სასამართლო სისტემის რეფორმის კონცეფცია
საქართველოს სასამართლო სისტემა მწვავე კრიზისში იმყოფება, რაც წლების განმავლობაში წარუმატებლად განხორციელებული, ფრაგმენტული და არათანმიმდევრული რეფორმებით არის გამოწვეული. დროთა განმავლობაში აშკარა გახდა, რომ ხელისუფლებამ ვერ გამოავლინა პოლიტიკური ნება ხელშესახები და თანმიმდევრული ცვლილებების მოსატანად, რასაც მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფების “კლანის” გაძლიერება მოჰყვა. დღესდღეობით სისტემა კლანის ინერესებს ემსახურება, რამაც, საბოლოოდ, სასამართლოს დამოუკიდებლობისა და საზოგადოებრივი ნდობის მკვეთრი ვარდნა გამოიწვია, ხოლო სასამართლო პოლიტიკური ანგარიშსწონების იარაღად აქცია.
სასამართლო სისტემა საჭიროებს კომპლექსურ და სრულყოფილ რეფორმას. კონცეფციის მიზანია მართლმსაჯულების სისტემის ინსტიტუციონალიზაციის, არაფორმალური გავლენებისგან გათავისუფლების, შიდადემოკრატიული პროცესების წახალისებისა და უმაღლესი სტანდარტების დამკვიდრების ხელშეწყობა. რეფორმის შედეგად მოხდება იმ ინსტიტუციური თუ ფუნქციური პრობლემების აღმოფხვრა, რომლებიც აფერხებენ სასამართლოს დამოუკიდებლობას და მოსამართლის მიერ პროფესიული უფლებამოსილებების კეთილსინდისიერად და კომპეტენტურად განხორციელებას.
1. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დაკომპლექტება
პრობლემურია იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრთა დაკომპლექტების წესი. არსებული წესი არ იძლევა უმცირესობაში მყოფი მოსამართლეების ინტერესების იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს შემადგენლობაში ასახვის შესაძლებლობას, რაც ლეგიტიმაციის მინიმალურ სტანდარტზე მიუთითებს და მართლმსაჯულების სისტემაში ერთი ჯგუფის მეორე ჯგუფზე დომინირების, გავლენის სფეროების ცენტრალიზაციას იწვევს.
სათათბირო დემოკრატიის გაძლიერებითა და კონსენსუსზე ორიენტირებული პროცედურების იმპლემენტაციის გზით უნდა შეიცვალოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დაკომპლექტების წესი და უფლებამოსილების ფარგლები. კერძოდ, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დაკომპლექტების პროცესში ფუნქციური დატვირთვა უნდა მიენიჭოს საქართველოს მოსამართლეთა კონფერენციის უმცირესობის ინტერესებს, პარლამენტის კვოტით არამოსამართლე წევრების არჩევის შემთხვევაში კი ოპოზიციის როლი უნდა გაიზარდოს.
რეფორმის შედეგად:
- იუსტიციის საბჭოს 8-ვე მოსამართლე წევრი მოსამართლეთა კონფერენციამ 4 წელიწადში ერთხელ უნდა აირჩიოს
- ერთი მოსამართლე უფლებამოსილი უნდა იყოს, ხმა მისცეს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრობის მხოლოდ ერთ კანდიდატს;
- კონფერენციაზე არჩეულ უნდა იქნეს საუკეთესო შედეგის მქონე 8 კანდიდატი;
- იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტისას, დარჩენილი ვადით მის ადგილს უნდა იკავებდეს სიაში მომდევნო კანდიდატი. თუკი კანდიდატებს ხმათა თანაბარი რაოდენობა დაუგროვდათ, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრის გამოსავლენად უნდა ჩატარდეს წილისყრა.
- პარლამენტის კვოტით ასარჩევი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების არჩევა მოხდეს ღია და გამჭვირვალე პროცესის შედეგად;
- პარლამენტის კვოტით ასარჩევი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრები უმცირესობისა და უმრავლესობის ერთდოული მხარდაჭერის შედეგად უნდა აირჩეოდნენ.
