გამჭვირვალობის მხარდაჭერა უცხო ქვეყნების არალიბერალურ ზეგავლენასთან საბრძოლველად: საკანონმდებლო ორგანოების როლი
სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 17 მარტი 2022
2022 წლის 17 მარტს IDFI-ს აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა მონაწილეობა მიიღო ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) და ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ორგანიზებულ, საზოგადოებრივი პრაქტიკის განმხილველ მესამე სესიაში - „გამჭვირვალობის მხარდაჭერა უცხო ქვეყნების არალიბერალურ ზეგავლენასთან საბრძოლველად: საკანონმდებლო ორგანოების როლი“.  სესიის მიზანს წარმოადგენდა იმ საკანონმდებლო ღონისძიებების განხილვა, რომლებიც ხელს უწყობს საინფორმაციო ეკოსისტემის ღიაობას, გაუმჭვირვალე ვალების წინააღმდეგ ბრძოლას და პოლიტიკური პარტიების საგარეო დაფინანსების გამოვლენას. აღსანიშნავია, რომ სესიის მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ მოესმინათ პრეზენტაციები შემდეგ თემებზე:გაუმჭვირვალე ვალი (ბრედლი მურგი, პარაგონის საერთაშორისო უნივერსიტეტი), საინფორმაციო ოპერაციები (ჯესიკა ბრანდტი, ბრუკინგსი/ Brookings) და პოლიტიკური პარტიების მავნე უცხოური დაფინანსება (ჯოშუა რუდოლფი, USAID).
საინფორმაციო ეკოსისტემაში, გამჭვირვალობის ხელშეწყობის საკანონმდებლო ღონისძიებების საკითხზე, სხდომას გიორგი კლდიაშვილი ხელმძღვანელობდა. სესიაზე განიხილეს არსებული პრაქტიკა, გამოწვევები და ისაუბრეს ისეთი ეფექტური საკანონმდებლო ვალდებულებების მაგალითებზე, რომლებიც დაკავშირებულია მედიის მფლობელობის გამჭვირვალობასა და ზედამხედველობასთან, პოლიტიკურ რეკლამასთან, ქსელებსა და რადიო ინფრასტრუქტურულ პროექტებთან და პრესის თავისუფლებასთან.
ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) მიერ ჩატარებულმა გლობალურმა კვლევამ აჩვენა, რომ არალიბერალური გავლენის ზემოქმედების საპირწონეა მდგრადი დემოკრატიული ინსტიტუტები. მიუხედავად იმისა რომ მედეგობის ხარისხი და ტიპი შესაძლოა განსხვავებული იყოს, გამჭვირვალობა სიღრმისეული შესწავლის საშუალებას იძლევა და კრიტიკულად მნიშვნელოვანია დეზინფორმაციის შედეგად წარმოქმნილი ეჭვისა და უნდობლობის შესამცირებლად. ზოგადად, OGP რეკომენდაციას უწევს ისეთი სამართლებრივი ჩარჩოს შემუშავებას ან გაძლიერებას, რომელიც იცავს აქტივისტების, ჟურნალისტების და დამოუკიდებელი მედიის უფლებებს. ეს მოიცავს გენდერულად მგრძნობიარე საკითხების საპასუხო პროტოკოლების შექმნას; ისეთი მექანიზმების ჩამოყალიბებას, რომლებიც საშუალებას მისცემს დამოუკიდებელი და საჯარო დაფინანსებული მედია პლატფორმების მუშაობას და მედიის საკუთრების კონცენტრაციის თავიდან აცილებას; დრაკონულ კანონებში ისეთი ცვლილებების შეტანა, რაც შესაძლებლობას მისცემს მოქალაქეს მიიღოს განსხვავებული ინფორმაცია.
გიორგი კლდიაშვილმა და სესიის სხვა მონაწილეებმა ყურადღება გაამახვილეს ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა: გამჭვირვალობასთან დაკავშირებული პოლიტიკის რეფორმების შემუშავება და საკანონმდებლო ორგანოების მიერ ზედამხედველობის განხორციელება; OGP-ის ვალდებულებების გათვალისწინება საგარეო არალიბერალური გავლენის წინააღმდეგ; გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ისეთი პრინციპების დანერგვის ხელშეწყობა, როგორიცაა ანგარიშვალდებულება, ბენეფიციარი მესაკუთრეების ღიაობა, ადამიანის უფლებების დაცვა და შემოწმებადი და თავისუფალი მონაცემების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა.
სხვადასხვა დოკუმენტში ასახულია და მოხსენიებულია დეზინფორმაცია და პროპაგანდა, როგორც საქართველოს უსაფრთხოების უმაღლესი საფრთხე. რუსეთის მავნე საინფორმაციო ოპერაციები, ძირითადად, მიზნად ისახავს ქართული სახელმწიფოს დამხობასა და მისი ევროატლანტიკური იმედების გაუქმებას. რუსეთ-უკრაინის ომის დაწყების შემდეგ, არალიბერალური გავლენები მკვეთრად გაიზარდა: მედიასა და ინტერნეტ წყაროებში ჩამოყალიბდა ნარატივი, რომ დასავლეთმა უკრაინა მარტო დატოვა და რუსეთის მიმართ დაწესებულ სანქციებს რეალური ეფექტი არ გააჩნია.
