სახელფასო პოლიტიკა თვითმმართველობებში და პრემიერის დაპირება
2021 წლის 9 აგვისტოს მთავრობის სხდომაზე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა საჯარო მოსამსახურეების შრომის ანაზღაურების ზრდის აუცილებლობაზე ისაუბრა. პრემიერ-მინისტრის განცხადებით, სახელმწიფო სექტორში დასაქმებულთა ანაზღაურება ვერ უწევს კონკურენციას კერძო სექტორს. შესაბამისად, 2022 წლიდან სახელმწიფო სექტორში ხელფასების ზრდა იგეგმება.
მოახლოებული ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების გათვალისწინებით, პრემიერ-მინისტრმა განსაკუთრებული ხაზგასმით მერების დაბალ ანაზღაურებაზე ისაუბრა. მისი განმარტებით, მერების ხელფასები შეადგენს 1,800-2,000 ლარს, რაც სრულად შეუსაბამოა დღევანდელ რეალობასთან. პრემიერ-მინისტრის განცხადებით, გადაწყვეტილი აქვთ მათი ხელფასების პრაქტიკულად გაორმაგება.
წინამდებარე სტატიაში მიმოხილულია დღეის მდგომარეობით მუნიციპალიტეტების მერებისთვის თანამდებობრივი სარგოს განსაზღვრის არსებული პოლიტიკა, საკანონმდებლო რეგულაციები და პრემიერ-მინისტრის მიერ წინასაარჩევნოდ გაჟღერებული დაპირების მიზანშეწონილობა.
2018 წლიდან საჯარო დაწესებულებებში შრომის ანაზღაურების საკითხები დარეგულირებულია „საჯარო დაწესებულებაში შრომის ანაზღაურების შესახებ კანონით“. აღნიშნული კანონის მოქმედება, ასევე ვრცელდება მუნიციპალურ ორგანოებში დასაქმებულ პირებზე. კანონის ყველაზე მნიშვნელოვან სიახლეს სხვადასხვა ტიპის თანამდებობის პირებისა და მოსამსახურეებისთვის გაწერილი თანამდებობრივი სარგოს კოეფიციენტების სისტემა წარმოადგენდა. აღნიშნული სისტემით დადგინდა სხვადასხვა კატეგორიის მოსამსახურეებისთვის/თანამდებობის პირებისთვის გასაცემი სარგოს კოეფიციენტები და მათი ზღვრული ოდენობები. თანამდებობათა იერარქიების მიხედვით განსაზღვრული კოეფიციენტის კატეგორიის მინიჭებას დასაქმებულ პირზე უზრუნველყოფს დაწესებულების ხელმძღვანელი, რომელიც მრავლდება საბაზო თანამდებობრივ სარგოზე და აისახება საშტატო ნუსხაში. მერიის თანამდებობის პირთა და სხვა მოსამსახურეთა თანამდებობრივი სარგოების ოდენობებს, მერის წარდგინებით ამტკიცებს მუნიციპალიტეტის საკრებულო.
საჯარო დაწესებულებაში შრომის ანაზღაურების შესახებ კანონის მიხედვით, ქალაქ მუნიციპალიტეტების მერების თანამდებობრივი სარგოს ზედა ზღვრის კოეფიციენტი შეადგენს 6.0-ს (თბილისის მერის 8.5). Საბაზო სარგოს (1,000 ლარი) გათვალისწინებით, მოქმედი კანონმდებლობა მერებს აძლევს შესაძლებლობას საკუთარი წარდგინებით და საკრებულოს თანხმობით, ხელფასი განისაზღვრონ მაქსიმუმ 6 ათას ლარით. მუნიციპალიტეტების მერიების დღეის მდგომარეობით მოქმედი საშტატო ნუსხების შესწავლით ირკვევა, რომ მუნიციპალიტეტებში მერის ანაზღაურება 2,600 ლარიდან 4,500 ლარამდე (ხელზე მისაღები 2080 ლარიდან - 3600 ლარამდე) მერყეობს. შესაბამისად, არცერთი მუნიციპალიტეტის მერის მიერ არ არის გამოყენებული კანონმდებლობით დაშვებული შესაძლებლობა მათი ანაზღაურების 6 ათასი ლარით განსაზღვრის შესახებ.
