ლექცია კორუფციის კვლევის თანამედროვე გამოწვევების შესახებ
8 ივნისს, კორუფციასთან მებრძოლთა საგანმანათლებლო სასერტიფიკატო პროგრამის მონაწილეებისთვის ლექცია ჩაატარა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებულმა პროფესორმა და სამაგისტრო პროგრამის ხელმძღვანელმა არჩილ აბაშიძემ. ლექცია შეეხებოდა კორუფციის კვლევის სფეროში არსებულ გამოწვევებს, კორუფციის კვლევის ძირითად მეთოდებს და მკვლევარისთვის პოტენციურად მნიშვნელოვან მიგნებებს.
ლექცია წარიმართა ინტერაქციულ რეჟიმში და არჩილმა და კურსის მსმენელებმა განიხილეს ისეთი საკითხები როგორიცაა კორუფციის სახეები, კორუფციის ტენდენციები და თავისებურებები სხვადასხვა ქვეყნებში, კორუფციული ქმედებების ტიპოლოგია, ზეგავლენა სახელმწიფო ინსტიტუტებზე, პოსტ-საბჭოთა სივრცისათვის დამახასიათებელი კორუფციული ქმედებები. ასევე, არჩილმა ლექციის მსვლელობისას ისაუბრა კორუფციის კვლევის ისეთ მეთოდებზე როგორიცაა სტატისტიკური ანალიზი, კითხვარები, ფოკუს ჯგუფები და ინტერვიუირება.
საქართველოში კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო საგანმანათლებლო კურსი უკვე მეორე წელია რაც მიმდინარეობს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით. 2020-2021 წლების გაზაფხულის სასწავლო სემესტრი დასრულდება 2021 წლის ივლისში.
საქართველოში კორუფციასთან მებრძოლთა საგანმანათლებლო პროგრამის ფინანსური მხარდამჭერია ღია საზოგადოების მხარდაჭერის ფონდი, რომელიც ხელს უწყობს კორუფციასთან საბრძოლველად მდგრადი ადამიანური რესურსების განვითარებას.

On June 8, Archil Abashidze, Associate Professor and Head of the Master's Program at Ilia State University delivered a lecture to the participants of the Certification Program in Fighting Corruption. The lecture focused on the main challenges of research in corruption, key methods of corruption research, and important findings for the researchers.
The lecture was conducted in an interactive mode and Archil and participants of the course discussed issues such as types of corruption, corruption trends and peculiarities in different countries, typology of corrupt practices, influence on state institutions, corrupt actions typical for the post-Soviet space. During the lecture, Archil also analyzed methods of researching corruption such as statistical analysis, questionnaires, focus groups, and interviews.
The Certification Program in Fighting Corruption in Georgia is being held for the second year in a row in cooperation withIlia State University. The 2020-2021 Spring Study Semester will end in July 2021.
The Certification Program in Fighting Corruption in Georgia is financially supported by the Open Society Foundations which promotes the development of sustainable human resources in fighting corruption.