საქართველოში არალიბერალური გავლენის ტენდენციები რამდენიმე ფაქტორით გამოირჩევა: ჩვენი ქვეყანა ძალზედ დაუცველია რუსული გავლენის ოპერაციებისა და დეზინფორმაციის მიმართ; არალიბერალურ პროპაგანდაზე ძლიერ გავლენას ახდენს საბჭოთა და პოსტსაბჭოთა ისტორია; დეზინფორმაცია ხშირად ემყარება ულტრამემარჯვენე რიტორიკას და ეფუძნება ემოციებსა და შიშებს. ზოგიერთი ღიად პრორუსული პოლიტიკური პარტია ფლობს მედია ჰოლდინგს და მხარს უჭერს ყალბი ამბების გავრცელებასა და პროპაგანდას.
IDFI-ს საინფორმაციო ეკოსისტემაში გამჭვირვალობის ხელშეწყობაზე მუშაობის დიდი ისტორია აქვს. ორგანიზაცია მუშაობს პროპაგანდისა და დეზინფორმაციის ეფექტების გამოაშკარავებას და აღმოფხვრაზე, რომელიც ეწინააღმდეგება საქართველოს სტრატეგიულ მიზნებს ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაციის გზაზე. ამავდროულად, IDFI აქტიურად მუშაობს საქართველოს პარლამენტთან და სხვადასხვა პროექტის ფარგლებში მხარს უჭერს საპარლამენტო დემოკრატიის გაძლიერებას საქართველოს საკანონმდებლო ხელისუფლების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების გაზრდის გზით.

On March 17, 2022, Executive Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili, took part in the Community of Practice Session III "Leveraging Transparency to Counter Foreign Illiberal Influences: The Role of Legislatures" organized by the National Democratic Institute (NDI) and Open Government Partnership (OGP). The aim of the session was to discuss legislative measures that promote transparency in the information ecosystem, combatting opaque debt, and exposing foreign financing of political parties. It is noteworthy that session participants had the opportunity to listen to the presentations on Opaque Debt (by Bradley Murg, Paragon International University), Information Operations (by Jessica Brandt, Brookings) and Malign Foreign Funding of Political Parties (by Joshua Rudolph, USAID).
Giorgi Kldiashvili moderated the session on Legislative measures to promote transparency in the information ecosystem. The session provided lessons, address challenges, and examples of effective legislative commitments related to transparency and oversight of media ownership, political advertising, telecom and radio infrastructure projects, and press freedom.
Global research conducted by the National Democratic Institute (NDI) has shown that the impact of illiberal influences can be offset by resilient democratic institutions. While levels and types of resilience can vary widely, the role of transparency is particularly critical in enabling greater scrutiny and diminishing space for suspicion and doubt to be exploited by disinformation. Generally, OGP recommends to develop or reinforce legal frameworks that protect the rights of activists, journalists, and independent media. These include establishing gender-sensitive/ responsive protocols; creating mechanisms that allow for independent and public-funded media platforms and avoid concentration of media ownership; and challenging or introducing amendments to draconian laws that may stifle a citizen’s right to dissent.
During the session, Giorgi, and the session participants focused on different issues such as: development of transparency related policy reforms and conducting oversights by the legislative bodies; addressing OGP commitments on tackling the foreign illiberal influences implemented; and fostering the implementation in decision making process of such principles such as accountability, openness of beneficial ownership registry, protection of human rights and ensuring the access to verifiable and free data.
Various documents reflect and mention disinformation and propaganda as the highest threat for security of Georgia. Russia’s malicious information operations mainly aim to subvert the Georgian state and nullify its Euro-Atlantic hopes. The illiberal influences drastically increased after the beginning of the Russia-Ukraine war. There are constant messages in Media and Internet sources that the West has left Ukraine alone and sanctions imposed on Russia don’t have real effect.
Trends of illiberal influences in Georgia are distinguished by several factors: our country is highly vulnerable to Russian influence operations and disinformation; illiberal propaganda is strongly influenced by Soviet and post-Soviet history; Disinformation narratives often build upon the far-right rhetoric and instrumentalize emotions and fears. Some of the openly pro-Russian political parties’ own media holdings and support propaganda of openly false narrative.
IDFI has a long history of working on promotion of transparency in the information ecosystem. IDFI is working towards exposing and debunking the effects of propaganda and disinformation that go against Georgia’s strategic goals regarding the integration with NATO and the EU. At the same time, IDFI works actively with the Parliament of Georgia and through various projects supports strengthening of the parliamentary democracy by increasing transparency and accountability of the legislative branch of Georgia.