ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის 2019 წლის შეფასების შედეგები
საქართველოს მუნიციპალიტეტების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების საშუალო შედეგი, 2019 წელსაც დაბალია - 28%. მერიების საშუალო შედეგია - 25%, ხოლო საკრებულოების კი 31%.
2019 წლის 2 ივლისს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI), კონსულტაციისა და ტრენინგის ცენტრის (CTC) და მმართველობითი სისტემების განვითარების ცენტრის (MSDC) წარმომადგენლებმა ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის მიხედვით მომზადებული მუნიციპალიტეტების 2019 წლის შეფასების შედეგები წარმოადგინეს და გამჭვირვალობის რეიტინგის პირველ ხუთეულში შემავალი მუნიციპალიტეტები დააჯილდოეს. ამ ინიციატივის ფინანსური მხარდამჭერია ღია საზოგადოების ფონდი (OSGF).
2019 წელს საუკეთესო შედეგის მქონე მუნიციპალიტეტად ქალაქ ბათუმის მუნიციპალიტეტი დასახელდა. 100%-იან შეფასების სკალაზე მას 61%-იანი შედეგი აქვს. ბათუმთან ერთად, ასევე დაჯილდოვდნენ რუსთავის (57%), ლაგოდეხის (56%), ზუგდიდის (55%) და თეთრიწყაროს (52%) მუნიციპალიტეტები. ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის მაღალი მაჩვენებელი უმეტესწილად განაპირობა ლაგოდეხის საკრებულოს გამორჩეულმა შეფასებამ (87%), რაც საუკეთესო შედეგია როგორც წარმომადგენლობით, ისე აღმასრულებელ ორგანოებს შორის. შედეგად, მუნიციპალიტეტთან ერთად ლაგოდეხის საკრებულოც დაჯილდოვდა შესაბამისი სიგელით.
რაც შეეხება რეიტინგის ყველაზე დაბალი მაჩვენებლების მქონე მუნიციპალიტეტებს, მათ შორის არიან ახალქალაქის (6%), ნინოწმინდის (7%), ასპინძის (7%), ადიგენის (8%) და სამტრედიის (9%) მუნიციპალიტეტები. ვერც ერთმა მათგანმა რეიტინგის 10%-იან ზღვარს ვერ მიაღწია.
"წელს უკვე მეორედ ჩვენ ვაფასებთ მუნიციპალიტეტების გამჭვირვალობას საქართველოში. აღსანიშნავია, რომ მერიების და საკრებულოების გამჭვირვალობამ იმატა. მიუხედავად ამ პროგრესისა, მნიშვნელოვანია მეტი არსებითი ცვლილება, მუნიციპალიტეტების ხელმძღვანელი პირების პოლიტიკური ნება და გამბედაობა, რომ სხვადასხვა კრიტერიუმით ღიაობა უფრო მაღალ ხარისხში აიყვანონ. მეტი ყურადღება უნდა დაეთმოს ისეთ ცხელ საკითხებს, როგორიცაა დასაქმებულთა მაჩვენებელი, ადმინისტრაციული ხარჯები თუ საკადრო პოლიტიკა, რაზეც ხშირად გვესმის სხვადასხვა სკანდალური ინფორმაცია ნეპოტიზმთან დაკავშირებით, მუნიციპალიტეტების მიერ დაფუძნებული იურიდიული პირების კორუფციული საკადრო პოლიტიკის შესახებ და ასე შემდეგ."- ვახტანგ ნაცვლიშვილი, ღია საზოგადოების ფონდის მონაწილეობითი დემოკრატიის პროგრამის წარმომადგენელი.
