COVID-19-ით გარდაცვლილთა შეზღუდული და ურთიერთგამომრიცხავი სტატისტიკა
საქართველოში კორონავირუსის პირველი შემთხვევა 2020 წლის 26 თებერვალს დაფიქსირდა. მას შემდეგ, 2021 წლის 27 დეკემბრის მონაცემებით, ჯამურად აღრიცხულია კორონავირუსის 924,066 დადასტურებული შემთხვევა, საიდანაც 13,583 პაციენტი გარდაიცვალა.
2021 წლის 26 დეკემბერს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა, ეკატერინე ტიკარაძემ სამინისტროს 3 წლიანი საქმინობის ანაგარიში წარადგინა. პრეზენტაციაზე, სხვა საკითხებთან ერთად, ტიკარაძემ განაცხადა, რომ ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი გამოწვევაა კლინიკებში ინფექციის კონტროლი, რადგან ხშირ შემთხვევაში არათუ კოვიდი, არამედ სხვადასხვა ჰოსპიტალური ინფექცია ხდება ლეტალობის მიზეზი. ტიკირაძემ აღნიშნა, რომ მუშაობენ იმ კლინიკებთან, სადაც ლეტალობის მაჩვენებელი მაღალია, თუმცა არ ასაჯაროვებენ აღნიშნულის მიზეზებს. მისივე განმარტებით, არის კლინიკები, სადაც ლეტალობის მაჩვენებელი 2-3%-ის ფარგლებშია და არის კლინიკები, სადაც ლეტალობის დონე 15%-ია.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) რამდენიმე თვეა იკვლევს Covid-19-ით გამოწვეული სიკვდილიანობის მაჩვენებლებს. თუმცა, ჯანდაცვის სამინისტრო მნიშვნელოვნად აფერხებს მთელი რიგი მახასიათებლების მიხედვით მონაცემების ხელმისაწვდომობას. მათ შორის სამინისტრომ IDFI-ს არ მიაწოდა:
- კლინიკის დასახელებები, რომლებშიც მკურნალობას გადიოდნენ გარდაცვლილი პაციენტები;
- გარდაცვლილ პაციენტთა რაოდენობა, რომლებიც ხელოვნური სუნთქვის აპარატზე იყვნენ გადაყვანილნი;
- გარდაცვლილთაგან რამდენს ჰქონდა კოვიდის განმეორებითი ინფიცირების დადასტურებული შემთხვევა;
- გარდაცვლილთაგან რამდენი იყო აცრილი ვაქცინის ერთი დოზით და რამდენი იყო სრულად ვაქცინირებული (შესაბამისი ვაქცინის მითითებით);
- კორონავირუსით გარდაცვლილ პირთა რაოდენობა (სქესის და ასაკობრივი ჯგუფების მიხედვით), რომლებსაც სამედიცინო დაწესებულებაში მკურნალობის დროს დაუდასტურდათ კორონავირუსი და ამის შემდგომ მოხდა მათი კოვიდ კლინიკაში ან იმავე კლინიკის სპეციალიზირებულ ბლოკში გადაყვანა.
IDFI-ს ერთ-ერთ მოთხოვნას წარმოადგენდა Covid-19-ით გარდაცვლილთა კლინიკაში დაყოვნების და ინფიცირებიდან გარდაცვალებამდე პერიოდის შესახებ მონაცემები, Რომელიც საჯაროდ არ იყო  ხელმისაწვდომი და  სამინისტრომ  მოთხოვნის შესაბამისად გაასაჯაროვა. თუმცა ქვემოთ წარმოდგენილი ანალიზი აღნიშნული მონაცემების სანდოობასაც მნიშვნელოვნად აყენებს კითხვის ნიშნის ქვეშ.
სამინისტროს მიერ მოწოდებული ურთიერთგამომრიცხავი მონაცემები
2021 წლის 26 ოქტომბერს, ჯანდაცვის სამინისტრომ IDFI-ს მოაწოდა COVID 19-ით გარდაცვლილი 9,306 პირის კლინიკაში დაყოვნების და ინფიცირებიდან გარდაცვალებამდე პერიოდის შესახებ მონაცემები. მოწოდებული სტატისტიკის მიხედვით, გარდაცვალების 9,306 შემთხვევიდან 2,863 შემთხვევაში გარდაცვლილის საავადმყოფოში დაყოვნების პერიოდი აღემატებოდა დაინფიცირებიდან სიკვდილამდე პერიოდს. შესაბამისად, მონაცემები აჩვენებდა რომ კოვიდით გარდაცვლილთა დაახლოებით 31%-ის შემთხვევაში ვირუსით დაინფიცირება დადასტურდა კლინიკაში მკურნალობის პერიოდში. მოწოდებული ინფორმაცია იძლეოდა ვარაუდის გაკეთების საშუალებას, რომ ერთი მხრივ, შესაძლებელია ასეთი მონაცემები უკავშირდებოდა მკურნალობის საწყის ეტაპზე ვირუსის დადასტურების პრობლემას, ხოლო, მეორე მხრივ, სამედიცინო დაწესებულებაში სხვა მიზეზით მოხვედრილი პაციენტების ადგილზე კოვიდით დაინფიცირების შემთხვევებს.
