საინფორმაციო სესია: მდგრადი განვითარების მიზნები და საქართველო
2017 წლის 2 მაისს, კლუბ „ლოლიტა“-ს საკონფერენციო დარბაზში გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრა „მდგრადი განვითარების მიზნები და საქართველო“.
შეხვედრა ჩატარდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI), საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციისა და გაეროს განვითარების პროგრამასთან (UNDP) თანამშრომლობით და შვედეთის მთავრობისა და აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ხელშეწყობით.
საინფორმაციო შეხვედრას ესწრებოდნენ მდგრადი განვითარების მიზნების (SDGs) შესახებ ინფორმაციის გავრცელების მიზნით გამოცხადებულ - ვიზუალიზაციისა და სტუდენტური ესეების კონკურსებში მონაწილეობის მსურველები.
შეხვედრა გახსნა IDFI-ის წარმომადგენელმა საბა ბუაძემ. გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მოქმედმა ხელმძღვანელმა საქართველოში შომბი შარპმა და საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის სამთავრობო გეგმებისა და ინოვაციების სამსახურის უფროსმა ნინო სარიშვილმა ისაუბრეს მდგრადი განვითარების მიზნების საერთაშორისო და ეროვნულ მნიშვნელობაზე და საქართველოს როლზე ამ გლობალური დღის წესრიგის განხორციელებაში.
შეხვედრის დასასრულს, IDFI-ის საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერმა მერი მახარაშვილმა  მონაწილეებს კონკურსების პირობებისა და წარდგენილი ნამუშევრების შეფასების კრიტერიუმების შესახებ ესაუბრა.
ვიზუალიზაციისა და სტუდენტური ესეების კონკურსები გამოცხადდა 2017 წლის აპრილში. მათი მიზანია ინფორმაციის გავრცელება მდგრადი განვითარების მიზნებისა და საქართველოსთვის მათი მნიშვნელობის შესახებ.
2017 წლის 21 მაისამდე კონკურსის მონაწილეებმა უნდა წარადგინონ ნამუშევრები შემდეგ ოთხ კატეგორიაში: ესე, ფოტო, პოსტერი და გრაფიტის ესკიზი. თითოეული ნამუშევარი უნდა ასახავდეს მდგრადი განვითარების ერთ-ერთ მიზანს. მონაწილეებს შეუძლიათ, წარადგინონ რამდენიმე ნამუშევარი სხვადასხვა მიზნებზე.
გამარჯვებულების გამოცხადება შედგება 2017 წლის ოქტომბერში, მდგრადი განვითარების მიზნების საერთაშორისო ფორუმზე. თითოეული გამარჯვებული მიიღებს 1000 ლარიან სასაჩუქრე ბარათს. 20 საუკეთესო გრაფიკული ნამუშევარი და 10 საუკეთესო ესე განთავსდება კონკურსების ორგანიზატორთა სოციალურ მედიაში. გრაფიტის საუკეთესო ესკიზის ავტორს შესაძლებლობა ექნება, გადაიტანოს თავისი ნამუშევარი სპეციალურად გამოყოფილ კედელზე თბილისში.

Photo by Daro Sulakauri
On May 2, 2017, in the conference room of the Club "Lolita", the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), in cooperation with the Administration of the Government of Georgia and United Nations Development Programme (UNDP), and with the support from the Government of Sweden and the United States Agency for International Development (USAID) hosted an information session ‘Sustainable Development Goals (SDGs) and Georgia.’
The session brought together over 60 potential participants of the SDG visualization and students essay competitions that aim to promote Sustainable Development Goals in Georgia.
The information session opened with welcome remarks from Saba Buadze, IDFI’s Anticorruption Direction Lead. Shombi Sharp, Acting Head of UNDP in Georgia, and Nino Sarishvili, Head of Government Planning and Innovation Service at the Administration of Government of Georgia spoke about global and national importance of Sustainable Development Goals (SDGs) and Georgia’s role in the new global development agenda.
Meri Makharashvili, IDFI Communications Manager presented the terms and evaluation criteria of the competitions and facilitated the discussion with potential participants.
The contests were launched in April 2017 to raise public awareness about the Sustainable Development Goals (SDGs). Interested applicants are invited to send their works by May 21, 2017, in four categories – essays, photos, posters and graffiti (sketch). Applicants can submit several works each of them representing one of the 17 Global Goals.
Winners will be announced in October 2017 at the International SDG Forum in Tbilisi. Each of the four first-place winners will be awarded with a GEL 1,000 gift card. Best 20 visual images and best 10 essays will be published in social media of the organizers. The best graffiti sketch will be painted at the specially designated wall in Tbilisi.