ინფორმაციის თავისუფლება: მედია და საზოგადოება სისტემური უკანონობის პირისპირ
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, სამართლებრივ და დემოკრატიულ სახელმწიფოში, საზოგადოებრივი ზედამხედველობის, ღია და ეფექტიანი მმართველობის განვითარების ერთ-ერთი საკვანძო წინაპირობაა. ინფორმაციის ღიაობა ხელს უწყობს სახელმწიფო დაწესებულებების ანგარიშვალდებულების ამაღლებასა და საქმიანობის ეფექტიანობის ზრდას. საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლება აღიარებული და დაცულია საქართველოს კონსტიტუციით. დემოკრატიულ საზოგადოებაში მედიისთვის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა განსაკუთრებული მნიშვნელობისაა. საჯარო დაწესებულებებში დაცულ ინფორმაციაზე შეუფერხებელი წვდომა, ერთ-ერთი არსებითი ინსტრუმენტია ჟურნალისტების მიერ კვალიფიციური და სანდო მედიაპროდუქტის მომზადებისთვის, რაც, საბოლოო ჯამში,  ხელს უწყობს ფართო საზოგადოების ინფორმირებას და დემოკრატიული ჩართულობის უზრუნველყოფას.
სამწუხაროდ, 2022 წლიდან საქართველოში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მხრივ არსებული მდგომარეობა მკვეთრად გაუარესდა. სწორედ ამ პერიოდიდან, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (შემდგომში - IDFI)  მედიის წარმომადგენლებს, ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე, სრულ სამართლებრივ დახმარებას სთავაზობს. 2023 წლის სექტემბრიდან 2024 წლის დეკემბრის ჩათვლით კი,  მედიის სამართლებრივ დახმარებას IDFI ახორციელებდა  საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს მხარდაჭერით, პროექტის „საჯარო ინფორმაციაზე მედიის ხელმისაწვდომობის გაზრდა საქართველოში” ფარგლებში.
2022-2024 წლების განმავლობაში საქართველოში დემოკრატიის ხარისხმა მკვეთრი უკუსვლა განიცადა. რუსული კანონის მიღება, მედიის სხვადასხვა მეთოდით შევიწროება და საქმიანობაში ხელშეშლა 2024 წლის 26 ოქტომბრის არადემოკრატიულად ჩატარებული  საპარლამენტო არჩევნებითა და დემოკრატიულ სახელმწიფოთა მიერ ამ დრომდე არაღიარებული პარლამენტისა და მთავრობის არაკონსტიტუციური გადაწყვეტილებით გაგრძელდა. ამ ფონზე, არსებითად დამძიმდა მედიისა და ჟურნალისტების უფლებრივი მდგომარეობა. რუსული კანონიდან მომდინარე საფრთხეებს, ჟურნალისტებსა და ოპერატორებზე სასტიკი ფიზიკური ძალადობა დაემატა.
დემოკრატიის უკუსვლამ ბუნებრივად განაპირობა საჯარო დაწესებულებების ანგარიშვალდებულების შემცირება. წინამდებარე ანგარიშის მიზანს წარმოადგენს, ანგარიშვალდებულების შემცირების ფონზე, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის არსებული მდგომარეობის შეფასება IDFI-ის პრაქტიკულ გამოცდილებაზე დაყრდნობით.
