საერთაშორისო კონფერენცია - “ახალი საზღვრები: სამხრეთ კავკასია ახალი გამოწვევების ფონზე”
2023 წლის 22-23 ივნისს კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის (CRRC) მე-9 წლიური კონფერენცია - “ახალი საზღვრები: სამხრეთ კავკასია ახალი გამოწვევების ფონზე” გაიმართა.
აღნიშნული კონფერენციაზე, მრგვალი მაგიდის დისკუსიის - “საარქივო ხელმისაწვდომობა და ღიაობა კავკასიასა და ევრაზიაში” ფარგლებში, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ მოხსენება წარადგინა, სადაც ყურადღება გაამახვილა “პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ” ახალი კანონისა და საჯაროობის სტანდარტების შესახებ. აღნიშნა, რომ ახალი კანონით არსებითად შეიცვალა პერსონალური მონაცემების დაცვისა და ინფორმაციის გამჭვირვალობის ბალანსი და დადგინდა საჯაროობის ახალი სტანდარტები, რაც წინ გადადგმულ ნაბიჯად უნდა შეფასდეს. ამავდროულად, ხაზი გაუსვა, რომ ახალი კანონი ითვალისწინებს საარქივო დოკუმენტების ღიაობის საკითხის მოწესრიგებასაც, თუმცა საჭიროა კანონის ძალაში შესვლის შემდეგ, პრაქტიკული განხორციელების დაკვირვებაც.
დისკუსიას უძღვებოდა ტიმოთი ბლაუველთი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან. დისკუსიაში მონაწილეობდნენ: კატრიონა კელი (კემბრიჯის უნივერსიტეტი), ევგენია პრუსსკაია (ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტი), ჰარისონ კინგი (ბერკლის უნივერსიტეტი), არამ გუგასიანი (პრინსტონის უნივერსიტეტი).
კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის (CRRC) მე-9 წლიურ კონფერენციაზე სხვადასხვა ქვეყნისა და ინსტიტუტების წარმომადგენლებმა თავიანთი კვლევები წარადგინეს, რომლებიც მოიცადა თემების ფართო სპექტრს, მათ შორის: კონფლიქტი, ადამიანთა მიგრაცია, პოლიტიკა, მედიის როლი, სამოქალაქო საზოგადოება და აქტივიზმი. დისკუსიის ფარგლებში, განხორციელდა კვლევის მეთოდებთან დაკავშირებული შეხედულებებისა და იდეების განხილვა.

On June 22-23, 2023, the 9th annual conference of the Caucasus Research Resource Center (CRRC) - "New Frontiers: The South Caucasus Amidst New Challenges" was held.
At the aforementioned conference, during the round table discussion titled "Archival accessibility and openness in the Caucasus and Eurasia," Anton Vatcharadze, the head of the memory and disinformation studies department at the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), presented a report. In his report, he focused on the new law on "personal data protection" and the publicity surrounding the standards. He noted that the new law fundamentally altered the balance between personal data protection and information transparency, establishing new standards of publicity, which should be regarded as a step forward. Simultaneously, it was emphasized that the new law regulated the issue of openness of archival documents.
The discussion was moderated by Timothy Blauvelt from Ilia State University. The participants were: Catriona Kelly, University of Cambridge, Evgeniya Prusskaya, Institute of Oriental Studies, Ilia State University, Harrison King, UC Berkeley, Aram Ghoogasian, Princeton University.
During the 9th annual conference of the Caucasus Research Resource Center (CRRC), participants from various countries and institutions presented their research, covering a broad range of topics, including conflicts, human migration, politics, the role of the media, civil society, and activism. As part of the discussion, different perspectives and ideas related to research methods were explored.