IDFI-მ თელავში გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებთან დაკავშირებით საჯარო ლექცია გამართა
IDFI-მ თელავში გამართა საჯარო ლექცია სახელწოდებით - „გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნები, გლობალური და ეროვნული დღის წესრიგი“. ღონისძიება გაიმართა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციისა და გაეროს განვითარების პროგრამის მხარდაჭერით, და შვედეთის მთავრობისა და აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ფინანსური ხელშეწყობით.
ლექციის მიზანი იყო გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება. ღონისძიება გაიმართა იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. მონაწილეთა შორის იყვნენ სტუდენტები, აკადემიური წრეების, არასამთავრობო ორგანიზაციათა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები.
საჯარო ლექციაზე IDFI-ის ანალიტიკოსმა მარიამ თუთბერიძემ ისაუბრა მდგრადი განვითარების 17 მიზანზე და იმ როლზე, რომელიც თითოეულმა ადამიანმა უნდა შეასრულოს სიღარიბის დასაძლევად, პლანეტის დასაცავად და კეთილდღეობის ყველასათვის უზრუნველსაყოფად. საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის სამთავრობო გეგმებისა და ინოვაციების სამსახურის მრჩეველმა ანა კვერნაძემ დამსწრეებს გააცნო საქართველოს მთავრობის მიერ ამ ინიციატივის ფარგლებში შემუშავებული გეგმა.
„მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულება არ არის მხოლოდ მთავრობის პასუხისმგებლობა; საზოგადოების თითოეული წევრის ჩართულობა ამ პროცესის წარმატებით განხორციელების მთავარი კომპონენტია“, - მარიამ თუთბერიძე.
საჯარო ლექციის მონაწილეებმა შემდეგ საკითხებზე იმსჯელეს:
- საიდან წამოვიდა მდგრადი განვითარების მიზნების შემუშავების აუცილებლობა;
- რა პრინციპით შეირჩა მდგრადი განვითარების 17 მიზანი;
- როგორ შეარჩია საქართველოს მთავრობამ პრიორიტეტული სამიზნეები;
- რომელი მდგრადი განვითარების მიზნის განხორცილებაა ყველაზე მნიშვნელოვანი საზოგადოებისთვის;
- როგორ შეიძლება ჩაერთონ პროცესში საზოგადოების წარმომადგენლები, მათ შორის ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები და თვითმმართველობა;
- რა იგეგმება სამომავლოდ.
ღონისძიების გახსნით ნაწილში მონაწილეები გაეცნენ პროექტის „მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულების ხელშეწყობა საქართველოში“ ძირითად მიმართულებებს, განხორციელებულ აქტივობებსა და სამომავლო გეგმებს. ამის შემდეგ მარიამ თუთბერიძემ მონაწილეებს მდგრადი განვითარების მიზნები გააცნო, ხოლო ანა კვერნაძემ საქართველოს მიერ პრიორიტეტად მიჩნეულ სამიზნეებზე ისაუბრა.
კვერნაძის თქმით: „მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელება საქართველოს მთავრობის მიერ მნიშვნელოვან პრიორიტეტად არის მიჩნეული და მათი შესრულების შესახებ ანგარიშგება სავალდებულო იქნება სახელმწიფო უწყებების მიერ.“
შეხვედრის ბოლოს გაიმართა დისკუსია, რომლის განმავლობაშიც მონაწილეებმა განიხილეს მიზნების განსახორციელებლად აუცილებელი რესურსები და შესაძლებლობები, არასამთავრობო ორგანიზაციათა საქმიანობის შესაძლო კავშირი მიზნებთან და ადგილობრივი თვითმმართველობების როლი მიზნების განხორციელების პროცესში.
დამსწრეებმა ყურადღება გაამახვილეს პროცესში არსებულ გამოწვევებზე, მათ შორის საკანონმდებლო ბაზისა და პოლიტიკის დახვეწის აუცილებლობაზე, მიზნებთან დაკავშირებით ცნობიერების ამაღლების მნიშვნელობაზე, სოციალური საჭიროებების უმთავრეს პრიორიტეტად განსაზღვრაზე ამ პროცესში და მიზნების განხორციელების შესაძლო შედეგებზე.

IDFI Held a Public Lecture on UN Sustainable Development Goals (SDGs) in Telavi
IDFI held a public lecture in Telavi titled UN Sustainable Development Goals: Global And National Agenda. The event was organized in cooperation with the Administration of the Government of Georgia and United Nations Development Programme (UNDP), and with the support from the Government of Sweden and the United States Agency for International Development (USAID).
The lecture aimed to increase public awareness about UN SDGs. The event was held in Iakob Gogebashvili Telavi State University. Students, members of the academia, representatives of NGO’s and local government attended the meeting.
During the lecture, IDFI analyst Mariam Tutberidze spoke about the 17 goals of sustainable development, and the role each person must fulfill in order to end poverty, protect the planet, and ensure prosperity for all. Ana Kvernadze from the Administration of the Government of Georgia informed the attendees about the objectives the government plans to achieve as part of this initiative..
“The fulfilment of SDGs is not only the responsibility of the government. Participation of every member of society is required for the success of this process”, – Mariam Tutberidze.
Discussion topics included:
- Necessity of SDGs and where they come from;
- How were the 17 goals selected;
- How the Georgian government chose its priority targets;
- Which of the SDGs is the most important for the public;
- How can the public participate, including NGO’s and local government;
- What are the future plans.
Participants were first introduced to the main components, activities, and future plans of IDFI’s project - Supporting the Implementation of Sustainable Development Goals in Georgia. Afterwards, Mariam Tutberidze introduced SDGs, and Ana Kvernadze discussed priority targets for Georgia.
“The implementation of SDGs is a priority for the Georgian government and state institutions will be obligated to report their implementation progress”, – Ana Kvernadze.
The lecture was followed by a discussion, where participants spoke about the government’s resources for implementing SDGs, and the role of NGOs and the local government in their implementation process.
Participants also identified existing challenges, such as the need for improvement in legislation and policy, raising awareness regarding SDGs, defining social needs as main priorities and possible results of SDG implementation.