აღნიშნული ვარაუდების დაზუსტების მიზნით, IDFI-მ 2021 წლის 19 ნოემბერს ჯანდაცვის სამინისტროს მიმართა დამატებითი ინფორმაციის მოთხოვნით. კერძოდ, სამინისტროს ეთხოვა მოეწოდებინა 19 ნოემბრის მდგომარეობით განახლებული მონაცემები და განემარტა სტატისტიკის მიზნებისთვის რა ითვლებოდა პაციენტის ინფიცირების თარიღად და რას მოიცავდა კლინიკაში დაყოვნების პერიოდი.  Ამასთან დამატებით ეთხოვათ  მოეწოდებინათ სამინისტროს მიერ დამუშავებული მონაცემები სამედიცინო დაწესებულებებში მკურნალობის დროს კორონავირუსის დადასტურების შემთხვევების (მათ შორის, რომელიც დასრულდა ლეტალურად) შესახებ.
2021 წლის 22 დეკემბერს, დაახლოებით ერთი თვის დაგვიანებით, სამინისტრომ IDFI-ს მოაწოდა COVID 19-ით გარდაცვლილი 11,679 პირის  კლინიკაში დაყოვნების და ინფიცირებიდან გარდაცვალებამდე პერიოდის შესახებ განახლებული სტატისტიკური მონაცემები. ხოლო დამატებითი განმარტებებისგან და სამედიცინო დაწესებულებაში მკურნალობის დროს დადასტურებული შემთხვევების შესახებ ინფორმაციის მოწოდებისგან თავი შეიკავა. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ სამინისტროს მიერ მოწოდებული განახლებული მონაცემებით დამდგარი შედეგი, მნიშვნელოვნად განსხვავდება 2021 წლის 26 ოქტომბრის მდგომარეობით არსებული ტენდენციისგან. ამასთან, ცალკეული რაოდენობრივი მონაცემების ურთიერთშედარებით დგინდება სტატისტიკური მონაცემების ფაქტობრივი უზუსტობები. მაგალითად, 2021 წლის 22 დეკემბერს მოწოდებული მონაცემების ანალიზის მიხედვით, გარდაცვლილი 11,679 პირიდან მხოლოდ 489 (4%) შემთხვევაში საავადმყოფოში დაყოვნების პერიოდი აღემატებოდა დაინფიცირებიდან გარდაცვალებამდე პერიოდს. მაშინ როცა 2021 წლის 26 ოქტომბერს მოწოდებული მონაცემების მიხედვით, 9,306 გარდაცვალების შემთხვევიდან უკვე აღირიცხებოდა 2,863 (31%) მსგავსი შემთხვევა. შესაბამისად, სამინისტროს მიერ წარმოდგენილ განახლებულ მონაცემებში, მინიმუმ 2,379 გარდაცვლილი პირის კლინიკაში დაყოვნების ან დაინფიცირების პერიოდი იყო დაკორექტირებული.
22 დეკემბრის წერილით მოწოდებული ინფორმაციის მიხედვით, მსგავსი შემთხვევები როდესაც საავადმყოფოში დაყოვნების პერიოდი აღემატებოდა დაინფიცირებიდან გარდაცვალებამდე პერიოდს, ასაკობრივი ჯგუფების მიხედვით 0%-დან 5%-მდე მერყეობს, ხოლო 26 ოქტომბრის წერილის მიხედვით 24%-დან 53%-მდე.
შენიშვნა: შეფერილია შემთხვევები როდესაც 22 დეკემბერს მოწოდებული ინფორმაციის მიხედვით 70-80 წლის ასაკობრივ ჯგუფში, ინფიცირებიდან გარდაცვალებამდე პერიოდს აჭარბებს კლინიკაში დაყოვნების პერიოდი.
შენიშვნა: შეფერილია შემთხვევები როდესაც 26 ოქტომბერს მოწოდებული ინფორმაციის მიხედვით 70-80 წლის ასაკობრივ ჯგუფში, ინფიცირებიდან გარდაცვალებამდე პერიოდს აჭარბებდა კლინიკაში დაყოვნების პერიოდი.
