სალექციო კურსი სამცხე-ჯავახეთის უნივერსიტეტში
სიახლეები | ტრენინგები 25 იანვარი 2016
21 იანვარს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის ორგანიზებით საქართველოს სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა სალექციო კურსი „საქართველო 2020 – კონკურენციის რეგულირება სატელეკომუნიკაციო სფეროში“, რომელსაც გაუძღვნენ IDFI-ის და ტელეკომუნიკაციის მიმართულების ხელმძღვანელი – უჩა სეთური და IDFI-ის პროექტის კოორდინატორი – საბა ბუაძე. ღონისძიება ჩატარდა პროექტ “სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 – სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება”-ს ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება IDFI-ს მიერ ბრემენის უნივერსიტეტთან პარტნიორობით და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით.
სალექციო კურსის მიზანი იყო სტრატეგიული გეგმა „საქართველო 2020“-ს შემუშავების გაანალიზება სტრატეგიულ ჭრილში, ასევე სატელეკომუნიკაციო სექტორში კონკურენციის რეგულირების მხრივ არსებული მდგომარეობის განხილვა.
უჩა სეთურმა სტუდენტებთან ერთად განიხილა კონკურენციის რეგულირების მნიშვნელობა, ელექტრონული კომუნიკაციის სფეროში სახელმწიფო პოლიტიკის ძირითადი პრინციპები და საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის ფუნქციები და უფლებამოსილებები.
საბა ბუაძემ სტუნენტებს გააცნო საქართველოს სოციალურ ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია „საქართველო 2020“-ის დაგეგმვის პროცესი. ლექციისას გაანალიზებული იყო პოლიტიკის დაგეგმვის მნიშვნელობა, საჯარო პოლიტიკის დაგეგმვის არსებული ჩარჩო და სიახლეები, ისევე როგორც სტრატეგიული გეგმა „საქართველო 2020”-ის სტრუქტურული ნაკლოვანებები.
ერთდღიანი სალექციო კურსის შემდეგ, ღონისძიებაში მონაწილე სტუდენტებს გადაეცათ IDFI-ს, ბრემენის უნივერსიტეტისა და სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ერთობლივი სერტიფიკატი.