დღეის მდგომარეობით, მერების ყოველთვიურ სარგოებს შორის არსებული განსხვავება არ არის დამოკიდებული მუნიციპალიტეტის სიდიდეზე. მაგალითად, ყველაზე მაღალი შრომის ანაზღაურება (4,500) ლარი განსაზღვრულია ბათუმის, რუსთავის, გარდაბნის მუნიციპალიტეტის მერებისთვის. ასევე, სხვა მუნიციპალიტეტებთან შედარებით, მაღალი ანაზღაურებით გამოირჩევიან მესტიის მერი (4,200 ლარი), მარნეულის მერი (4,100 ლარი), ბოლნისის მერი (3,950 ლარი), ბორჯომის მერი (3,750 ლარი) და თეთრიწყაროს მერი (3,600 ლარი). დანარჩენი მუნიციპალიტეტების მერების ყოველთვიური სარგო 3,500 ლარზე ნაკლებია. მაგალითად, თბილისის მერის ანაზღაურება შეადგენს 3,180 ლარს, თელავის მერის - 3,100 ლარს, ქუთაისის, ზუგდიდის და ფოთის მერების - 2,750 ლარს, გურჯაანის - 2,650 ლარს, თიანეთის მერის 2,600 ლარს.
შრომის ანაზღაურებაზე არსებული საკანონმდებლო რეგულაციების და თითოეული მუნიციპალიტეტის მერის სახელფასო პოლიტიკის ანალიზი აჩვენებს, რომ დღეის მდგომარეობით, მუნიციპალიტეტის თითოეულ მერს, საკრებულოს თანხმობით, აქვს შესაძლებლობა საკუთარი წარდგინებით გაიზარდოს ხელფასი. დღევანდელი კანონმდებლობა მუნიციპალიტეტებს არსებული ზღვრული კოეფიციენტების ფარგლებში, აძლევს დამოუკიდებელი გადაწყვეტილების მიღების შესაძლებლობას სახელფასო პოლიტიკის განსაზღვრასთან დაკავშირებით. კერძოდ, ყველაზე მაღალი ანაზღაურების მქონე მერებს, ზღვრული ოდენობის გათვალისწინებით, შესაძლებლობა აქვს ხელფასი დაახლოებით 30%-ით ზრდის, ხოლო ყველაზე დაბალი ანაზღაურების მქონე მერს დაახლოებით 130%-ით. შესაბამისად მერების არსებული შრომის ანაზღაურება, განპირობებულია თავად მუნიციპალიტეტის მერების პოლიტიკური გადაწყვეტილებით და მუნიციპალიტეტებში არსებული სახელფასო პოლიტიკით. აღნიშნული კი, თავის მხრივ, თანხვედრაშია არსებულ თვითმმართველობის მოდელთან, რადგან სწორედ თვითმმართველობა, და არა ცენტრალური ხელისუფლება უნდა განსაზღვრავდეს ადგილზე სახელფასო პოლიტიკას.
IDFI მიიჩნევს, რომ წინასაარჩევნო პერიოდში პრემიერ-მინისტრის მხრიდან საჯარო სამსახურში ხელფასების ზრდასთან დაკავშირებით გაკეთებული დაპირებები შეიძლება აღქმულ იქნეს, როგორც საარჩევნო პროცესზე გარკვეული ზეგავლენის მოხდენის მცდელობა. ამასთან, პრემიერ-მინისტრის დაპირება მერების ხელფასების გაორმაგებასთან დაკავშირებით, იმ პირობებში როდესაც კანონმდებლობა არ უზღუდავს მათ დამოუკიდებლად მიიღონ მსგავსი გადაწყვეტილება, ცალსახად მიანიშნებს თვითმმართველობებში დეცენტრალიზაციის არსებულ პრობლემებზე.

