2016 წლის 1 და 2 თებერვალს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ორგანიზებით გაიმართა საერთაშორისო ფორუმი „საქართველოს დემოკრატიული და ეკონომიკური განვითარების პერსპექტივები“. ფორუმი ჩატარდა პროექტ „სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება“-ს ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება ინფორმაციის თავისუფლების გავნითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ, ბრემენის უნივერსიტეტთან პარტნიორობით და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით.
მთავრობის და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებთან ერთად, ფორუმზე სიტყვით წარსდგნენ უცხოელი ექსპერტები: მაიკლ ემერსონი - ევროპული პოლიტიკის სწავლებათა ცენტრის (CEPS) უფროსი მკვლევარი, ფედერიკო ტარანტინი - ევროკომისიის საგარეო ენერგეტიკის პოლიტიკის ოფიცერი (DG Energy), იოხენ ციმერმანი - ბრემენის უნივერსიტეტის პროფესორი, ანდრეი ილარიონოვი - CATO ინსტიტუტის უფროსი მკვლევარი, ლინკოლნ მიტჩელი - პოლიტოლოგი და ექსპერტი საქართველო-ამერიკის ურთიერთობების საკითხებში და მაიკლ ჰიკარი ჩეჩირე - საგარეო პოლიტიკის კვლევითი ინსტიტუტის (FPRI) ასოცირებული მკვლევარი.
ფორუმი საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა და IDFI-ს დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა გახსნეს. გიორგი კლდიაშვილმა გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა ფორუმის მიზნებზე და ისაუბრა მსგავსი ფორმატით ჩატარებული შეხვედრების მნიშვნელობაზე, სადაც მთავრობის, დიპლომატიური კორპუსის და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები განიხილავენ საქართველოს განვითარების გამოწვევებსა და პერსპექტივებს. პრემიერ მინისტრმა ისაუბრა საქართველოს წინაშე არსებულ გამოწვევებზე, ქვეყნის პოლიტიკურ და ეკონომიკურ მიღწევებზე. კვირიკაშვილმა განაცხადა, რომ მთავრობის საქმიანობა არის ღია და გამჭვირვალე და ამ მხრივ, ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი საკითხების შემუშავებისა და განხილვის პროცესში ხელისუფლების სხვადასხვა შტოს, სამოქალაქო საზოგადოების და საექსპერტო წრის წარმომადგენლების ჩართვა მნიშვნელოვანია. პრემიერ მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა საქართველოს ევრო-ატლანტიკურ არჩევანზე და ისაუბრა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის გაფორმებულ ასოცირების ხელშეკრულების მნიშვნელობაზე.
ფორუმის გახსნის ცერემონიაზე მოხსენებებით ასევე წარსდგნენ ევოკავშირის ელჩი საქართველოში - იანოშ ჰერმანი და გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში - ბეტინა კადენბახი. იანოშ ჰერმანმა ისაუბრა ეკონომიკური განვითარების როლზე ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების პროცესში, აღნიშნა ამ მხრივ არსებული გამოწვევები და იმედი გამოთქვა, რომ მიმდინარე რეფორმები ხელს შეუწყობს საქართველოს კონკურენტუნარიანობასა და ქვეყნაში უკეთეს ბიზნეს გარემოს განვითარებას. ევროკავშირის ელჩმა ხაზი გაუსვა ევროკავშირის როლს საქართველოს დემოკრატიული და ეკონომიკური განვითარების პროცესში და ისაუბრა თავისუფალი ვაჭრობის ღრმა და ყოვლისმომცველი შეთანხმების მნიშვნელობაზე საქართველოს ევროკავშირთან დაახლოების კუთხით.
გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში - ბეტინა კადენბახმა შეკრებილ საზოგადოებას პროექტი „სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება“ გააცნო და ისაუბრა გერმანიის როლზე აღმოსავლეთ სამეზობლოს ქვეყნებში სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერებისათვის მიმართულ პროგრამებზე. კადენბახმა ისაუბრა საქართველოს მნიშვნელობაზე ევროკავშირის წევრი ქვეყნებისთვის და დადებითად შეაფასა საქართველოს მიღწევები ვიზა ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის შესრულების მიმართულებით. გერმანიის ელჩმა აღნიშნა, რომ ევროკავშირი და ნატო მტკიცედ უჭერს მხარს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებს. ელჩის განცხადებით, ევროკავშირი მხარს უჭერს საქართველოში მონიტორინგის მისიის გაგრძელებას და აღნიშნა, რომ ახლახანს ევროკავშირმა მანდატი გაუგრძელა ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელს სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში კრიზისის საკითხებში გერმანელ დიპლომატს - ჰერბერტ ზალბერს. არესბული გამოწვევების მიუხედავად, კადენბახმა იმედი გამოთქვა, რომ საქართველოში გაგრძელდება ის რეფორმები, რომელიც ქვეყანას ევრო-ატლანტიკურ გაერთიანებასთან დაახლოების პროცესში დაეხმარება.
