IDFI მედიაში 6 ივნისი 2013
ციფრულ მაუწყებლობაზე (დიგიტალიზაცია) გადასვლის შემდეგ წარმოქმნილ პრობლემებზე 22 მაისს „ფონდი ღია საზოგადოება საქართველოს“ მიერ ორგანზებულ საერთოაშორისო კონფერენციაზე „ციფრული მედიის რუკა“ იმსჯელეს.
ყაზახეთის წარმომადგენლის ფრედერიკ ემრიჩის (Frederik Emrich) განცხადებით, მის ქვეყანაში დიგიტალიზაციის პროცესში მთავარი ხელისშემშლელი ფაქტორი ის იყო, რომ ტელეკომპანიების უმრავლესობა სახელმწიფოს მიერ ფინანსდება. „ჯერ კიდევ გაურკვეველია რომელი მაუწყებელი არის მთავრობის მიერ დაფინანსებული და რომელი არა. ერთი ტელეკომპანია, მაგალითად, ნაწილობრივ ყაზახეთის, ნაწილობრივ კი რუსეთის საკუთრებაშია“, - აღნიშნა ემრიჩმა.
მისი განცხადებით, პროცესის სწორად წარმართვისას ასევე მნიშვნელოვანი პრობლემა შექმნა დამოუკიდებელი მარეგულირებელი ორგანოს არ არსებობამ, რომელიც დაიცავდა მედიის თავისუფლებასა და  პლურალიზმს. „ჩვენთან დიგიტალიზაცია დროში გაიწელა, მხოლოდ 2014 წლისთვის იქნება შესაძლებელი, რომ მოსახლეობის 80 პროცენტი იყოს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასული“, - თქვა ყაზახეთის წარმომადგენელმა.
ლიტვას კი 9 წელი დასჭირდა იმისათვის, რომ ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასულიყო, არტურას რაკას (Arturas Racas), რომელიც სწორედ ამ ქვეყანას წარმოადგენდა, განაცხადა, რომ დიგიტალიზაციის სტრატეგია 2003 წელს უკვე მიღებული და დამტკიცებული იყო, თუმცა ქვეყანა ციფრულ მაუწყებლობაზე სრულად მხოლოდ 2012 წლის ოქტომბერში გადავიდა. ერთი მულტიპლექსი სახელმწიფო ტელეცენტრის საკუთრებაშია, მეორის მფლობელი კი კერძო კომპანია გახდა.
არტურას რასას თქმით, ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის შემდეგ მთავარმა ტელეკომპანიებმა მაყურებელი დაკარგეს, ვინაიდან დიგიტალიზაციამ სხვა არხების აუდიტორიის გაფართოებას შეუწყო ხელი.
ციფრული მაუწყებლობის გამოწვევები
გარდა ამისა, ლიტველი სტუმრის თქმით, ტელეკომპანიებმა ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის შემდეგ მთავარი უპირატესობა - მაუწყებლობის დაბალი ტარიფი, ვერ მიიღეს, რადგან კონკურენცია სათანადოდ არ განვითარდა და ერთმა ოპერატორმა მაღალი გადასახადი დააწესა. ამიტომაც ლიტველმა სტუმარმა ხაზი გაუსვა კონკურენციის მნიშვნელობას და ქართველ კოლეგებს ამ კუთხით აქტიური მუშაობა ურჩია.
კონკურენციაზე გაამახვილა ყურადღება რიტა რუდუსამ (Rita Rudusa) ფონდი „ღია საზოგადოების“ წარმომადგენელმა და თქვა, რომ საქართველოს ცოტა დრო რჩება ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასასვლელად, 2015 წლის ივნისში ბოლო ვადაა, ამიტომ სულ უფრო მცირდება იმის შანსი, რომ კონკურენტუნარიანი ბიზნეს გარემო შეიქმნას ამ სფეროში.
„დროის სიმცირის გამო, კერძო კომპანიები ვერ მოახერხებენ ქსელის აგებას და იქმნება საშიშროება, რომ სახელმწიფო გახდება მულტიპლექს ოპერატორი. კონკურენციისთვის ადგილი აღარ დარჩება“, - აღნიშნა რიტა რუდუსამ.
