IDFI-ის ორგანიზებით ინტერფრაქციული ჯგუფის და ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის პირველი შეხვედრა გაიმართა
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 3 აპრილი 2015
გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან თანამშრომლობით (IDFI) და საქართველოს პარლამენტთან პარტნიორობით, ევროკავშირის (EU) მიერ დაფინანსებული პროგრამის "საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება საქართველოში" ფარგლებში, ახორციელებს „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის“ პროექტს.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, 2 აპრილს, ქუთაისში, პარლამენტის სასახლეში გაიმართა, ინტერფრაქციული ჯგუფისა და ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის პირველი შეხვედრა. შეხვედრაში მონაწილეობას იღებდნენ საქართველოს პარლამენტის წევრები, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
ინტერფრაქციული ჯგუფი შეიქმნა 2015 წლის 12 თებერვალს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ბრძანებით. ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრები არიან პარლამენტის წევრები: თინათინ ხიდაშელი, გუგული მაღრაძე, მალხაზ ვახტანგაშვილი, გიორგი კახიანი, გიგა ბუკია, ნინო გოგუაძე, ხათუნა გოგორიშვილი, ვახტანგ ლემონჯავა, დავით ჭავჭანიძე, გოჩა ენუქიძე და კახაბერ ოქრიაშვილი. ინტერფრაქციული ჯგუფის მიზანია შეიმუშავოს „საქართველოს პარლამენტის სამოქმედო გეგმა ღია პარლამენტისთვის“ და ხელი შეუწყოს საქართველოს პარლამენტის ჩართულობას „ღია მმართველობის პარტნიორობის” (OGP) ინიციატივაში.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ბრძანებით შექმნილ ინტერფრაქციულ ჯგუფს ხელმძღვანელობს საქართველოს პარლამენტის წევრი თინათინ ხიდაშელი.
ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფში მონაწილეობის მისაღებად მიწვეულები არიან შემდეგი საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციები: ევროკავშირი (EU), გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID), საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, საერთაშორისო საქმეთა ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტი, ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება, აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ეროვნული პლატფორმა, სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტი, ჯამპსტარტ საქართველო, მსოფლიო ბანკი, ევროპის საბჭო, მსოფლიო ბანკი და ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი.
„ღია მმართველობის პარტნიორობა“ (OGP) წარმოადგენს მრავალმხრივ ინიციატივას, რომელიც მიზნად ისახავს უზრუნველყოს მთავრობების მხრიდან კონკრეტული ვალდებულებების შესრულება გამჭვირვალობის, მოქალაქეების გაძლიერების, კორუფციასთან ბრძოლის კუთხით. საქართველო „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) წევრია 2011 წლიდან. 2014 წელს საქართველოს გახდა OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრი. OGP-ის ახალი მიმართულებაა საკანონმდებლო ღიაობა. საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფი (Legislative Openness Working Group, LOWG) უზრუნველყოფს პარტნიორების მხრიდან ექსპერტულ მხარდაჭერასა და გამოცდილების გაზიარებას კონკრეტული მოთხოვნების შესაბამისად.
2 აპრილს, პარლამენტის სასახლეში გამართული შეხვედრის ძირითადი მიზანი იყო ინტერფრაქციული ჯგუფისა და ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის საქმიანობის დაწყების ორგანიზება და სამომავლო შეხვედრების დაგეგმვა.
შეხვედრას თავმჯდომარეობდა ინტერფრაქციული ჯგუფის ხელმძღვანელი თინათინ ხიდაშელი, რომელმაც ხაზი გაუსვა საქართველოს პარლამენტში შემდგომი ღიაობის იმპლემენტაციის აუცილებლობას და „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ინიციატივაში პარლამენტის როლის გაზრდის საჭიროებას.
შეხვედრაზე „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა გამართა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ფარგლებში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის შესახებ პრეზენტაცია, სადაც განიხილა საპარლამენტო ღიაობის საკითხები, სამომავლო ამოცანები და საპარლამენტო ღიაობის საერთაშორისო პრაქტიკის მაგალითები. ასევე, ხაზი გაუსვა არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების მზაობას, რომ დაეხმარონ საქართველოს პარლამენტს საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის შემუშავებაში.
