სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 8 ოქტომბერი 2019
ძირითადი იდეები, კონცეფციები, თეორიები და სოციალურ მეცნიერებათა პერსპექტივები კორუფციის შესახებ - დღეს (2019 წლის 8 ოქტომბერი) ამ მოდულით დაიწყო ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ერთობლივი კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამა.
პროგრამაში მონაწილეობით 31 - სტუდენტი, საჯარო, კერძო და არასამათავრობო სექტორის წარმომადგენელი - გაიღრმავებს ცოდნას ანტიკორუფციულ თემატიკასთან დაკავშირებით და შეიძენს კორუფციის ფაქტებზე ეფექტური რეაგირების უნარ-ჩვევებს.
„მონაწილეებმა გაიარეს ურთულესი შერჩევის პროცესი. იყო შემოსული დაახლოებით 500-მდე განაცხადი, საიდანაც შეირჩნენ როგორც უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების სტუდენტები, ასევე, საჯარო სამსახურისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლები. პროგრამის გავლის შედეგად მონაწილეები არა მხოლოდ გაიღრმავებენ ცოდნას, არამედ შეეძლებათ გახდნენ კორუფციასთან ბრძოლის აქტიური მონაწილეები“, - აღნიშნა IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა.
"კორუფციასთან მებრძოლთა საგანმანათლებლო სასერტიფიკატო პროგრამის შემუშავებაპროექტის" მენეჯერი დავით მაისურაძე: "პროგრამა შედგება 8 მოდულისგან და გაგრძელდება 1 წლის განმავლობაში. სხვა თემატიკასთან ერთად, მონაწილეები შეისწავლიან ისეთ საკითხებს როგორიცაა: კორუფციისთან ბრძოლის სამართლებრივი მხარე, კარგი მმართველობა, კორუფცია და პოლიტიკა, კორუფციის ჟურნალისტური გამოძიება და როგორ მიაღწიეს წარმატებას კორფუციასთან ბრძოლის კუთხით სხვადასხვა ქვეყნებში. სწავლა წარიმართება ინტერაქტიულ რეჟიმში და მოიცავს თეორიისა და პრაქტიკის ნაზავს. მონაწილეები  იმუშავებენ პრაქტიკულ შემთხვევებზე, მონაწილეობას მიიღებენ საკითხების განხილვებში და მოამზადებენ ესეებს.“
პროგრამის ფინანსური მხარდამჭერია ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდი (OSI) და ხორციელდება ღია საზოგადოების ფონდის (OSGF) თანადაფინანსებით.
გიორგი ჩხეიძე გვიყვება იმ საინტერესო თეორიული ცოდნის და პრაქტიკული გამოცდილების შესახებ, რომელსაც
კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის მონაწილეები მისი სასწავლო მოდულის განმავლობაში მიიღებენ.

Key concepts, ideas, theories & social scientific perspectives on corruption - with this educational Module, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Ilia State University kicked off the Certification Program in Fighting Corruption.
The Program will enable 31 participants - students, persons employed in the public, private or non-governmental sectors - to deepen their knowledge about anticorruption themes as well as acquire practical skills in order to oppose corruption.
“Selection of Program participants was conducted based on the following criteria: motivation, communication, effective teamwork and presentation skills, etc. Over 500 individuals submitted their applications. The selected group is comprised of the students from higher educational institutions, and the representatives of the public and private sector. After completing the course, the Alumni Network will be created, which will bring together Program participants and foreign alumni of similar programs to sustain research plans, exchange programs and other relevant activities for the future.”, - said Giorgi Kldiashvili, Executive Director of IDFI.
Davit Maisuradze, Educational Certification Program on Fighting Corruption“ Project Manager at IDFI: "The Program consists of 8
modules and will last for one year. The participants will learn about the following topics: legal side of fighting corruption, good governance, corruption and politics, investigative journalism, how certain countries succeed in fighting corruption and etc. Lectures will be interactive, composition of theory and practical work. The participants will work on practical cases, will be involved in thematic discussions and prepare essays.”
The Program is financially supported by the Open Society Foundations with co-funding from the Open Society Georgia Foundation.
Giorgi Chkheidze speaking about the theoretical and practical aspects of his educational Module, specially