ფორუმის გახსნის ცერემონიის დასრულების შემდეგ გაიმართა პირველი საპანელო განხილვა „საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური მისწრაფებები“. საპანელო განხილვაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა - მიხეილ ჯანელიძემ, ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა - დავით ბაქრაძემ, გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ელჩმა საქართველოში - ბეტინა კადენბახმა, ევროპული პოლიტიკის სწავლებათა ცენტრის (CEPS) უფროსმა მკვლევარმა - მაიკლ ემერსონმა და საქართველოს უსაფრთხოების და განვითარების ცენტრის (GCSD) დირექტორმა და ნატოში საქართველოს ყოფილმა ელჩმა - ლევან დოლიძემ. საპანელო განხილვას, სადაც მომხსენებლებმა ისაუბრეს ნატოსა და ევროკავშირში საქართველოს ინტეგრაციის პროცესზე და ამ მხრივ არსებულ გამოწვევებზე, გაუძღვა ექსპერტი უსაფრთხოებისა და საგარეო პოლიტიკის საკითხებში - მიხეილ დარჩიაშვილი. მომხსენებლების სიტყვით გამოსვლის შემდეგ, დისკუსია წარიმართა კითხვა-პასუხის რეჟიმში ფორუმზე მოწვეულ სტუმრებთან ერთად.
ფორუმის პირველი დღის რიგით მეორე საპანელო განხილვა დაეთმო საქართველოსა და ევროკავშირის პარტნიორობის ძირითადი მიმართულებების განხილვას. განხილვაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილებ - გიგი გიგიაძემ, ევროკომისიაში საგარეო ენერგეტიკის პოლიტიკის ოფიცერმა - ფედერიკო ტარანტინიმ და ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველო“-ს ევროინტეგრაციის მიმართულების მენეჯერმა - ვანო ჩხიკვაძემ. საპანელო განხილვას უძღვებოდა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის (GFSIS) უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი და ევროპული კვლევების ცენტრის ხელმძღვანელი - კახა გოგოლაშვილი. პანელის მონაწილეებმა და ფორუმის სტუმრებმა ისაუბრეს ღრმა და ყოვლისმომცველი სავაჭრო სივრცის, ევროპის თანამეგობრობაში საქართველოს გაწევრიანებისა და საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ვიზა ლიბერალიზაციის პროცესში არსებულ გამოწვევებზე.
ფორუმის მეორე დღე დაეთემო საქართველოს დემოკრატიული და ეკონომიკური განვითარების პროცესების განხილვას. საქართველოს ეკონომიკური მდგომარეობისა შესაფასებლად საპანელო განხილვაში მოწვეულნი იყვნენ პოლიტიკისა და მართვის საკონსულტაციო ჯგუფის (PMCG) ხელმძღვანელი - ალექსი ალექსიშვილი, ბრემენის უნივერსიტეტის პროფესორი - იოხენ ციმერმანი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლის პოლიტიკის ინსტიტუტის აკადემიური დირექტორი - იაროსლავა ბაბიჩი და CATO ინსტიტუტის უფროსი მკვლევარი - ანდრეი ილარიონოვი. განხილვას უძღვებოდა ივანე ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი - ვლადიმერ პაპავა. მომხსენებლებმა ისაუბრეს საქართველოს ეკონომიკური განვითარების პროცესში არსებულ გამოწვევებსა და სამომავლო პერსპექტივებზე და განიხილეს ამ მიმართულებით განხორციელებული და მიმდინარე რეფორმები.
ფორუმის ბოლო საპანელო განხილვა დაეთმო საქართველოს დემოკრატიული განვითარების პერსპექტივებზე საუბარს. საპანელო განხილვაში მომხსენებლებად მოწვეულნი იყვნენ გაეროს მუდმივი კოორდინატორი და გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში - ნილს სკოტი; მშვიდობის, დემოკრატიის და განვითარების კავკასიური ინსტიტუტის (CIPDD) თავმჯდომარე - გია ნოდია; პოლიტოლოგი და ექსპერტი საქართველო-ამერიკის ურთიერთობების საკითხებში - ლინკოლნ მიტჩელი და საგარეო პოლიტიკის კვლევითი ინსტიტუტის (FPRI) ასოცირებული მკვლევარი - მაიკლ ჰიკარი ჩეჩირე. საპანელო განხილვის მონაწილეებმა ისაუბრეს საქართველოში დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარებაზე, დემოკრატიული განვითარების შემაფერხებელ საშინაო და საგარეო ფაქტორებზე და გამჭვირვალე, ღია და კარგი მმართველობის საკითხებზე. საპანელო განხილვას უძღვებოდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორი - გიორგი კლდიაშვილი.
