კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამა ჰიბრიდულ რეჟიმში განახლდა
2022 წლის 23 მარტს დაიწყო კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის ახალი სემესტრი, რომელიც გაიხსნა სამაგისტრო საგნით - კორუფციასთან ბრძოლა - საერთაშორისო აქტორები, ანტიკორუფციული პლატფორმები.
სასწავლო კურსს უძღვება - ქეთევან ცანავა, რომელიც არის საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის პოლიტიკის დაგეგმვისა და სამთავრობო კოორდინაციის საჯარო მმართველობის სამმართველოს უფროსი, ღია მმართველობა საქართველოს უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს მდივანი და საჯარო მმართველობის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს მდივანი.
სასწავლო კურსი გახსნეს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებათა და ხელოვნების ფაკულტეტის დეკანმა, ასოცირებულ პროფესორმა, ნინო მატარაძემ. მხარეებმა ისაუბრეს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და IDFI-ს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების შესახებ; ამავდროულად, ხაზის გაუსვეს ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარების თვალსაზრისით სტუდენტებისა და დარგის პროფესიონალებით დაკომპლექტებული, შერეული, ჯგუფების არსებობის მნიშვნელობას და საქართველოში კორუფციასთან ბრძოლის აუცილებლობას.
სხვა საკითხებთან ერთად, შემოთავაზებული საგანი სემესტრის განმავლობაში დაფარავს ისეთ თემებს როგორიცაა ანტიკორუფციული სტრატეგიები და სამოქმედო გეგმები, კორუფციასთან ბრძოლის საერთაშორისო სამართლებრივი ინსტრუმენტები, კორუფციასთან ბრძოლის საერთაშორისო და რეგიონული პლატფორმები, კორუფცია სასამართლო სისტემაში და საჯარო სერვისები და კორუფცია.
კორუფციასთან ბრძოლა - საერთაშორისო აქტორები, ანტიკორუფციული პლატფორმები არის მეცნიერებათა და ხელოვნების ფაკულტეტის სასწავლო კურიკულუმის და კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის საგანი. შედეგად, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებს შესაძლებლობა ექნებათ მიიღონ როგორც კრედიტი (ECTS), ასევე, სერტიფიკატი. მიმდინარე სემესტრში სასწავლო პროცესი წარიმართება ჰიბრიდულ რეჟიმში, რაც შესაძლებლობას მისცემს კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის მონაწილეებს დაესწრონ სასწავლო პროცესს როგორც აუდიტორიებში, ასევე, დისტანციურად.

On March 23, 2022 the SpringSemester of the Educational Certification Program began with the Master’s Degree subject: Fighting Corruption – International Actors, Anticorruption Platforms. Educational course is led by Ketevan Tsanava who is the Head of the Public Administration Unit on Policy Planning and Government Coordination at the Administration of the Government of Georgia, Secretary of the Open Government Interagency Coordination Council of Georgia and Secretary of the Interagency Coordination Council of Public Administration.
The Spring Semester was opened by the Executive Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Giorgi Kldiashvili, and by the Dean of School of Arts and Sciences of the Ilia State University, Associate Professor, Nino Mataradze. Parties discussed deepening the relationship between Ilia State University and IDFI, highlighted the importance of having the mixed groups to share the knowledge and experience among the students and practitioners and underlined the necessity to fight corruption in Georgia.
Among other topics, the mentioned course covers different topics such as anticorruption strategies and action plans, the international legal instruments in fighting corruption, the international and regional platforms in fighting corruption, corruption in court system and public services and corruption.
Fighting Corruption – International Actors, Anticorruption Platforms is the subject of the curriculum of the School of Arts and Sciences and the educational course of the Educational Certification Program in Fighting Corruption. As a result, students of Ilia State University after successful graduation of the course have the opportunity to receive the ECTS and the Certificate. The mentioned course will be lectured in hybrid attendance regime which will give the opportunity to the program participants to attend the lectures both online and in person in lecture halls.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) started the implementation of the Educational Certification Program in Fighting Corruption in 2019 in cooperation with Ilia State University. The program is financially supported by the Open Society Foundations (OSF) in the framework of the project “Building Sustainable Human Capacity in Fighting Corruption”.