5 ივლისს ამერიკის შეერთებული შტატების კონგრესის ასიგნებათა კომიტეტმა გამოაქვეყნა 2021 წლის კანონპროექტი, რომლის ინიცირება სახელმწიფო და საგარეო ოპერაციების და მათთან დაკავშირებული პროგრამების ქვეკომიტეტმა განახორციელა. კანონპროექტში განსაზღვრულია სახელმწიფო დეპარტამენტის პრიორიტეტები 2021 ფისკალური წლისთვის. დოკუმენტში საუბარია საქართველოსთვის განკუთვნილ ფინანსურ დახმარებაზეც $132,025,000-ის ოდენობით. თუმცა, აქვე მითითებულია დაფინანსების შეჩერების საკითხი, რომლის მიხედვით, გამოყოფილი დახმარების 15%-ის შეჩერება შესაძლებელია იქამდე, სანამ ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტი არ დაადგენს და მოახსენებს კონგრესს, რომ საქართველოს მთავრობა ეფექტიან ნაბიჯებს დგამს შემდეგი სამი მიმართულებით:
ა) დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერება;
ბ) ხელისუფლებაში არსებულ კორუფციასთან ბრძოლა;
გ) კერძო სექტორში კანონის უზენაესობის საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისად უზრუნველყოფა.
გვსურს, გამოვეხმაუროთ აღნიშნულ ფაქტს და კიდევ ერთხელ მოვუწოდოთ საქართველოს ხელისუფლებას, გადადგას ეფექტიანი ნაბიჯები კორუფციასთან, განსაკუთრებით, მაღალი დონის კორუფციასთან ბრძოლის მიზნით. როგორც არაერთხელ აღგვინიშნავს, საქართველოში ბოლო წლების განმავლობაში კორუფციასთან ბრძოლის მიზნით მნიშვნელოვანი რეფორმები არ განხორციელებულა და ამ მიმართულებით პროგრესი აღარ ფიქსირდება. უფრო მეტიც, კორუფციასთან ბრძოლაში მიღწეული წარმატების მაჩვენებლები წლიდან წლამდე უარესდება. Trace International-ის მიერ გამოქვეყნებული ბიზნესის კორუფციის რისკის ინდექსის მიხედვით 2019 წელს საქართველოში ბიზნესის კორუფციის რისკმა 3 ქულით მოიმატა და შეფასებული ოთხი მიმართულებიდან ყველაზე მაღალი საფრთხის შემცველად კორუფციული რისკების აღკვეთის მიმართულება განისაზღვრა. Heritage Foundation-ის ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის 2019 წლის ანალიზის მიხედვით, წვრილმანი კორუფციის ბრძოლის მიმართულებით წარმატების მიუხედავად საქართველოში ოფიციალურ პირებთან დაკავშირებული მაღალი დონის კორუფცია კვლავ პრობლემად რჩება. საქართველოში მაღალი დონის კორუფციის არსებობაზე მიუთითებდა ევროკავშირის პარლამენტის რეზოლუცია 2018 წელს [1] და აღნიშნულის შესახებ, უკვე დიდი ხანია, საუბრობს სამოქალაქო საზოგადოებაც.[2] Transparency International (TI)-ის კორუფციის აღქმის ინდექსის მიხედვით 2019 წელს საქართველო 180 ქვეყანას შორის 44-ე ადგილზე იყო 56 ქულით, რაც გაუარესებული მაჩვენებელია წინა წელთან შედარებით, როცა საქართველო 180 ქვეყანას შორის 58 ქულით 41-ე ადგილს იკავებდა. კორუფციის აღქმის ინდექსის თანახმად, რეგიონის ქვეყნებში პრობლემას წარმოადგენს ძალაუფლების არასათანადო გამიჯვნა, სახელმწიფო რესურსების არამიზნობრივი ხარჯვა საარჩევნო მიზნებისთვის, სახელმწიფო ხელისუფლების კერძო პირის ხელში თავმოყრა.
