საერთაშორისო კოფერენცია - “საბჭოთა ამბივალენტურობა”
2023 წლის 7-9 ივნისს, გერმანია/ავსტრიაში დაფუძნებული კვლევითი ქსელის „საბჭოთა ამბივალენტურობა: დიასპორული ეროვნებები დისკრიმინაციის კოლექტიურ გამოცდილებასა და ინდივიდუალურ ნორმალიზებას შორის, 1953-2023 წლებში“ და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის თანამშრომლობის ფარგლებში, კონფერენცია “საბჭოთა ამბივალენტურობა” გაიმართა.
8 ივლისს პანელის “საბჭოთა მოგონებები და წარსულის ინსტრუმენტალიზაცია” ფარგლებში, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე წარსდგა მოხსენებით “საბჭოთა ტერორის მსხვერპლთა ხსოვნა საქართველოში”.
მან ყურადღება გაამახვილა ბათუმში აღმოჩენილი რეპრესირებულთა სამარხების თემასა და მსხვერპლებთან მიმართებით სახელმწიფო პოლიტიკაზე. ხაზი გაუსვა საბჭოთა ნოსტალგიის გამოვლინებების მახასიათებლებსა და ამ კუთხით მუშაობის პერსპექტივებს. საუბარი ასევე შეეხო IDFI-ისა და სხვა ორგანიზაციის მცდელობებსა და აქტივიზმს წარსულის კვლევისა და გადააზრების მიმართულებით.
ღონისძიებაზე განხილული იყო კრიტიკული მიდგომები სოციალისტური წარსულის მოგონებებისა და მისი გარდაქმნების კუთხით, ასევე მიგრაცია, სივრცითი ცვლილება და უმცირესობათა კუთვნილება. ამავდროულად, ყურადღება გამახვილდა ცოდნის დეკოლონიზაციის თემაზე „პერიფერიების“ პერსპექტივიდან.

International Conference - Ambivalences of the Soviet
On June 7-9, 2023, the conference "Ambivalences of the Soviet" was held as part of the cooperation between the Germany/Austria-based research network "Ambivalences of the Soviet: Diaspora Nationalities between Collective Experiences of Discrimination and Individual Normalization, 1953-2023" and Ilia State University.
On July 8, as part of the panel "Soviet Memories and the Instrumentalization of the Past," Anton Vacharadze, the head of the Memory and Disinformation Research Department at the Freedom of Information Development Institute (IDFI), presented a report titled "Remembrance of the Victims of Soviet Terror in Georgia."
He focused on the theme of the tombs of repressed people discovered in Batumi and the state's policy towards the victims, emphasizing the characteristics of Soviet nostalgia and the perspectives on work in this regard.
The discussion also touched on the efforts and activism of IDFI and other organizations in researching and reevaluating the past.
The event addressed critical approaches to memories of the socialist past and its transformations, as well as migration, spatial change, and belonging to minorities. Additionally, attention was given to the decolonization of knowledge from the perspective of the "peripheries."