CTC-ის ექსპერტი, გიორგი ტოკლიკიშვილი: „2019 წლის შეფასების შედეგების მიხედვით, მუნიციპალიტეტების დაახლოებით 40% ვერ ცდება ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების 20%-იან ზღვარს. ყველაზე ცუდი პრაქტიკა მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული ხარჯების შესახებ ინფორმაციის გამოქვეყნებაზე ფიქსირდება. თითქმის არ ხდება მოქალაქეთა მომსახურების სფეროში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენება. მიუხედავად იმისა, რომ მერის სამოქალაქო მრჩეველთა საბჭოს შექმნა კანონისმიერი ვალდებულებაა, 11 მუნიციპალიტეტში ისინი დღემდე არ შექმნილა.“
IDFI-ის მედიის, ინტერნეტისა და ტელეკომუნიკაციების მიმართულების ხელმძღვანელმა, თეონა ტურაშვილმა ყურადღება გაამახვილა 2017-2019 წლებში მუნიციპალიტეტების გამჭვირვალობის ძირითად ტენდენციებზე და აღნიშნა, რომ „ინდექსის სამივე თემატური ბლოკის (ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება, ელექტრონული მმართველობა, მოქალაქეთა მონაწილეობა და ანგარიშვალდებულება) მიმართულებით თითქმის პროპორციული 6-7 პროცენტიანი გაუმჯობესება დაფიქსირდა.“
ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის შესახებინდექსი სწავლობს და აფასებს საქართველოს მუნიციპალური ხელისუფლების გამჭვირვალობის, მოქალაქეთა მიმართ ანგარიშვალდებულებისა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოსახლეობის მონაწილეობის ხარისხს. 2017 და 2019 წლების შედეგები და მუნიციპალიტეტების რეიტინგები ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: www.LSGIndex.org

The average rate of transparency and accountability of municipalities in Georgia still remains low – 28%, 25% for city halls and 31% for municipal councils.
On July 2, 2019 representatives of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Centre for Training and Consultancy (CTC) and Management Systems Development Center (MSDC) presented the Evaluation of Municipalities in 2019, according to the Local Self-Government Index. Municipalities in top five spots were also awarded based on the transparency index. The initiative is financially supported by Open Society Georgia Foundation (OSGF).
Batumi Municipality was named as the municipality with the highest results. According to 0-100% measurement scale, the result of Batumi Municipality was 61%. Rustavi Municipality was also awarded (57%) together with Lagodekhi (56%), Zugdidi (55%) and Tetritsqaro (52%) Municipalities.
The high score of Lagodekhi Municipality was mostly based on the prominent result of municipal council of Lagodekhi, for receiving 87%, as one of the best results among representative and executive branches. For this reason, municipal council of Lagodekhi was also awarded with a special certificate.
The lowest assessments among municipalities were received by Akhalkalaki (6%), Ninotsminda (7%), Aspindza (7%), Adigeni (8%) and Samtredia (9%) municipalities, lagging behind the 10% threshold of the ratings.
"This year is the second time we assess municipalities transparency in Georgia. We see an increase in the transparency of city halls and city councils. Despite this progress, a more substantial change and political will is needed to achieve meaningful openness levels. More attention should be paid to employment information, administrative expenses and staffing policy, where we most often hear scandals related to nepotism, corrupt staffing policies used by municipal sub-entities, etc." - said Vakhtang Natsvlishvili, Open Society Georgia Foundation Participatory Democracy Program representative.
Giorgi Toklikishvili, expert of CTC: “According to 2019 Evaluation results, about 40% o municipalities lag behind the 20% threshold of the Implementation of Proactive Disclosure. The poor practice of publishing information was identified related to the municipalities’ administrative expenses. Lack in use electronic tools has been demonstrated in the field of citizen services. Notwithstanding the fact that the founding of the Council of Civil Advisors is required by law, it has not been created in 11 municipalities so far”.
The head of IDFI’s Media, Internet and Telecommunication direction, Teona Turashvili, emphasized the main trends of transparency of municipalities between 2017 and 2019. She has noted: “All three thematic blocks of Index (proactive disclosure of public information, electronic governance, and citizen participation and accountability) has been improved by - 6-7%”.
About the Local Self-Government Index: The index assesses transparency and accountability of Georgian municipalities. The index also evaluates the quality of citizens’ participation in decision-making process. The results of 2017 and 2019 National Evaluation, as well as municipalities’ rating are available on the following website: www.LDGIndex.org