მართლმსაჯულების ტენდენციები და სასამართლო სტატისტიკა - დისკუსია და ვებგვერდის პრეზენტაცია
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 28 სექტემბერი 2021
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI)  შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს მხარდაჭერით, მართლმსაჯულების ტენდენციებსა და სასამართლო სტატისტიკაზე დისკუსია გამართა.
მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა IDFI-ის პროგრამების დირექტორმა - ლევან ავალიშვილმა.
„გამჭვირვალობა და ღიაობა მნიშვნელოვნად განსაზღვრავს საზოგადოების ნდობას სასამართლო ხელისუფლების მიმართ. სტატისტიკის ხელმისაწვდომობა აუცილებელია სასამართლოების მუშაობის შესაფასებლად, ასევე არსებული ტენდენციებისა და ხარვეზების გამოსავლენად.“ - აღნიშნა IDFI-ის პროგრამების დირექტორმა, ლევან ავალიშვილმა.
დისკუსიის ფარგლებში მომხსენებლები იყვნენ: ქეთევან კუკავა - IDFI-ის კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების მიმართულების ხელმძღვანელი; გურამ იმნაძე - სოციალური სამართლიანობის ცენტრის მართლმსაჯულებისა და დემოკრატიის პროგრამის დირექტორი; ნაზი ჯანეზაშვილი - „საქართველოს სასამართლოს გუშაგის“ დირექტორი და მაია ბაქრაძე - ყოფილი მოსამართლე, დამოუკიდებელ იურისტთა ჯგუფის წევრი. მათ იმსჯელეს სასამართლო სტატისტიკის ხელმისაწვდომობის მნიშვნელობაზე, არსებული ტენდენციებსა და გამოწვევებზე.
დისკუსიის ბოლოს IDFI-ის კვლევითი მიმართულების ხელმძღვანელმა, გოგა თუშურაშვილმა  მონაწილეებს სასამართლო სტატისტიკის ელექტრონული მოდული www.idfi.ge/ge/courtstat  გააცნო. ელექტრონული მოდული  IDFI-ის მიერაა შექმნილი და წარმოადგენს მონაცემთა ვიზუალიზაციის საშუალებას, რომელიც დაინტერესებულ პირებს აძლევს სტატისტიკური ინფორმაციის დამუშავების და ანალიზის მნიშვნელოვან შესაძლებლობებს. აღნიშნულ სტატისტიკის მოდულში  ასახულია საქართველოს საერთო სასამართლოების სტატისტიკური მონაცემები, რომელსაც ამუშავებს საქართველოს უზენაესი სასამართლო.
„დაინტერესებულ პირებს  პროგრამული უზრუნველყოფის საშუალებით შესაძლებლობა აქვთ გაეცნონ 2010-2020 წლებში  სასამართლო პრაქტიკის ტენდენციებს. მათ შორის, სისხლის სამართლის საქმეებზე გამოტანილი განაჩენების, აღკვეთი ღონისძიებების შეფარდების, ადმინისტრაციული დავებზე დამდგარი შედეგების, ფარულ მიყურადებასთან დაკავშირებით განხილული შუამდგომლობების, ოჯახში ძალადობასთან დაკავშირებით საქმეების სტატისტიკას და სხვ.“ - აღნიშნა IDFI-ის კვლევითი მიმართულების ხელმძღვანელმა, გოგა თუშურაშვილმა.
ღონისძიების ჩანაწერი იხილეთ აქ.
ღონისძიების ფოტო გარელეა იხილეთ აქ.
ღონისძიება გაიმართა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (SIDA) ფინანსური მხარდაჭერით.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), with the support of the Swedish International Development Cooperation Agency held a discussion on Justice System Trends and Court Statistics.
IDFI’s Programs Director - Levan Avalishvili addressed the participants with a welcoming speech.
“Transparency and openness significantly determine the public's trust in the judiciary. Access to statistics is essential to assess the work of the courts, as well as to identify existing trends and shortcomings” – noted IDFI’s Programs Director, Levan Avalishvili.
Speakers of the discussion were: Ketevan Kukava –IDFI’s Rule of Law and Human Rights Direction Head; Guram Imnadze - Democracy and Justice Program Director at Social Justice Center; Nazi Janezashvili – Director at “Georgian Court Watch” and Maia Bakradze – Former Judge, Member of the Group of Independent Lawyers. They discussed the importance of access to court statistics, current tendencies and challenges.
At the end of the discussion, Goga Tushurashvili, IDFI’s Research Direction Head, presented to the participants an electronic module on court statistics https://idfi.ge/en/courtstat/?lang=en. The electronic module is designed by IDFI and constitutes a data visualization tool that provides stakeholders with significant opportunities for statistical information processing and analysis. The mentioned statistical module depicts the statistical data of the common courts of Georgia, which are processed by the Supreme Court of Georgia.
"Interested persons have the opportunity to get acquainted with the trends of court practice during the period of 2010-2020 through this software. Among them, statistics on verdicts in criminal cases, applied measures of restraint, the consequences of administrative disputes, motions for covert surveillance, cases of domestic violence, etc.” – pointed Goga Tushurashvili, IDFI’s Research Direction Head.
Watch a video of the event here.
Find the photos of the event here.
The event was held with the financial support of the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).