Kenedi v Hungary - ისტორიული არქივების ხელმისაწვდომობა
ფაქტობრივი გარემოებები: მოსარჩელეს წარმოადგენდა ისტორიკოსი, რომელიც იკვლევდა საიდუმლო სამსახურების საქმიანობას საბჭოთა პერიოდის დროს და ამუშავებდა საბჭოთა ქვეყნების ტოტალიტარული რეჟიმების ფუნქციონირების შედარებით სამართლებრივ კვლევას. მან მიმართა უნგრეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს საიდუმლო სამსახურს და სთხოვა ჰქონოდა წვდომა განსაზღვრულ დოკუმენტებზე, რომელიც შეეხებოდა უნგრეთის საიდუმლო სამსახურის საქმიანობაზე სამოციან წლები. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ არ მისცა უფლება გასცნობოდა ამ დოკუმენტებს და მიუთითა შინაგან საქმეთა სამინისტროს 1998 წლის 29 ოქტომბრის გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვით აღნიშნული დოკუმენტები სახელმწიფო საიდუმლოებად იყო ცნობილი 2048 წლამდე.
სასამართლოს დასაბუთება: სასამართლომ მიიჩნია, რომ მოსარჩელის მიერ მოთხოვნილი დოკუმენტების ხელმისაწვდომობაზე უარი წარმოადგენდა მოსარჩელის ინფორმაციის მიღების უფლებაში ჩარევას და არ იყო გამართლებული დემოკრატიულ საზოგადოებაში. სასამართლომ მიიჩნია, რომ გამოხატვის თავისუფლების ეფექტიანად განსახორციელებლად სახელმწიფომ უნდა უზრუნველყოს ისტორიული კვლევისათვის მნიშვნელოვანი დოკუმენტების დედნებზე ხელმისაწვდომობა ისტორიული კვლევის განხორციელების მიზნით. სასამართლომ დაადგინა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-10 მუხლის დარღვევა.
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლოს 2009 წლის 26 აგვისტოს გადაწყვეტილება, საქმეზე Kenedi v Hungary.

Facts: The applicant was a historian, who researched the functioning of the secret services in the Soviet period and prepared comparative studies of the political police forces of totalitarian regimes of Soviet-type states. He applied to the Hungarian State Security Service of the Ministry of the Interior and requested the Ministry to grant him access to certain documents concerning the functioning of the Hungarian State Security Service in the 1960s. His request was denied and the Ministy made reference to a decision of 29 October 1998 classifying the documents as State secrets until 2048.
Court’s reasoning: The Court decided that the refusal to access to requested documents was an interference with the right to receive information and was not justified in a democratic society. The Court declared that the state should ensure access to original documentary sources for legitimate historical research for the effective exercise of the freedom of expression.