- პრეზიდენტის კვოტით ასარჩევი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრი ღია, სამართლიანი და დასაბუთებული პროცედურის შედეგად უნდა დაინიშნოს თანამდებობაზე.
2. უზენაესი სასამართლოს წევრების დანიშვნა
2019 წლის 12 დეკემბერს საქართველოს პარლამენტმა უზენაესი სასამართლოს თანამდებობაზე უვადოდ განაწესა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ წარდგენილი 14 კანდიდატი. მიუხედავად იმისა, რომ საჯარო საკომიტეტო მოსმენების ფარგლებში აშკარად გამოვლინდა თითოეული კანდიდატის კომპეტენტურობასთან, კეთილსინდისიერებასთან თუ ღირებულებით სისტემასთან დაკავშირებული პრობლემები, საქართველოს პარლამენტმა არ გაუწია ანგარიში სამოქალაქო სექტორის თუ საერთაშორისო საზოგადოების (ეუთო/ოდირის მკვეთრად კრიტიკული დასკვნა) აქტიური მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილ ხარვეზებსა თუ დასკვნებს, და მხარი დაუჭირა მათ თანამდებობაზე უვადოდ განწესებას.
ხარვეზიანია და მოწესრიგებას საჭიროებს უზენაესი სასამართლოს დაკომპლექტების პროცედურის მარეგულირებელი საკანონმდებლო ბაზა.
- უზენაესი სასამართლოს წევრობის კანდიდატი პარლამენტის უმრავლესობისა და უმცირესობის ერთდროული მხარდაჭერის საფუძველზე უნდა ინიშნებოდეს.
- კანონმდებლობაში უნდა დაინერგოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრსა და მოსამართლეობის კანდიდატს შორის ინტერესთა შეუთავსებლობის საკითხთან დაკავშირებით.
- შერცევუს პროცესში (როგორც საბჭოში, ისე პარალამენტში) საჯაროობა და გამჭირვალობა საკანონმდებლო დონეზე უნდა იყოს უზრუნველყოფილი;
3. მოსამართლეთა ინდივიდუალური, ფუნქციური და ინსტიტუციური დამოუკიდებლობა
მოსამართლის მიერ საკუთარი პროფესიული უფლებამოსილებების ეფექტიანად და ხარისხიანდ განხორციელება დიდწილად არის დამოკიდებული სასამართლო აპარატის იმ მოხელეებზეც, რომელთა ფუნქციებიც პირდაპირ არის დაკავშირებული სასამართლოში სამართალწარმოების განხორციელებასთან. მოქმედი კანონმდებლობით, პირველი და მეორე ინსტანციის სასამართლოებში საკონკურსო კომისია, ხოლო უზენაეს სასამართლოში უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე განსაზღვრავს მოსამართლის თანაშემწისა და სხდომის მდივნის ვაკანტურ თანამდებობაზე პირთა დანიშვნის საკითხს. საკონკურსო კომისიას სრული დისკრეციის ფარგლებში აკომპლექტებს სასამართლოს თავმჯდომარე. გამომდინარე იქიდან, რომ პირველი და მეორე ინსტანციის სასამართლოს თავმჯდომარეები ე.წ. კლანის წევრებთან დაახლოებულ პირებად მოიაზრებიან, არსებობს გონივრული ეჭვი, რომ საკონკურსო კომისია, სასამართლო სისტემაში მოქმედი გავლენიანი ჯგუფის ხელში, დამატებითი ბერკეტია, მოსამართლის დამოუკიდებლობაზე გავლენის მოსახდენად. ამასთან მოსამართლის ინდივიდუალურ დამოუკიდებლობას შეიძლება საფრთხეს უქმნიდეს არამხოლოდ მისი ავტონომიის უზრუნველყმყოფი საკანონმდებლო გარანტიების არარსებობა, არამედ მოსამართლის საქმიანობის, მისი წახალისების თუ დაწინაურების მომწესრიგებელი ნორმების ბუნდოვანი ხასიათი და პრაქტიკა.