• განვლილი 2 წლის განმავლობაში საქართველოში დემოკრატიის ხარისხის მკვეთრმა უკუსვლამ საჯარო დაწესებულებების ანგარიშვალდებულებაზე არსებითი მნიშვნელობის ნეგატიური გავლენა იქონია;
• საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის თვალსაზრისით მკვეთრად გაუარესებული მდგომარეობის გამომწვევი არა მოქმედი კანონმდებლობა, არამედ  მისი სრული და სისტემური  უგულებელყოფაა;
• მედიის წარმომადგენლების მიერ საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნისას, უმეტეს შემთხვევაში, სახეზეა საჯარო დაწესებულებების მხრიდან ყველაზე საბაზისო კანონისმიერი ვალდებულებების უგულებელყოფა. მოთხოვნილი ინფორმაციის კანონით დადგენილ ვადებში და დადგენილი წესით მიღება არის უკიდურესად საგამონაკლისო შემთხვევა;
• საჯარო ინფორმაციის განცხადებათა დაახლოებით 60% საჯარო დაწესებულებებმა რეაგირების გარეშე დატოვეს, რაც საქართველოს კონსტიტუციის და კანონმდებლობის უხეში დარღვევაა;
• საჯარო ინფორმაციის 204 განცხადებიდან, მხოლოდ 12 (6%) დაკმაყოფილდა 10 დღიანი პერიოდის განმავლობაში;
• საჯარო დაწესებულებები, როგორც წესი, ხელოვნურ დაბრკოლებებს უქმნიან განმცხადებლებს, რათა თავი აარიდონ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაციის გაცემას;
• პრაქტიკაში, როგორც წესი, ადმინისტრაციული საჩივრის მექანიზმი თავის ფუნქციას არ ასრულებს, რაც, მათ შორის, განპირობებულია საჯარო დაწესებულებების მიერ მათი განხილვის არათანმიმდევრული პრაქტიკით;
• ადმინისტრაციული ორგანოები უფლების შემზღუდველ დანაწესებს არასწორად/ფართოდ განმარტავენ, რაც, ხშირ შემთხვევაში, იწვევს საჯარო ინფორმაციის გაუცემლობას, მისი გაცემისთვის საჭირო საკანონმდებლო წინაპირობების არსებობის შემთხვევებშიც;
• საქართველოში არ არსებობს დამოუკიდებელი გარე საზედამხედველო მექანიზმი, რომელიც საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკითხებზე შეძლებდა დროული და ეფექტიანი ზედამხედველობის განხორციელებას;
• საერთო სასამართლოებში, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე სამართალწარმოება წლების განმავლობაში გრძელდება. სასამართლო დავის წარმატებით დასრულების შემთხვევაშიც კი, არსებობს რისკი იმისა, რომ იმავე/მსგავსი შინაარსის ინფორმაცია საჯარო დაწესებულებამ კვლავ არ გასცეს;
• სასამართლოში რამდენიმე წელი გრძელდება, მათ შორის, ისეთი დავების განხილვა, სადაც აშკარაა საჯარო დაწესებულების მიერ კონსტიტუციისა და კანონმდებლობის მოთხოვნების სრული უგულებელყოფა.
ანგარიშში წარმოდგენილი ინფორმაცია უმეტესწილად ეფუძნება IDFI-ის მიერ მედიის სამართლებრივი დახმარების ფარგლებში წარმოებულ (დასრულებული და მიმდინარე) საქმეებში გამოვლენილ ტენდენციებსა და მიდგომებს (2022-2024 წლები).
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებზე მედიის სამართლებრივი დახმარება მოიცავდა კონსულტაციის გაცემას, საჯარო ინფორმაციის განცხადებების, ადმინისტრაციული საჩივრების, სარჩელების (სამივე ინსტანცია) მომზადებას და შესაბამისი უწყებების წინაშე წარმომადგენლობას.
ამავდროულად, ანგარიშში ასახული შინაარსობრივი ტენდენციები, მათ შორის,  ეყრდნობა IDFI-ის მიერ წარმოებულ ისეთ საქმეებს, რომლებიც არ ყოფილა ინიცირებული მედიის სამართლებრივი დახმარების ფარგლებში, თუმცა მათი შინაარსი, სისტემური სამართლებრივი ეფექტების გათვალისწინებით, არსებით გავლენას ახდენს ჟურნალისტთა უფლებრივ მდგომარეობაზე.
პრაქტიკაში გამოვლენილი გამოწვევები და ტენდენციები IDFI-ის მიერ შეფასებულია საქართველოს კონსტიტუციის, მოქმედი ნორმატიული ჩარჩოსა და პრეცედენტული სამართლის ჭრილში. ამავდროულად, ანგარიშით მოცული საკითხები განხილულია საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსისა და საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული საჯარო ინფორმაციის განცხადების/დავის განხილვის პროცედურების პარალელურად.
