„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ ხელი მოაწერა მიმართვას ევრო პარლამენტისადმი
28 იანვარს 131 არასამთავრობო ორგანიზაციამ, საგამოძიებო ჟურნალისტიკის წარმომადგენლებმა და ინფორმაციის თავისუფლების დამცველებმა ევროპის 48 ქვეყნიდან ხელი მოაწერეს მიმართვას, რომლითაც  მოუწოდეს ევროპარლამენტს ევროპაში ინფორმაციის თავისუფლების პრინციპების დასაცავად.
პროტესტი ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკითხის განხილვამ გამოიწვია, რომელიც ევრო პარლამენტში 2011 წლის 1 თებერვალს გაიმართა.
ევროკომისიამ პარლამენტის სხდომაზე დააყენა  ელექტრონული წერილებისა და სხვა  დოკუმენტების საჯაროობის  შეზღუდვის საკითხი, როგორც „არაფორმალური“ დოკუმენტებისა.
აღნიშნული შეზღუდვების დაწესება უფლებას ანიჭებს  მთავრობის ცალკეულ  წარმომადგენლებს გაასაიდუმლონ საკუთარი  კომუნიკაციები. ევროკომისიის ეს წინადადება   ეწინააღმდეგება ღიაობის პრინციპს, რომელიც გათვალისწინებულია ევროკავშირის კონვენციაში და აბათილებს ევრო სასამართლოს დადგენილებებს დოკუმენტების ხელმისაწვდომობის ფართო  უფლებებთან დაკავშირებით.
არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და ჟურნალისტებმა მოუწოდეს ევრო პარლამენტის წევრებს არ მიეღოთ გადაწყვეტილებები, რომლებიც  ინფორმაციის თავისუფლების შეზღუდვას გამოიწვევდა.
ევროპარლამენტისადმი მიმართვას ხელი მოაწერეს მსოფლიო პრესის თავისუფლების კომიტეტმა, ადამიანთა უფლებების  და ინფორმაციის თავისუფლების დამცველმა წამყვანმა  ორგანიზაციებმა და ჟურნალისტებმა.

Non-governmental organizations along with investigative journalists, academics, and access to information campaigners from 48 countries in Europe and beyond called on Members of the European Parliament to act urgently to protect EU transparency rules.
The call comes as the European Union engaged in a review of its access to documents regulation that could result in freedom of information being severely curtailed across Europe.
Proposals put forward by the European Commission would substantially reduce the number of public documents by denying access to e-mails and other documents sent within the EU that are not “formally” transmitted, and by allowing individual Member States greater powers to keep their communications with the EU secret. The proposals ignore the principle of openness enshrined in the founding treaties of European Union and would roll back rulings by the European Court of Justice which support a wider right of access to documents.
The campaign urged MEPs in the LIBE Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs to vote against the Commission’s proposals. A debate on the issue took place in Parliament on Tuesday 1 February 2011. Leading human rights and journalists’ organizations have signed the letter to MEPs.