იხილეთ მედია გაშუქება
ფორუმის ფოტოალბომი: ნაწილი I, ნაწილი II
იხილეთ ფორუმის გახსნის ცერემონია:
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი - გიორგი კვირიკაშვილი
ევროკავშირის ელჩი საქართველოში - იანოშ ჰერმანი
გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში - ბეტინა კადენბახი
იხილეთ ფორუმის პირველი პანელი: ნაწილი I ; ნაწილი II
ექსპერტი უსაფრთხოების საკითხებში - მიხეილ დარჩიაშვილი (მოდერატორი)
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი - მიხეილ ჯანელიძე
ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი - დავით ბაქრაძე
ევროპული პოლიტიკის სწავლებათა ცენტრის (CEPS) უფროსი მკვლევარი - მაიკლ ემერსონი
საქართველოს უსაფრთხოებისა და განვითარების ცენტრის (GCSD) დირექტორი - ლევან დოლიძე
იხილეთ ფორუმის მეორე პანელი:
საქართველოს სტრატეგიული და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის (GFSIS) უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი და ევროპული კვლევების ცენტრის ხელმძღვანელი - კახა გოგოლაშვილი (მოდერატორი)
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე - გიგი გიგიაძე
საგარეო ენერგეტიკის პოლიტიკის ოფიცერი, ევროკომისია (DG Energy) - ფედერიკო ტარანტინი
ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველო“, ევროინტეგრაციის მიმართულების მენეჯერი - ვანო ჩხიკვაძე
იხილეთ ფორუმის მესამე პანელი: ნაწილი I ; ნაწილი II
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნვიერსიტეტის რექტორი - ვლადიმერ პაპავა (მოდერატორი)
პოლიტიკისა და მართვის საკონსულტაციო ჯგუფის (PMCG) ხელმძღვანელი - ალექსი ალექსიშვილი
ბრემენის უნივერსიტეტის პროფესორი - იოხენ ციმერმანი
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლა (ISET) - იაროსლავა ბაბიჩი
CATO Institute-ის უფროსი მკვლევარი - ანდრეი ილარიონოვი
იხილეთ ფორუმის მეოთხე პანელი: ნაწილი I ; ნაწილი II
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორი - გიორგი კლდიაშვილი (მოდერატორი)
გაეროს მუდმივი კოორდინატორი/ გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში - ნილს სკოტი

On February 1 and 2, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) organized an international Forum “The Prospects of Georgia's Democratic and Economic Development”. The Forum was held within the framework of the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement”. The project is implemented by IDFI in cooperation with University of Bremen and with the financial support of Federal Foreign Office of Germany.
Along with the representatives of the government and diplomatic corps, foreign experts participated in the Forum as speakers: Michael Emerson - Senior Research Fellow at the Center for European Policy Studies (CEPS); Federico Tarantini - External Energy Policy Officer, European Commission, DG Energy; Jochen Zimmermann - Dean at the University of Bremen, Germany; Andrei Illarionov - Senior Fellow in the Center for Global Liberty and Prosperity at Cato Institute; Lincoln Mitchell - Specialist in Political Development, Expert on US-Georgia; Michael Hikari Cecire - Associate Scholar at the Foreign Policy Research Institute.
Prime Minister of Georgia – Giorgi Kvirikashvili and Director of IDFI – Giorgi Kldiashvili opened the Forum. In his speech Giorgi Kldiashvili pointed out the goals of the forum and stressed the importance of similar meetings, where members of the government, diplomatic corps and representatives of the civil society can discuss challenges and perspectives for Georgia’s development. In his speech, Giorgi Kvirikashvili elaborated on the challenges facing Georgia, and discussed the country's economic and political achievements. Prime Minister noted that the government is open and transparent in its actions and added that participation of different branches of the government, civil society organizations and experts is necessary during the elaboration of government policies. Giorgi Kvirikashvili highlighted the importance of Georgia’s Euro-Atlantic choice and discussed the significance of the Association Agreement signed between the European Union and Georgia.
Ambassador of the European Union to Georgia – Janos Herman and German Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Georgia – Bettina Cadenbach also participated in the opening ceremony of the Forum. Janos Herman talked about the role of economic development in the democratic development of Georgia, discussed the challenges in this regard and expressed hope that the ongoing economic reforms will further contribute to improving competitiveness and better business environment in the country. The ambassador of the European Union highlighted the role of the European Union in the process of democratic and economic development in Georgia and talked about the significance of Deep and Comprehensive Free Trade Agreement in building up closer cooperation between Georgia and the EU.
German Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Georgia – Bettina Cadenbach introduced the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement” to the invited guests of the Forum and discussed the significance of the projects aimed at increasing civil society involvement in Eastern Partnership Countries. Cadenbach talked about the importance of Georgia to the member states of the EU and positively assessed Georgia’s achievements in implementing the visa-liberalization action plan. German ambassador noted that the European Union and NATO strongly support the territorial integrity and internationally recognized borders of Georgia. According to Cadenbach, the Union continues to support the EU monitoring mission in Georgia and noted that EU recently extended the mandate of EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia - Herbert Salber. Despite existing challenges, Cadenbach expressed hope that Georgia will continue to implement the reforms that will facilitate its Euro-Atlantic integration process.
After the opening ceremony started the first panel discussion “Georgia’s European and Euro-Atlantic Aspiration”. The Minister of Foreign Affairs of Georgia – Mikheil Janelidze, State Minister of Georgia on European and Euro-Atlantic Aspirations – David Bakradze, German Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Georgia – Bettina Cadenbach, Senior Research Fellow at the Center for European Policy Studies (CEPS) – Michael Emerson and Director of Georgian Center for Security and Development (GCSD) – Levan Dolidze participated in the panel discussion. The panel discussion that focused on the process and challenges of Georgia’s integration in NATO and the European Union, was moderated by the expert on defense and foreign policy issues – Mikheil Darchiashvili. After the speeches, the discussion continued with a Q&A session with the invited guests of the forum.
The second panel discussion of the first day of the forum focused on the main areas of EU-Georgia partnership. Deputy Foreign Minister of Georgia – Gigi Gigiadze, External Energy Policy Officer of the European Commission (DG Energy) – Federico Tarantini, and EU Integration Program Manager at Open Society – Georgia Foundation participated in the panel discussion. The discussion was moderated by Kakha Gogolashvili – Senior Fellow and Director of EU Studies at Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS). Speakers and the invited guests of the forum discussed the challenges to the implementation process of Deep and Comprehensive Free Trade Agreement, negotiations on Georgia’s accession to the Energy Community and EU-Georgia visa liberalization dialogue.
The second day of the forum focused on the discussion of Georgia’s democratic and economic development. Current economic situation of Georgia was discussed by Alexi Alexishvili – Chairman and CEO of Policy and Management Consulting Group (PMCG), Jochen Zimmermann – Dean at the University of Bremen, Yaroslava Babych – Academic director of Policy Institute of International School of Economics at Tbilisi State University (ISET) and Andrei Illarionov – Senior Fellow at CATO Institute. The panel discussion was moderated by the rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University – Vladimer Papava. The speakers discussed the challenges and prospects of Georgia’s economic development and assessed the reforms in this regard.
The main theme of the last panel discussion was Georgia’s democratic development. UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative in Georgia – Niels Scott; Chairmen of the Caucasus Institute for Peace, Democracy and Development (CIPDD) – Ghia Nodia; Specialist in political developments and expert on US-Georgia relations – Lincoln Mitchell and Associate Scholar at the Foreign Policy Research Institute – Michael Hikari Cecire participated in the panel discussion. The speakers discussed the development of institutions in Georgia, internal and external factors effecting Georgian democracy and the issues of transparent, open and good governance. The panel discussion was moderated by the director of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) – Giorgi Kldiashvili.
View the Opening Ceremony of the Forum:
Prime Minister of Georgia – Giorgi Kvirikashvili
Ambassador of the European Union to Georgia – Janos Herman
German Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Georgia – Bettina Cadenbach
View the First Panel of the Forum: Part I ; Part II
Expert on Defense and Foreign Policy – Mikheil Darchiashvili (Moderator)
Minister of Foreign Affairs of Georgia – Mikheil Janelidze
State Minister of Georgia on European and Euro-Atlantic Integration – David Bakradze
Senior Research Fellow at the Centre for European Policy Studies (CEPS) – Michael Emerson
Director of Georgian Center for Security and Development (GCSD) – Levan Dolidze
View the Second Panel of the Forum:
Senior Fellow, Director of EU Studies at Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) – Kakha Gogolashvili (Moderator)
European Commission, DG Energy – Federico Tarantini
Deputy Minister of Foreign Affairs – Gigi Gigiadze
EU Integration Program Manager, Open Society Georgia Foundation (OSGF) – Vano Chkhikvadze
View the Third Panel of the Forum: Part I ; Part II
Rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University – Vladimer Papava (Moderator)
Chairman and CEO at Policy Management Consulting Group (PMCG) – Aleksi Aleksishvili
Dean at the University of Bremen – Jochen Zimmermann
Head of Macroeconomic Policy Research Center at ISET - Yaroslava V. Babych
Senior Fellow in the Center for Global Liberty and Prosperity at Cato Institute – Andrei Illarionov
View the Fourth Panel of the Forum: Part I ; Part II
Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) – Giorgi Kldiashvili (Moderator)