რიგ შემთხვევაში, გამოვლენილი გამოწვევების შესახებ ინფორმაციას თან ახლავს სტატისტიკური ინფორმაცია, რომელიც ორგანიზაციამ მედიის სამართლებრივი დახმარების ფარგლებში აწარმოა (2022-2024 წლები).
ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებზე  IDFI-ის მიერ დასრულებული და მიმდინარე საქმეები მოწმობს, რომ მედიას ექმნება არსებითი, როგორც წესი, უკანონო სამართლებრივი და პრაქტიკული დაბრკოლებები საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის პროცესში.
საჯარო დაწესებულებების მიერ საქართველოს კონსტიტუციის ფორმალური და მატერიალური მოთხოვნების  სისტემური უგულებელყოფა უმთავრესი დაბრკოლებაა. იშვიათია საჯარო დაწესებულება, რომელიც უხეშად არ არღვევს ინფორმაციის თავისუფლების მარეგულირებელ კანონმდებლობას. მთლიანობაში, მედიის ლეგიტიმური მოლოდინი, რომ ჟურნალისტს მიეცემა კონსტიტუციით გარანტირებული უფლებით სარგებლობის შესაძლებლობა, ფაქტობრივად არ არსებობს. საჯარო დაწესებულებების მიერ კანონის სისტემური დარღვევების მიღმა, არსებობს სხვადასხვა ტიპის გამოწვევები, რომლებიც უშუალოდ კანონიდან ან/და კანონის არასწორი ინტერპრეტაციიდან მომდინარეობს.
სასამართლო სისტემა სისტემურ უკანონობაზე ეფექტიანად ვერ რეაგირებს. სასამართლოში რამდენიმე წელი გრძელდება, მათ შორის, ისეთი დავების განხილვა, სადაც აშკარაა სახელმწიფოს მიერ კონსტიტუციისა და კანონმდებლობის მოთხოვნების სრული უგულებელყოფა.
IDFI-ის შეფასებით, არსებული საგანგაშო მდგომარეობა განპირობებულია/კავშირშია საქართველოში დემოკრატიის უკუსვლასთან, რაც ბუნებრივად იწვევს საჯარო დაწესებულებების ანგარიშვალდებულების შემცირებას. საჯარო დაწესებულებების თვითნებობას განსაკუთრებით ახალისებს დროული და ეფექტიანი გარე საზედამხედველო ინსტიტუტის/ინსტრუმენტის არარსებობა.
/public/upload/000_Liza/media-da-sazogadoeba-sistemuri-ukanonobis-pirispir.pdf
ანგარიში მომზადებულია პროექტის, „საჯარო ინფორმაციაზე მედიის ხელმისაწვდომობის გაზრდა საქართველოში“ ფარგლებში, რომელსაც ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს.
დოკუმენტის შინაარსზე პასუხისმგებელია ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI). დოკუმენტში წარმოდგენილი ინფორმაცია და შეფასებები, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს პოზიციას.

Access to public information is one of the key prerequisites for developing public oversight, and open and effective governance in a just and democratic state. The openness of information facilitates the growth of the accountability of public institutions and the effectiveness of their work. The right of access to public information is recognized and protected under the Constitution of Georgia.
In a democratic society, ensuring the media's access to public information is particularly important. Unhindered access to information stored in public institutions is one of the essential tools for journalists to produce qualified and trustworthy media products, which ultimately contributes to informing society and ensuring its engagement in democratic processes.
Unfortunately, the situation in Georgia regarding access to information has deteriorated sharply since 2022. Starting with this period, the Institute for Development of Freedom of Information (hereinafter - IDFI) has offered full legal assistance to media representatives on issues related to access to information. From September 2023 through December 2024, IDFI has been providing legal aid to media within the framework of the project - “Increase the Access of Media to Public Information in Georgia” - supported by the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia.
