ინტერნეტი, როგორც ადამიანის უფლება
შაბათს, 6 დეკემბერს, განათლების მულტიმედია ცენტრში გაიმართა დისკუსია სახელწოდებით „ინტერნეტი, როგორც ადამიანის უფლება“. ღონისძიება საქართველოში ნიდერლანდების საელჩოსა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ იყო ორგანიზებული და უკავშირდებოდა World Wide Web-ის (www) 25 წლისთავს და ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღეს, რომელიც ყოველ 10 დეკემბერს აღინიშნება.
დისკუსიის მთავარი მიზანი იყო იმ პრობლემატური საკითხების განხილვა, რომლებიც ინტერნეტ სივრცეში ადამიანის უფლებებს ზღუდავს, კერძოდ, სიძულვილის ენა, ფარული მიყურადება, ცენზურა, საავტორო უფლებები და სხვა.
ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვა წარმოთქვეს ნიდერლანდების სამეფოს ელჩმა საქართველოში, ჰანს ჰორბახმა და IDFI-ს დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა.
ჰოლანდიელმა სოციალური მედიის აქტივისტმა, ქსანდერ ბოუმანმა დამსწრეებს ინტერნეტ სივრცეში ადამიანის უფლებების დაცვის საერთაშორისო პრაქტიკაზე ისაუბრა, შემდეგ კი პირველ პანელში მოწვეულმა სპიკერებმა საქართველოში არსებულ პრობლემებზე გაამახვილეს ყურადღება.
ლაშა ტუღუშმა, ფარულ ჩანაწერებთან დაკავშირებით შექმნილი კომისიის ერთ-ერთმა წევრმა აღნიშნა, რომ საქართველოში თითოეული მოქალაქე არის ფარული მიყურადების ობიექტი, მათ შორის ინტერნეტში. დევიდ ლიმ, მაგთიკომის პრეზიდენტმა, რომელმაც მოხსენება საქართველოში ინტერნეტ დაფარვის არეალზე გააკეთა, აღნიშნა, რომ მას და მის კომპანიას არასდროს, არავისთვის მოუსმენია.
გუბაზ კობერიძის, მოძრაობა „სიძულვილის ენის წინააღმდეგ“ აქტივისტის სასაუბრო თემა იყო სიძულვილის ენა ინტერნეტში. მან აღნიშნა, რომ გამოხატვის თავისუფლების და სიძულვილის ენის გამიჯვნა ძალიან მარტივია, თუმცა კონტროლი - საკმაოდ რთული, განსაკუთრებით, თუ საქმე ეხება სოციალურ ქსელებში შექმნილ დახურულ ჯგუფებს. თემა გააგრძელა რადიო თავისუფლების ჟურნალისტმა და ფოტოგრაფმა, გიორგი გოგუამ, რომელმაც ცენზურასა და საავტორო უფლებებზე ისაუბრა. მისი თქმით, იმის კონტროლი და ცენზურა, რაც სოციალური ქსელების დახურულ ჯგუფებში იწერება, თითქმის შეუძლებელია, მაგრამ აუცილებელია გარკვეული ფილტრების არსებობა.
დისკუსიის მეორე პანელის მთავარი თემა რეგულაციები იყო. მოწვეულმა სპიკერებმა: მედია ექსპერტმა ზვიად ქორიძემ, მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივმა დამცველმა თამთა ტეფნაძემ, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის აპარატის საერთაშორისო ურთიერთობებისა და კომუნიკაციების დეპარტამენტის უფროსმა ნინო სარიშვილმა და ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის საბჭოს მდივანმა დავით კლდიაშვილმა წამოჭრილი პრობლემატური საკითხების მოგვარების გზებზე ისაუბრეს.
თამთა ტეფნაძემ აღნიშნა, რომ როდესაც ინტერნეტ პროვაიდერები სათანადოდ არ ასრულებენ თავიანთ მოვალეობებს, მოქალაქეებმა აუცილებლად უნდა მიმართონ მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივ დამცველს. ზვიად ქორიძის აზრით, ინტენეტი ადამიანის ერთ-ერთი ფუნდამენტური უფლებაა და ისევე უნდა იყოს დაცული, როგორც სხვა უფლებები. დავით კლდიაშვილმა ინტერნეტში ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხზე სამართლებრივ ჭრილში ისაუბრა, ხოლო ნინო სარიშვილმა თავისი მოხსენების მნიშვნელოვანი ნაწილი ფარული მიყურადების საკითხს დაუთმო.
დისკუსიაში აქტიურად იყო ჩართული დამსწრე საზოგადოება, რომელთა კითხვებისთვის ყოველი გამომსვლელის შემდეგ იყო დრო გამოყოფილი.
დისკუსია უზრუნველყოფილი იყო ლაივსტრიმით, ასევე, ღონისძიების მიმდინარეობის და მნიშვნელოვანი დეტალების შესახებ ინფორმაცია და ფოტოები ოპერატიულად თავსდებოდა IDFI-ს ფეისბუქ გვერდსა თუ ტვიტერის ანგარიშზე.

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia held a discussion Internet, as Human Right on Saturday, 6th December, at Multimedia Education Center.
Discussion was related to 25th anniversary of World Wide Web (WWW) and International Day of Human Rights, which is celebrated annually on 10th December.
The aim of the event was to discuss the main threats for human rights through the internet, in particular: censorship, secret surveillance, copyright, hate speech, etc.
Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Georgia and Armenia, Hans Horbach and Director at IDFI Giorgi Kldiashvili gave opening speeches at the beginning of the discussion.
Key Speaker Xander Bouwman, Dutch blogger spoke about international practice of defending human rights through the internet. Later, the speakers, invited for the first panel of the discussion made their speeches about internet related problems existing in Georgia.
Lasha Tughushi, member of the commission on secret surveillance, mentioned that every person in Georgia is a victim of secret surveillance. David Lee, President of Magticom who gave a speech on Internet penetration in Georgia stated, that neither he neither his company has never wiretapped anyone illegally.
Gubaz Koberidze, member of “no Hate Speech Movement’s” follow up group spoke on hate speech through the internet. He underlined, that to distinguish free speech from hate speech is quite easy, though absolute control of posts in social sets, especially in secret groups is very hard. George Gogua, journalist and photographer at RFERL continued speaking about control and censorship. He explained that controlling posts in secret groups of social sets is almost impossible, but existences of certain filters are necessary.
Topic of second panel was regulations. Invited speakers: media expert Zviad Koridze, User’s rights protection inspector Tamta Tepnadze, head of international relations and communications at Office of the Personal Data Protection Inspector Department
Nino Sarishvili and Secretary of the Council at Georgian Charter of Journalistic Ethics, David Kldiashvili discussed the possible solutions of existing problems.
Tamta Tepnadze stated, that When internet providers do not meet their obligations users should refer to The Defender of Consumers' Rights at GNCC. According to Zviad Koridze, internet is one of the fundamental human rights and it should be defended like other rights. David Kldiashvili made an accent on legal aspects of internet freedom and regulations. A big part of Nino Sarishvili’s speech was dedicated to the issue of secret surveillance.
Attendees were actively involved in Q & A part and discussion.
The livestream of event was provided. Also, interesting quotes, photos, stickers and other info was operatively updated on facebook page and twitter account of IDFI during the discussion.