- უნდა ჩამოყალიბდეს მოსამართლის კაბინეტი, რაც გულისხმობს მოსამართლის მიერ საკუთარი თანაშემწეებისა და სხდომის მდივნის დაკომპლექტებაში მნიშვნელოვანი წვლილის შეტანის უფლებამოსილებას;
- უნდა დადგინდეს მოსამართლეთა წახალისებისა და დაწინაურების განჭვრეტადი და არადისკრიმინაციული სისტემა, რომლის ფარგლებშიც ცხადად იქნება წარმოდგენილი დაწინაურების განმსაზღვრელი კრიტერიუმები. ამ კრიტერიუმებით მოსამართლეების წახალისება დაკავშირებული უნდა იყოს მოსამართლის პროფესიულ განვითარებასთან, სამოსამართლო და აკადემიურ საქმიანობასთან.
4. სასამართლოს ჩაკეტილობა, ახალი ნაკადის შედინება და მოსამართლეთა დანიშვნა
დღესდღეობით ქართული მართლმსაჯულების სისტემაში ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად სისტემის ჩაკეტილობა რჩება. ვინაიდან სისტემაში, ახალი კვალიფიციური კადრების შედინება და მოსამართლეთა რაოდენობის ზრდა, პირდაპირ კავშირშია სასამართლოს შიგნით გავლენიანი ჯგუფის ძალაუფლების შემცირებასთან იუსტიციის უმაღლესი სკოლის მეშვეობით, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო მკაცრად აკონტროლებს ახალი კადრების მართლმსაჯულების სისტემაში შედინების პროცესს და ქმნის მნიშვნელოვან ბარიერებს. დამოუკიდებლობის უზრუნველსაყოფად, მნიშვნელოვანია გადაიხედოს უმაღლესი საბჭოს მიერ უმაღლესი სკოლის ფორმირების მექანიზმი, ისე, რომ მაქსიმალურად შესუსტდეს საბჭოს ძალაუფლება ახალი ადამიანების მოსამართლეთა პროფესიაში შესვლის კონტროლზე.
ამასთან მოსამართლეთა შერჩევა/დანიშვნის პროცესის გაუმჯობესებისთვის, აუცილებელია დაწესდეს ცხადი და არადისკრიმინაციული მექანიზმი, რომელიც მაქსიმალურად გაართულებს სუბიექტური გადაწყვეტილებების მიღების შესაძლებლობას.
- საკანონმდებლო დეტალიზაციის მაღალი ხარისხით უნდა განისაზღვროს იუსტიციის უმაღლესი სკოლის მსმენელთა შერჩევის კრიტერიუმები.
- მოსამართლეები უნდა ინიშნებოდნენ ღია სხდომაზე ღია კენჭისყრით, მოსამართლეთა დანიშვნის თაობაზე მიღებული გადაწყვეტილების დასაბუთების ვალდებულების ფარგლებში;
- სასამართლო ხელისუფლების ჩაკეტილობისა და იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ხელთ არსებული ძალაუფლების დეცენტრალიზაციისათვის, აუცილებელია, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ბაზაზე შეიქმნას იუსტიციის უმაღლესი სკოლის ალტერნატივები, რომლებიც მოსამართლეობის მსურველთა უფრო ფართო სპექტრს შესაძლებლობას მისცემს შეიძინოს სათანადო ცოდნა, და შესაბამისი გამოცდების ჩაბარების შემთხვევაში, სასამართლო სისტემაში კარიერის განვითარების შესაძლებლობას მისცემს.
- იუსტიციის უმაღლეს სკოლაში სწავლა მსმენელებს არ უნდა უქმნიდეს სამართლებრივ ბარიერს სხვა ტიპის პროფესიული საქმიანობის განსახორციელებლად.
