კოალიცია „მედიის ადვოკატირებისათვის“ განცხადება ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის გენერალური დირექტორის საგანგებო განცხადებასთან დაკავშირებით
განცხადებები 7 მაისი 2014
6 მაისს "რუსთავი 2-ის" გენერალურმა დირექტორმა ნიკა გვარამიამ და ტელეკომპანიის თანამშრომლებმა სპეციალური განცხადება გაავრცელეს. გენერალური დირექტორის ინფორმაციით, ტელეკომპანიაში აუდიო-ვიზუალური თვალთვალი მიმდინარეობდა. ნიკა გვარამიამ მისი და მისი მოადგილის ნინო შუბლაძის სამუშაო ოთახებში მოსასმენი და სათვალთვალო აპარატურით გადაღებული ვიდეომასალა მედიას წარუდგინეს. გვარამიას განცხადებით, ვიდეომასალა, მათმა ინფორმატორმა შინაგან საქმეთა სამინისტროდან მოიპოვა და მასზე კაბინეტებში მიმდინარე საუბრებია ჩაწერილი.
კოალიციას “მედიის ადვოკატირებისათვის” მიაჩნია, რომ ნებისმიერი მედიასაშუალების საქმიანობის ხელის შეშლა, მით უფრო, თვალთვალისა და ფარული მიყურადების გზით, წარმოდგენს ჩარევას მედიის დამოუკიდებლობაში, ყოვლად დაუშვებელია დემოკრატიულ საზოგადოებაში.
ევროპული სასამართლო გამუდმებით აღნიშნავს მედიის დამოუკიდებლობის და  გამოხატვის თავისუფლების გადამწყვეტ როლს სამართლებრივ სახელმწიფოში. მედია, როგორც ასეთი, სპეციალური დაცვის ქვეშ იმყოფება, რადგან იგი აწვდის საზოგადოებას იმ ინფორმაციას, რომლებიც საჯარო ინტერესის სფეროს წარმოადგენს.
მნიშვნელოვანია დაწყებული გამოძიება წარიმართოს ჟურნალისტთა პროფესიული საქმიანობის განხორციელებისათვის დადგენილი უმნიშვნელოვანესი საერთაშორისო და ქვეყნის შიდა სტანდარტების დაცვით. ერთ-ერთი ასეთი ძირეული სტანდარტი არის ჟურნალისტის უფლება არ გაამხილოს ინფორმაციის წყარო (ეს სტანდარტი იცავს მედიას იმ შემთხვევაშიც კი თუ ის ფლობს ინფორმაციას შესაძლო დანაშაულის შესახებ). ამ სტანდარტს იცავს მთელი რიგი საერთაშორისო აქტები და საერთაშორისო ორგანიზაციათა რეკომენდაციები, განმტკიცებულია საერთაშორისო სასამართლოების პრეცედენტული სამართლით, დაცულია საქართველოს შიდა კანონმდებლობით და წარმოადგენს გამოხატვის თავისუფლების შემადგენელ ნაწილს.
ამასთან, ჟურნალისტის უფლება არ გაამჟღავნოს ინფორმაციის წყარო არის მისი უფლება და არა ვალდებულება. შექმნილი ვითარების, შესაძლო დანაშაულის სიმძიმის, ფაქტზე ჭეშმარიტების დადგენის მიმართ მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, მიგვაჩნია, რომ რუსთავი 2-ის ხელმძღვანელობამ უნდა ითანამშრომლოს გამოძიებასთან და მაქსიმალურად შეუწყოს ხელი საქმეზე ჭეშმარიტების დადგენას.
შეშფოთებას იწვევს საქართველოს პრემიერ-მინისტრის რეაქცია რუსთავი 2-ის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებზე. ქვეყნის მაღალი თანამდებობის პირი, როგორც ხელისუფლების წარმომადგენელი, არ უნდა აფასებდეს სუბიექტური შეხედულებით რომელიმე მედია ორგანიზაციის საქმიანობას.  პრემიერის კომენტარი იმის თაობაზე, რომ ტელეკომპანია რუსთავი 2 „აქტიურობს“, „აქვს ახალი იდეები“ და რომ მომხდარი არ შეესაბამება სიმართლეს, შეიძლება მიჩნეულ იქნეს ხელისუფლების მხრიდან მედიის თავისუფლებაში ჩარევად. ამასთან, პრემიერის განცხადებამ შეიძლება უარყოფითი გავლენა მოახდინოს გამოძიების პროცესსა და მის შედეგზე.
კოალიცია მედიის ადვოკატირებისათვის მოუწოდებს სახელმწიფოს შესაბამის ორგანოებს უზრუნველყონ ტელეკომპანია რუსთავი 2-ში მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით დაწყებული გამოძიების ჩატარება მედიის თავისუფლების დაცვის უმნიშვნელოვანესი ინტერესის გათვალისწინებით დროულად, ობიექტურად და მიუკერძოებლად.

On May 6, CEO of Rustavi 2, Nika Gvaramia and the employees of the TV channel issued the statement. According to the CEO, the channel was under the video and audio surveillance. Nika Gvaramia presented the surveillance footage, recorded in the offices of Gvaramia and the Deputy CEO Nino Shubladze, to the media. Citing the source from the Ministry of Internal Affairs, Gvaramia stated that the video recordings depicted the conversations taking place in his office.
Media Advocacy Coalition believes that creating the barriers to the work of the media outlets, moreover, through secret surveillance and eavesdropping, is absolutely unacceptable for the democratic society.
European Court constantly emphasizes the decisive role of media independence and freedom of speech in rule-of-law-based state. Media is under the special protection, since it provides the society with the information of public interest.
It is crucial to ensure that the investigation is carried out in compliance with the international and domestic standards. One of the basic standards is the right of the journalist to keep the source of the information secret (this standard protects media even if the journalist has information about the crime). This standard is protected by number of international acts and the recommendations of international organizations, it is supported by the case law of the international courts; it is protected by the Georgian legislation and represents one of the major parts of freedom.
In addition, right of the journalist to keep the source secret is his/her right and not an obligation. Considering the high public interest towards establishing the veracity, we believe that Rustavi 2 officials must cooperate with the investigation and encourage the process of establishing the truth.
The reaction of the Prime Minister around the Rustavi 2 case causes the concern. The high official of the country, representative of the government, should not allow himself making biased evaluations towards the work of the media outlet. The comment of the Prime Minister about Rustavi 2, that the TV channel is ‘active’ and ‘has new ideas’ can be considered as the interference in freedom of media. In addition, the statement of the Prime Minister can have negative influence on the process of investigation and its results.
Media Advocacy Coalition calls on the relevant authorities to provide the immediate and unbiased investigation of the Rustavi 2 case.