Georgia has undergone a sharp democratic backsliding in the period of 2022-2024. The adoption of the Russian-style Foreign Agents Law, various methods of oppression and interference in the activities of the media were followed by the undemocratically conducted parliamentary elections of 26 October 2024 and further unconstitutional decisions of the parliament and government, both of which remain unrecognized by democratic states. Against this backdrop, the state of media and journalists has deteriorated significantly. The threats stemming from the Russian-style Foreign Agents Law have been compounded by brutal physical violence against journalists and cameramen.
The democratic backsliding has naturally led to a decline in the accountability of public institutions. This report aims to assess the current state of access to public information, based on IDFI's practical experience, in the context of declining accountability.
The sharp decline in the quality of democracy in Georgia over the past two years has had a significant negative impact on the accountability of public institutions;
The sharply deteriorated situation in terms of access to public information is not caused by the current legislation, but by the complete and systemic disregard of this legislation;
In most cases when media representatives request public information, public institutions disregard the most basic legal obligations. It is extremely rare to receive the requested information within the timeframes defined by the legislation and according to the established procedures;
Public institutions left approximately 60% of public information requests without a response, which is a gross violation of the Constitution and legislation of Georgia;
Out of 204 requests for public information, only 12 (6%) were granted within the ten days;
Public institutions tend to create artificial obstacles for those requesting information to avoid having to provide the requested information;
In practice, the mechanism of administrative complaint does not fulfill its function, which, among other reasons, is due to the inconsistent practice of reviewing the complaints in public institutions;
Administrative bodies use incorrect/broad interpretations of the provisions restricting the right, which often leads to the requested information not being provided, even in the presence of legislative prerequisites for its release;
There is no independent external oversight mechanism in Georgia that would provide timely and effective oversight over issues related to access to public information;
In common courts, the consideration of cases concerning access to public information takes years. Even in cases where the courts uphold the complaint, there is still a risk that the institution may again refuse to provide information with the same/similar content;
The consideration of cases in the courts takes several years even if the complete disregard of the Constitution and legislation by the public institutions is clearly evident.
The information provided in the report is largely based on the tendencies and approaches revealed in the cases (completed and ongoing) litigated by IDFI within the framework of the provision of legal aid for the media (in 2022-2024).
It should be noted that legal assistance to the media on freedom of information issues included consultations, preparation of public information requests, administrative complaints, lawsuits (all three instances), and representation before relevant bodies.
In addition, the trends reflected in the report are based on cases brought by IDFI that were not initiated as part of legal aid for media, but whose content nevertheless significantly impacts the situation of journalists given their systemic legal effects.
The challenges and trends revealed in practice have been evaluated by IDFI in light of the Constitution of Georgia, present normative framework, and case law. At the same time, the issues covered by the report are discussed in parallel with the procedures for review of public information requests/disputes provided for in the General Administrative Code of Georgia and the Administrative Procedural Code of Georgia.
In several instances, the information about identified challenges is accompanied by statistical information produced by the organization within the framework of its legal aid to the media (in 2022-2024).
IDFI's completed and ongoing cases on freedom of information issues reveal that the media faces substantial, mostly unlawful legal and practical obstacles to accessing public information.
The systemic disregard by the public institutions for the formal and substantial requirements of the Constitution of Georgia is the primary obstacle. One rarely encounters a public institution that does not grossly violate the legislation regulating freedom of information. Overall, there is practically no legitimate expectation in the media that journalists will be given the opportunity to exercise their constitutionally guaranteed rights. In addition to the systemic violations of the law by public institutions, there are various types of challenges that arise directly from the law and/or from misinterpretation of the law.
The judicial system fails to respond effectively to systemic unlawfulness. Court proceedings last for several years, even in cases of obvious disregard of constitutional and legal requirements by the state.
IDFI believes that the current alarming situation is due to/connected with democratic backsliding in Georgia, which naturally leads to a decrease in the accountability of public institutions. The lack of accountability of public institutions is particularly facilitated by the absence of a timely and effective external oversight institution/instrument.
The report has been prepared in the framework of the project “Increase the Access of Media to Public Information in Georgia” which is implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the financial support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia.
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is solely responsible for the content of the document. The information and assessments provided in the document may not reflect the views of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia.