention Adjara TV, POSTV, Obiektivi and Kavkasia TV.
The primary focus in the Blog direction lies in general texts, followed by “oppositional media”. It is important to note that authors of Media Critic often classify several media outlets as “oppositional media'' (Mtavari TV, Formula, TV Pirveli) and frequently use the term to refer to them collectively . Some articles do not criticize specific media, although they may refer to the above-mentioned collective term, while in some cases the three media outlets labeled as “oppositional” are criticized by name. Both of the cases are included in the category “oppositional media” of the table.
An interesting fact is that an article criticizing the American diplomat and former high official of the State Department, Mattew Bryza, was included in the Blog direction. The changes to the law of electronic communications developed by GNCC, which invited negative assessment from international society, private and non governmental sectors, is the main topic of the article. The opinion of the author perfectly coincides with the arguments of GNCC and explains the negative assessment issues by Mattew Bryza with his close connections to the UNM and his personal interest in the case. Apart from the fact that the article reflects the position of the Commission, it is confusing that this content would be published on a platform that should be dedicated to media criticism.
As seen from the table, in the Commentary direction, critical media is in the leading position. Exceptional attention to the Mtavari TV is especially noteworthy.
Media Critic has sponsored a total of 41 articles on its Facebook page. Content of the sponsored articles is distributed as follows:
56% of the total sponsored articles refer to Mtavari TV. The total amount of funds spent on sponsored materials equals 1,228 $; thus, 690$ was spent on advertising criticism of Mtavari TV.
IDFI took further interest in the authors creating the content for Media Critic. To analyze this information, we examined the biographies of the authors contained on the platform website and grouped each of the authors’ texts based on the topics they covered in their articles. It is notable that biographical information of the authors is not available on the Media Critic website. Moreover, the Academy refused to disclose information about the total amount of funds spent on the remuneration of authors.
Expert of international relations and contributor to the First Channel of the Georgian Public Broadcaster.
Sikharulidze is a frequent respondent of Sputnik's Russian edition. He participated in several events, including a Media Forum organized by the Primakov Center that was held in Tbilisi.
Archil Sikharulidze contributed to the Media Critic with a total of 11 articles, 4 of them about Mtavari TV, 4 - “oppositional media”, 1 - general, and 1 - TV Pirveli. Merely one text directly criticizes Imedi TV, in the other three cases “oppositional media” is discussed as the establisher of negative standards, with Imedi TV unintentionally reflecting this tendency.
Journalist, former employee of POSTV, Obiektivi and GPB. He is an author of 17 articles published on the Media Critic platform. Seven of his total 17 texts focus on Mtavari TV, 2 - Formula, 2 - TV Pirveli, 1 - Netgazeti. Public accusations toward Netgazeti from the Georgian Dream representative of Adjara High Council, later the chairman of GNCC, preceded the publication of the article criticizing the outlet.
The rest of the articles by Avaliani are mostly general or refer to every media outlet; only two of them mentioned Imedi TV.
Journalist, former employee of GPB and Koka Kandiashvili’s online outlet “Espersona”. She is the author of 20 articles written for the Media Critic platform, including the above-mentioned article supporting the position of GNCC and criticising Matthew Bryza. Ten out of her 20 articles are about Mtavari TV, 4 - TV Pirveli, 1 - Formula, 6 - general. Some of the general blogs mention Imedi TV in order to demonstrate the problem of media polarization.
Journalist. Most of her texts fall into the rubric Commentary, which is oriented toward daily news.
Kighuradze has published a total of 85 Commentaries. A high number of articles indicate that she might not be a hired expert or author, but an employee of the platform. Most of her Commentaries refer to Mtavari TV, Formula, and TV Pirveli, although some of the articles criticise Imedi TV or are general in nature
Journalist. Similar to Khatuna Kighuradze, most of her texts fall into the rubric Commentary and cover daily news. She has published 92 articles on the platform, most of which criticise “oppositional media”.