At the Government Meeting on August 9, 2021, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, spoke about the necessity of increasing the salaries of public servants. According to the Prime Minister, the remuneration of public sector employees could not compete with the private sector. Accordingly, from 2022, it is planned to raise salaries in the public sector.
By considering upcoming local self-government elections, the Prime Minister spoke with special emphasis on the low remuneration of mayors. According to him, the salaries of mayors amount to 1,800-2,000 GEL, which is completely inconsistent with today’s reality. According to the Prime Minister, their salaries will be practically doubled.
This article reviews the current policies for determining the salaries of municipal mayors, legislative regulations, and the appropriateness of pre-election promises made by the Prime Minister.
From 2018, the issues of remuneration in public institutions are regulated by the Law on Remuneration of Labor in Public Institutions. The following law also applies to the employees working in the municipal bodies. The most significant update with regard to the law is the system of salary coefficients for the different types of employees and public officials. The mentioned system determines the coefficients of remuneration to be paid to different categories of employees/officials and their marginal amounts. Assignment of the coefficient category defined by the hierarchy of positions to the employee is provided by the head of the institution, which is multiplied by the basic salary and is reflected in the staff list. The salaries of the officials of the City Hall and other employees are approved by the Municipal Council upon the proposal of the mayor.
In public institutions, according to the Law on Remuneration of Labor, the coefficient of the upper salary of the mayor of the city municipalities is – 6.0 (the Mayor of Tbilisi City Hall – 8.5). Taking into account the base salary (1,000 GEL), the current legislation allows mayors to set a salary of up to 6,000 GEL on their proposal and with the consent of the City Assembly. Examination of the current staff lists of municipal mayors reveals that the salary of the mayors in the municipalities varies between 2,600 GEL and 4,500 GEL (net salary from 2,080 GEL to 3,600 GEL). Consequently, none of the mayors of any municipality has used the opportunity allowed by law to determine their remuneration in the amount of 6 thousand GEL.
As of today, the differences between the monthly salaries of mayors does not depend on the size of the municipality. For example, the highest salary (4,500 GEL) is set for the mayors of Batumi, Rustavi, and Gardabani municipalities. In addition, compared to other municipalities, the Mayor of Mestia (4,200 GEL), the Mayor of Marneuli (4,100 GEL), the Mayor of Bolnisi (3,950 GEL), the Mayor of Borjomi (3,750 GEL), and the Mayor of Tetritskaro (3,600 GEL) are notable due to their high salaries. The monthly salary of the mayors of the other municipalities is less than 3,500 GEL. For example, the salary of the Mayor of Tbilisi is 3,180 GEL, the mayor of Telavi - 3,100 GEL, the mayors of Kutaisi, Zugdidi, and Poti - 2,750 GEL, the mayor of Gurjaani - 2,650 GEL, the mayor of Tianeti - 2,600 GEL.
Analysis of the existing legal regulations on remuneration and the salary policy of the mayor of each municipality shows that, at present, each mayor of the municipality, with the consent of the city assembly, has the opportunity to increase their salary through their own proposals. The current legislation allows municipalities, within the existing marginal quotas, to make independent decisions regarding the definition of wage policy. In particular, the highest-paid mayors, given the marginal amount, have the opportunity to increase their salaries by about 30%, while the lowest-paid mayors by about 130%. Accordingly, the existing remuneration of the mayors is conditional upon the political decision of the mayors of the municipality and the existing wage policy in the municipalities. This, in turn, is in line with the existing model of self-government, because self-government itself and not the central government should determine the wage policy in the municipality.
IDFI believes that the promises made by the Prime Minister during the pre-election period to increase salaries of public servants can be perceived as an attempt to influence the electoral process. The Prime Minister's promise to double the salaries of mayors, provided that the law does not restrict them from making such a decision independently, clearly points to the problems of decentralization in self-governments.