საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე გადარიცხული თანხების შესახებ ინფორმაცია კვლავ ხელმიუწვდომელი იქნება
სიახლეები | კვლევები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | პუბლიკაციები 8 ნოემბერი 2013
IDFI – იმ  2013 წლის 25 სექტემბერს მიმართა სსიპ- აღსრულების ეროვნულ ბიუროს 2013 წელს საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე სახელმწიფო ბიუჯეტში გადარიცხული თანხების შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნით. როგორც მიღებული დოკუმენტაციიდან ირკვევა 2013 წლის 9 თვის განმავლობაში (1 იანვარი – 25 სექტემბერი) სისხლის სამართლის საქმეებზე დაკისრებული ჯარიმების, სახელმწიფოსთვის მიყენებული ზიანის, გირაოსა და საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე სახელმწიფო ბიუჯეტში გადარიცხული თანხების მთლიანი ოდენობა შეადგენს 54 722 173 ლარს. რაც შეეხება უშუალოდ საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე გადარიცხულ თანხების ოდენობას, მოწოდებულ დოკუმენტაციაში აღნიშნულია, რომ სსიპ-აღსრულების ეროვნული ბიურო არ აწარმოებს განცალკევებით ამ მონაცემების აღრიცხვას.
sapoceso1
შეგახსენებთ, რომ IDFI-იმ სსიპ-აღსრულების ეროვნულ ბიუროს 2009-2012 წლებში საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე სახელმწიფო ბიუჯეტში გადარიცხული თანხების შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნით მიმართა აგრეთვე  2013 წლის 5 მარტს. აღნიშნული მოთხოვნა ბიურომ სრულყოფილად დააკმაყოფილა და ინსტიტუტს მიაწოდა 2009-2012 წლების მონაცემები, რომელიც გამოიყურება შემდეგნაირად:
2009 წელი: 8 040 392.81 ლარი
2010 წელი: 42 361 459.28 ლარი
2011 წელი: 51 009 723.78 ლარი
2012 წელი: 38 627 586.89 ლარი
saproceso2
IDFI დაუკავშირდა აღსრულების ეროვნულ ბიუროს იმ ფაქტის გასარკვევად თუ რა გახდა რეალური მიზეზი რის გამოც ბიურომ არ გაასაჯაროვა 2013 წლის განმავლობაში საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე გადარიცხული თანხების ოდენობა, მაშინ როდესაც 2009 – 2012 წლების ანალოგიური მონაცემები მათ მიერ მოწოდებული იქნა სრულყოფილად 2013 წლის მარტის თვეში. სატელეფონო საუბრისას გაირკვა, რომ აღსრულების ეროვნული ბიუროს სტატისტიკის სამსახურის მიერ მონაცემთა აღრიცხვა 2013 წლიდან გადავიდა განსხვავებულ სისტემაზე, რომელიც მათ არ აძლევდა საშუალებას განცალკევებით გამოეყოთ საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე გადარიცხული თანხების ოდენობა სისხლის სამართლის საქმეებზე დაკისრებული სხვა სახდელებისგან.
საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე სახელმწიფო ბიუჯეტში გადარიცხულ თანხების შესახებ ინფორმაციაზე მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, IDFI მოუწოდებს აღსრულების ეროვნული ბიუროს, რომ აღადგინოს აღნიშნული მონაცემების განცალკევებით აღრიცხვა, რათა საზოგადოების მხრიდან ეს ფაქტი აღქმული არ იქნას როგორც მონაცემების დაფარვის მცდელობა და საბოლოოდ გადაიჭრას საპროცესო შეთანხმებების შედეგად ბიუჯეტში გადარიცხული თანხების გაუმჭვირვალობის პრობლემა.

On September 25, 2013 IDFI addressed to the LEPL National Bureau of Enforcement demanding the information about funds transferred to state budget through the use of plea bargaining agreements. According to the received documents, during 9 months of 2013 (January 1st-September 25th) total amount of the funds transferred to the state budget through the criminal fines, damages imposed to the state, bails and plea bargaining agreements sums up to 54 722 173 GEL. As for money transferred through the use of plea bargaining agreements separately, according to the obtained documents, LEPL National Bureau of Enforcement does not run separate records of these data.
In March 5 2013, IDFI had addressed to the National Bureau of Enforcement with the request of information about funds transferred to state budget through the use of plea bargaining agreements in 2009-2012 years. This request was fully complied and provided the data of 2009-2912:
2009: 8 040 392.81 GEL
2010: 42 361 459.28 GEL
2011: 51 009 723.78 GEL
2012: 38 627 586.89 GEL
IDFI contacted the National Bureau of Enforcement to find out the real reason of not publicizing the information about funds transferred to the state budget through the use of plea bargaining agreements in 2013. It is notable that the similar data of 2009-2012 years was fully provided in March of 2013. During the phone conversation, it turned out that since 2013 statistics department of the National Bureau of Enforcement has moved to another system, which does not allow them to separate funds transferred through the use of plea bargaining agreements from the total amount.
Due to the high interest from the society towards the funds transferred to budget through the use of plea bargaining agreements, IDFI appeals to the National Bureau of Enforcement to continue the practice of keeping the separate records in order to avoid the perception of this fact as an attempt of concealing the data. This will also solve the issue of lack of transparency of the funds transferred to budget through the use of plea bargaining agreements.