Journalist, former director of Imedi TV, former editor-in-chief of Forbes Georgian edition. In 2015 he was appointed as the temporary administrator of Rustavi 2 by the decision of the judge, Tamaz Urtmelidze. Sakevarishvili has published 18 articles on the Media Critic platform, and most of them are on general topics. He never mentions particular media outlets and focuses on general issues in media or economic problems.
Former journalist on GPB. He is an author of 8 articles published on the Media Critic, one of them referring to Mtavari TV, 1 - Formula da Mtavari TV, 2 - Rustavi 2, four of them carry general content.
Political scientist, worked at the Ministry of Defence and in the NATO defense mission. He is an author of 2 articles on the platform, both related to coverage from hotspots.
Writer and playwright. He has 10 published articles on the Media Critic and all of them on dramaturgy of the plot. Thus, all of his texts fall into the general category.
Analyst, in 2016 participated in the contest for the selection of GPB General Director. He has published 9 articles on the platform, 4 of them about Mtavari TV, 1 - “oppositional media”, 1 - TV Pirveli, 2 - general (with the pitch on Netgazeti), and 1 - non governmental organization Media Development Fund (MDF) and its 2019 annual report on anti-western propaganda.
Philosopher. He has published two articles on the Media Critic, both of them are general in nature and do not involve criticism.
Journalist, philologist and critic. He is an author of 13 articles on the platform, with all of them relating to accurate speaking and writing language, hence general topics.
An author who supposedly writes under a pen name has published 2 blogs, both of them general: one examines the freedom of expression online, and the other reviews Georgian media in general terms.
As her article states, Lomtatidze is a journalist, although no additional information is available online. Two blogs are published under her name on the platform: one reviews the work of journalists, and the other touches on informational overdose in the pandemic period.
Analyst and anchor on POSTV, former GPB employee. He has clearly expressed political sympathies for the government. Sultanishvili was a member of an initiative group that named Salome Zurabishvili as a presidential candidate, later supported by the ruling party. He has published 9 Blogs/Commentaries on the Media Academy platform, three of them referring to Mtavari TV, 3 - general, 1 - Formula, 1 - public opinion polls of NDI.
Analyst and co-anchor on POSTV together with Guri Sultanishvili and Shalva Ramishvili. In particular, Odisharia and Sultanishvili lead another show on the same channel titled “Guri and Bacho watch Georgian media''. Media Critic has published 5 of his articles. Most of them cover TV Pirveli and Mtavari TV, while one of them is personally dedicated to Inga Grigolia, TV Pirveli anchor.
Nukri Shoshiashvili is also an analyst on POSTV. Among the 3 texts written for the Media Critic, 2 are about TV Pirveli and one reviews informational bubbles. Shoshiashvili often reflects upon Georgian media and non-governmental sector on his Facebook page.
Media experts expressed several concerns about the fact that the Georgian National Communication Commission established an authority for criticising media and allocated the authority funding from its budget, which includes the income from regulation fees paid by media outlets. More concerns were later raised about the function and impartiality of the Media Academy, and specifically the Media Critic platform, due to shortcomings in terms of transparency in their activities.
Further analysis of the Media Critic content showed that most of its criticism is directed at the media labeled as “oppositional” by the platform’s experts. Most of the sponsored materials on the platform’s Facebook page refer to the same target. In some cases, published articles precede or follow decisions of the GNCC on crucial cases and mostly adhere to its expressed positions.
As mentioned above, three authors of the Media Critic platform are current employees of the TV channel POSTV, which has its own rubric for exposing critical media. In November 2019, POSTV transferred from online to TV broadcasting and became subject to GNCC’s regulations. Thus, hiring current employees of the media under GNCC’s regulation by the organization founded by the GNCC raises concerns about the impartiality of the regulatory body towards POSTV channel. The fact that none of the Media Critic articles refer to POSTV also raises doubts.
IDFI believes that the trustworthiness of the organizations founded and funded by the GNCC should be one of its primary concerns. Therefore, the Commission should guarantee the full transparency of these organizations to prevent doubts about the GNCC encouraging media polarisation or its impartiality towards media outlets.
[1] 5 months of 2018 (August-December)
[2] The sum of the numbers disclosed in the table may not coincide with the total number of reviews published, as some reviews include more than one media outlet.