დონორი ორგანიზაცია: გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ)
2019 წლის დეკემბერში საქართველომ მიიღო ყოვლისმომცველი დეცენტრალიზაციის სტრატეგია 2020-2025, რამაც დეცენტრალიზაციის საკითხი ერთ-ერთი პრიორიტეტი გახადა. ის მოიცავს ადგილობრივი ხელისუფლებისთვის მეტი ძალაუფლებისა და შესაბამისი ფინანსების გადაცემას. სრულყოფილად აღსრულების შემთხვევაში, მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) 2030 დღის წესრიგის ლოკალიზება დაეხმარება და წაადგება დეცენტრალიზაციის სტრატეგიას - რომელიც 2030 დღის წესრიგის მსგავსად, გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების უზრუნველსაყოფად, ახალისებს გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობას.
საქართველოში ლოკალიზაციის პროცესის დასაწყებად, GIZ-ის პროგრამა - კარგი მმართველობა ადგილობრივი განვითარებისთვის - გეგმავს საქართველოში ადგილობრივი SDG არქიტექტურის ყოვლისმომცველ ანალიზს. ამ ანალიზსა და გამოვლენილ ნაკლოვანებებზე დაფუძნებული რეკომენდაციები საფუძველს დაუდებს ოთხ საპილოტე მუნიციპალიტეტში პირველადი აქტივობების დაგეგმვასა და ჩატარებას საქართველოში ლოკალიზაციის პროცესის დასაწყებად. პილოტური აქტივობების დახმარებით დაგროვილ პრაქტიკულ გამოცდილებაზე დაყრდნობით შექმნილი გრძელვადიანი სამოქმედო გეგმა და რეკომენდაციები საფუძველს ჩაუყრის საქართველოში 2030 დღის წესრიგის ლოკალიზების წარმატებულად გაფართოების სტრატეგიას.
პროექტის მთავარი მიზნები:
- საქართველოში SDG ლოკალიზების ადგილობრივ კონტექსტზე, ნაკლოვანებებსა და რეკომენდაციებზე ყოვლისმომცველი ანალიზი
- ოთხ საპილოტე მუნიციპალიტეტში SDG ლოკალიზების დასაწყებად პირველი აქტივობების განხორციელება
ზემოთხსენებული მიზნების მისაღწევად შემდეგი აქტივობები განხორციელდება:
1. საქართველოში არსებული სიტუაციის შესწავლა და ადგილობრივ დონეზე SDG-ის დასანერგად შესაბამისი მუნიციპალური კომპეტენციების იდენტიფიცირება. ეს მოიცავს შემდეგ კომპონენტებს:
) ცენტრალურ და ადგილობრივ დონეზე SDG 2030 დღის წესრიგის შესრულებაში მუნიციპალიტეტის როლთან დაკავშირებული არსებული რეგულაციების (კანონები და კანონქვემდებარე აქტები) ანალიზი
ბ) 4 საპილოტე მუნიციპალიტეტში, ცნობიერების ხარისხი და SDG 2030 დღის წესრიგის შესრულების ვითარება ადგილობრივი დონეზე
გ) მონიტორინგი და შეფასება ადგილობრივ დონეზე
დ) საერთაშორისო კარგი პრაქტიკის შესწავლა
ე) ანალიზის საფუძველზე, საქართველოს SDG არქიტექტურის შესახებ ნაკლოვანებებისა და საჭიროებების გამოვლენა ცენტრალურ და ადგილობრივ დონეზე
ვ) რეკომენდაციები - გამოვლენილი ხარვეზების, გამოწვევების, საერთაშორისო პრაქტიკის, პრაქტიკული და ფაქტებზე დაფუძნებული რეკომენდაციების შემუშავება.
2) ოთხ საპილოტე მუნიციპალიტეტში საპილოტე აქტივობების განხორციელება (ანალიზის რეკომენდაციების გათვალისწინებით)
3) შემუშავდება პროექტის საბოლოო ანგარიში
4) მოეწყობა საბოლოო პრეზენტაცია, სადაც წარმოდგენილი იქნება მომზადებული ანალიზი და შემუშავებული რეკომენდაციები ფართო საზოგადოებისთვის.

Total Budget: 162.750,00 GEL
Georgia adopted a comprehensive Decentralization Strategy 2020-2025 in December 2019, making decentralization a key policy priority. This envisages the transfer of more powers and aligned finances to local authorities. If launched coherently, the localization of the Agenda 2030 will support and go hand in hand with the Decentralization Strategy – the latter of which likewise promotes greater citizen participation in decision-making processes to ensure transparency and accountability.
To start the localization process in Georgia, GIZ programme - Good Governance for Local Development (GGLD) - plans a comprehensive analysis of the local SDG-architecture in Georgia. Recommendations, based on this analysis and the detected gaps, shall guide the design and implementation of pilot activities in four selected municipalities to launch the localization process in Georgia. A long-term action plan and further recommendations based on the practically gained experiences through the pilot activities shall lay the grounds for a successful upscaling strategy to comprehensively localize the Agenda 2030 in Georgia.
Main objectives:
- Comprehensive Analysis of local context, gaps and recommendations on SDG localization in Georgian municipalities
- Implementation of first activities to launch the localization of SDGs in four pilot municipalities
To achieve the above-mentioned objectives, the following activities will be implemented:
1. Analysis of Current Situation in Georgia and identification of relevant municipal competencies for SDG implementation at the local level. It will contain the following parts:
a) Analysing existing regulations (laws and bylaws) on the role of municipalities in implementing Agenda 2030 at the central and local levels.
b) The current level of awareness and state of implementation of Agenda 2030 on the local level in the four selected pilot municipalities
c) Monitoring and review at the local level.
d) Studying the best international practice
e) Based on the analysis, gaps and needs in Georgia’s current SDG architecture will be identified at the central and local levels.
f) Recommendations - Most importantly, based on the revealed gaps, challenges, international practice and prospects, practical and evidence-based recommendations will be elaborated.
2. Implementation of pilot activities in the four pilot municipalities (based on recommendations of the analysis)
3. The final report of the project will be prepared
4. The final presentation will be organized to present the prepared analysis and elaborated policy recommendations with the participation of wider audience.