სხდომის დასასრულს, თინათინ ხიდაშელმა დაასახელა სარედაქციო ჯგუფის შემადგენლობა, რომელიც უშუალოდ იმუშავებს საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის შემუშავებაზე. სარედაქციო ჯგუფის მუშაობაში საქართველოს პარლამენტის წევრებთან ერთად, ჩართულები იქნებიან ასევე არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. ინტეფრაქციული, სარედაქციო და ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფების საქმიანობის მხარდაჭერას ახორციელებს გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან ერთად (IDFI).
უახლოეს მომავალში იგეგმება მემორანდუმის გაფორმება ინტერფრაქციულ ჯგუფსა და „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის“ პროექტის ფარგლებში მოწვეულ არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის.

United Nations Development Programme (UNDP) in cooperation with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), with the partnership of the Parliament of Georgia, funded by the European Union (EU) program “Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia” is implementing the project “Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership”. Within the scopes of the project the first meeting between the Inter-Factional Group and the Open Parliament Georgia Working Group was held on April the 2nd.
MPs and the representatives of the International and Non-governmental organizations were taking part in the meeting. The Inter-Factional Group was created by the Order of the Chairman of the Parliament of Georgia on the 12th of February of 2015. The members of the Inter-Factional Group are MPs: Tinatin Khidasheli, Guguli Maghradze, Malkhaz Vakhtangashvili, Giorgi Kakhiani, Giga Bukia, Nino Goguadze, Khatuna Gogorishvili, Vakhtangi Lemojava, Davit Chavchanidze, Gocha Enukidze and Kakhaber Okriashvili. The aim of the Inter-Factional Group is to draw out the Open Parliament Georgia Action Plan and support the involvement of the Parliament of Georgia in the Open Government Partnership (OGP) Initiative.
The Inter-Factional Group, created by the order of the Chairman of the Parliament of Georgia, is chaired by the Tinatin Khidasheli.
The following Non-governmental and International organizations are invited to participate in the Open Parliament Georgia Working Group: European Union (EU), United Nations Development Programme (UNDP), Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), USAID, Transparency International Georgia, Georgian Young Lawyers’ Association, NDI, Open Society Georgia Foundation, Civil Society Institute, GIZ, Eastern Partnership Civil Society Platform, CiDA, JumpStart Georgia, Council of Europe, World Bank and Economic Policy Research Center.
Open Government Partnership (OGP) is a multilateral initiative that aims to secure concrete commitments from governments to promote transparency, empower citizens, fight corruption, and harness new technologies to make government more open, effective and accountable, leading to more efficient use of public resources, innovation and inclusive growth. Georgia is the member of OGP since 2011. In the year of 2014 Georgia became the member of the OGP Steering Committee. Supporting the legislative openness is the new trend in OGP. Legislative Openness Working Group (LOWG) provides peer to peer support and sharing of experience, in response to specific requests from partners.
The main aim of the meeting held on April the 2nd was the arrangement of the functioning of the Inter-Factional Group and the Open Parliament Georgia Working Group and support for organizing the further meetings.
The meeting was headed by the Chair of the Inter-Factional Group Tinatin Khidasheli who highlighted the necessity to further implement the Parliamentary Openness and the growth of the role of Parliament of Georgia in OGP initiative.
On the meeting, Director of the Institute for Development of Freedom of Information, Giorgi Kldiashvili, made a presentation on the involvement of the Parliament of Georgia in the Open Government Partnership (OGP). During his presentation, Giorgi Kldiashvili indicated the issues of the Parliamentary Openness, the highlighted the further plans and discussed the best practices of the Parliamentary Openness. He also pointed out that Non-governmental and International Organizations were ready to support the Parliament of Georgia in development of the Open Parliament Georgia Action Plan.
In the end of the meeting, Tinatin Khidasheli, named the members of the Editorial Group who will be primarily involved in creating the Open Parliament Georgia Action Plan. The representatives of the Non-governmental and International Organizations will be also involved in activities of the Editorial Group. The activities of the Inter-Factional Group, Open Parliament Georgia Working Group and the Editorial Group will be supported by the UNDP and IDFI.
In the nearest future, memorandum will be signed between the Inter-Factional Group and the representatives of the Non-governmental and International Organizations who participate in the project “Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership”.