5.  გადატვირთულობა, მოსამართლეთა რაოდენობა და სასამართლოს აპარატის შრომის ანაზღაურება
სასამართლო სისტემის ერთ-ერთი უმთავრესი გამოწვევას საქმეთა გადატვირთულობა წარმოადგენს. საქმეების განხილვის გაჭიანურების ტენდენცია საზოგადოებას ართმევს შესაძლებლობას, ისარგებლოს დროული და ხარისხიანი მართლმსაჯულებით, ასევე, როდესაც მოსამართლეს უწევს არაგონივრულად დიდი მოცულობის დავათა განხილვა, მაღალია დაუდევრობის, შეცდომის დაშვების, საკანონმდებლო ვადების დარღვევის რისკი, რაც ნიშნავს იმას, რომ მოსამართლე შედარებით უფრო მოწყვლადი ხდება დისციპლინური პასუხისმგებლობასთან მიმართებით და ამდენად, ჩნდება ბოროტი განზრახვით მისი ავტონომიის შეზღუდვის დამატებითი მექანიზმი. სასამართლოს გადატვირთულობის პრობლემას შესაძლოა როგორც გაზრდილი საქმეთა ნაკადი, ასევე ადამიანური რესურსის ნაკლებობა წარმოადგენდეს.
- საქმეთა ნაკადის გათვა
საკანონმდებლო დეტალიზაციის მაღალი ხარისხით უნდა განისაზღვროს იუსტიციის უმაღლესი სკოლის მსმენელთა შერჩევის კრიტერიუმები.
6. სასამრთლოს თავმჯდომარეები
მოსამართლის ინდივიდუალური დამოუკიდებლობის უზრუნველსაყოფად და სასამართლო სისტემის ინსტიტუციური გაჯანსაღებისთვის, აუცილებელია იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ხელში არსებული ძალაუფლების დეცენტრალიზაცია. სასამართლოს თავმჯდომარის ინსტიტუტი მართლმსაჯულების სისტემის ორგანიზაციული მოწყობის ვერტიკალური სქემის ძირითადი ბირთვია. მოქმედი კანონმდებლობით, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო ნიშნავს პირველი და მეორე ინსტანციის სასამართლოების თავმჯდომარეებს, სასამართლოს თავმჯდომარეები კი აღჭურვილნი არიან რიგი ორგანიზაციული და ფუნქციური უფლებამოსილებებით, რომლებიც პირდაპირ აისახება მოსამართლის მიერ საკუთარი პროფესიული უფლებამოსილებების განხორციელებაზე.
- იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ნაცვლად, სასამართლოს თავმჯდომარის პოზიციაზე განწესება შიდაინსტიტუციური დემოკრატიის განხორციელების გზით უნდა მოხდეს - კონკრეტული სასამართლოს მოსამართლეებს შესაძლებლობა უნდა მიეცეთ ხმათა უმრავლესობით აირჩიონ სასამართლოს თავმჯდომარე.
- ერთმანეთისგან უნდა გაიმიჯნოს სასამართლოს თავმჯდომარისა და სასამართლოს მენეჯერის უფლებამოსილებები. სასამართლოს მენეჯერს მთლიანად უნდა გადაეცეს სასამართლოს შიდაორგანიზაციული და ფუნქციური ადმინისტრირების ბერკეტები.
7. ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო
სასამართლო სისტემისადმი საზოგადოებრივი ნდობის ფორმირება დამოკიდებულია მასში მიმდინარე პროცესების გამჭვირვალობის ხარისხზე და სახალხო ლეგიტიმაციის კომპონენტზე. მართლმსაჯულების განხორცილების პროცესში სახალხო ლეგიტიმაციის იდეის ისტორიულად და დოქტრინალურად განმტკიცებული გამოხატულება ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტია. საქართველოს კანონმდებლობით, ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო განიხილავს მხოლოდ სისხლის სამართლის საქმეებს იმ კატეგორიის ბრალდებებზე, რომლებიც პირდაპირ არის მითითებული სისხლის სამართლის კოდექსში.
