საინფორმაციო სესია ბათუმის საკრებულოს წარმომადგენლებთან თემაზე: საჯარო-კერძო დიალოგის ხარისხის შეფასების მექანიზმი
სიახლეები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა 22 სექტემბერი 2022
2022 წლის 22 სექტემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), პროექტის „საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის ხელშეწყობა საქართველოში მონიტორინგისა და ცნობიერების ამაღლების გზით“ ფარგლებში, გამართა საინფორმაციო შეხვედრა ბათუმის საკრებულოს წარმომადგენლებთან.
შეხვედრის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს, ქალაქ ბათუმის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარემ, რამაზ ჯინჭარაძემ, IDFI-ს ეკონომიკური და სოციალური პოლიტიკის მიმართულების ხელმძღვანელმა, მიხეილ კუკავამ და USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის ხელმძღვანელის მოადგილემ, ნინო ჩოხელმა.
შეხვედრაში მონაწილეობდნენ საკრებულოს წევრები პარტიებიდან „ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო“, „ერთანი ნაციონალური მოძრაობა“ და „ლელო“, ასევე, საკრებულოს აპარატის წარმომადგენლები.
შეხვედრის მონაწილეებმა მიიღეს ინფორმაცია პროექტის მიზნებისა და 2021 წელს განხორციელებული შეფასების შედეგების თაობაზე. შეხვედრის მეორე ნაწილი კი დაეთმო დისკუსიას. საკრებულოს წევრებმა ისაუბრეს მათ გამოცდილებაზე დიალოგის წარმართვის თვალსაზრისით, ხაზი გაესვა პლატფორმებს, რომლებსაც საკრებულო იყენებს საზოგადოების ჩართულობის უზრუნველსაყოფად. გარდა ამისა, საკრებულოს წევრებმა ისაუბრეს დიალოგის შემაფერხებელ ფაქტორებზე. შეხვედრის ფარგლებში განხილული იქნა ნორმატიული აქტები, რომლებიც შესაძლოა შეფასდეს აღნიშნული პროექტის ფარგლებში.
პროექტის ფარგლებში, IDFI შეაფასებს მუნიციპალიტეტებში რეგულაციების შემუშავების პროცესში საჯარო-კერძო დიალოგის ხარისხს. გარდა ამისა, პროექტი მიზნად ისახავს შერჩეულ მუნიციპალიტეტებში საკრებულოს წარმომადგენლების ცნობიერების ამაღლებას დიალოგის მნიშვნელობასა და ხარისხის შეფასების მექანიზმის თაობაზე.

Information session for the representatives of the Batumi City Council on the PPD Quality Tracking Mechanism
News | Social and Economic Policy 22 September 2022
On September 22, 2022, the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI), within the framework of the project "Promoting Public-Private Dialogue (PPD) in Georgia through Monitoring and Awareness Raising ", held an information session with the representatives of the Batumi City Council.
Ramaz Jincharadze, chairman of the Council, Mikheil Kukava, Head of the Economic and Social Policy Department of IDFI, and Nino Chokheli, Deputy Head of the USAID Economic Governance Program, offered welcoming remarks.
Representatives of the parties - "Georgian Dream-Democratic Georgia", "United National Movement", “lelo”, and the staff of the Council participated in the meeting.
The participants of the meeting received information about the goals of the project and the results of the assessment carried out in 2021. The second part of the meeting was devoted to a discussion. The members of the Council spoke about their experiences in conducting dialogue, highlighting the platforms that the Council uses to ensure public engagement. In addition, the members of the City Council talked about the factors hindering the dialogue. In addition, the normative acts that can be assessed during 2022 assessment were discussed.
Within the framework of the project, IDFI will assess the quality of public-private dialogue in drafting normative acts in municipalities. In addition, the project aims to raise the awareness of the representatives of the councils in the selected municipalities about the importance of PPD and the quality assessment mechanism.