იმ გარემოებების გათვალისწინებით რომ სამინისტროს მიერ სხვადასხვა პერიოდში შესაბამისი განმარტების გარეშე, მოწოდებულია ორი მნიშვნელოვნად განსხვავებული მონაცემი, შეუძლებელია სამედიცინო დაწესებულებებში კორონავირუსის შიდა გავრცელების რეალური მასშტაბის შეფასება. აღნიშნული მონაცემების სიზუსტის მნიშვნელობას, კიდევ უფრო საგულისხმოს ხდის  ჯანდაცვის მინისტრის მიერ, სამინისტროს წლიური ანგარიშის წარდგენისას, კოვიდით გარდაცვალების მაღალი მაჩვენებლის ერთ-ერთ მთავარ ფაქტორად კლინიკების მიერ სხვადასხვა ინფექციის გავრცელების არაეფექტიანი კონტროლის დასახელება.
ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ 2022 წლის 22 დეკემბერს მოწოდებული დაკორექტირებული მონაცემების გათვალისწინებით, ასევე მნიშვნელოვნად შეიცვალა როგორც ინფიცირებიდან გარდაცვალებამდე, ასევე გარდაცვლილთა კლინიკაში დაყოვნების პროცენტული განაწილება. მაგალითად, ინფიცირების დადასტურებიდან  5 დღეზე ნაკლებ პერიოდში გარდაცვლილთა წილი 18,6%-დან 11,3%-მდე შემცირდა, ხოლო გარდაცვალებამდე კლინიკაში 5 დღეზე ნაკლები დაყოვნების  მაჩვენებელი 14.2%-დან 19.2%-მდე გაიზარდა.
კორონავირუსით გარდაცვლილი პირების სტატისტიკური მონაცემების ანალიზი აჩვენებს, რომ ქვეყანაში მსგავსი მონაცემების სხვადასხვა მახასიათებლების მიხედვით სრულყოფილი და  თანმიმდევრული ხელმისაწვდომობა მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს. მაგალითად, ხელმიუწვდომელია ისეთი ინფორმაცია, როგორიცაა სამედიცინო დაწესებულებების მიხედვით გარდაცვლილი პაციენტების სტატისტიკა, სამედიცინო დაწესებულებებში მკურნალობის დროს დაინფიცირებული პაციენტების (მათ შორის გარდაცვლილთა) სტატისტიკა,  გარდაცვლილ პაციენტთა რაოდენობა, რომლებიც ხელოვნური სუნთქვის აპარატზე იყვნენ გადაყვანილნი, გარდაცვლილთაგან რამდენს ჰქონდა კოვიდის განმეორებითი ინფიცირების დადასტურებული შემთხვევა და სხვა. ამასთან, შესაბამისი განმარტებების გარეშე, დაინტერესებული პირებისათვის ურთიერთგამომრიცხავი მონაცემების გასაჯაროება მნიშვნელოვნად აზიანებს სამინისტროს მიერ წარმოებული მონაცემებისადმი საზოგადოების ნდობის ხარისხს.
IDFI მოუწოდებს საქართველოს ჯანდაცვის სამინიტროს, საზოგადოების მაღალი ინტერესის გათვალისწინებით, უზრუნველყოს Covid-19-ით გარდაცვლილ პირთა სტატისტიკური მონაცემების,  წინამდებარე სტატიაში  განხილული  მახასიათებლის მიხედვით  საჯაროობა. Ამასთან, საზოგადოებას მიაწოდოს დეტალური განმარტება ინფიცირებიდან გარდაცვალებამდე და  კლინიკაში დაყოვნების დღეებთან დაკავშირებით ურთიერთგამომრიცახვი მონაცემების მიზეზებთან დაკავშირებით და პროაქტიულად უზრუნველყოს მისი სიზუსტით ხელმისაწვდომობა.

The first case of coronavirus in Georgia was recorded on February 26, 2020.Since December 27, 2021, a total of 924,066 confirmed cases of coronavirus have been reported, with 13,583 patients who have died.
On December 26, 2021, the Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs, Ekaterine Tikaradze, presented a report on the latest 3-year activities of the Ministry.During the presentation, along with other topics, Tikaradze made an announcement that one of the most important challenges in the clinics is infection control, as in many cases the cause of lethality is not Covid itself, but other nosocomial infections. Tikaradze noted that the Ministry works with clinics where the lethality indicator is high, although the reasons for this high lethality were not disclosed. According to the Minister, there are clinics where the lethality rate is in the range of 2-3%, and there are clinics where the lethality rate is 15%.
The Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) has been studying Covid-19-induced mortality rates for several months.However, the Ministry of Health significantly impedes the availability of data with a number of indicators. Among them, the Ministry did not provide IDFI with:
One of IDFI's requests concerned the data on the stayof the deceased at Covid-19 clinics and the period from infection to death, which was not publicly available and was made public by the Ministry upon request. The analysis below, however, also calls into question the reliability of this data.
Contradictory Data Provided by the Ministry
On October 26, 2021, the Ministry of Health provided IDFI with data on the stay of 9,306 people who died of COVID-19 at a clinic and on the period from infection to death.According to the statistics provided, out of 9,306 deaths, 2,863 cases had a longer hospital stay than the duration of the period from infection to death.Consequently, the data showed that in the cases if approximately 30% of the persons who passed away duetoCovid, the viral infectionwas confirmed during treatment at a clinic.The information provided suggested that, on the one hand, such data may have been related to the problem of virus confirmation at the initial stage of treatment, and, on the other hand, to cases of infection with Covid of patients at a medical facility for other reasons, at the location.
In order to clarify these assumptions, IDFI addressed to the Ministry of Health on November 19, 2021, with a request for additional information.Specifically, the Ministry was asked to provide up-to-date data as of November 19 and to explain what was considered the patient's infection date and what the hospital stay period entailed for statistical purposes.In addition, they were asked to provide information on cases where Covid was confirmed during treatment in medical institutions(including those with lethal outcomes) processed by the Ministry.
On December 22, 2021, late by approximately one month, the Ministry provided IDFI with updated statistics on the length of stay of 11,679 people who died of COVID-19 at a clinic and the period from infection to death.At the same time, the Ministry refrained from providing further explanations and information about confirmed cases during treatment at a medical facility.It is noteworthy that the results of the updated data provided by the Ministry are significantly different from the trends existing as of October 26, 2021.Additionally, inaccuracies of statistical data were revealed through the comparisonofseparateinstances of quantitative data.For example, according to data analysis provided on December 22, 2021, out of 11,679 deaths, only 489 (4%) involved hospital stays that were longer than the period from infection to death, while according to the information provided on 26 October, 2021, of the 9,306 deaths reported, 2,863 (31%) similar cases had already been recorded. Accordingly, in the updated data provided by the Ministry, the period of stay or infection in the clinic of at least 2379 deceased persons had been corrected.
According to the information provided by the letter of December 22, similar cases, where the period of hospital stay exceeded the period from infection to death, varied from 0% to 5% by age group, while according to the letter of October 26, these percentages were 24% to 53%.
Note: The colored cells represent the cases where, according to the information provided on December 22, in the age group of 70-80 years, the period from infection to death exceeds the period of stay at the clinic.
Note: The colored cells represent the cases where, according to the information provided on October 26, in the age group of 70-80 years, the period from infection to death exceeds the period of stay at the clinic.
Given the fact that two significantly different datasets were provided by the Ministry at different times without proper explanation, it is impossible to estimate the true extent of the internal spread of the coronavirus in medical facilities. The importance of the accuracy of these datasets is further highlighted by the fact that the Minister of Health, when presenting the annual report of the Ministry, named ineffective control of the spread of various infections by clinics as one of the main factors in the high mortality rate.
According to the corrected data provided by the Ministry of Health on December 22, 2022, the percentage distribution of both the delay from infection to death as well as the percentage of stays at the clinics of the deceased had also changed significantly.For example, less than 5 days after an infection was confirmed, the proportion of deaths decreased from 18.6% to 11.3%, and the duration of stay in clinics that was less than 5 days before death occurred increased from 14.2% to 19.2%.
Analysis of statistical data on coronavirus deaths shows that complete and consistent access to similar data broken down in terms of different indicators is a significant problemin the country.For instance, information such as patient mortality statistics broken down by medical facility, statistics of patients (including deaths) infected during medical treatment, number of deceased patients who had been transferred to artificial ventilation, how many of the deceased had a recurrence of Covid infection, and so on.Additionally, the disclosure of contradictory data to interested parties without proper explanation significantly undermines the degree of public confidence in the data produced by the Ministry.
IDFI calls on the Ministry of Health of Georgia, taking into account the high public interest, to ensure the publicity of the statistical data of the deaths related to Covid-19, broken down by indicators discussed in this article. Additionally, it should provide the public with a detailed explanation of the reasons for conflicting data from infection to death and days spent in a clinic, and proactively ensure that it is accurate and accessible.