- უნდა გაიზარდოს ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს უფლებამოსილება, რაც გულისხმობს პირის უფლებას, უზრუნველყოფილ იქნეს ნაფიც-მსაჯულთა მონაწილეობა იმ ტიპის სამართალწარმოებაში, რომლის ფარგლებშიც მას პასუხისმგებლობის სახით, შესაძლოა, დაეკისროს თავისუფლების აღკვეთა;
- ადამიანური რესურსის დაზოგვისა და პროცესების დღევანდელზე უფრო მეტად გაჭიანურების თავიდან აცილების მიზნით, შესაძლოა ამერიკის შეერთებული შტატების სასამართლოების მოდელის გაზიარება. ისეთი საქმეები, რომლებსაც არ აქვთ ფართო სოციალური გავლენა, შესაძლოა, არანაკლებ 6-მა ნაფიცმა მსაჯულმა განიხილოს;
- ნაფიცმა მსაჯულებმა ერთპიროვნული გადაწყვეტილება “preponderance of the evidence,” or “more true than not“ სტანდარტის საფუძველზე უნდა მიიღონ. აღნიშნულ პროცესში მოსამართლეების როლი, მხოლოდ სათანადო კანონმდებლობის განსაზღვრითა და მსაჯულთა მიერ დარღვევის დადგენის შემთხვევაში, კანონის ფარგლებში, შესაბამისი პასუხისმგებლობის განსაზღვრით შემოიფარგლება.

Georgian judiciary is in a state of severe crisis, caused by years of unsuccessful, fragmented and inconsistent reforms. Over time, it became apparent that the authorities failed to show the political will to bring about tangible and consistent change, which led to the strengthening of the influential group of judges, often referred to as the "clan". Today, the system serves the interests of the clan, which eventually led to a sharp decline in the independence and public confidence of the judiciary, and subsequently turned the court into a tool of political accountability.
The concept aims to facilitate institutionalization of the justice system, its liberation from informal influence, support for internal democratic processes, and the establishment of the highest standards. The reform will address institutional and functional problems which obstruct judicial independence and judges’ ability to exercise their professional authority competently and with integrity.
The rule of staffing the High Council of Justice (HCJ) is problematic. The existing rule does not allow reflecting the interests of the judges who are in the minority in the composition of the HCJ. This causes domination of one group over another and centralization of the spheres of influence within the justice system.
The rule of staffing the HCJ and its mandate must be changed through strengthening consultative democracy and implementing consensus-oriented procedures. Specifically, the interests of the minority in the Conference of Judges of Georgia must be given an operational role in the process of staffing the HCJ; the role of the opposition must be strengthened when electing non-judicial members from the parliamentary quota.
As a result of the reform:
- All eight judicial members of the HCJ must be elected by the Conference of Judges every four years;
- Each judge must be authorized to vote for only one HCJ membership candidate;
- Eight candidates who demonstrate the best results must be elected by the Conference;
- In the event of early termination of powers of an HCJ member, his or her place for the remainder of the term must be assumed by the next candidate on the list. If candidates receive an equal number of votes, the decision on who becomes an HCJ member must be made by drawing lots;
- The HCJ members from the parliamentary quota must be elected through an open and transparent process;
- The HCJ members from the parliamentary quota must be elected with the support from both the parliamentary majority and minority;
- The HCJ member from the presidential quota must be appointed as a result of an open, fair, and substantiated procedure.
On 12 December 2019, the Parliament of Georgia granted lifetime Supreme Court appointments to the 14 candidates nominated by the HCJ. Despite the fact that, during public committee hearings, the problems concerning each candidate’s competency, integrity and system of values were made clear, the Parliament of Georgia did not consider the shortcomings or the conclusions made as a result of active monitoring conducted by the civil society sector and international society (harshly critical conclusion by OSCE/ODIHR) and supported their lifetime appointment.
The legal basis regulating the procedure of staffing the Supreme Court is flawed and needs to be improved.
- A candidate for the membership of the Supreme Court must be appointed based on the support from both the parliamentary majority and minority;
- The issue of the conflict of interests between an HCJ member and a judicial candidate must be regulated by law;
- Openness and transparency of the selection process (both at the HCJ and the Parliament) must be ensured by law.
Exercising professional authority by a judge in an efficient and high-quality manner to a great extent depends on the staffers of the judicial bureaucracy whose work is directly related to the administration of justice by the court. According to the current legislation, in the court of the first and second instance, a competition commission decides on the issue of appointment of persons to the vacant positions of judicial aides and session secretaries; at the Supreme Court, this is done by the chairperson of the Supreme Court. The competition commission is staffed by a court chairperson at his or her full discretion. Given the fact that chairpersons of courts of the first and second instances are considered to be persons close to the so-called clan members, there is a reasonable suspicion that a competition commission is an additional lever in the hands of the influential group within the judicial system to influence judicial independence. In addition, the individual independence of judges may be threatened not only by the absence of legal guarantees ensuring their autonomy but also by the vague nature of the norms regulating the work, reward or promotion of judges as well as the existing practice.
