„კოალიცია ინფორმაციის სანდოობისთვის“ საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების რეკომენდაციასა და დეზინფორმაციის მიმართულებით ახალ დათქმას ეხმაურება
განცხადებები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები 10 ნოემბერი 2023
„კოალიცია ინფორმაციის სანდოობისთვის“ საქართველოს მოქალაქეებს ულოცავს წინსვლას ქვეყნის ევროინტეგრაციის გზაზე. ქვეყნის დასავლური ინტეგრაცია საქართველოს მოსახლეობის  ისტორიული არჩევანია, რომლის ურყევი ნება ბოლო წლებშიც არაერთხელ დააფიქსირა ქართულმა საზოგადოებამ. 8 ნოემბერს ევროკომისიის პრეზიდენტმა, ურსულა ფონ დერ ლაიენმა, ევროკავშირის გაფართოების შესახებ ევროკომისიის ყოველწლიური ანგარიშის წარდგენისას, საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭების რეკომენდაცია გაახმოვანა.
ევროკომისია შეთანხმდა, საქართველოს მიენიჭოს კანდიდატის სტატუსი კონკრეტული დათქმებით. გაფართოების შესახებ ევროკომისიის ანგარიშის მიხედვით, ჩამოთვლილი დათქმების ნაწილი 2022 წლის ივნისში ევროკომისიის მიერ გაცემული 12 რეკომენდაციის გაგრძელებაა, ნაწილი კი ახალია. მათ შორის, სიახლეს წარმოადგენს დათქმა ევროკავშირისა და მისი ღირებულებების შესახებ დეზინფორმაციასა და უცხოურ საინფორმაციო მანიპულაციებთან ბრძოლაზე.
აღსანიშნავია, რომ მას შემდეგ, რაც 2022 წლის 3 მარტს საქართველომ ოფიციალურად მიმართა ევროკავშირს გაერთიანებაში გაწევრების თაობაზე, შიდა და გარე აქტორების მხრიდან წარმოებული ანტიდასავლური კამპანია კიდევ უფრო მძლავრი გახდა. ამასვე ადასტურებს ევროკომისიის ანგარიში, რომლის მიხედვითაც, „უკრაინის, მოლდოვასა და საქართველოს ევროპული პერსპექტივის აღიარების გადაწყვეტილების შემდეგ, ასევე მოლდოვასა და უკრაინისთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შემდეგ, ეს სამი ქვეყანა გახდა უცხოური საინფორმაციო მანიპულაციების  კამპანიების ახალი ტალღის სამიზნე, რომელიც ძირითადად მიზნად ისახავს გაწევრების მისწრაფებების დისკრედიტაციას, ევროკავშირისა და დასავლეთის დადანაშაულებას რეგიონში შექმნილ ვითარებაში. საქართველოში დეზინფორმაციის სპეციფიკური მიმართულება ცდილობდა იმის მინიშნებას, რომ დასავლეთი საქართველოდან რუსეთის წინააღმდეგ „მეორე ფრონტის“ გახსნას ცდილობს. მიზანშეწონილი იქნებოდა ხელისუფლების მხრიდან (დეზინფორმაციის) უფრო აქტიური გამოაშკარავება.“ ამას ადასტურებს კოალიციის წევრი ორგანიზაციების მიერ ბოლო პერიოდში გამოქვეყნებული ანგარიშებიც, რომელთა მიხედვით, ანტიდასავლურ კამპანიაში გარე აქტორებთან ერთად, ჩართული არიან პროსახელისუფლებო ჯგუფებიც.
გარდა ანტიდასავლური გზავნილებისა, ქვეყანაში პრობლემას წარმოადგენს სხვა ტიპის დეზინფორმაციული და საინფორმაციო მანიპულაციური ნარატივების გავრცელება არაავთენტური კოორდინირებული ქსელებით. ცნობისათვის 2023 წლის მაისში Facebook-ის მფლობელმა კომპანიამ, META-მ, კოორდინირებული არაავთენტური ქცევის გამო პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის მხარდამჭერი ჯგუფები და სხვა პროსახელისუფლებო ანგარიშები წაშალა, რომლებიც ფეისბუქის ანგარიშით, მთავრობის ადმინისტრაციის სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტთან იყვნენ დაკავშირებული.
„კოალიცია ინფორმაციის სანდოობისთვის“ მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას, გაემიჯნოს ანტიდასავლურ გზავნილებს და მათ გამავრცელებელ ჯგუფებს, გამოიყენოს სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტების რესურსი დანიშნულებისამებრ და, სამოქალაქო ორგანიზაციების ჩართულობით, გადადგას ქმედითი ნაბიჯები ევროკომისიის რეკომენდაციის შესრულებისთვის.
„კოალიცია ინფორმაციის სანდოობისთვის“, როგორც დეზინფორმაციის წინააღმდეგ მომუშავე ორგანიზაციების გაერთიანება, გამოთქვამს მზადყოფნას, ითანამშრომლოს ყველა მხარესთან ევროკომისიის რეკომენდაციის შესრულების მიზნით.

Information Integrity Coalition congratulates the citizens of Georgia for their progress towards EU membership. European integration represents a historic choice for the population of Georgia, whose unwavering determination has been repeatedly demonstrated by Georgian society in recent years. On November 8, Ursula von der Leyen, the President of the European Commission, recommended granting Georgia the candidate status during the presentation of the European Commission's annual report on EU enlargement.
The European Commission agreed to grant Georgia candidate status with specific conditions. According to the European Commission's report on enlargement, some of the listed reservations are continuations of the 12 recommendations issued in June 2022, while others are newly introduced. Notably, the reservation concerning disinformation and foreign information manipulation related to the EU and its values is a recent addition.
After Georgia officially applied to join the European Union on March 3, 2022, the influence of both internal and external actors in the anti-Western campaign intensified. The European Commission's report confirmed “following the decision to recognise a European perspective to Ukraine, Moldova and Georgia as well as grant to grant candidate status to Moldova and Ukraine, these three countries have been the target of a new wave of FIMI campaigns, mainly aiming to discredit aspirations to join the EU and blame the West for the current situation in the region. In Georgia, a specific strand of disinformation attempted to imply that the West seeks to open a ‘second front’ against Russia from Georgia. More active debunking by the authorities would be opportune.”
Recent reports from coalition member organizations reaffirm the involvement of not only external actors but also pro-government groups in the anti-Western campaign. In May 2023, META, the owner of Facebook, removed Prime Minister Irakli Gharibashvili's support groups and other pro-government accounts for coordinated inauthentic behavior, allegedly connected to the Strategic Communications Department of the Government Administration.
The "Information Integrity Coalition" urges the Georgian government to segregate anti-Western messages and their disseminating groups, utilize strategic communications departments efficiently, and take decisive actions to implement the European Commission's recommendations, with the engagement of civil society organizations. The "Information Integrity Coalition," a union of organizations combating disinformation, is prepared to cooperate with all stakeholders to ensure that the European Commission's recommendations are fulfilled.