საქართველოს, რომელსაც მაუწყებლობაზე გადასვლისთვის მხოლოდ 2 წელი დარჩა,  სახელმწიფო სტრატეგიაც არ შეუქმნია. ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, რომელსაც პროცესის წარმართვა ევალება, საკუთარი სტრატეგია და ხედვა შესთავაზა სამოქალაქო სექტორმა, „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების“ (IDFI) ინსტიტუტმა დოკუმენტი 21 მაისს გამოაქვეყნა.  ამ კვლევის შესახებ ინფორმაცია კონფერენციის მონაწილეებს IDFI-ის დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა მოკლედ მიაწოდა. მის საპასუხოდ კი ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს კავშირგაბმულობის, საინფორმაციო ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ, ჯემალ ვაშაკიძემ განაცხადა, რომ სამინისტროს პროცესი რომ არ  დაეწყო, არასამთავრობო სექტორი ამ კვლევას ვერ მოამზადებდა. როგორც სხვა შეხვედრებზე, აქაც  გაიმეორა ,,რომ საქართველოს შეცდომების დაშვების უფლება არ აქვს, ამ პერიოდის განმავლობაში უცხოურ გამოცდილებას სწავლობდნენ იმისათვის, რომ ქვეყანას იგივე შეცდომები არ გაემეორებინა.
„მართალია დრო ცოტაა, მაგრამ ყველაფერს მოვასწრებთ ისე, რომ ყველას ინტერესი იყოს გათვალისწინებული“, - აღნიშნა ჯემალ ვაშაკიძემ.
საქართველო ახლა ანალოგურად მაუწყებლობს, ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლა  საერთაშორისო ვალდებულებაა. ITU-მ ევროპის ქვეყნებს ანალოგურიდან ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის ბოლო ვადად 2015 წლის 17 ივნისი განუსაზღვრა. 2006 წელს სხვა ქვეყნებათან ერთად ეს ვალდებულება საქართველომაც აიღო და ჟენევის ხელშეკრულებას მოაწერა ხელი.

Digital Broadcasting
22 May Open Society Georgia Foundation organized an international conference Digital Media Map dedicated to the discussion of problems appearing with the switchover to digital broadcasting (digitalization).
According to the representative of Kazakhstan Frederik Emrich the main hampering factor in the process of digitalization in his country was that majority of TV-Companies are funded by the state. “It is still obscure which broadcasters are funded by the government and which are not. One TV-Company for example is partly owned by Kazakhstan and partly by Russia,” Emrich stressed.
According to him, when correctly conducting the process the significant problem was the lack of independent regulatory body which would protect media freedom and pluralism. “In our country digitalization process was prolonged in time; it will be possible to digitalize 80% of population only by 2014,” Kazakhstan representative said.
It took Lithuania 9 years for switching over to digital broadcasting. Arturas Racas who represented Lithuania, stated that digitalization strategy was approved in 2003 although the country switched over to digital broadcasting only in October 2012. One multiplex is owned by the state and the second one was purchased by a private company.
According to Arturas Rasas main TV-Companies lost viewers after digitalization as the given process has promoted extension of the audience of other channels.
Additionally, according to the Lithuanian guest, after switchover to digital broadcasting the TV-Companies did not gain the main advantage – low tariff of broadcasting as competition did not develop adequately and one operator set high fee. That is why the Lithuanian guest emphasized the importance of competition and advised Georgian colleagues to work actively in the given direction.
Rita Rudusa, representative of Open Society Georgian Foundation marked the importance of competition also and said that Georgia has little time left for switchover to digital broadcasting. June 2015 is the deadline so there is less and less time for creating competitive business environment in the given sphere.
“Due to the lack of time private companies will not manage to build the network and there will be danger for the state to become multiplex operator. There will be no place for competition,” Rita Rudusa stressed.
Georgia, which has only 2 years left for switchover to digital broadcasting, has not even developed a strategy yet. Civil society sector Institute of Development of Freedom of Information (IDFI) 21 May presented its strategy and vision to the Ministry of Economy and Sustainable Development which is responsible for the digitalization process implementation. IDFI Director Giorgi Kldiashvili gave brief information about the given research to the conference participants. In response the Deputy Head of the Information Technologies and Innovations of the Ministry of Economy and Sustainable Development Jemal Vashakidze stated that if the Ministry has not started the process, the non-governmental sector would not be able to start the process. As at other meetings he again repeated that “Georgia does not have the right to make mistakes; during the past period they have been studying foreign experience in order for Georgia not to make the same mistakes.
“Although there’s lack of time we will manage to do everything, in order to consider everyone’s interests,” Jemal Vashakidze stressed.
Georgia broadcasts in analogue format now and switchover to digital broadcasting is an international obligation. ITU set 17 June 2015as deadline for switchover to digital broadcasting to European countries. In 2006 Georgia also took the given obligation and signed Geneva Agreement.