- A judicial cabinet must be established, which implies that a judge should have the authority to significantly contribute to the appointment of his or her own aides and session secretaries;
- A predictable and non-discriminatory system of rewarding and promoting judges must be established, with clear criteria determining promotion. Rewarding judges based on these criteria must be linked to their professional development, judicial and academic activities.
The closed nature of the Georgian justice system remains one of the key challenges in this system. Since the inflow of new, qualified employees into the system and an increase in the number of judges is directly related to diminishing the power of an influential group within the system, the HCJ strictly controls the process of entry of new employees into the justice system by means of the High School of Justice and creates significant obstacles in the process. In order to ensure [judicial] independence, it is important to revise the mechanism of the formation of the High School of Justice by the HCJ in such a way as to weaken as much as possible the Council’s control over new people acquiring the judicial profession.
Also, in order to improve the process of judicial selection/appointment, a clear and non-discriminatory mechanism, which would rule out as much as possible an opportunity for making subjective decisions, must be introduced.
- The admission criteria for the High Council of Justice must be defined in detail by the law;
- Judges must be appointed at an open session through an open ballot, within the framework of an obligation to substantiate decisions on judicial appointments;
- To open up the judiciary and to decentralize the power concentrated in the hands of the HCJ, alternatives to the High School of Justice must be created within higher education institutions; this will allow more judicial aspirants to acquire relevant knowledge and to have an opportunity to develop their career in the judicial system after passing corresponding examinations.
- Studying at the High School of Justice must not create legal obstacles to its students if they wish to choose a different line of work.
Case overload is one of the key challenges facing the judicial system. The trend of hearing delays deprives the public of an opportunity to benefit from timely and high-quality justice. Furthermore, when judges have to consider an unreasonably high number of disputes, the risk of negligence, mistakes, and failure to meet deadlines is high, which means that judges become relatively more vulnerable to disciplinary liability. This creates an additional mechanism of ill-intentioned restriction of their autonomy. The problem of case overload in courts can be caused by both an increased number of cases as well as a shortage of human resources.
- An optimal number of judges in common courts must be determined based on the inflow of cases (the number of unconsidered, ongoing, and pending cases);
- Fair labor conditions must be ensured for the court staff. Also, the court staff hiring must be done based on sound and fair competition;
- The electronic system of case distribution must be improved, and the issue of the creation of narrow specialization must be better regulated.
In order to ensure the individual independence of judges and for institutional improvement of the judicial system, the power concentrated in the hands of the HCJ must be decentralized. The institution of court chairpersons is the core of the vertical arrangement of the justice system. According to the current legislation, the HCJ appoints chairpersons of the courts of the first and second instance, and court chairpersons have a number of organizational and functional responsibilities which directly affect the way the judges exercise their authority.
- The appointment of a court chairperson must occur through exercising internal institutional democracy rather than by the HCJ – judges of specific courts must be given an opportunity to elect their court chairperson by a majority of votes;
- The responsibilities of court chairpersons must be separated from those of court managers. Court managers must be given full control over the internal organizational and operational administration of courts.
The establishment of public trust in the judicial system depends on the degree of transparency of the processes unfolding there and on the component of public legitimacy. The institution of a jury trial is an expression of the idea of public legitimacy in the process of justice administration, backed by both history and doctrine. According to the Georgian legislation, the jury only considers criminal cases concerning the category of charges indicated directly in the Criminal Code.
- The mandate of jury trials must be expanded, which implies a person’s right to participation of jury in trials where this person may face a custodial sentence;
- To save human resources and in order to avoid greater delays than those experienced currently, it is possible to adopt the model of U.S. courts. The cases which do not have a broad social impact may be considered by a minimum of six jurors;
- Jurors must make a unanimous decision based on the “preponderance of evidence” or “more true than not” standard. The role of judges in such trials is limited to defining corresponding legislation and determining corresponding punishment envisaged by the law in the event the jurors establish the violation.