სალექციო კურსი - საქართველო 2020 და პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები წარმატებით დასრულდა
IDFI-მ, გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტმა და ბრემენის უნივერსიტეტმა, გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით პროექტ „საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება“ ფარგლებში სტუდენტებს შესთავაზა სალექციო კურსების სერია. ოთხდღიან სალექციო კურსს თემაზე “საქართველო 2020 და პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები“ უძღვებოდა ბრემენის უნივერსიტეტის დოქტორანტი სებასტიან ტიდემანი.
კურსი მოიცავდა შემდეგ თემებს:
ლექცია 1-2
კურსის ზოგადი მიმოხილვა; საქართველო 2020-ის მოკლე მიმოხილვა; საქართველოს ფინანსური სისტემა; შესავალი საერთაშორისო ინვესტიციებში
ლექცია 3-4
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების და საერთაშორისო ვაჭრობის ზოგადი მიმოხილვა; პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მახასიათებლები; გლობალური ფინანსური სისტემის განვითარების საკითხი; პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ალტერნატივები
ლექცია 5-6
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციებზე ზეგავლენის მომხდენი ფაქტორები; რეგულაციები, საგადასახადო სისტემა, ეკონომიკური გარემო და პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები; ანგარიშგების სისტემა და პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები; გზამკვლევი საქართველოსთვის, რომ შექმნას პირდაპირი უცხოური ინვესტიციებისათვის ხელსაყრელი გარემო
ლექცია 7-8
წარმატების მოპოვება საერთაშორისო ინვესტიციებში; International Risk; გლობალური საინვესტიციო ფილოსოფიები; International Asset Pricing; ეროვნული და საერთაშორისო CAPM; ბაზრის არასრულყოფილება და პრაქტიკული ზეგავლენა
სალექციო კურსში მონაწილეობა მიიღო როგორც გრიგოლ რობაქიძის უნივერსიტეტის, ასევე თსუ-ს, ილიაუნის, შავი ზღვისა და თავართქილაძის სახელობის უნივერსიტეტების 50-მა სტუდენტმა. კურსის ბოლოს მათ გადაეცათ წიგნები და IDFI-ს, გრიგოლ რობაქიძეს სახელობის უნივერსიტეტის და ბრემენის უნივერსიტეტის ერთობლივი სერთიფიკატი.

Lecturing Course – Georgia 2020 and Foreign Direct Investments – was successfully completed.
IDFI, Grigol Robakidze University and Bremen University, with the financial assistance of the Federal Foreign Office of Germany within the scopes of the Project - Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement (ZigB) – offered students series of lecturing course. Four days lecturing course was conducted by Bremen University PHD student Sebastian Tideman.
Lecture 1-2
Course Overview, Summary of Georgia2020; Financial System of Georgia; Introduction to International Investments; Global Investment Process.
Lecture 3-4
Basics of FDI´s and International Trade; Characteristics of FDI´s; Relevance of FDI´s; Evolvement of the Global Financial System; Case for and against International Diversification/Investments; Alternative Investments to FDI´s.
Lecture 5-6
Factors Influencing Foreign Investments; Regulations, Tax, Economic Environment and FDI´s; Accounting System and FDI´s; Roadmap for Georgia to create a FDI-friendly Environment.
Lecture 7-8
Having Success in International Investments; International Risk; Global Investment Philosophies; International Asset Pricing; Domestic/International CAPM; Market Imperfections and Practical Implications.
50 Students from various universities, including Grigol Robakidze University, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Ilia State University, Black Sea University and Tavartkiladze University took part in the course. In the end of the course they were awarded with books and joint certificates of IDFI, Grigol Robakidze and Bremen University.