ავტორი: სოფიო გიორგაძე
2017 წლის 15 ივნისს, IDFI-ის ორგანიზებით გაიმართა სამუშაო შეხვედრა ონლაინ კონტენტის დაბლოკვის, გაფილტვრისა და მოხსნის რეგულაციების შესახებ. შეხვედრას ესწრებოდნენ სახელმწიფო და კერძო სექტორის, მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
მომხსენებლებს შორის იყვნენ:
გიორგი ბერაია - IDFI-ის კანონის უზენაესობის მიმართულების ხელმძღვანელი. (თემა: უკანონო ონლაინ კონტენტის გაფილტვრის, დაბლოკვისა და მოხსნის რეგულაციები საქართველოში);
გიორგი ნონიაშვილი - სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED). (თემა: ინტერნეტ კონტენტის რეგულირება საქართველოში - მზარდი გამოწვევები);
ეკატერინე ხუციშვილი - საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი, სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების დეპარტამენტის უფროსი. (თემა: ონლაინ კონტენტის სისხლის საპროცესო რეგულირება);
უჩა სეთური - საქართველოს მცირე და საშუალო სატელეკომუნიკაციო ოპერატორების ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი. (თემა:
მცირე და საშუალო ოპერატორების წინაშე არსებული მთავარი გამოწვევები);
IDFI-ის წარმომადგენელმა გიორგი ბერაიამ ინტერნეტ რეგულირების სფეროში არსებული მთავარი გამოწვევები განიხილა. მან ყურადღება გაამახვილა დაუშვებელი პროდუქციის ცნებასა და საავტორო უფლებებთან დაკავშირებულ საკითხებზე და ამ კუთხით კომუნიკაციების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის უფლებამოსილებები და პრაქტიკა გამოყო.
გიორგი ნონიაშვილის თქმით, დღესდღეობით ქვეყანაში არ არსებობს ეფექტური მექანიზმი, რომელიც ინტერნეტში უკანონო ონლაინ კონტენტის რეგულირების პრობლემას გადაჭრის და მნიშვნელოვანია, ამ მხრივ, ისეთი წამყვანი ქვეყნების გამოცდილების გათვალისწინება, როგორიცაა: ესტონეთი, ისლანდია, კანადა, აშშ და სხვა.
დისკუსიის მონაწილეებმა წარადგინეს რეკომენდაციები ისეთ საკითხებთან დაკავშირებით, როგორიცაა: პორნოგრაფიული, ძალადობის შემცველი და შეურაცხმყოფელი პროდუქციის რეგულირება, ასევე, კერძო სექტორის უფლებამოსილება დაუშვებელ პროდუქციასთან მიმართებაში.
კომპანია მაგთიკომის იურისტმა ირაკლი შარაბიძემ აღნიშნა, რომ არასწორია ინტერნეტ მიმწოდებელს დაეკისროს პასუხისმგებლობა დაუშვებელ პროდუქციასთან დაკავშირებით. მისი თქმით, ოპერატორი ვერ გახდება ცენზორი.
შეხვედრის დასკვნით ეტაპზე, საქართველოს მცირე და საშუალო სატელეკომუნიკაციო ოპერატორების ასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა უჩა სეთურმა თვითრეგულირების კოდექსის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. მისი თქმით, თვითრეგულირების კოდექსი სწორედ იმ პატარა ოპერატორებისთვისაა განკუთვნილი, რომლებსაც არ ჰყავთ საკუთარი იურისტები და არ გააჩნიათ ფართო ადმინისტრაციული რესურსი.
შეხვედრა ჩატარდა IDFI-ის პროექტ „საქართველოში ინტერნეტის თავისუფლების სამართლებრივი გარანტიების გაუმჯობესებას“ ფარგლებში. IDFI მომავალში აღნიშნულ საკითხზე კვლევისა და რეკომენდაციების გამოქვეყნებას გეგმავს.

Author: Sofio Giorgadze
On June 15, 2017, IDFI organized a workshop on the regulation of blocking, filtering and removal of online content. Representatives of the government, business, media and civil society attended the meeting.
Main speakers were:
Giorgi Beraia – Rule of Law Direction Lead at IDFI. (Topic: Regulation of Blocking, Filtering and Removal of Illegal Online Content in Georgia)
Giorgi Noniashvili – International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED). (Topic: Regulation of Internet Content in Georgia – Increasing Challenges)
Ekaterine Khutsishvili – Public Defender’s Office, Head of the Criminal Justice Department. (Topic: Online Content Criminal Procedure Regulation)
Ucha Seturi – Head of the Small and Medium Telecom Operators Association of Georgia. (Topic: Main Challenges for Small and Medium Operators)
IDFI representative Giorgi Beraia spoke about the nature and importance of previous meetings and discussed the main challenges of internet regulation. He emphasized problems related to inadmissible production and copyright, and mentioned the authority and experience of the Georgian National Communication Commission in this regard.
According to Giorgi Noniashvili, currently Georgia does not have any effective mechanism to solve the problem of regulating illegal online content. For this reason, Georgia must take into account the experience of leading countries such as: Estonia, Iceland, Canada, and USA.
Participants also presented recommendations on regulating “pornographic”, “violent” and “insulting” content, as well as the authority of the private sector regarding “inadmissible production”.
Irakli Sharabidze, lawer at Magticom mentioned that internet providers must not be obligated to take responsibility when it comes to inadmissible production. According to him, an internet service provider should not become a censor.
Towards the end of the workshop, Ucha Seturi discussed the importance of using Self-Regulation Codes. According to him, this code is meant for those small and medium operators that do not have their own lawyers and big administrative resources.
The workshop was organized within the framework of the project Improving Legal Safeguards for Internet Freedoms in Georgia. IDFI plans to prepare a research and recommendations on the topic in the future.