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა ხელისუფლებას ჯერ კიდევ 2018 წელს შესთავაზეს, ღია მმართველობა საქართველოს 2018-2020 წლების სამოქმედო გეგმაში გაეთვალისწინებინათ დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სამსახურის შექმნა. აღნიშნული ვალდებულების განსაზღვრა შესთავაზეს ხელისუფლებას სამოქალაქო ორგანიზაციებმა 2019 წელსაც, ანტიკორუფციული სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავებისას. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში კომპლექსური და მაღალი დონის კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის საჭიროება დადასტურებულია როგორც ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოების მიერ, ასევე საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან, საქართველოს ხელისუფლება ჯერ კიდევ არ აღიარებს აღნიშნულ გამოწვევას და არც ღია მმართველობა საქართველოს და არც ეროვნულ ანტიკორუფციულ სამოქმედო გეგმებში არ გვხვდება კონკრეტული ვალდებულება მაღალი დონის კორუფციის პრევენციასთან დაკავშირებით.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მყარად ვრჩებით ჩვენს პოზიციაზე და მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, გაითვალისწინოს სტრატეგიული პარტნიორების და სამოქალაქო ორგანიზაციების რეკომენდაციები, განახორციელოს სიღრმისეული ანალიზი ქვეყანაში მაღალი დონის კორუფციასთან დაკავშირებით და აიღოს ისეთი მნიშვნელოვანი ვალდებულება, როგორიცაა დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სააგენტოს შექმნა, რომლის მთავარი ფუნქცია სწორედ მაღალი დონის კორუფციის პრევენცია და გამოძიება იქნება.
საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო (TIG)
სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი (CSI)
__
[1] European Parliament resolution of 14 November 2018 on the implementation of the EU Association Agreement with Georgia (2017/2282(INI)), პარ. 22.
[2] საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო, მაღალი დონის კორუფციის სავარაუდო შემთხვევები ანტიკორუფციულ სისტემაში ძირეული ცვლილების საჭიროებაზე მიუთითებს; ღია საზოგადოების ფონდი, მაღალი დონის კორუფციის აღმოფხვრა საქართველოში: ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ასოცირების დღის წესრიგით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულება; ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი, საქართველოში ელიტურ კორუფციასთან ბრძოლა კვლავ გამოწვევად რჩება.

On 5 July, 2020 the House Committee on Appropriations of the US Congress published the bill on allocation of finances for 2021 initiated by the State, Foreign Operations, and Related Programs Subcommittee. The bill determines State Department’s priorities for 2021 fiscal year. Among others, financial assistance for Georgia in amount of $132,025,000 is mentioned in the document. However, the withholding of funds is also indicated in the bill, according to which, 15% of financial assistance may not be obligated until the Secretary of State determines and reports to the Committees on Appropriations that such government is taking effective steps to:
a) strengthen democratic institutions;
b) combat corruption within the government;
c) ensure the rule of law in the private sector is consistent with internationally recognized standards.
We, the non-governmental organizations, once again call the Government of Georgia for taking effective steps to fight corruption, especially the high-level corruption. As we have stated number of times, important reforms against corruption have not been implemented in the country in the recent years and the progress in this direction in no longer observed. Moreover, the success rate in fighting corruption is being slowly deteriorating from year to year. According to 2019 Business Bribery Risk Index by Trace International business bribery risk increased by 3 points in the last three years in Georgia. Out of four domains assessed by the index, the highest risk in Georgia exists in the deterrence of corruption. According to 2019 Economic Freedom Index of the Heritage foundation, even though Georgia has made great progress in fighting petty corruption, high-level corruption by public officials remains a problem in the country. High-level corruption in Georgia was mentioned as a challenge in the EU Parliament resolution of 2018[1] and has been discussed by the civil society for a while now.[2] According to 2019 Corruption Perception Index by Transparency International Georgia was ranked 44th out of 180 countries with the score of 56. The index is worsened compared to the previous year as in 2018, Georgia was on the 41st place with the score 58. Based on the CPI across the region countries experience limited separation of powers, abuse of state resources for electoral purposes, as well as concentration of power in private hands.
Back in 2018, civil society organizations proposed the Government to consider the creation of an independent anticorruption service and foresee the relevant commitment in Georgia's 2018-2020 Action Plan. This commitment was proposed to the government by civil society organizations in 2019 as well, when developing the Anti-Corruption Strategy and Action Plan. Although the need to combat complex and high-level corruption in Georgia has been confirmed by both the local civil society and international partners, the Government has not yet acknowledged this challenge, and neither Open Government nor Georgia's National Anti-Corruption action plan has a specific commitment to face this challenge.
Based on all the above-mentioned, we remain firmly committed to our opinion and call on the Georgian authorities to take into account the recommendations of strategic partners and civil society organizations, to conduct in-depth analysis of high-level corruption in the country and to undertake important commitment such as establishing an Independent Anticorruption Agency for investigation of high-level corruption cases.
Transparency International – Georgia (TIG)
[1] European Parliament resolution of 14 November 2018 on the implementation of the EU Association Agreement with Georgia (2017/2282(INI)), პარ. 22.
[2] Transparency International – Georgia, Alleged cases of high-level corruption point at need for drastic changes in anti-corruption system; Open Society Fund, Addressing High-Level Corruption in Georgia: Progress Toward Meeting the EU-Georgia Association Agenda Commitments; Institute for Development of Freedom of Information, The Georgian National Anti-Corruption System is Ineffective against High Level Corruption.