სალექციო ბლოკ-კურსი - საქართველოს კაპიტალის ბაზრის რეგულირება - ტრანსფორმაცია და მდგრადობა
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), და ბრემენის უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებს 1 დეკემბრიდან 4 დეკემბრის ჩათვლით სთავაზობს სალექციო ბლოკ-კურსს „საქართველოს კაპიტალის ბაზრის რეგულირება - ტრანსფორმაცია და მდგრადობა“, რომელსაც გაუძღვება ბრემენის უნივერსიტეტის დოქტორანტი ნიკოლოზ ქოიავა.
სალექციო კურსის მიზანია წარმოაჩინოს მდგრადი და ეფექტიანი კაპიტალის ბაზრის რეგულირების როლი საქართველოში მიმდინარე ტრანსფორმაციული პროცესების თანამედროვე ეტაპზე და კაპიტალის ბაზრის რეგულირების შესაძლებლობა ერთიანი ეკონომიკური სისტემის ფარგლებში. სალექციო კურსის ფარგლებში განხილული იქნება შემდეგი თემები:
• ლექცია 1: კაპიტალის ბაზრის აუცილებლობა და მისი რეგულირების საჭიროება
• ლექცია 2: იდეალური სისტემის უტოპია და ლოკალური ოპტიმუმი
• ლექცია 3: კაპიტალის ბაზრის რეგულირების ერთიანი სისტემური ჩარჩო
• ლექცია 4: საქართველოს კაპიტალის ბაზრის ტრანსფორმაცია და მიმდინარე რეფორმები
სალექციო კურსების სერია ტარდება პროექტ „სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება“-ს ფარგლებში. პროექტს ახორციელებს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) ბრემენის უნივერსიტეტთან პარტნიორობით და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით. სტრატეგიის არსებული გამოწვევებსა და განხორციელების პროცესის კრიტიკული შეფასებით, პროექტი მიზნად ისახავს სამოქალაქო საზოგადოების ჯგუფების მაქსიმალურად ფართო სპექტრის დაინტერესების გამოწვევასა და მათი ცოდნის გაღრმავებას საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია "საქართველო 2020"-თან დაკავშირებით. პროექტის ფარგლებში უკვე ჩატარდა სალექციო კურსების სერია თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. იგეგმება სალექციო ბლოკ-კურსების ჩატარება სხვა უმაღლეს სასწავლებლებში საქართველოს მასშტაბით.
მონაწილეთათვის გაიცემა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის, IDFI-სა და ბრემენის უნივერსიტეტის ერთობლივი სერთიფიკატი. სამ ყველაზე აქტიურ სტუდენტს საჩუქრად გადაეცემათ წიგნი: მარკეტინგის საფუძვლები (ფილიპ კოტლერი; გარი არმსტრონგი) ან ფინანსური მენეჯმენტის საფუძვლები (ჯეიმს ს. ვან ჰორნი; ჯონ მ. ვაჰოვიჩი, უმცრ).
ბლოკ კურსის მონაწილე სტუდენტებს შესაძლებლობა ექნებათ კურსის თემატიკის გარშემო დაწერონ ესსე და მოიგონ Kindle. პრიზი გადაეცემა ორი საუკეთესო ესსეს ავტორს.
დაინტერესების შემთხვევაში, გთხოვთ, დარეგისტრირდეთ მისამართზე: georgia2020@idfi.ge. რეგისტრაციის ბოლო ვადაა 2015 წლის 30 ნოემბერი, 15.00 საათი. კურსზე ადგილების რაოდენობა შეზღუდულია. კურსზე დასწრების უფლება აქვთ მხოლოდ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებს.
გთხოვთ, აღნიშნულ მეილზე გამოგზავნოთ შემდეგი ინფორმაცია: სახელი, გვარი, სასწავლებელი, ფაკულტეტი, სპეციალობა, სემესტრი, ელექტრონული ფოსტის მისამართი და მობილური ტელეფონის ნომერი.
სალექციო ბლოკ-კურსი გაიმართება 1 დეკემბრიდან 4 დეკემბრის ჩათვლით ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის E კორპუსის 406-ე აუდიტორიაში 16:00სთ-დან 18:00სთ-მდე.

Ilia State University, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the University of Bremen offer series of lectures to the students of Ilia State University from December 1 to December 4. The series of lecture “Regulating Capital Market in Georgia – Transformation and Sustainability” will be led by Nikoloz Koiava - a researcher from the University of Bremen.
The aim of the course is to present the role of sustainable and effective regulation of capital market in the light of ongoing transformation processes in Georgia and to discuss the possibility of regulating capital market within the single economic system. The topics discussed during the lecture are as follows:
The series of lecture are held are held within the framework of the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement”. The project is implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in cooperation with Bremen University and with the financial support of the Foreign Federal Office of Germany. By critically assessing implementation process and existing challenges, the project aims to raise the awareness among civil society groups and to strengthen the understanding of Georgia’s socio-economic development strategy “Georgia 2020”.
Participants will receive joint certificate from IDFI, Ilia State University and the University of Bremen. 3 most active participants will receive books: The Principles of Marketing (Philip Kotler, Philip Kotler, Gary Armstrong) or Fundamentals of Financial Management (James C. VanHorne, John M. Wachowicz Jr.).
The participants will have an opportunity to write an essay around the main theme of the course and win Kindle. The prize will be awarded to the authors of the two best essays.
To participate, please register on the email georgia2020@idfi.ge by sending your first name, last name, educational institution, faculty, major, semester, email address and cell phone number. The deadline of registration is November 30, 2015, 15:00. The number of participants is limited. Only Ilia State University students are allowed to participate in the lecture.
The lecture course will be held from December 1 to December 4 at Ilia State University, building E, auditorium 406 from 16:00 to 18:00.