მოვუწოდებთ ხელისუფლებას გადადგას კონკრეტული ნაბიჯები კანდიდატის სტატუსის მოსაპოვებლად
მედიის ადვოკატირების კოალიცია ეხმიანება 2022 წლის 9 ივნისს ევროპარლამენტის ხუთი პოლიტიკური ჯგუფის (Verts/ALE, S&D, ECR, PPE, Renew Europe) მიერ საქართველოში მედიის თავისუფლებების დარღვევებისა და ჟურნალისტების უსაფრთხოების შესახებ ინიცირებული ერთობლივი რეზოლუციის მიღების ფაქტს.
როცა ჩვენი ქვეყანა ევროპული საბჭოს გადაწყვეტილების მოლოდინშია, მოვუწოდებთ მმართველ პარტიას, ქართველი ხალხისთვის მნიშვნელოვან ისტორიულ მომენტში ეფექტურად გამოიყენოს დარჩენილი დრო, რომ გაზარდოს საქართველოს მიერ კანდიდატის სტატუსის მოპოვების შანსი.
მომავალი ორი კვირის განმავლობაში ხელისუფლებამ უნდა ითანამშრომლოს ყველა შტოსთან, სხვა დაინტერესებულ მხარეებთან და გადადგას კონკრეტული ნაბიჯები მედიაგარემოს გაუმჯობესების მიზნით:
- დაუყოვნებლივ გაათავისუფლოს პატიმრობიდან “მთავარი არხის” გენერალური დირექტორი ნიკა გვარამია და ამისათვის გამოიყენოს შეწყალების მექანიზმი ან სხვა სამართლებრივი გზები;
- მმართველი პარტიის წარმომადგენლებმა შეწყვიტონ თავდასხმები და ბოიკოტის რეჟიმი კრიტიკული მედიის მიმართ.
- დაჩქარდეს ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის შემთხვევების გამოძიება, მათ შორის, 2021 წლის 5 ივლისის ძალადობის ფაქტების სრულფასოვანი შესწავლის და ორგანიზატორების პასუხისგებაში მიცემის პროცესი;
- ევროკავშირის პრაქტიკის მსგავსად, საქართველოში აიკრძალოს რუსული ტელეარხების ტრანზიტი;
- საჯარო სამსახურებმა ჯეროვნად აღასრულონ საჯარო ინფორმაციის გაცემასთანად დაკავშირებით კანონით მათზე დაკისრებული ვალდებულებები.

The Media Advocacy Coalition responds to the adoption of a joint resolution on June 9, 2022, initiated by five political groups in the European Parliament (Verts / ALE, S&D, ECR, PPE, Renew Europe) on violations of media freedoms and the safety of journalists in Georgia.
While our country is waiting for the decision of the European Council, we call on the ruling party to use the remaining time effectively at an important historical moment for the Georgian people to increase Georgia's chances of gaining Candidate Status.
Over the next two weeks, the government should work with all branches, other stakeholders, and take concrete steps to improve the media environment:
- Immediately release Nika Gvaramia, General Director of the “Mtavari Channel”, from prison and use the pardon mechanism or other legal means to do so;
- Representatives of the ruling party should stop the attacks and boycott regime against the critical media;
- Accelerate the investigation of the cases of unlawful interference with journalistic activities, including the process of fully investigating the facts of the violence of July 5, 2021 and holding the organizers accountable;
- In accordance with the measures taken by the EU, ban the transit of Russian TV channels in Georgia;
- Public services should properly comply with their obligations under the law to provide public information.